دلار از کانال ۱۳هزار تومان عبور می‌کند؟
۹۳۷۷۷۲
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
۶۷۰۱ 
در سومین روز هفته، دلار با قدرت نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را پشت سر گذاشت و به سوی مرز حساس مقاومتی ۱۴ هزار تومانی حرکت کرد. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۲۸۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی رسید. این پنجمین افزایش متوالی دلار بود تا بتوان از غیبت استراحت و اصلاح قیمتی در بازار ارز سخن گفت. روندی که باید دید در چه زمانی تغییر می‌کند.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: در سومین روز هفته، دلار با قدرت نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را پشت سر گذاشت و به سوی مرز حساس مقاومتی ۱۴ هزار تومانی حرکت کرد. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۲۸۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی رسید. این پنجمین افزایش متوالی دلار بود تا بتوان از غیبت استراحت و اصلاح قیمتی در بازار ارز سخن گفت. روندی که باید دید در چه زمانی تغییر می‌کند.

این اتفاق در حالی رخ داد که شاید در ابتدای هفته کمتر معامله‌گری انتظار داشت شاخص ارزی به این سرعت در کانال ۱۳ هزار تومانی پیشروی کند. با این حال، آنچه دیروز برای برخی معامله‌گران بازار آزاد جالب‌تر بود، افزایش یکباره ۶۰۰ تومانی نرخ دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود. حدود ساعت ۳بعدازظهر دیروز قیمت دلار بر تابلوی این صرافی‌ها روی عدد ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومانی قرار گرفت. حال آنکه یک روز قبل‌تر این عدد ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان بود.

به عبارت دیگر، این ارز در صرافی‌های بانکی ظرف یک روز ۶/ ۴ درصد نوسان کرد. اتفاقی که حداقل در طول پاییز سابقه نداشته است. روز یکشنبه دیدگاه‌های متناقضی پیرامون نوع قیمت‌گذاری بازارساز در صرافی‌های بانکی وجود داشت. عده‌ای عنوان می‌کردند که بازارساز قیمت را زیر مرز ۱۳ هزار تومان نگه داشته است، چرا که به دنبال کاهش شدید قیمت‌هاست و گروهی تاکید داشتند افزایش فاصله بین قیمت بازار آزاد و صرافی‌ها خود منجر به ورود تقاضای کاذب جدید به بازار می‌شود.

افزایش یکباره قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌ها بار دیگر انتظارات متفاوتی را ایجاد کرده بود، عده‌ای باور داشتند این اقدام تقاضای کاذب را کاهش می‌دهد و به تدریج زمینه‌ساز آرامش در بازار ارز می‌شود. عده‌ای نیز آن را سیگنالی از این موضوع می‌دانستند که بازارساز در برابر نوسان‌گیران تسلیم شده است، حال آنکه دسته اول، این موضوع را به شکل دیگری مطرح می‌کنند؛ از نظر آنها بازارساز به دنبال این افزایش به نوسان‌گیران پاتک کاهشی خواهد زد.

بازارساز در کنار افزایش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی، دیروز اقدام دیگری را در مورد ساعات کار صرافی‌ها انجام داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ساعت کار صرافی‌های بانکی در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه تا ساعت ۱۷ اعلام و در روزهای پنج‌شنبه نیز تا ساعت ۱۴ مجاز دانسته شد.

گویا قبل‌تر ساعت کار صراف‌ها در ۵ روز ابتدایی هفته تا ساعت ۱۶ بود. برخی فعالان اعتقاد داشتند، اقدامات جدید بازارساز می‌تواند منجر به بازگشت قیمت دلار به سطوح پایین‌تر شود، خصوصا آنکه بسیاری از معامله‌گران انتظار نداشتند قیمت به یکباره بدون اصلاح خاصی به این سرعت رشد کند و از افزایش فعلی متضرر شده‌اند.

به‌عنوان مثال، خالی‌فروشان یکی از بزرگ‌ترین متضرران بزرگ افزایش‌های اخیر بازار ارز هستند؛ آنها ناچار شدند برای تسویه تعهد خود اقدام به تهیه ارز کنند و همین قیمت را بیشتر ملتهب کرد. شماری از فعالان عنوان می‌کنند، معامله‌گران در آستانه محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی احتمالا یک بار دیگر فروش‌های خود را افزایش می‌دهند تا حداقل آماده خرید در قیمت‌های پایین‌تر شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/09/19
بزودی سقوط شدیدی صورت می گیره تا دلالها ادب شوند
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1398/09/19
لیوانی سه هزار تومان شیر نمیخوردیم حالا لیوانی چهار هزار تومان نمیخوریم ، پس فرقی برای ما نمیکند، کجاست غیرت مسولان از گرسنگی بازنشستگان معلول.
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1398/09/19
چرا الان رئیس بانک مرکزی سکوت کرده ولی فردا که دلار صد تومان میاد پایین زبون باز میکنه
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1398/09/19
الان اگه جلوی افزایش دلار را نگیرند دیگه نزدیک کریسمس و عید نوروز اصلا قابل کنترل نیست
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/09/19
علی برکت ا...
قیمت بیشتر چیزها در دوره روحانی حالت فنری داره هرقدر پایین میاد با قدرت بیشتری بالا میره
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1398/09/19
دلار بین یازده هزار تا هفده هزار میمونه
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1398/09/19
به،جای،حذف،چندتاصفرپول،ملی،رادلارکنید،،،تمام،مشکلات،کشورحل،میشه،
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/09/19
کجاست اقای همتی که میگفت من با تدبیرتونستم نرخ دلاروپایین بیارم الان بیادجواب بده
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/09/19
علی برکت الله برو بالا تا بیست وپنج تومن دولت بهت اجازه داده
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1398/09/19
واقعا شرم آوراست حالا بگید مرگ برآمریکا.صدبار گفتم ومیگم درعمل مرگ برآمریکا ثابت بشه نه باشعار ولی کو گوش شنوا.تازه میگه نظرت بعد از تایید ثبت میشه این مدیر که نظرات را ثبت میکنه.باشعار مرگ بر آمریکا نشسته اونجا مثل من وامثال من که تو هشت سال دفاع مقدس درجنگ تنبهتن با عراقی ها که نبوده.مفت خوری بیش نیست .آقا مامیگیم جلوی رشد دلار را بگیرید این یعنی مرگ بر آمریکا.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج