۷ علامت سوال بزرگ در ماجرای بازداشت تتلو
۹۵۶۳۶۵
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۹
۹۲۳۴
در روز‌های پایانی هفته‌ای که گذشت، امیر تتلو دوباره به صدر اخبار ایران بازگشت؛ این‌بار به دلیل بازداشت در خاک ترکیه و احتمال استرداد او به ایران با اعلان قرمز پلیس اینترپل. این خواننده جنجالی حدود دو سال پیش از ایران رفت و بعد از مدتی اقامت در گرجستان و برگزاری کنسرت در این کشور به ترکیه رفت و آنجا ساکن شد.

روزنامه هفت صبح - علی رستگار: در روز‌های پایانی هفته‌ای که گذشت، امیر تتلو دوباره به صدر اخبار ایران بازگشت؛ این‌بار به دلیل بازداشت در خاک ترکیه و احتمال استرداد او به ایران با اعلان قرمز پلیس اینترپل. این خواننده جنجالی حدود دو سال پیش از ایران رفت و بعد از مدتی اقامت در گرجستان و برگزاری کنسرت در این کشور به ترکیه رفت و آنجا ساکن شد.

برزخ تتلو

در این مدت هم اقدامات پر حاشیه او ادامه داشت تا سه‌شنبه هفته‌ای که گذشت در اینستاگرامش نوشت توسط پلیس ترکیه بازداشت شده و قرار است به ایران تحویل داده شود. با توجه به اقداماتی که تتلو خارج از ایران انجام داده بدیهی است که استرداد او به ایران مساوی است با بازداشت و برخورد قضایی. یکم مهر ماه پارسال حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی وقت قوه قضائیه گفته بود تتلو قرار است به‌صورت غیابی محاکمه شود.

ماجرای اخیر، اما چند پرسش و ابهام به دنبال داشته؛ یکی اینکه خبر دستگیری او تا چه حد جدی است و بعضی می‌پرسیدند از کجا معلوم این یک جنجال تازه برای جذب فالوئرنیست؟ تتلو اگر واقعاً دستگیر شده چطور در تلگرام و اینستاگرام همچنان فعالیت می‌کند و با رسانه‌ها مصاحبه کرده؟ پرسش بعدی اینکه اگر استرداد او انجام شود چه عواقبی در انتظار اوست؟ و اینکه ادعا‌هایی که مطرح می‌شود که شخص خاصی او را لو داده تا چه حد صحت دارد؟ با توجه به اطلاعاتی که فعلاً در دسترس است سعی کردیم به این ابهامات پاسخ بدهیم.

۱. آیا واقعاً تتلو بازداشت شده؟

در مورد بازداشت تتلو در همان ساعات اولیه بعضی واقعاً تردید داشتند، چون قبلاً از این جنس اقدامات برای جذب فالوئر و جنجال‌سازی از او سر زده بود. این بار، اما قضیه کاملاً جدی است، چون او در اینستاگرامش تصاویری از خودش داخل محل بازداشت (بازداشتگاه پندیک در بخش آسیایی استانبول) منتشر کرده بود. مدیر برنامه و دوستانش هم در اینستاگرام این موضوع را تأیید کردند و مسئولان نیروی انتظامی هم از انجام مقدمات انتقال او به ایران خبر دادند.

۲. تتلو چطور در بازداشتگاه گوشی دارد؟

امیر تتلو قبلاً هر صفحه‌ای در اینستاگرام راه انداخته بود با حاشیه‌سازی‌ها و اقدامات زننده او توسط اینستاگرام مسدود شد. یک صفحه رسمی با تیک آبی، اما هنوز از او در دسترس است با ۲.۶ میلیون فالوئر که فقط کار اطلاع‌رسانی آهنگ‌هایش را روی آن انجام می‌دهد به اضافه یک کانال تلگرامی با یک میلیون عضو. این دو صفحه در این چند روز فعال است و برای بعضی سؤال شده بود که چطور او به گوشی و اینترنت دسترسی دارد؟

بخشی از پست‌ها را که ادمین‌های صفحه او منتشر می‌کنند، اما بعضی پست‌ها را هم به‌طور مشخص خودش منتشر کرده. در مورد اینکه چرا و چطور این کار را انجام می‌دهد هم خودش یک مرتبه توضیح داد که وقتی با وکیلش ملاقات می‌کند، پلیس ترکیه گوشی‌اش را در اختیارش می‌گذارد. او حتی در همین مدت بازداشت با یکی از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور مصاحبه‌ای هم انجام داد.

برزخ تتلو

۳. علت بازداشت تتلو چیست؟

امیر تتلو وقتی بازداشت شد که قصد داشت یک روز بعد با ویزای موقت کار از ترکیه به انگلستان برود. پلیس ترکیه اعلام کرده که او به دلیل نقض مقررات ویزا بازداشت شده، اما در عین حال این بحث هم وجود دارد که علت بازداشت او اعلان قرمز اینترپل (پلیس بین‌الملل) در ارتباط با مواد مخدر است. یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی مدعی شده که پلیس ترکیه فعلاً تصمیمی برای دیپورت این خواننده به ایران ندارد.

۴. آیا ایران دنبال استرداد تتلو است؟

تا الان دو مقام نیروی انتظامی بازداشت تتلو را تأیید و تأکید کردند که دنبال انتقال او به ایران هستند. یکی سردار احمد نوریان، سخنگوی ناجا که به باشگاه خبرنگاران جوان گفته: "به علت پرونده‌های قضایی که برای تتلو در ایران تشکیل شده بود، اعلان قرمز اینترپل برای این فرد اعلام و او در ترکیه بازداشت شد. تتلو بعد از طی مراحل اداری انتقال او به ایران، وی تحویل پلیس اینترپل می‌شود. "

سایت پلیس هم به نقل از سردار نوریان نوشته: "به درخواست مرجع قضایی به دلیل ترغیب شهروندان، خصوصاً جوانان به استفاده از مواد مخدر به‌ویژه روانگردان‌ها و نیز اشاعه فساد، پلیس بین‌الملل ناجا برای تبعه ایرانی امیرحسین مقصودلو (تتلو) از طریق سازمان اینترپل اعلان قرمز صادر کرد که در نتیجه آن، فرد یاد شده توسط پلیس ترکیه بازداشت شده است. "

از طرفی خبرگزاری ایسنا هم از قول سردار هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا نوشت: "با درخواست مرجع قضایی پلیس اینترپل برای این فرد اعلان قرمز صادر کرد. پس از درخواست پلیس بین‌الملل ناجا به سازمان اینترپل برای این خواننده معروف به امیر تتلو اعلان قرمز صادر شده است و طبق گزارشات دریافتی، این فرد از سوی پلیس ترکیه بازداشت شده است. " البته اگر الان به سایت اینترپل مراجعه کنید، در بین ایرانی‌های تحت تعقیب با وضعیت قرمز، اسم امیرحسین مقصودلو وجود ندارد.

برزخ تتلو

۵. ویزای انگلیسی تتلو چرا لغو شد؟

امیر تتلو زمانی بازداشت شد که قصد داشت به اتفاق دو عضو گروه موسیقی‌اش با ویزای کار موقت به انگلستان سفر کرده و احتمالاً برنامه‌ای در این کشور برگزار کند. حالا، اما انگلیس همین ویزای موقت کار او را هم لغو کرده. علت این مسئله "تغییر شرایط امیرحسین مقصودلو و همراهانش نسبت به زمان اعطای ویزا" عنوان شده است. در نامه لغو ویزای امیرحسین مقصودلو جزئیات حقوقی این تصمیم وزارت کشور انگلستان آمده: کنسرتی که قرار بوده امیر تتلو در لندن اجرا کند لغو شده است و به این دلیل ویزای او لغو شده است.

۶. امیر تتلو را کسی لو داده؟

یکی از انیفلوئنسر‌های اینستاگرامی که ۷.۶ میلیون نفر فالوتر در اینستاگرام دارد و از نزدیک با امیر تتلو آشنایی داشته ادعایی مطرح کرده مبنی بر اینکه کورش ع مدیر برنامه امیر تتلو تعمداً و با برنامه‌ریزی قبلی زمینه بازداشت او را فراهم کرده. طبق ادعایی که این شخص مطرح کرده، چون امیر تتلو به زبان ترکیه‌ای مسلط نیست، به نوعی در این ماجرا فریب خورده. این ادعا، اما از سوی فرخ اعتمادی رهبر گروه موسیقی امیر تتلو در مصاحبه با یکی از رسانه‌های ایرانی خارج از کشور تکذیب شد.

کورش ع شخصی است که بعد از لغو کنسرت اول امیر تتلو در ترکیه توانسته بود کنسرت‌های دیگری در گرجستان و ترکیه برای او برگزار کند. خود امیر تتلو در مصاحبه کوتاهی که از داخل بازداشتگاه انجام داده عنوان کرده که او برای دریافت کاررت اقامت ترکیه (کیملیک) به اداره مهاجرت استانبول مراجعه کرده و در آنجا به او گفتند به علت اعلان قرمز اینترپل باید بازداشت شود. از زمان بازداشت تتلو هواداران او با هشتگ‌هایی در شبکه‌های اجتماعی خواستار آزادی او شدند و حتی در صفحه بعضی سیاستمداران جهان از جمله جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا هم مشغول کامنت گذاشتن هستند. از طرفی وکلای تتلو سعی دارند با ارسال مدارکی به سازمان ملل و مطرح کردن بحث‌های حقوق بشری مانع استرداد او به ایران شوند.

برزخ تتلو

۷. حکم قضایی تتلو در ایران چه خواهد بود؟

امیر تتلو زمانی که در ایران فعالیت می‌کرد دست‌کم دو مرتبه بازداشت شد. یک بار در سال ۹۲ که دو روز بعد آزاد شد و از اقداماتش عذرخواهی کرد. یک بار هم سال ۹۵ که بعد از دو ماه با قید وثیقه آزاد شد. خود او ادعا می‌کند که در آن دوره، حکم ۱۰ سال حبس داشته و همان روز‌ها جعفری دولت‌آبادی دادستان وقت تهران بدون اینکه اسمی از تتلو ببرد تأیید کرد که یکی از خوانندگان زیرزمینی به ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده، اما با بخشش یکی از شاکیان خصوصی نیمی از دوره محکومیت او به حالت تعلیق درآمده.

حالا اینکه در صورت استرداد تتلو این‌بار چه حکمی در انتظار اوست قابل پیش‌بینی نیست. خود او در مصاحبه‌ای که از داخل بازداشتگاه با یکی از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور انجام داده می‌گوید انتظار دارد این بار برای او حکم اعدام صادر شود.

انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1398/11/12
من که ازش فقط حرفا و فحش هاش در مورد زن و جنس مونث یادمه،پس نمیتونم براش نگران بشم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
برگرده بدلیل نرپرستی ایرانی نه تنها زندان نمیره معاون رئیس جمهور بعدی هم میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
نگران شدن و نشدنت هیچ اهمیتی نداره :))
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
خودت داری میگی رپرهای آمریکایی.اونا چه ربطی به پلیس ایران دارن.بعدشم این بدبخت و میخوان بیارن اینجا چیکارش کنن میخوان اعدامش کنن دیگه و صداسیما هم از اقتدار ملیس ایران بگه همانطور که تو اعتراضات صدهانفر و عین آب خوردن کشتن
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
حرص نخورید...تتلو فقط یه بی شخصیته.
همین.
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1398/11/12
اخه اون چیزایی که مدنظر نیروی انتظامی ما هست به عنوان اشاعه فحشا اصلا خارج جرم تلقی نمیشه که باهاش یه نفرو تحت تعقیب قرار بده اینترپل... اون وقت ما میتونیم کل رپر های آمریکایی رو بگیریم بیاریم ایران با این استدلال نمیشه که
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
مواد زدن سر صحنه جرم نیست؟
France
18:25 - 1398/11/12
جرمش دقیقا چیه؟
پاسخ ها
بهاره ظ
-
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
تتلو بودن بیشتر چندشه تا تتلو گودو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
جرمش آن بود که اسرار هویدا میکرد
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1398/11/12
این روانی شده به خدا ولش کنید بره هر جا دلش خواست اونجا چرت وپرت بگه به ما چه به کسی چه این همه دیوانه این رو دیونه کردین
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1398/11/12
حمایت داخل رو داره باز هواشو دارن بیاد خودیه
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1398/11/12
آدم هم دلش براش میسوزه هم ازش بدش میاد بخاطر تفکر و حرفا توهینش به مردم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
تفکر؟ به نظرت او تفکر هم داره؟
اما خداییش توهیناش به مردم زیاد هم ناحق نبود
گاهی زیاده روی میکرد اما کلیت توهینهاش درست بود
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1398/11/12
درست نوشتی تضاد زیاد داره موضوع ترکیه داغون هم لال شده
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/11/12
از کنسرت دومش ترکیه مونده بعیده غیر قانونی کاری کنه ایران خواسته برگردوننش
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1398/11/12
ادعای دستگیری جالبه تشویق جوانان به اعتیاد همینجا خود مردم رو معتاد کردن با ناکار امدی شون مثلا دلشون خیلی سوخته برای مردن مثلا
پاسخ ها
آرتا جهانبخش
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
به نظر من تتلو رفت زندان خیلی بهتره
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1398/11/12
بیشتر یازیه حواس پرتی درست روز اعلام معامله قرن دستگیر شد و فراموشی حوادث اخیر
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1398/11/12
خیلی مسخره بود دستگیریش با عقل جور در نمیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
مثل خودش که با عقل جور در نمیاد ولی وتسه بازی های سیاسی خوب و مفیده
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/11/12
حالا ترکیه بناله دیگه بگه چرا گرفتش هیچ کس هم مصاحبه نمیکنه حالا با ترکیه
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/11/12
یا اینکه مردم دلخور بودن ازش حمایت کردن برنگرده
Iran, Islamic Republic of
19:14 - 1398/11/12
آخه چرا یک آدم بی اخلاق و فاسد که مظهر مصرف مواد مخدره اینقدر بزرگش می کنید ؟؟؟؟ این آدم اصلا ارزش خبر نداره
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1398/11/12
آون اینفلوئنسره کیه؟کسی میدونه بگه لطفا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
دنیا
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1398/11/12
آون اینفلوئنسره کیه؟کسی میدونه بگه لطفا
Iran, Islamic Republic of
20:51 - 1398/11/12
من طرفدارشم
بیچاره تو ایران میخواست مجوزبگیره.ولی ندادن..چطور محمدرضا گلزازمجوزکنسرت داره.پارتی بازی..حق تتلو این نبودحیف
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
امینم الان ایرانه چطور این بدون حاشیه داره زندگیشو مینه بابا تتلو روانی شه خب قیافشو ببین این اهنگایی که میخونه چیه گلزار اینجوریه؟هرچی میشه به پارتی ربط ندین خاهشا
بدون نام
-
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
حقش این نبود ان تتلو بود چندش بود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
فرق میکنه. گلزار بچه خوشگل بود. الان را نبین که زهوارش دررفته. یه زمان از دخترا بهتر بوده :))
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1398/11/12
عکس بیشتر نداشتین از بنده خدا بذارین؟ ‌:|
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1398/11/13
این سئوالات چیه می نویسین؟
یه سئوال بنویسید!
امیرحسین مقصودلوکی آدم میشه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1398/11/13
با اینکه اصلا اصلا طرفدارش نیستم ولی امیدوارم که به هیج عنوان برنگردوننش ایران.
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1398/11/13
تتلو از همان ابتدا معلوم بود که پوچ گرا و بی هویت است .واین نشان از افسردگی درونی او بود وحمایت مردم از نشانگر جامعه ی افسرده ومریض است.
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1398/11/13
چراپیامای من هیچ وقت اینجانیست
پاسخ ها
احسان
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۰
چون دوست داره
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1398/11/13
برترین گفت دنیا وکوروش اپ روفرستادن برای هوادارنش درترکیه که برن فقط تجمع کنند بدون سروصدا !حالا این روانی بولدشد تو خبرها چرا دیگه خبری نشد !؟ اخرش بازی سیاسی نباشه !؟ بجای ترویج مواد.....اون فحاشی ها وتوهین هارو چرا مدعی العموم اعلام میکرد بهتر بود !
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1398/11/13
احتمالا بخاطر کلیپ جهنم، اسکل که دستگیری نداره حیف پول، راست میگید خاوری و رفقارو بگیرید پولشو بریزید تو بیت المال نه جیب خودتون
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1398/11/14
جرمش این که استرا ماچونی رو فراری داده اسرا
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1398/11/14
دست کثیفتون بهش نمیرسه
عمرا بذارن امیر برگرده
Iran, Islamic Republic of
22:00 - 1398/11/14
واقعا این احمقایی که میگن چندش بود پس حقش بود رو باید با شلاقی که از پوست سمور وحشیه شکنجه کرد بعدم روحشو تقدیم به شیطان کرد
اه نفهما بحث جون یه آدمه
تازه اونم بیگناه
بفهمید دیگه
تا بفهمه
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/11/18
بدبخت اونایی که دغدغه شون شده ی ولگرد .
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1398/12/14
تتلو یه کاری کرد که تیکه کلام های بچه های ما فحش های تو آهنگاش باشه
به نظرم همایت از یه کسی که باعث گیشه بچه ده ساله با فحش هاش لبخونی کنه و ککرار کنه افتضاحه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج