چرا قاسم سلیمانی اسطوره است؟
۹۴۶۵۰۴
۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
۶۳۱۵۸
یکی از ویژگی‌های اسطوره‌ها این است که افراد را وادار به موضع‌گیری می‌کنند. همین موضوع و موضع‌گیری موجب می‌شود افراد خودِ واقعی‌شان را آشکار کنند. یکی از دلایل اسطوره بودن سردار سلیمانی این است که همه را به موضع‌گیری واداشته است و افراد به واسطه او، آنچه که درون خود نهان داشتند را آشکار می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا: بامداد روز جمعه رفت، اما رفتنش مثل دیگران نبود. همه جا از عکس‌ها و خاطرات او پر شد. هیچ خبری نبود جز «سردار قاسم سلیمانی». رفتنش با همه فرق داشت، چون همه‌ی مردم دنیا از خواننده‌ها و فیلمسازان آمریکایی گرفته تا دولتمردان کشور‌ها درباره‌اش نوشتند و خودِ واقعی‌شان را آشکار کردند. فرزند شایسته ایران - عنوانی که محمود دولت آباد برای او انتخاب کرد - آینه‌ای شد که افراد، وجود باطنی خود را در او ببینند و موضع‌گیری کنند و این یکی از ویژگی‌های اسطوره‌ها است.

یکی از ویژگی‌های اسطوره‌ها این است که افراد را وادار به موضع‌گیری می‌کنند. همین موضوع و موضع‌گیری موجب می‌شود افراد خودِ واقعی‌شان را آشکار کنند. یکی از دلایل اسطوره بودن سردار سلیمانی این است که همه را به موضع‌گیری واداشته است و افراد به واسطه او، آنچه که درون خود نهان داشتند را آشکار می‌کنند. سردار سلیمانی برای افرادی که ضد استکبار و نفوذ آمریکا هستند و غلبه کشور‌های دیگر را بر منطقه نمی‌پذیرند، اسطوره مثبت و برای افرادی که شیفته غرب هستند و سبک زندگی غربی دارند اسطوره منفی است.

در واقع قاسم سلیمانی بُرش می‌زند و آدم‌ها را حتی برای خودشان عیان می‌کند. او آینه‌ای شده که افراد، باطن خود را در آن می‌بینند و مجبورند در مقابل آن موضع‌گیری کنند، بنابراین اسطوره‌ها موجب می‌شوند ما خودمان و موضع گیری‌های‌مان را بشناسیم و موجب آشکار شدن ضمیر ناخودآگاه ما در برابر اسطوره‌ها می‌شود.

چرا قاسم سلیمانی اسطوره است؟

زایش اسطوره در دوران معاصر کم شده است

بهمن نامور مطلق، اسطوره شناس، بعد از بیان این جملات ادامه می‌دهد: به عقیده من قاسم سلیمانی شاخصی برای خودشناسی است تا با خودمان بی‌پرده مواجه شویم. گاهی انسان تا مقابل اسطوره قرار نگیرد نمی‌تواند خودش را بشناسد. من افرادی را می‌شناسم که پیش از این انتقاد‌های بنیادین بسیاری به وضعیت داشتند و انتظار نمی‌رفت در برابر چنین اتفاقی موضع‌گیری مناسبی داشته باشند، اما سردار سلیمانی موجب شد نهان پاک این افراد متبلور شود و آن‌ها خود را به یک‌باره بازسازی کنند و به عبارتی خودشان را قاسم سلیمانی دیگری بدانند.

چرا باید یک جوان بیکار که درگیر مسائل اقتصادی است، خودش را یک قاسم سلیمانی بداند؟ زیرا این افراد احساسشان را علیه ظلم ابراز می‌کنند. به همین دلیل امیدوارم مسئولان ما از این هدیه یعنی خون سردار سلیمانی که گفتمان جدیدی را راه انداخته است به خوبی استفاده کنند و مثل او مردمی رفتار کنند.

شنیده‌ام وقتی سردار سلیمانی وارد مجلسی می‌شد برایش فرق نمی‌کرد کجا بنشیند، با همه دست می‌داد و روبوسی می‌کرد و به دلیل مردم‌داری و رفتار خاکی‌اش در دل مردم جا داشت. اسطوره، کسی است که می‌تواند در قلب‌ها نفوذ کند، نه در بخشنامه‌ها و سردار سلیمانی به همین دلیل مورد توجه بود.

سردار سلیمانی از این جهت با دیگر اسطوره‌ها متفاوت است که یک اسطوره فراجناحی در ایران بود، مورد توجه همه‌ی جناح‌ها بود و با همه ارتباط داشت. از طرفی سردار سلیمانی خودش را وارد جبهه‌های کوچک نمی‌کرد و مرد جبهه‌های بزرگ بود که از چپ و راست، سنتی و مدرن، حتی شیعه و سنی گذر کرده بود. به عبارتی تبلور یک انسان آزاده در مقابل استکبار جهانی بود. ارتباط او با همه خوب بود و مرز‌های گسترده‌ای داشت. برای او یک مرز بزرگ میان استکبار و استضعاف وجود داشت که آن را در عمل هم نشان داد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه اسطوره‌ها الگو‌های روایت‌دار هستند، اضافه می‌کند: زندگی و فعالیت‌های برخی الگوها، روایت‌های ویژه و منحصر به فردی است و همین موضوع موجب می‌شود بسیاری آرزو کنند به جای آن فرد باشند، به همین دلیل آن فرد به یک اسطوره تبدیل می‌شود. زایش اسطوره در دوران معاصر کم شده است، زیرا سرعت حوادث زیاد است، اما هنوز هم امکان اسطوره سازی وجود دارد و امثال سردار سلیمانی نشان دادند که جامعه ما هنوز عقیم نشده است، زایا است و می‌تواند اسطوره بسازد.

سردار سلیمانی از نادر اسطوره‌هایی است که تا این اندازه فراگیر شده است. جامعه‌ای که نتواند اسطوره خلق کند یک جامعه افسرده و مرده است. حضور و ظهور اسطوره نشان‌دهنده پویایی یک جامعه است و این کاری بود که اسطوره‌ای به نام قاسم سلیمانی توانست به ما و جهان یادآوری کند. اسطوره‌هایی مثل سردار سلیمانی و شهید همت نشان‌دهنده این هستند که زندگی انسان‌های امروز خالی از قهرمان یا اسطوره نیست. اما سردار سلیمانی به دلیل فعالیت‌های گسترده‌تر و امکان ایجاد رویداد‌ها در تاریخ و در بین نظامی‌ها یگانه بود و یگانه خواهد ماند.

چرا قاسم سلیمانی اسطوره است؟

اسطوره‌ها حذف شدنی نیستند بلکه در جامعه حل می‌شوند

نامور مطلق می‌گوید: او در قامت جهانیان بود به همین دلیل استکبار جهانی مجبور است این چهره را به زعم خودش حذف کند در حالی که اسطوره‌ها حذف‌شدنی نیستند بلکه در جامعه حل و تکثیر می‌شوند. اسطوره‌ها متولد، تضعیف، شکسته و تقویت می‌شوند و حتی می‌توانند بمیرند، اما می‌توانند دوباره احیا و تکثیر هم شوند. اسطوره‌ای مثل سردار سلیمانی که خلاف خواسته‌های جهانی و منطقه‌ای ایستاده بود برای برخی افراد جنبه منفی داشت به همین دلیل هم این افراد برای اسطوره شکنی تلاش می‌کنند. اما در عین حال می‌توان اسطوره‌داری و اسطوره پردازی کرد.

سردار سلیمانی ویژگی‌های کامل یک اسطوره بزرگ را دارد و بعد از آن در دست مردم، رسانه‌ها و هنرمندان است که با این ویژگی‌های کامل بتوانند اسطوره کامل را شکل دهند. حتی محمود دولت‌آبادی هم پیام تسلیت خوبی برای سردار سلیمانی نوشت و این امر نشان می‌دهد که این نویسنده مطرح در بزنگاه تاریخی تا چه اندازه احساس مسئولیت و تعهد کرده است و به دور از همه‌ی دسته بندی‌های داخلی، فهم هنرمندانه‌ی اصیل خود را داشته است.

واکنش هنرمندان دیگر بعد از این اتفاق نشان دهنده این است که خون سردار سلیمانی گفتمان تازه‌ای را شکل می‌دهد و باید از این موضوع صیانت کرد. من از مردم و هنرمندان نگرانی ندارم بلکه از برخی مسئولان نگران هستم که نتوانند از گفتمانی که شکل گرفته، صیانت و آن را تکثیر و جاری کنند.

نویسنده کتاب «درآمدی بر اسطوره‌شناسی» با بیان اینکه باید قدر مردم که ذخیره‌های بشری و الهی هستند و امثال قاسم سلیمانی‌ها از بین آنان شکل گرفته است را دانست، ادامه می‌دهد: اگر مسئولان ما حصار‌ها را بشکنند، فاصله‌ها را کم کنند، با این مردم یکی شوند و از این گفتمان تازه صیانت کنند، بعد از قاسم سلیمانی وارد دوره‌ای تازه‌ای خواهیم شد، زیرا ریخته شدن خون این شهید رویداد بزرگی است که می‌تواند تاریخ را به پیش و بعد از خود تقسیم کند به شرط آنکه بتوانیم این موضوع را بفهمیم و با فعالیت‌های نابجا موجب تضعیف خون سردار نشویم.

او همچنین درباره جمله «شهید سلیمانی به مراتب قوی‌تر از قاسم سلیمانی است» توضیح می‌دهد: هیچ شکی نیست که از دست دادن سردار سلیمانی غیرقابل جبران خواهد بود، اما سردار در مقطع بسیار حساسی در منطقه، ایران، جهان اسلام و جهان معاصر شهید شد که همین امر تاثیرگذاری این شهادت را بیشتر می‌کند؛ بنابراین نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم زندگی پر برکت سردار سلیمانی تاثیرگذارتر بوده است یا شهادتش.

از این به بعد رسالت این اتفاق در دست ما است که با شهادت او بتوانیم گفتمان تازه‌ای ایجاد کنیم تا مثل سیلی بنیان برافکن استکبار جهانی را از منطقه‌ی ما خارج کند، اما اگر توانایی برخورد درست را با آن نداشته باشیم احتمال دارد تاثیرگذاری این امر تحت‌الشعاع قرار بگیرد. شهید سلیمانی کار خودش را به نحو احسن انجام داد و کنش او کامل بود، از این به بعد دست مسئولان و مردم است که بتوانند از اهداف این شهید صیانت کنند و او را بسیار بزرگ‌تر از زمانی که زنده بود بدانند. ما باید نسبت به مسئولیت خود آگاهی کامل پیدا کنیم، زیرا فعالیت‌های سردار سلیمانی از این به بعد به دست ما و جوانان سپرده شده است.

چرا قاسم سلیمانی اسطوره است؟

مسئله قاسم سلیمانی را باید از مسائل اجتماعی و اختلاس‌ها جدا کرد

نامور مطلق درباره اظهار نظر‌های مخالف درباره سردار سلیمانی معتقد است: نباید افرادی را هم که نظرات دیگری درباره سردار سلیمانی دارند تخریب و محکوم کنیم، اما این موضوع نشان می‌دهد این دسته از افراد قاسم سلیمانی را نشناخته‌اند. آن‌ها وضعیت موجود را نشناخته‌اند. برخی از این افراد زخم خورده آسیب‌های اجتماعی و برخی دیگر زخم خورده رانت‌ها و اختلاس‌ها هستند در حالی که باید این موارد را از هم تفکیک کنیم.

همه‌ی ما در برخی موارد ضربه‌هایی خوردیم که باید اصلاح و ترمیم شوند، باید از ملت دلجویی و به آن‌ها خدمت کنیم، اما اینکه امروز یکی از اعضای خانواده ایران ناجوانمردانه توسط یک قدرت قُلدر که نمی‌دانیم در منطقه چه کار دارد، شهید شده است مسئله دیگری است؛ بنابراین نباید به نظرات افراد بی‌احترامی کرد، اما فکر می‌کنم برخی دچار خلط مباحث شده‌اند. مسئله قاسم سلیمانی از مسائل دیگر جدا است.

مسئله قاسم سلیمانی را باید از مسائل اجتماعی و اختلاس‌ها جدا کرد. سردار سلیمانی را باید آن طور که هست ناب و خالص بشناسیم و به آن توجه کنیم. اینکه آمریکا با ناجوانمردی و با خواری و حقارت این اسطوره بزرگ را هدف قرار می‌دهد نشان دهنده بزرگی بیش از حد سردار سلیمانی است.

این اسطوره شناس می‌گوید: به عقیده من بزرگترین مراسم تشییع پیکر یک نظامی در تمام تاریخ ایران برای سردار قاسم سلیمانی برگزار می‌شود و بسیاری از جمله غربی‌ها متوجه می‌شوند که باید این سردار را از نو بشناسند، چون ترامپ غربی‌ها را درباره قاسم سلیمانی فریب داد. ترامپ فرد آلوده‌ای است که برای بدست آوردن پست ریاست جمهوری حاضر است دروغ بگوید و مردم را فریب دهد و حاضر است انسان‌های بسیاری را قربانی کند.

مسئولان ما نیز باید در دام او نیفتند و خیلی عاقلانه و پرشور پاسخ او را بدهند. مردم ما بسیار بزرگ هستند و منتظر یک آدم بزرگ بودند تا خودشان را در آینه آن آدم بزرگ باز ببینند و سردار سلیمانی توانست شخصیتی باشد که شایستگی مردم بزرگ را داشته باشد و این مردم خودشان را به یک باره در سردار سلیمانی متجلی دیدند به همین جهت افرادی که جنبه مثبتی برای سردار سلیمانی قائل هستند تمام صفت‌های خوب مثل قدیس، اسطوره و کاریزما را در وجود او می‌بینند، زیرا هرچه بررسی می‌کنند متوجه می‌شوند او نه اختلاس کرد و نه سوء مدیریت داشت. توانمند، خالص و صادق بود و همه منتظر بودند چنین ویژگی‌هایی ظهور و همه‌ی ما را به هم متصل کند

انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/10/15
درباره ی ابومهدی المهندس هم بنویسید ،ایشون هم انسان فداکار و بزرگی بوده اند ،به قول خودشون سرباز حاج قاسم .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
جمع کنید بابا اسطوره ارمان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
ازتو بگن خوبه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
چون شما میگید
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/10/15
روستایی بود مثل خیلی از اسطوره های دنیا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
چقد خوب گفت نویسنده کاش این دولتمردان با اسم و خون سردار بزرگ بازی نکنن و اشتباهات و کم کاری های خودشونو پشت وحدتی که از خون سردار بین مردم بدست اومده قایم نکنن و انقد مردونگی داشته باشن تا کمی از مشکلات مردم کم کنن و قدر این مردمی که همه جوره با همه سختی ها پشت به این نظام نکردن و بدونن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
اسطوره ی چی بود
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1398/10/15
در روزگاری که همه از نام داعش فرار می کردند او به دل خطر زد و نشان داد پیرو واقعی سالار شهیدان است .

بهش می گفتند داری برای بشار اسد می جنگی فکر می کردند داعش بعد از کنار گذاشتن یا کشتن. بشار ، قرار بود بچه ی خوبی بشه. کاری به کار ایران و خاور میانه نداشته باشه !!!!!!
Germany
12:54 - 1398/10/15
دلمان تنگ میشود برایت سردار
تنگ تنگ تنگ
دلمان شکسته و روحمان آزرده است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
انتقامی سخت مرهمی خواهد شد بر دل زخم خورده شیعیان
فرهاد
-
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
وای ...
دیوونه مون نکن.. خیلی دلم برات تنگ شده سردار ..نفسم گرفته و سینه ام تنگ.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
دلت تنگ میشه برو بمیر
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/10/15
درود خدا بر شهید قاسم سلیمانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
موندم کدوم بی غیرت هایی منفی میدن جز طرفداران داعش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
داعش شرف داره به شما خون ملتو تو شیشه کردین
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1398/10/15
سلام ما را به سیدالشهدا برسان ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
واقعا
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1398/10/15
متن بسیار عالی بود و حاوی نکات قابل تامل
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1398/10/15
آه و افسوس که از چشم حسود مه دهر

در لحد ماه کمان ابروی من منزل کرد
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1398/10/15
به پا گر خَلَد خاری ، آسان برآید
چه سازم به خاری که در دل نشیند...

محمود دولت آبادی در وصف سردار
#تسلیت
#انتقام_سخت
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/10/15
ژنرال کهنه کار و شجاع و نابغه ای مثل ایشون در ارتش های معاصر جهان به تعداد انگشتان دو دست هم نمیرسه منتها وجه تمایز ایشون با دیگر فرمانده ها سازماندهی گروه های پارتیزانی در یک وسعت جغرافیایی عظیم بود وتبدیل کردن اونها به یک تشکل واحد وبایک هدف مشترک نشان از کاریزمای بالای این شخصیت داره و قابل تحسینه، روحت شاد فرمانده
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1398/10/15
یک آزاده بود و برای آزادگی می جنگید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
برای آزادگی بشار اسد
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1398/10/15
چه دسته گلی رو گرفتن از ما واقعا
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1398/10/16
سردار بسیار متواضع بود و این رمز بزرگ شدن آدمهاست. سردار ما هم جذابیت های ظاهری داشت هم باطنی زیبا. ایشان فقط دنبال رضایت خدا بودند و بس و این دنیای کثیف و پلید برایش تنگ بود و رفت آنجایی که باید میرفت
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/10/16
امیدوارم آمریکا تقاص بدی بده
شهادتت مبارک
چه دردناک است برای ما ولی به آرزویت رسیدی مرد میدان های نبرد
برای ملت ایرانم دعا کن
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/10/16
تا کی گیتی چو تو فرزند بزاید
پاسخ ها
jordi
-
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
سلام
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1398/10/16
سردار خیلی مانده تا بدانیم تو که بودی
تو ماننده پدری بودی که امنیت را برای فرزندانش می خواست
ایران ستونش را از دست داد.
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/10/16
ذوالفقار ایران حاج قاسم مردم سپهدکشورمممم دلمان خون است تنگ شده برایت
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1398/10/16
سردار سلیمانی افتخار ایران و افتخار خاورمیانه و افتخار جهان اسلام است. یاد و راهش تا ظهور منجی عالم ادامه خواهد داشت . ان شا الله
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1398/10/16
خیلیا توی اینستاگرام میگن که چرا شما جنگ جنگ میکنید
نمیدونن که ایران هیچ وقت آغاز کننده جنگ نیست و اونی که همه کشورها عاصی هستن از دستش آمریکاست
ایران داره از خون مردمش دفاع میکنه
دفاااععع
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
تو سوریه دفاع میکنید ؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1398/10/16
قربون نگاه مظلومت که با ادم حرف میزنه شهادتت مبارک ای مرد بزرگ زمان
Iran, Islamic Republic of
23:32 - 1398/10/16
بخدا هنوز باورم نمیشه . چرا ترکمون کردی سردار
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1398/10/17
بس کنید این بزرگنمایی هارو
یه کم فکر کنید بعد از این نظرات جو زده و هیجانی بذارید
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1398/10/18
ازميان اين جمعيت چند ميليوني كه تو چند شهر بزرگ ايران دنبال جنازه اون شهيد عزيز راه افتادن شايد خيلياشون همين دو ماه قبل رفته بودن تو خيابونا كه اعتراض كنن و اون ماجراها.
ميدوني چرا تشييع جنازه شهيد سليماني ميليوني شد؟ چون سليماني نه قاليباف بود، نه شمخاني، نه صفوي، نه محسن رضايي ونه هيچ سپاهي ديگه اي كه آلوده ي سياست و اقتصاد شد. شهيد سليماني يه نظامي بود كه به فكر نظام و مملكتش بود والسلام. اينجوريه كه محبوب قلبهاي همين مردم معترض ميشي.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
چون با خدا بود عزیز شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
احسنت
France
23:35 - 1398/10/20
اون سگ داعشی که داره از اونها دفاع میکنه بره گم شه پیش همون داعیشها. ملت ما سگهایی مثل تو رو نمیخواد
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1398/10/24
حاج قاسم سلیمانی اسطوره ما(ایران اسلامی)بودو هست و خواهدبودودردلها و قلبهای ما*وماندگارست*
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/10/25
به ۸:۳۷ ‌، اگه تو سوریه با داعش نمیجنگیدیم و از مردم سوریه دفاع نمیکردیم ، داعش سوریه ‌ و عراق رو میگرفت و مقصد بعدیش ایران بود قطعا مبارزه با داعش زمانیکه قدرت کمتری داره راحتتره تا زمانی که دوتا کشورو تسخیر کرده بعلاوه اینکه جنگ به داخل کشور منتقل نمیشه و زن و بچه هامونم اسیر نمیشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج