توصیه‌های جالب یک زندانی حبس ابد، برای کنار آمدن با قرنطینه
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۷۸۹۰۳
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹
۵۵۹۶
این روز‌ها در خانه ماندن، آیین زندگی خیلی از مردم ایران شده است، اما مشکلی که وجود دارد، این است که با این قضیه به درستی کنار نیامده‌ایم؛ یعنی چطور؟ یعنی اینکه مدام دنبال یک خط پایان هستیم تا از خانه‌هایمان فرار کنیم.

روزنامه همشهری -عیسی محمدی: این روز‌ها در خانه ماندن، آیین زندگی خیلی از مردم ایران شده است، اما مشکلی که وجود دارد، این است که با این قضیه به درستی کنار نیامده‌ایم؛ یعنی چطور؟ یعنی اینکه مدام دنبال یک خط پایان هستیم تا از خانه‌هایمان فرار کنیم. جدا از اینکه چنین چیزی درست است یا نه و جامعه‌شناسی آن، باید به یک نکته توجه کنیم؛ اینکه شاید نیاز باشد ۲، ۳ ماهی به این منوال پیش برویم.

پس باید کم‌کم با این در خانه ماندن کنار بیاییم و حتی از آن استفاده کنیم. اما مهم‌تر از استفاده از چنین فرصتی، یک نکته دیگر است؛ اینکه چه کار کنیم تا با این قرنطینه‌های خودخواسته به‌صورت روانی کنار بیاییم؟ بیشتر مشکل ما ذهنی است، به همین دلیل است که ذهن ما در حال نابود کردنمان است. اما چطور از نظر ذهنی، با این قرنطینه‌های اجباری کنار بیاییم؟

زندان که نیست؛ قرنطینه است

چند نکته از سلول‌های انفرادی

اولبریکت، در یکی از مقاله‌هایی که با این مضمون نوشته و به زبان فارسی هم ترجمه شده، نکته‌های جالبی را مطرح می‌کند که با هم آن‌ها را مرور می‌کنیم؛ مواردی که به قول خودش، کمکش کرد تا ذهنی سرسخت‌تر نسبت به وضعیتش داشته باشد.

در سلول انفرادی، سرعت گذر زمان به‌شدت کند است؛ به‌شدت. پس تنها چاره را در صبر یافتم؛ یعنی فقط حواستان به امروز باشد؛ بی‌قراری و خستگی را دور بریزید، چون وضعیت را برایتان خراب‌تر خواهد کرد.

من روز‌های اول، مدام به کسانی فکر می‌کردم که مرا زندانی کرده‌اند. از آن‌ها متنفر بودم. اما یک روز با خودم گفتم آن‌ها الان کجا هستند و آیا می‌دانند که من الان از این آدم‌ها متنفرم؟ دیدم که حتی روح‌شان هم خبر ندارد و دارند زندگی‌شان را می‌کنند. در نتیجه متوجه شدم فقط دارم خودم را رنج می‌دهم. تصمیم گرفتم دیگر از کسی متنفر نباشم و همه را ببخشم. خیلی آرام‌تر شدم. دیگر به‌خودم صدمه نمی‌زدم. متوجه شدم متنفر بودن از کسی، به او صدمه‌ای نمی‌زند، فقط به‌خودم صدمه می‌زند. پس انرژی‌ام را جای دیگری فرستادم (پس شما خوانندگان عزیز، نیازی نیست خودخوری کنید که چرا چنین شده و باعث و بانی‌اش را نفرین کنید، در عوض کمی انرژی‌تان را به جای دیگری بفرستید).

تجربه‌های یک زندانی

فردی وجود دارد به اسم راس اولبریکت. این فرد به حبس ابد محکوم شده و یکی از زندانیان معروف دنیای امروز است. اینکه چرا و به چه جرمی، موضوع بحث ما نیست. صرفا می‌خواهیم از تجربیات یک زندانی که حبس‌های انفرادی هم در همین دوران زندانش کم نداشته، استفاده کنیم. دقت کنید که او گاهی تا هفته‌ها و ماه‌ها ناچار بوده که در یک سلول انفرادی کوچک و سیاه و تاریک سر کند. قطعاً وضعیت ما در زندگی‌های امروزمان خیلی بهتر از وضعیت او بوده است. تجربه‌های او می‌تواند حسابی به دردمان بخورد.

زندان که نیست؛ قرنطینه است

اول شوک، بعداً بیقراری و کسالت

جناب اولبریکت، در جایی اشاره می‌کند سلولی که در آن است یک در فلزی سنگین دارد با شیار کوچکی روی آن که برای رد و بدل کردن غذا استفاده می‌شود. یک توالت استیل کوچک با یک روشویی و تخت باریک هم دارد. اول که وارد چنین جایی شده بود، درگیر شوک بود. این وضعیت برای ما آشنا نیست؟ بله، ما هم در روز‌های اولیه و چه بسا همین حالا، درگیر این شوک هستیم؛ که چرا ما، چرا قرنطینه، چرا در این وضعیت، چرا و...؟ او بعد از شوک اولیه، حالت‌هایی، چون خستگی و درماندگی و کسالت و البته نیاز به خارج شدن از سلولش را تجربه کرده بود.

باید چه کار می‌کرد؟ خودش می‌گوید که باید ذهنش را کنترل می‌کرد. البته خیلی خیلی سخت بود؛ چون مدام ذهن از دستش درمی‌رفت. تا حالا دقت کرده‌اید به این نکته که وقتی نمی‌خواهید وضعیتی را عوض کنید، ذهنتان چندان ناآرام نیست، اما وقتی می‌خواهید وضعیتی مثل بی‌نظمی و آشفتگی روانی و... را کنترل کنید، ذهنتان حسابی شما را اذیت می‌کند. لابد با چنین وضعیتی مواجه بوده‌اید، نه؟ برای اولبریکت هم چنین بود. قبلاً با ذهنش مشکلی نداشت، اما همین که می‌خواست احساساتش را کنترل کند، اوضاع برایش سخت‌تر می‌شد. اما او توانست، پس ما هم می‌توانیم. او توانست ذهنش و خودش را نسبت به این وضعیت قوی‌تر کند؛ یعنی که احساسات منفی‌اش را بیشتر کنترل کند. اما چطور؟

شما زندانی نیستید؛ هنوز آزادید

البته که شما صرفاً در قرنطینه هستید، تلویزیون و اینترنت و موارد دیگری دارید که می‌توانید خودتان را با آن‌ها سرگرم کنید، ضمن اینکه اعضای خانواده هم هستند و می‌توانید حتی به کوچه و پشت بام و بالکن و... بروید و حتی گاهی به خرید بروید. وقتی یک زندانی که مدام درگیر سلول انفرادی است، این‌چنین بتواند خودش را از وسواس زندانی بودن نجات بدهد، چرا شما از این تجربه استفاده نکنید؟ چرا به جای رنج کشیدن، سپاسگزار نباشید؟ چرا از این فرصت استفاده نکنید؟ تا حالا فکر کرده‌اید اگر کرونا گرفته بودید چه می‌شد؟ اگر حتی زنده نبودید، چطور می‌شد؟ اگر و اگر و...؟

زندان که نیست؛ قرنطینه است

اولبریکت یک زندانی قرنطینه:

«من بهانه‌های زیادی برای رنج کشیدن در زندان دارم. متوجه شدم که درد شاید از سر ناچاری باشد، اما رنج ناشی از درد از سر ناچاری نبوده و اختیاری است؛ به همین راحتی. معتقدم که تنها راه رهایی از رنج‌ها، همین سپاسگزاری و پذیرش است. پذیرش، یعنی مدام به جای اینکه به‌خودتان بگویید دیگر طاقت یک روز بیشتر این وضعیت را هم ندارم، بگویید که من اینجا هستم و می‌دانم شرایط بدی است، اما اینجا هستم و چاره‌ای نیست. حتی یک قدم جلوتر رفته و طبق قانون سپاسگزاری، بگویید که دست‌کم اوضاع بدتر نیست و دست‌کم جایی برای خواب و آبی برای خوردن و غذایی برای رفع گرسنگی داریم. رنج وقتی می‌آید که چیزی را بخواهید، ولی نداشته باشید. پذیرش و سپاس، قصه را کاملاً عوض می‌کند.»

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1399/01/18
با درود به برترین ها که قبل از قرنطینه هم قدردانش بوده ام.این آقای اولبریکت حرفهایی زده که بسیار علمی و بر اساس اصول روانشناختیست .اختیاری بودن رنج در مواجهه با دردهای اجباری و به ناچار فلسفه بسیاری از فیلسوفان بوده. ایشان به چه جرمی
حبس ابد هست نمی دانم .مجرم با سوادی هست.
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1399/01/18
اینا کاملا درست ولی به این فکر کردید که این زندانی ها نه نگران خورد و خوراک بودن نه نگران هزینه و درآمد خانواده و امرار معاش..؟؟!!
پاسخ ها
کررار
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
نا شکری خوب نیست بجای قضاوت زندانی از دانسته هايش درس بگیریم چرا که اگر خود را لحظه ای جای او بگذاریم آیا با این روحیه تا چه اندازه تاب و تحمل قرنطینه در سلول انفرادی را داریم به امید تفکر...
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1399/01/18
زندونی آب ودون بهش میدن ولی ما نه
پاسخ ها
مهسا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
خیلی ناشکری ..
رویا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
جالبه
اقا رضا یک مرد هست که احتمالا باید یه زندگی را اداره کنه
مهسا خانم یه زن هست یه مرد باید مخارجشو بده
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1399/01/18
البته میتونیم از تجربیات اونها هم که تو حصر هستند بهره ببریم تازه فهمیدیم چی میکشن
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1399/01/18
ببین زندانی ها طفلک چی میکشن راحت حکم ندن
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1399/01/18
بله به یکی مثل شهید تندگویان هم فکر کنید در زندان های بعثی های وحشی علاوه بر اینکه در سلول انفرادی بوده که بعضی وقتها حتی جا نبوده پاشو دراز کنه ،یا سرش رو بلند کنه ، شکنجه هم می شده ،جنازه اش داغون بوده ،

یکی از نگهبانان اش گفته بود من اسیر ی را دیدم که آزاد بود. من اسیری را دیدم که منتظر آزادی نبود .
اخرشم شهید شد جنازه اش هم به زور دادند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
روحش شاد
روح شهدا شاد
ارشین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
واقعا .....انشالله بعد از کرونا یک سر بزنید به موزه عبرت که همچنان دست نخورده مانده .......من که سه سال پیش یک بار رفتم دیدم .همچنان تو ذهنم ..چقدر وحشتناک ..

قدر این روزها را بدانید .که زنده اید .تا سر کوچه میرید .همه چی هست .به نظر من خیلی چیزها را میشه قرض کرد .الا دو چیز
سلامتی و آزادی .......پس تحمل کنید .....خواهشها
آرشین 99/1/19
France
03:02 - 1399/01/19
خیلی مقایسه ی مزخرفی بود
درد خودمون کم بود ناراحتی امثال اینا هم _که هرچی باشه مثل ما انسان هستن_ اضافه شد..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
خیلی ناراحت شدم ،یاد زندانیهای بیچاره افتادم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر