کور شدن با لنز حقیقت دارد؟!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۳۰۶۵
۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۰
۴۰۰۹۲
هرچند وقت یک بار خبرهایی منتشر می‌شود مبنی براینکه دختری از لنز رنگی استفاده کرده و کور شده است! اما آیا واقعا چنین چیزی امکان‌پذیر است یا این اخبار اغراق شده هستند؟ آیا لنز به خودی خود وسیله مضری است یا مقصر ما هستیم که از آن درست استفاده نمی‌کنیم؟
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل: هرچند وقت یک بار خبرهایی منتشر می‌شود مبنی براینکه دختری از لنز رنگی استفاده کرده و کور شده است! اما آیا واقعا چنین چیزی امکان‌پذیر است یا این اخبار اغراق شده هستند؟ آیا لنز به خودی خود وسیله مضری است یا مقصر ما هستیم که از آن درست استفاده نمی‌کنیم؟

لنزهای نرم مراقبت بیشتری لازم دارند

لنزهای تماسی به 2 گروه تقسیم می‌شوند: لنزهای تماسی نرم یا سافت لنز و لنزهای تماسی سخت یا هارد لنز. هارد لنزها بیشتر برای اصلاح آستیگماتیسم یا کسانی که برای مثال قوز قرنیه دارند و نمی‌توانند از عینک استفاده کنند، کاربرد دارند. با توجه به اینکه لنز داخل چشم گذاشته می‌شود، مهم‌ترین مسئله، رعایت بهداشت است. لنزهای نرم که مشتری بیشتری دارند به مراقبت و بهداشت بیشتری هم نیاز دارند زیرا داخل این لنزها یک مقدار آب است. پس اگر آلوده شوند به راحتی میکروب در آنها رشد شود و می‌توانند در شرایطی این عفونت را به چشم منتقل کنند.عفونت چگونه اتفاق می‌افتد؟

تقریبا بیشتر بیمارانی که به دنبال استفاده از لنز دچار عفونت چشمی می‌شوند، افرادی هستند که رفتارهای غلط با لنز داشته‌اند. درمقابل آن، تعداد زیادی از افراد سالیان سال است که از لنز استفاده می‌کنند اما هیچ مشکلی برایشان ایجاد نشده است چون بهداشت را رعایت کرده‌اند، آموزش صحیح را فراگرفته‌اند و از مواد ضدعفونی‌کننده مخصوص لنز به موقع استفاده کرده‌اند. کسانی که با لنز دچار عفونت می‌شوند اکثرا یا با لنز خوابیده‌اند یا شنا و حمام کرده‌اند یا با دست کثیف لنز گذاشته‌اند یا از مواد ضدعفونی‌کننده لنز استفاده نکرده‌اند یا متاسفانه لنزهای زیبایی را از مراکز غیر پزشکی مانند آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها تهیه کرده‌اند که در این مکان‌ها بیمار آموزش صحیح درمورد استفاده از لنز را فرانمی‌گیرد.

استفاده لنز مشترک مثل مسواک مشترک است!

استفاده از لنز مشترک دقیقا مثل این است که شما از مسواک فرد دیگری استفاده کنید! لنز با اشک در تماس است و اشک بسیاری از عفونت‌ها حتی هپاتیت را می‌تواند انتقال دهد. لنزها بعد از اینکه از چشم درآورده می‌شوند باید با سرم نمکی شسته شوند و در داخل ظرف لنز که حاوی محلول ضدعفونی‌کننده لنز است، قرار بگیرند. خیلی اوقات وقتی از بیمارانی که دچار عفونت شده‌اند سؤال می‌کنیم، می‌گویند که ما لنز را در سرم نگه می‌داریم. درحالی که سرم، محلول ضد عفونی‌کننده لنز نیست و فقط شست‌وشو دهنده لنز است. لنز بعد از شست‌وشو با سرم نمکی باید حداقل 5 ساعت در محلول ضدعفونی‌کننده قرار بگیرد.

اگر لنز از دست تان افتاد ...

فردی که می‌خواهد لنز بگذارد باید روی یک میز حوله تمیز پهن کرده و ظرف لنز را کنار آن بگذارد. سپس دوبار دستانش را با آب و صابون شست‌وشو دهد و بعد لنز بگذارد. نه اینکه جلوی آینه دستشویی بایستد زیرا ممکن است لنز از دستش بیفتد و آلوده شود. اگر لنز روی یک محیط آلوده بیفتد باید دوباره کاملا شست‌وشو داده شود و حداقل برای 5 ساعت درون محلول ضدعفونی‌کننده قرار بگیرد. اگر هم لنز داخل لوله سینک رفت آن را رها کنید! گاهی اوقات بیماران لوله سینک را باز می‌کنند تا لنز را پیدا کنند و از میان آن همه آلودگی در بیاورند. اگر لنز سخت باشد به دليل اینکه آب ندارد ممکن است بتوان پس از افتادن روی زمین و... آن را با صابون مایع یا شامپو تمیز کرد اما لنزهای نرم به این روش تمیز نمی‌شود زیرا عفونت را به داخل خودشان می‌کشند.

موقع شنا و حمام لنز نگذارید

هنگام شنا نباید از هیچ نوع لنزی استفاده کرد مگر اینکه عینک شنا مخصوص باشد و کاملا روی صورت فیکس شود. موقع استحمام نیز نباید لنز گذاشت. بیشتر آب‌هایی که در استخرها یا در شیر آب و دستشویی جریان دارند آلوده به نوعی انگل به اسم اكانتاموبا هستند. الان یکی از مهم‌ترین عفونت‌های قرنیه به دنبال مصرف غیربهداشتی لنز، عفونت و زخم قرنیه‌ای حاصل از این انگل است. درمان این عفونت طولانی است و معمولا چند ماه طول می‌کشد. اگر زخم و عفونت قرنیه کنترل و درمان نشود متاسفانه حتی ممکن است قرنیه را سوراخ کند و به داخل چشم برود. از طرفی وقتی زخم‌های قرنیه خیلی عمیق می‌شوند ممکن است از خودشان لک‌هایی به جای بگذارند و فرد را نیازمند عمل پیوند قرنیه کنند. البته این موضوع خیلی شایع نیست اما اگر اتفاق بیفتند فاجعه است.

لنز را فقط از پزشک بخرید

شاید بپرسید چرا بیشتر عفونت‌ها با لنز رنگی اتفاق می‌افتند؟ این موضوع به خاطر رنگی بودن لنز نیست بلکه افرادی که از لنز رنگی استفاده می‌کنند معمولا این لنزها را از مراکز غیرپزشکی تهیه می‌کنند و آموزش لازم را نمی‌بینند. حتی برخی از این لنزها را از آرایشگاه‌ها کرایه می‌کنند و روز بعد باز می‌گردانند! در مقابل، کسانی که عیب انکساری دارند و از لنزهای رنگی هم استفاده می‌کنند چون مجبورند این لنزها را از پزشک تهیه کنند معمولا آموزش لازم را می‌بینند و کمتر دچار عفونت می‌شوند.حرارت لنز را آب می‌کند!

لنز ماده‌ای است که در حرارت بالا می‌تواند تغییر شکل بدهد و حتی به سطح قرنيه بچسبد زیرا مثل پلاستیک است و در حرارت آب می‌شود. بنابراین اگر صورت‌تان را به حرارت شدید نزدیک کنید ممکن است لنزتان خراب شود. استفاده از سونای مرطوب نیز همان خطرات استحمام و استخر را دارد. سونای خشک هم اگر دما خیلی بالا باشد می‌تواند لنز را خراب کند.

کور شدن با لنز نو حقیقت دارد؟!

خیلی بعید است که لنز برای اولین بار باز و با رعایت بهداشت کامل گذاشته شود و فرد دچار مشکل شود. مگر اینکه توسط شرکت‌های معتبر تهیه نشده باشد یا تاریخ گذشته باشد و محلولی که لنز در آن قرار دارد، آلوده باشد. اما با این حال وقتی قرنیه کاملا سالم است به راحتی این عفونت را نمی‌گیرد. همچنین اگر فرد با لنز بخوابد از آنجایی که اکسیژن کافی به قرنیه نمی‌رسد ممکن است قرنیه‌اش زخم شود و بعد میکروب روی آن بنشیند. درحال حاضر اکثر لنزهایی که در بازار موجود هستند معتبرند، به خصوص آنهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند.

تاریخ مصرف لنز را جدی بگیرید!

لنزها تاریخ مصرف‌های مختلفی دارند. اگر یک لنز روزانه است باید تا آخر روز دور انداخته شود. به همین ترتیب اگر لنز هفتگی یا ماهانه است باید تا آخر هفته یا ماه دور انداخته شود. برخی بیماران فکر می‌کنند اگر برای مثال از لنز ماهانه‌شان فقط چهار بار در ماه استفاده کنند می‌توانند آن را تا چند ماه دیگر نیز نگه دارند، در صورتی که این کار غلط است.

اگر دیر به دیر لنز می‌گذارید ...

جالب است بدانید بیمارانی که هر روز با رعایت بهداشت از لنز استفاده می‌کنند نسبت به کسانی که لنز را مدت زیادی نگهداری می‌کنند و دیر به دیر می‌گذارند، کمتر دچار عفونت می‌شوند زیرا این لنزها وقتی مدت‌ها در جا لنزی بی‌مصرف می‌مانند، محلول ضدعفونی کننده‌شان اثر خود را از دست می‌دهد و ممکن است آلوده شود. بنابراین کسانی که مرتب از لنز استفاده نمی‌کنند حتما باید حداقل 5 ساعت قبل از استفاده، مایع ضدعفونی کننده لنز را تعویض کنند.
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
15:38 - 1392/12/01
کور ک هیچی.. مورد نبوده ک مرده؟؟ لنز چشماشو عفونی میکنه.. چشماشو تخلیه میکنن اماعفونت همچنان باقی...کل بدنشو میگیره و مرده...
Iran (Islamic Republic of)
13:08 - 1397/05/31
واقعا مطلب کامل و عالی بود. خیلی ممنون مشکل مو حل کرد
Iran (Islamic Republic of)
01:04 - 1397/12/06
سلام.امروز اولین بار بود که لنز خریدم.مارک معتبری هم هست.با رعایت اصول بهداشتی به مدت بیست دقیقه داخل چشمم موند.ولی حس کردم لنز چشم راستم خیلی نامحسوس بالاتر از لنز چشم چپمه.چشمم رو میچرخوندم حس میکردم لنز چشم راستم سرسوزنی تکون میخوره.احساس سر درد هم داشتم.با اینکه چهار ساعتی میشه لنزو در اوردم سرم درد میکنه.امکان داره مشکلی پیش اومده باشه؟تو رو خدا جواب بدین نگرانم
پاسخ ها
پریسا
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
شما لنزتو برعکس انداختی رویه دیگشو برگردان بزار
Iran (Islamic Republic of)
10:23 - 1400/08/26
داشتم لنزمو میزاشتم که یهو افتاد زمین برداشتم گذاشتم تو آبش بعد ۲ دیقه گذاشتم یکم چشم قرمز شد آیا ضرر دیگی هم داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر