زنان ایرانی ۱۳ ساعت کمتر از مردان کار می‌کنند
۹۳۳۴۷۵
۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
۱۰۹۶۴
مردان در ایران به صورت میانگین حدود ۱۳ ساعت بیشتر از زنان در هفته کار می‌کنند.

ایلنا نوشت: مردان در ایران به صورت میانگین حدود ۱۳ ساعت بیشتر از زنان در هفته کار می‌کنند.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مطلبی با عنوان «گزارش میانه و میانگین ساعت کار معمول در کشور» به بررسی وضعیت کار در ایران بر اساس ساعت کار هفتگی پرداخته است.

بر اساس این گزارش در سال ۹۷ مردان به طور میانگین حدود ۱۳ ساعت بیشتر از زنان در هفته کار کرده‌اند.

در این گزارش می‌خوانیم: آمارها نشان می‌دهد، میانگین ساعات کار معمول هر شاغل در هفته در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ به جز سال ۱۳۹۶ روندی نزولی داشته، طوری که میانگین ساعت کار در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲ به میزان یک ساعت کاهش یافته است. این در حالی است که تعداد شاغلان طی سال‌های مذکور همواره روندی افزایشی داشته است. همچنین بیشترین میانگین ساعت کار معمول در هفته طی این سال‌ها مربوط به سال ۱۳۹۲ برابر با ۴۴ ساعت و ۱۸ دقیقه و کمترین آن مربوط به سال ۱۳۹۷ با ۴۳ ساعت بوده است. با توجه به اینکه اقتصاد کشور در سال‌های اخیر سمت و سوی اشتغالزایی داشته است، شیب نزولی میانگین ساعات کاری شاغلان از سال ۱۳۹۲ تاکنون، قابل تامل است. کاهش میانگین ساعت کار معمول در کشور را می‌توان ناشی از افزایش چند میلیونی شاغلان در طی دوره مورد نظر و عدم وجود ظرفیت برای کار بیشتر، کاهش نیاز اقتصادی شاغلان و افزایش شاغلان پاره وقت دانست.

در تمام این سال‌ها مردان نسبت به زنان ساعات بیشتری کار کرده‌اند. از آنجا که مردان مسئولیت بیشتری برای تامین معاش خانوار دارند، بنابراین احتمال دارد مردان با اختصاص ساعت کاری بیشتر نسبت به زنان، درصدد این امر باشند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در گروه مردان، میانگین ساعت کار معمول در هفته، از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ به جز سال ۹۶ روند کاهشی داشته است، طوری که در سال ۱۳۹۷ با کاهش ۴۲ دقیقه‌ای نسبت به سال ۱۳۹۲ از ۴۶ ساعت به ۴۵ ساعت و ۱۸ دقیقه رسیده است. روند میانگین ساعت کار معمول در گروه زنان نیز همانند گروه مردان بوده و میانگین ساعت کار در سال ۱۳۹۷ با ۱ساعت و ۳۶ دقیقه کاهش نسبت به سال ۱۳۹۲، از ۳۴ ساعت و۱۸ دقیقه به ۳۲ ساعت و ۴۲ دقیقه رسیده است.

همچنین در این گزارش آمده است: بررسی آمار در بخش‌های عمده اقتصادی نشان‌دهنده این است که در سال ۱۳۹۷، طولانی‌ترین میانگین ساعت کار معمول در هفته در کشور به ترتیب مربوط به بخش خدمات (۴۵ ساعت و ۱۲ دقیقه)، بخش صنعت (۴۲ ساعت و ۳۰ دقیقه) و بخش کشاورزی (۳۷ ساعت و ۱۲ دقیقه) بوده است. میانگین و میانه ساعت کار در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲ در هر سه بخش عمده اقتصادی با کاهش مواجه بوده است.

در بخشی از گزارش ساعت کار هفتگی در ایران با سایر کشورها مقایسه شده است. این مقایسه نشان می‌دهد مردان ایرانی هشت ساعت بیشتر از مردان استرالیایی و ۶ ساعت کمتر از مردان پاکستانی کار می‌کنند. همچنین اطلاعات ارائه شده نشان می‌دهد زنان در ایران فقط بیشتر از زنان استرالیایی، انگلستانی، آلمانی و برابر با زنان ژاپنی کار می‌کنند.

زنان ایرانی ۱۳ ساعت کمتر از مردان کار می‌کنند

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/09/06
مرد بایدم بیشتر کار کنه،وظیفه مرد با غیرت اینه کار کنه و در حد توانش واسه خانوادش زحمت بکشه
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/09/06
همین مقداری که خانمها کار میکنند دو برابر کار مردان است
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1398/09/06
مردای بد بخت که از تراکتور هم بیشتر کار میکنن
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1398/09/06
مفهوم از این مقایسه شدن ها چیه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1398/09/06
با این مملکت انشاالله یک زن دکتر برار پیدا شه
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1398/09/06
اینگونه نیست که میفرمایید. من کارمندم. قضاوتتون غیر منصفانه است. آقایان همکار ما هم محترم و زحمتکش هستند منتهی غیر از خانمهای با بچه کوچک، مابقی ما همان اندازه کار می کنیم و گاهی دو سه مسئولیت بعهده ما گذاشته میشود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
خانم محترم این فقط یه آمار معمولی و بدون آدرس هستش.ولی شما خودتون اگر دقت کنید میبینید که ساعت کار آقایون بالاتره. خیلی مشاغل هست که خانومها اصلا مشغولش نمیشن.شما همون انتظامات اداره خودتون رو با دقت در نظر بگیرید قطعا کسانی رو میبینید که ساعت کار خیلی بالاتری نسبت به بقیه دارن و همگی مرد هستن.
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1398/09/06
والا من ک شیش صبح میرم هشت شب برمیگردم شیش روز هفته.تازه بعضی وقتا جمعه و روز تعطیلم نداریم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج