طبابت یا درآمد؛ پزشکانی که سوگندشان را از یاد برده‌اند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۳۸۳۰۹
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
۷۴۹۶
نگاه مادی گرایانه تعداد معدودی از پزشکان آنچنان برجسته می‌شود که گویی آن‌ها در مواجه با موضوع درمان بیماران بسان معامله گری در بازار عمل کرده و درمانگری خود را مشروط به تأمین خواسته‌های مادی می‌کنند.

رویداد۲۴ : این روزها شاید بتوان از «اخلاق پزشکی» به عنوان یکی از حلقه‌های نظام سلامت یاد کرد؛ موضوع حائز اهمیتی که کمتر مورد توجه جامعه پزشکان قرار دارد. هرچند، هنوز هم هستند پزشکانی که بدون هیچ چشم‌داشتی خدمات رایگان درمانی را به بیماران نیازمند ارائه می‌کنند یا با حضور در مناطق محروم دست یاری به سمت محرومین دراز می‌کنند.

*نگاه کالا محور پزشکان به بیمار

یکی از مهم‌ترین مفاد تعهدات پزشکان در سوگندنامه این است که آنها قسم می‌خورند هنگام درمان بیماران به درآمد او توجه نکنند و در صورت مواجه شدن با بیمار نیازمند، بدون در نظر گرفتن منافع مادی خود، او را درمان کنند؛ اما نگاه مادی گرایانه تعداد معدودی از پزشکان این باور را در اذهان ایجاد کرده است پزشک معالج به بیمار نگاه کالا محور دارد و به بیمار به عنوان یک منبع درآمد نگاه می‌کند، به طوری که وقتی پای افزایش درآمد یا سلامت بیمار وسط باشد ترجیح می‌دهد درآمد را انتخاب کند.

*بیمارستان خصوصی نقطهٔ اوج بهره وری سرمایه دارانه از بیمار است

مزدک دانشور پزشک، انسان‌شناس پزشکی و عضو انجمن جامعه‌‍‌شناسی ایران اعتقاد دارد کالایی‌شدن در سیستم درمانی ایران نفوذ کرده است؛ مشکل بعدی مساله نفوذ کالایی شدگی در امر درمان است. پزشکان همچون دیگر اصناف در نظام تولید سرمایه داری باید به فکر بازگشت سرمایه و تأمین سودآوری خود باشند.

*پزشکی به سمت بی روح شدن پیش می‌رود

کارشناسان معتقدند ریشه این مشکلات و رعایت نشدن حقوق بیماران در تضارب منافع پزشکان بوده، به این صورت که همین افراد مدیریت سازمان‌هایی را در آن مشغول به فعالیت هستند را بر عهده داشته و کسی بر نحوه فعالیت آن‌ها نظارتی ندارد.

*زد و بند برخی پزشکان با داروخانه‌ها

این استاد دانشگاه تشریح کرد: در حال حاضر مشاهده می‌شود که برخی پزشکان یک زد و بندی با داروخانه‌ها دارند. مثلا می‌گویند داروهایی که تاریخ مصرف آن‌ها رو به اتمام است را تجویز کنید که زودتر تمام شود بعد هم به حساب پزشک از داروخانه پول واریز می‌­کنند. در صحبتی که با یکی از بیماران داشتم می­‌گفت به داروخانه‌ای مراجعه کرده و دیده‌است که تمام این داروهایی که تاریخ مصرفشان گذشته را به بیماران می‌فروشند که این موضع عین خیانت به مردم است.

*پاسکاری بیماران در مراکز ارائه خدمات

فیاض گفت: پزشک هیچ مشکلی برای تجویز رادیولوژی یا تصویربرداری و ام آر آی ندارد در صورتی که در هیچ کجای دنیا به دلیل نظان‌مند بودن سیستم ارایه خدمت اینگونه نیست؛ متاسفانه می‌بینیم که چون همکار او مرکز رادیوگرافی دارد بنابراین بیمار باید آن­جا برود یک عکس هم بگیرد و بیاید. یعنی به قدری بیمار را به هم پاس می­‌دهند که حتی حوصله­ فهمیدن مشکل مریض و نگاه کردن و هیچی را ندارند.

*ریشه مشکلات در کجاست؟

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران درباره ریشه این مشکلات و اینکه چرا سیستم درمانی کشور به این سمت و سو سوق داده شد توضیح داد: مشکل ما بحث مدیریت پزشک‌­ها است؛ قبل از انقلاب روند به این صورت نبود. یعنی مدیریت بیمارستان با پزشک نبود بلکه با کسی بود که مدیریت پزشکی داشت. پزشکان پس از انقلاب ریاست بیمارستان‌ها را بر عهده گرفتند، و همین موضوع باعث ایجاد مافیا می‌شود چون منافع وی در آن سیستم تامین می‌شود و نظارتی وجود ندارد.

*فاصله حقوق و دسمتزد عامل مخدوش شدن اخلاق حرفه‌ای

ارتباط مستقیم مالی بیمار با پزشک از جمله مواردی است که به عقیده برخی کارشناسان باعث بروز برخی تخلفات شده همچنین این افراد معتقدند فاصله درآمدی پزشکان در بخش دولتی و خصوصی می‌تواند عاملی برای دریافت هزینه‌های خارج از عرف باشد.

*حقوق بیمار کجاست؟!

موضوع رعایت حقوق بیمار و رعایت اخلاق پزشکی از جمله اقداماتی که سازمان نظام پزشکی بر رعایت آن باید نظارت کافی داشته باشد، مسائلی که طی سال‌های اخیر توجه زیادی به آن نشده است اما مسؤولان سازمان نظام پزشکی معتقدند این موضوعات درحال پیگیری بوده و نیازمند فرهنگ‌سازی است.

*برای تبیین اخلاق نباید سلبی حرکت کنیم

وی تصریح کرد: این منشور مبتنی بر اصول اخلاقی حرفه‌ای اسلامی تدوین شده و مباحث اخلاقی و از ابعاد مختلف در آن درنظر گرفته شده است و ما برای تدوین این موضوع تنها به چند محور کلی بسنده نکرده‌ایم.

*کلام آخر!

موضوع نگاه کالا محور به بیمار طی سال‌های اخیر بیش از پیش در جامعه پزشکی مشاهده می‌شود که بررسی ریشه‌‌ای این پدیده نیازمند مطالاعت بیشتری است اما آنچه نباید از آن غافل شد این نکته است که کار و اشتغال پزشکان ارتباط تنگاتنگی با سلامت و جان انسان‌ها دارد؛ کوچکترین خللی در فعالیت آنها باعث می‌شود تا زندگی یک فرد به خطر بیافتد حال آنکه این دسته از پزشکان نه تنها اعتماد بیماران را به جامعه پزشکی تضعیف می‌کنند بلکه بیمار را از دریافت خدمات درمان محروم خواهند کرد.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1398/09/20
بی ملاحضه ترین صنف صنف پزشکان هست متاسفانه در ایران به خاطر سیاست های غلط
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/09/20
همون جورکه مسولیتن مجلسیا دولت ریس جمهوریادش رفته
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1398/09/20
تیترتون اشتباهه!!!!باید تیتر میزدید طبابت یا تجارت!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
نه بهترش اینه
تجارت با پوشش طبابت
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1398/09/20
مگه پزشکی مونده که سوگندش یادش باشه!!؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1398/09/20
میگن کارتخوان پزشکان معضل دوبرابر شد چون الان هم باید نقدی پول بدیم هم با کارتخوان.قبلا فقط نقدی بود خدا یکی بداد ملت برسه از دست این همه دزد بدتر از دزدان سرگردنه
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1398/09/21
با احترام برای پزشکان عزیز و زحمتکش برخی از پزشکان بقدری وقیح و پول پرست شده اند که اگر صدتومن از پولت برای ویزیت کم باشه اصلا اجازه نمیدن وارد مطبشون بشی
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1398/09/21
متاسفانه ی فرهنگ بدی که در جامعه رواج پیدا کرده اینکه پزشک حتما در محله بالا و لوکس شهرها زندگی کنه و ماشین لوکس سوار بشه و برای کسب چنین امتیازاتی نیاز به پول فراوان داره در نتیجه بیمار حکم کالا پیدا مبکنه و کلا سوگند پزشک یادش میره
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1398/09/21
خود مردم هم مقصرن چون اگر مثلا ی پزشک سوار پراید بشه همین مردم مسخره اش میکنن
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1398/09/21
پزشکی که پول کلانی پرداخت میکنه و صندلی دانشگاه را میخره بعداز دریافت مدرک مجبوره پول پرداختی را از جیب مردم بدبخت بیرون بکشه
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/09/21
وقتی کنکور سهمیه ای شده دانشجوی پشت کنکوری مجبور میشه پول کلانی صرف کنه و ی ترم در کشورهای بلوک شرق پاس کنه و برای ادامه تحصیل به کشور برمیگرده بعد از گرفتن مدرک دنبال اینه که پولی که خرج کرده یجوری بدست میاره
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/09/21
خیانت مافیای کنکور به مردم فقیر کشور
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
کالابرد_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
کالابرد_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر