وزیر اقتصاد: مهلت FATF کمتر از چهار ماه است
۹۲۳۵۷۷
۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳
۶۶۸۲
وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار کرد: از آنجایی که یک ماه پیش از برگزاری اجلاس اصلی FATF، اجلاس مقدماتی آن برگزار می‌شود ما باید پیش از اجلاس مقدماتی گزارشی از وضعیت خود ارائه دهیم تا شرایط‌ مان در اجلاس مقدماتی بررسی و تعیین تکلیف شود بنابراین مهلت‌مان خیلی کمتر از چهار ماه است.

خبرگزاری ایسنا: وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار کرد: از آنجایی که یک ماه پیش از برگزاری اجلاس اصلی FATF، اجلاس مقدماتی آن برگزار می‌شود ما باید پیش از اجلاس مقدماتی گزارشی از وضعیت خود ارائه دهیم تا شرایط‌ مان در اجلاس مقدماتی بررسی و تعیین تکلیف شود بنابراین مهلت‌مان خیلی کمتر از چهار ماه است.

فرهاد دهپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره مهلت سازمان FATF به ایران اظهار کرد: ما در گذشته چندین بار از FATF درخواست تمدید مهلت کرده‌ایم که با درخواستمان موافقت شده است، اما این مرتبه به ما هشدار داده‌اند که این آخرین بار است و دیگر مهلت ایران قابل تمدید نیست.

وی با بیان این‌که مهلت واقعی ایران برای تعیین تکلیف وضعیت خود در FATF کمتر از چهار ماه است، خاطر نشان کرد: در واقع مهلت اصلی ما چهار ماه نیست، بلکه کمتر از آن است چرا که یک ماه قبل از اجلاس اصلی FATF، اجلاس مقدماتی آن تشکیل می‌شود و ما نیز باید پیش از برگزاری اجلاس مقدماتی گزارشی ارائه کنیم تا در این اجلاس وضعیت ایران بررسی و تعیین تکلیف شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: بنابراین مهلت‌مان خیلی کمتر از چهار ماه است و طبیعی است اگر در این مهلت کارهای مربوطه در داخل کشور انجام نشود، به طور خودکار وارد لیست سیاه FATF می‌شویم و پس از آن برای خروج از لیست سیاه باید مجددا برنامه اقدام بنویسیم که ممکن است آن زمان شرایط سخت‌تری را مطرح کنند.

دژپسند همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره علت عدم تصمیم‌گیری درباره FATF در طول 19 سال گذشته پرسید، به اقدامات انجام شده طی سال‌های گذشته در این خصوص اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طی سال‌های گذشته آیین‌نامه قانون مقابله با پولشویی را با حدود 258 ماده تهیه کردیم و سیر تصویب آن نیز طی شد که این اقدام کمک بسیاری به ما در FATF کرد و تعداد زیادی از بندهای برنامه جامع را پوشش می‌داد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی خاطر نشان کرد: تشکیل مرکز مستقل اطلاعات مالی از دیگر اقداماتی است که در این زمینه انجام شده و قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به آن تصویب شده است که ما این موارد را به FATF گزارش کرده‌ایم و در حال حاضر دو لایحه قانونی پالرمو و CFT وجود دارد که در حال طی کردن مراحل آن هستیم که به نتیجه برسیم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت شرکت‌های هپکو و آذرآب با تاکید بر این‌که موضوع مشکلات این دو شرکت با یکدیگر تفاوت دارد، اظهار کرد: مشکل هپکو درباره سهامداران اصلی آن بود. در این خصوص ما زمینه را برای انتقال سهام فراهم کردیم و این کار انجام شده و شرکت با سیاق جدیدی در حال ادامه فعالیت‌های خود است و تمامی مشکلاتی که در حوزه بانکی وجود داشته برطرف شده است.

دژپسند ادامه داد: درباره شرکت آذرآب موضوع دیگری مطرح است؛ الان این شرکت قرارداد خوبی دارد و بخشی از مشکلاتش در جلسه‌ای که هفته گذشته در این خصوص برگزار شد، برطرف شده و بخشی دیگر از مشکلات در آستانه برطرف شدن است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: ما برای شرکت آذرآب حتی مشکل تقاضا نداریم چرا که قراردادهای خوبی دارد.

به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نوسانات کاهشی بازار بورس طی هفته گذشته با بیان این‌که دیروز برخی از این کاهش جبران شد، اظهار کرد: بورس دارای شرایطی با چنین ویژگی‌هایی است اما مدیریت می‌شود.

دژپسند اظهار کرد: جنس نوع کار بورس این است که متناسب با شرایط میزان تقاضا و عرضه همچنین نوع ریسک تاثیرگذار است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی خاطر نشان کرد: این‌که ما بگوییم اتفاق خاصی در حال به وقوع پیوستن است که موجب ایجاد نوسانات شدید در بورس می‌شود، چنین اتفاقی وجود ندارد.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی دولت برای ایجاد رونق در بازار بورس، اظهار کرد: درصدد هستیم که دولت آیین‌نامه مربوط به قانون معافیت تجدید ارزیابی‌ها از مالیات را که در گذشته تصویب شده است، تنظیم و تصویب نماید تا بورس شاهد رونق بیشتری باشد. براین اساس دارایی‌های شرکت‌های عرضه شده در بورس اگر تایید ارزیابی شوند، از مالیات معاف می‌شود که این گامی به نفع بورس است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری درباره این‌که آیا صادرکنندگانی که ارز خود را هنوز وارد کشور نکرده‌اند با تنبیه‌هایی از جمله تغییر در میزان صادرات مواجه می‌شوند، تصریح کرد: اعطای مجوز صادرات دارای یک روال است و ما نیز به دنبال توسعه صادرات غیرنفتی هستیم و امیدواریم این صادرات افزایش یابد بنابراین باید سعی کنیم که از اعمال محدودیت مقداری در صادرات غیرنفتی خودداری کنیم.

دژپسند در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم انتشار لیست صادرکنندگانی که ارز خود را وارد کشور نکردند، گفت: بانک مرکزی مسئولیت این بانک را برعهده دارد و براساس آنچه اعلام کرده، در حال انجام این کار است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1398/08/08
اینو باش ببین داره به کیا درس میده ، ده پسند برو همون دهت چون اینا قراره با دنیا بجنگند صدامو که یادته؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
در شرایطی که کشور تحریم هست قراره چه تبادلی انجام بشه که اگر این لایحه تصویب نشه جلو آن گرفته خواهد شد.در ضمن برای برجام هم همین حرفها را زدید و رقص مردم با یک هزار تومانی و یک دلار را یادمان هست
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1398/08/08
یه زحمت دیگه هم بکشید اطلاعات خانوار ها و اطلاعات کامل نظامی و باقی مسائل رو هم تقدیم کنید که شاید وارد لیست سیاه نشوید اونها ثابت کردن که هرچی شما همکاری بکنید اونها بیشتر می خواهند. یه زحمت هم بکشن به آنها بگوید برای ما رئیس جمهور و نماینده مجلس هم انتخاب بکنن دیگه انقدر اذیت نشوند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
باید زودتر تصویب بشه, گوش به حرف یه عده نادان ندهید
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1398/08/08
جناب اسماعیل خان اغلب کشورهای دنیا تصویب کرده اند یعنی می فرمائی برای همه نمایند
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/08/08
عضویت در سازمانی که ناظران و مسئولین آن عربستان و اسرائیل باشند مایه ننگ است
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1398/08/08
این آقا درست حرفهای پمپئو را می زند
پاسخ ها
عدالت خواه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
نمی دانم چه خبره کارمندان کاخ سفید دوبل شده اند ویک عده شان در خ پاستور است تحت عنوان دولت برای منافع آنان فکر می کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج