سوغاتی‌ هر شهری چیه؟
۹۵۹۰۳
۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۳
۱۲۴۹۹۰
ایده‌های نوروزی برترین‌ها؛
سوغاتی دادن و سوغاتی گرفتن لذت فراوانی دارد. در ایران همه عادت کرده ایم پس از بازگشت از سفر برای اقوام و آشنایان ره‌آوردی داشته باشیم. ما می خواهیم شما را با سوغاتی شهرهای مختلف آشنا کنیم.
 
 
 

برترین ها: سوغاتی دادن و سوغاتی گرفتن لذت فراوانی دارد. در ایران همه عادت کرده ایم پس از بازگشت از سفر برای اقوام و آشنایان ره‌آوردی داشته باشیم. شاید این مساله در فرهنگ و آداب ما ایرانی ها ریشه داشته باشد. هرچه هست، ما می خواهیم شما را با سوغاتی شهرهای مختلف آشنا کنیم تا هنگام سفر به آن شهرها بدانید چه چیزهایی بخرید که مختص همان شهر باشد.

سوغاتی‌های استان زنجان


نام زنجان که می آید، آدم یاد چاقوهای این شهر می افتد. چاقوهاى ظریف و با دوام زنجان از دیرباز لقب سوغاتی زنجان را با خود یدک می کشند. فرش، گلیم و جاجیم زنجان نیز شهرت خاصى دارد.انواع چاقو: قلم تراش، جیبى، دسته ملیله، کارد آشپزخانه و ... .

ملیله: انواع پایه هاى استکان، سینى، قاشق و چنگال غذا و چایخورى، کاسه، گلدان، قاب عکس و ... .

چارق: نوعى کفش روفرشى بسیار زیباى زنانه

وسایل نقره اى، منجوق دوزی، گل دوزی، نان اردک، سقز، فرش و گلیم دستباف نیز از دیگر سوغاتی های زنجان هستند.

سوغاتی‌های استان خوزستانشیرینی: حلوا ارده، حلوا شکری، حلوا کنجدی، شیره ارده، انواع کلوچه های سنتی.

کشاورزی: انواع ادویه، خرما، لیف خرما.

صنایع دستی: جاجیم، حصیربافی، خراطی، سجاده بافی، گبه، گلیم، فرش، قالیبافی، قلابدوزی، چوقا بافی و گبه بافی و نمد.

سوغاتی‌های استان خراسان شمالی
بجنورد:
آبنبات، شکر پنیر، لباس های محلی، قالی، گلیم، چارق پشتی و قالیچه های مرغوب ترکمنی، قره قوروت، کشک و انگور رازقی (کلاداری) در بجنورد

شیروان:
قالیچه و خرسگ، جاجیم، نمد، پوستین، خشکبار و سیب بهاره

جاجرم: چادر شب روئین، سیب روئین، حوله دستی در اسفراین، کلاه کرکی جاجرمی

مانه و سملقان: جل و زیور آلات اسب اصیل ترکمن و هلوی درکش

فاروج: کشمش و آجیل

سوغاتی‌های استان خراسان رضوی
معروفترین‌ سوغاتی‌های‌ استان‌ خراسان رضوی عبارتند از: زعفران، انواع فرش وگلیم، انواع محصولات ابریشمی، شعربافی، نمد، پشم ریسی، پیکره‌های سنگی، سنگ فیروزه، کارهای دستی سرامیکی و نی بافی. سایر محصولات دستی عبارتند از: گیوه، چاروق، کارهای چوبی و فلزی، نقاشی بر روی چرم، انواع مهر و تسبیح و بافته های مربوط به نشانه‌ها و پرچم های مذهبی.

عطریات:
دکان های عطر فروشی در همه خیابان‌های اطراف حرم پراکنده‌اند. اما بیشتر آنان در بزرگترین بازار منطقه موسوم به بازار رضا متمرکزند.

یکی دیگر از سوغات‌های شهر مشهد انواع نبات‌ها، نقل‌ها و شیرینی‌هاست. نبات‌های پخته شده بر دو نوع کلی تقسیم می‌شوند.
زرشک یکی دیگر از محصولات ارزشمند کشاورزی خراسان رضوی است که همچون زعفران در نواحی جنوبی و کم آب این استان به ثمر می رسد.

ادویه جات: از سوغات خراسان رضوی می‌توان به بسته‌های ادویه‌ای اشاره کرد که در بسیاری از دکان‌های اطراف حرم به فروش می‌رسد. این بسته‌ها به ادویه هفت رنگ موسوم شده‌اند که شامل فلفل سیاه، قرمز، دارچین، زردچوبه، پودرسیر یا موسیر، سماق، گل پر و غیره می‌باشند.

انگشتر و زیورآلات: در طبقه دوم بازار بزرگ رضا دکان های متعددی وجود دارد که صنعتگران بسیاری در آنها به کار ساخت انواع زیورآلات و انگشتر نقره سرگرمند.

سوغاتی‌های استان خراسان جنوبی
علاوه بر زعفران، زرشک، آلو بخارا، عناب، سنجد، بادام کوهی، گردو، کشک سیاه، کشک زرد، کشک زیره‌ای، قره قروت، برگه هلو و قالی در نقشها، طرحها و رنگهای متنوع از سوغات بیرجند می‌باشند.

بخش کشاورزی: آلو بخارا، انار، زعفران، زرشک، عناب بیرجند، توت خشک

بخش دامداری: قره قروت، کشک

بخش صنایع دستی: انواع قلاب بافی ها، انواع محصول های حصیری، زیلو، پارچه های سوزن دوزی شده، قالی

خراسان جنوبی دارای محصولات استراتژیک در سطح کشور و جهان می باشد که از آن جمله می‌توان به محصولات زعفران، زرشک، انار نام برد.

سوغاتی‌های استان چهارمحال و بختیاری
انواع‌ صنایع‌ دستی‌ و سوغاتی‌های‌ استان‌ چهار محال‌ بختیاری عبارتند از: قالی ‌معروف‌ چال‌ شتری‌، چوخا، نمد، گیوه‌، خورچین‌، گلیم‌، سیاه‌ چادر، جاجیم‌، وریس‌ یا طناب‌ ابریشمی‌، کلاه‌های‌نمدی‌، خور، جل‌، پلاس‌ و کچمه‌ دان‌ - گز آن‌ نیز معروف‌ است‌.

سوغاتی‌های استان بوشهرپس از آن باید از عباى شترى بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد و امروزه به مقدار بسیار محدودى تولید می‌گردد.

گرگوربافى، حصیربافى، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستى استان بوشهر هستند. محصولات دریایى (ماهى و میگو) و شیره خرما و ارده از سوغاتى این استان هستند.

خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته، انواع ماهی و میگو، عروسک ها و کالاهایی تزئینی صدفی و انواع حصیرها و سبد های بافته شده از برگ درخت نخل از سوغاتی های استان بوشهر می باشد.

سوغاتی‌های استان ایلاممهمترین سوغات محلی استان ایلام عبارتند از:

روغن حیوانی و کره محلی با طعم بسیار لذیذ

عسل کوهی و ناب مناطق سورگه و شلم

کشک، کنجدو گردو

ترخینه، که با توجه به مواد به کار رفته در آن درمان بسیار خوبی برای سرما خوردگی است

سقز محلی (شیره درخت بنه) که به وفور در کوه ها ی استان وجود دارد

شیرینی پژی بر ساق، شیرینی کله کنجی، شیرینی کاک

حلوائی بگل (ترکیبی از پودر کشک و خرما)

کله کنجی، گمکه، جاجیم، نمد، سیاه چادر.

از مهمترین صنایع دستى دیگر استان جاجیم بافى، نمد مالى، گیوه بافى، فرنجى مالى، قتره بافى، صنایع چوبى نیز از جمله ملزومات ورزشى و خانگى است که بدست هنرمندان ایلامى‌ها ساخته می‌شود.

سوغاتی‌های استان اصفهان
اصفهان همیشه از مراکز مهم صنعت قلمزنی‌ ایران بوده‌ و هست و بیشترین‌‌ تعداد کارگاه‌های صنایع‌ دستی اصفهان را کارگاه‌های قلمزنی‌ مس‌ و برنج‌ تشکیل می‌دهند و ‌تعداد شاغلین این‌ رشته نسبت به‌ سایر رشته‌ها زیادتر است‌.

علاوه بر صنایع دستى، شیرینى گز و پولکى اصفهان و گلاب قمصر کاشان از سوغاتى‌هاى مشهور استان اصفهان است. یکی از معروفترین سوغات اصفهان گز می‌باشد مواد اولیه این شیرینی مطبوع و مشهور که گز انگبین باشد، در اطراف این شهر به عمل می‌آید.
از دیگر سوغات اصفهان باید به خاتم، مینا، گچبری، گره چینی، قلمدان سازی، کاشیکاری، خوشنویسی، مسگری، منبت‌کاری، نقاشی، نقاشی باستانی، معرق، صحافی، سفالگری، مینیاتور و قالی بافی اشاره کرد

سوغاتی‌های استان اردبیل
استان اردبیل سوغاتی‌های فراوانی دارد و معروف‌ترین آنها عبارتند از: سرشیر، عسل، کره، حلوای سیاه، آبنبات، شیرینی‌های محلی و تخمه آفتابگردان.

انواع فرش، مسند، شال، ورنی، گلیم، جاجیم، اشیا سفالی، چوبی و فلزی و ... هنرمندانه همراه با نقش و نگارهای زیبا از جمله صنایع دستی استان اردبیل به حساب می‌آیند.

سوغاتی‌های استان آذربایجان‌غربی
سوغات این استان عبارتند از: صنایع چوبی، انواع قالی و بافته‌های دستی شامل گلیم، دستکش، شال گردن، کلاه، عرقیات از جمله عرقیات گیاهی، عرق بیدمشک، بادرنجبو، عرق نعناع، گلاب، انواع نقل، گردو و بیدمشک، حلوای گردو و حلوای هویج، انواع محصولات باغی و کشاورزی شامل انگور، سیب درختی، عسل، لبنیات، کشمش، نقل بیدمشک، حلوای گردو، بافتنی های دستی، صنایع چوبی و ریزه کاری فرشهای دستباف و ...معرق کاری نیز از صنایع دستی مهم این استان است.

سوغاتی‌های استان آذربایجان‌شرقیدر بخش صنایع دستی می‌توان به قالی‌های دستباف و تابلوفرش‌های نفیس و بی‌نظیر اشاره کرد. نقره کاری یا حکاکی روی نقره، نقره کوبی، چاپ کلاقه‌‌ای اسکو یا باتیک که یکی از روش‌های چاپ روی پارچه است و شامل انواع روسری، لباس، رومیزی، شال گردن و تابلوهای دیواری، ورنی بافی اهر و  ارسباران (ورنی های پشمی، ورنی پشمی ابریشمی، ورنی کف ابریشم و ورنی ابریشم خالص)، محصولات چرمین تبریز (کیف، کفش، پوشاک و برخی اقلام خانگی)

در دسته خوراکی ها نیز قورابیه، نوقا، میانپر، لاتیقوم (راحت الحلقوم)، ریس، شیرینی کنجدی، سوجوق، باسلیق، شکلات تسبیحی، عسل و دوشاب در بخش خوراکی های شیرین و نیز پنیر لیقوان، ترشی زغال اخته و آجیل تبریز در سایر ذائقه های می تواند سوغاتی خوبی برای مسافران این استان باشد.

کرمانشاه
نان برنجی، کاک، نان خرمایی، روغن کرمانشاهی

یزد
کیک یزدی، قطاب، پشمک، باقلوا، کیک یزدی، لوزهای پنجگانه، حاجی بادام، سوهان، ارده

فارسآبلیمو، آبغوره، عرقیات، نان یوخه، صنایع دستی، کلوچه و مسقطی

قم
فرش ابریشم: فرش ابریشم دستباف قم از نفیس ترین صنایع دستى است که از نظر رنگ آمیزى و طرح و نقشه اصیل ایرانى و کیفیت طرفداران بسیارى دارد.

سفال و سرامیک:
این هنر دستى، با سابقه دیرینه خود در طرح هاى خاص خود طرفداران زیادى در داخل و خارج از کشور دارد.

منبت کارى چوب:
نقوش و طرح هاى زیبایى است که روى انواع میز و صندلى و صنایع چوبى کنده کارى مى گردد و این صنعت دستى در قم به دست استادکارانى بسیار ماهر و زبردست ساخته مى شود.

کرمانقالى کرمان که از نظر بافت و طرح بسیار زیبا و منحصر به فرد است از مهمترین صنایع دستى کرمان و ایران است. پته دوزى نیز که نوعى سوزن دوزى است در کرمان رواج دارد.خوراکی هایی چون پسته، قاووت، کماچ سهن، سمنو، کلمپه و خرمای بم از سوغاتی های این استان به شمار می روند. علاوه بر این اهل هنر می توانند از انواع پته، قالی، گلیم، شیریکی پیچ، کارهای قلمزنی، ظروف مسی آن بهره ببرند. در جوار این مقوله های متنوع، باید از داروها و گیاهان دارویی چون زیره، حنا، سدر و کتیرا نیز نام برد .

اراک
سوغات استان مرکزى انواع مواد خوراکى از جمله انار، انگور، لبنیات، کشمش، گردو، بادام، شیره انگوه است و صنایع دستى مانند انواع فرش و قالیچه گلیم، معرق و گیوه است و  فتیر (یک نوع کلوچه ) اراک هم معروف است .

بندر عباسسبدبافى و حصیربافى در منطقه میناب و بشاگرد رواج فوق العاده اى دارد. گلابتون دوزى که در مناطق مختلف به زردوزى، کم دوزى، کمه دوزى، کمان دوزى و برودرى دوزى شهرت دارد. در این نوع دوزندگى که جنبه تزئینى دارد، رشته هاى باریک زر و سیم بکار مى رود. اطراف بندر لنگه، بندرعباس و میناب از مراکز عمده تولید آن در استان است.

قزوینپسته، فندوق، باقلوا و شیرینی‌جات محلی

گیلانپاچ باقلا، گندمین، رشته خشکار، انگور خمس ، دوشاب، مغزحلوا، خکاره دبیج، کدو مربا، اخته، ولش، بادرنگ، بهار نارنج مربا، پول پرتقال مربا، آب غوره، رب انار، آلوچه، آب کونوس،شاه بلوط، آب خوج، ترش سیب، ترش انار، خاش کویی، کویی، ترب، فلفل سبز، برگ سیر، سیر ترشی، درار، هفتا بیجار، گینجه واش، خرش، چوواش، چوچاق، تین، بینه، دوشاب برنج، جوکول، برنج ، گلوچه سنتئ، گشتائ برنجئ صندوق بوکال

همدان
آلو بخارا، سماغ، بادام، نقل ،کدو
برچسب ها:
انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1393/01/09
در خصوص زابل و کلوچه های محلی آن و انواع نان محلی که مخصوص زابل است چیزی نداشت
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1393/01/09
زعفران محصول اختصاصی قاینات از بزرگترین شهرهای استان خراسان جنوبی است که به مرکز استان نسبت داده شده بود!!!!
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1393/01/09
این مینای اصفهان حرف نداره گرون هست ولی کار بسیار عالی هستش!رفتین بخرین! (:
Iran, Islamic Republic of
02:47 - 1393/01/10
يزد:پارچه هاي ترمه ودارايي،ظروف سراميكي ميبدي، حلوا ارده اردكان...
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
آفرین
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1393/01/10
به به از هرچه بگذریم سوغاتی خوش تر است .

فقط حیف کم بود شهرهای دیگه هم بزارید .
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1393/01/10
از لرستان ننوشتید...ضمنا یوخه فارس همون کاک کرمانشاهه.
پاسخ ها
Sami
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۰
فرقش اینه که کاک با روغن حیوانی درست میشه ولی یوخه نه
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1393/01/10
استان گلستان نبود که بخصوص گنبدکاووس
Iran, Islamic Republic of
00:06 - 1393/01/11
این یه دست مینا که تو تصویر هست حدود 800 قیمتشه کی میتونه این مقدار به عنوان سوغاتی برای کسی چیز ببره؟
اومدین اصفهان برا خودتون مینا بخرید چون موندگاره اما سوغات همون گز و پولکی ببرید چون با مینا اقوام زیادی خوش به حالشون میشه :)
-
10:38 - 1393/01/11
پس کردستان کو؟
پاسخ ها
یلدا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
مهمترين شيريني‌كه خاص شهر سنندج است شيريني كنجد است اين شيريني در دو نوع شكري و گزانگبين در محل‌هاي فروش عرضه مي‌گردد از ساير شيرينيها مي‌توان به نان‌برنجي، بادام‌سوخته، نوعي باسلوق اشاره كرد كه معمولاً توسط گردشگران به عنوان سوغاتي خريده مي‌شود
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1394/02/28
جای پسته دامغان واقعا خالیه....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1394/04/31
سوغات نهاوند : حلوا گردویی
Iran, Islamic Republic of
02:13 - 1394/06/01
با سلام پس لرستان چى
عسل و كاك و كلوچه باقلواى خرم آباد و غيره
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1394/06/16
سوغاتی یاسوج و تهران و کرج و لرستان رو ننوشتید لطفا اضافه کنید
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1394/06/26
لرستانو یادتون رفته؟
Palestine, State of
17:52 - 1394/08/16
نلخاكاظنة
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1394/09/09
بسیار عالی بود
پاسخ ها
seta
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
همچین جالب نبود چون برای تهران رو نذاشته
Iran, Islamic Republic of
01:13 - 1394/09/30
گردو و بادام و پسته به صورت عمده میخوام از تولید کننده بگیرم کدوم شهر باید برم
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1394/10/13
سلام من 11 سالم است من الان برای درس فارسیم باید در مورد سوغاتی تهران تحقیق کنم . لطفا سوغاتی تهران را بذارید.
Qatar
15:17 - 1395/01/14
ببخشی انار سوغات کدام شهر است؟
پاسخ ها
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
انار سوغات استان خراسان جنوبی شهرستان فردوس.درجه یک
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1395/02/14
پسته سوغات کدام شهر است
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1395/06/10
سلام، خوب بود. اما مشهد و شهرهای اطراف. کلا استان خراسان نبود تو لیست شما.
این همه زرشک و زعفران و نبات و....
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1395/06/17
سلام،خیلی عاااایه............
لطفا سوغات شهر های بزرگ دیگه مثل کاشان و کرج و تهران و...روهم اضافه کنید.
باتشکر
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1395/06/25
سلام شیراز بیش از این موارد که نام برده اید سوغات و غذاهای متنوع دارد مثل رنگینک ،سالاد شیرازی،فالوده و بستنی و از صنایع دستی هم معرق و خاتم ان که شهرت جهانی دارد تشکر
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1395/07/27
فتير اراك كلوچه نيست بيشتر يه نوع نانه، براي صبحانه با پنير و مربا عاليههههه به به دهنم آب افتاد
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1395/08/11
سو غات شهر ری چیه ؟
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1395/10/29
برنج کلات سوغات کلات نادری و لایین نو از استان خراسان رضویه که نذاشتین.
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1395/11/21
شهر کاشمر نبود
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1396/05/07
سلام من یکی از بهترین و مفیدترین سوغاتی ها رو معرفی میکنم سوغات مراغه.صابون سنتی.قیمت مناسب و بدون مواد شیمیایی .مناسب برای پوست و مو .
United Arab Emirates
07:55 - 1396/06/01
خوبه ولی ای کاش سوغاتی سیرجون هم مگذاشتین پسته قوتو مسقطی
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1397/01/28
پس سوغاتی کردستان؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1397/07/27
فقط استان اصفهان
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1397/08/18
دامغان شهر پسته رو اضافه کنید
Iran, Islamic Republic of
06:19 - 1397/10/04
حلوا کنجدی و ارده ای و شکری و ارده و شیره که مال زرقان فارسه چرا دروغ میگید
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1397/12/24
سفال همدان لالجین خیلی بادوام وزیبا عالیی
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1398/08/12
خوراک آذربایجان و دراس آن تبریز بهترین هستش
خوراک فارس ها در حد و عیار افغانستان هستش
یعنی خوراکی درجه پنج تبریز هم نمیشه
چون از قدیم میگفتن به ترکی فارسلارین یاواسی
ترکلرین غذاسی
در حاشیه اینم بگم که انار کرمانشاه فوق العاده هستش
بهتر از ساوه
حتما امتحان کنید
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1398/10/11
انار سوغات دو شهر است یکی انار ساوه و دوم انار پاوه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج