جهانگیری: دولت از طبقات ضعیف حمایت می‌کند
۹۷۹۹۷۳
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
۱۳۰۶۶ 
جلسه ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب دیده از کرونا عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

خبرگزاری مهر: جلسه ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب دیده از کرونا عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه اقشار ضعیف و گروه‌های آسیب پذیر جامعه بیشترین آسیب‌ها را در جریان شیوع کرونا متحمل شده‌اند گفت: طبقات ضعیف جامعه مطمئن باشند که دولت با جدیت به دنبال راهکارهایی است تا با کمک نهادهای حاکمیتی و سازمان‌های مردم نهاد از آنها حمایت کند.

معاون اول رئیس جمهور از شیوع ویروس کرونا به عنوان پدیده‌ای نوظهور و معضلی جهانی نام برد و افزود: این ویروس چالش بزرگی در سطح بین المللی ایجاد کرده است و حتی به اذعان کشورهای بزرگ صنعتی، پس از جنگ جهانی، این بزرگترین چالشی است که دنیا را تهدید می‌کند.

جهانگیری با یادآوری اینکه در همه کشورها بخشی از جامعه بیش از سایرین تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا و تبعات آن هستند، خاطرنشان کرد: اقشاری که درآمد آنها بر اساس فعالیت و کار روزانه است در این مقطع با مشکلات و گرفتاری‌هایی مواجه شده‌اند و مسئولین کشورها به این باور رسیده‌اند که اگر می‌خواهند طرح فاصله گذاری اجتماعی با موفقیت انجام شود، باید طبقات ضعیف و اقشار کم درآمد جامعه را مورد توجه و حمایت قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های حمایتی دولت از اقشار آسیب پذیر و طبقات ضعیف جامعه تصریح کرد: دولت در گام نخست اعلام کرد که با شناسایی ۳ میلیون نفر از افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند اما از شرایط نامطلوب اقتصادی رنج می‌برند، از ۲۰۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان به هر یک از آنها کمک می‌کند.

جهانگیری: دولت از طبقات ضعیف جامعه حمایت می‌کند

جهانگیری افزود: عده دیگری نیز در این طرح شناسایی شدند که اگرچه به اندازه گروه قبلی مشکل ندارند اما باید از نظر معیشتی مورد حمایت قرار گیرند. به این افراد در قالب ۴ میلیون خانوار یک تا دو میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه اعطا خواهد شد.

وی ادامه داد: برنامه دیگر دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه این است که برای تمام خانوارهای یارانه بگیر، یک میلیون تومان واریز شود تا بتوانند برخی از نیازهای اولیه را تأمین کنند و اقساط آن نیز ظرف ۲۴ ماه از مبالغ یارانه آنها کسر خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به حضور و مشارکت ارزشمند برخی نهادهای حاکمیتی برای کمک به اقشار ضعیف جامعه خاطرنشان کرد: این نهادها بر اساس حساسیت‌های خودشان نسبت به معیشت مردم و نیز بر اساس رهنمودها و توصیه‌های مقام معظم رهبری، وارد میدان شدند و نسبت به ارائه کمک‌های نقدی، بسته‌های معیشتی و اقلام بهداشتی اقدام کردند.

جهانگیری همچنین با اشاره به حضور و مشارکت جدی خیرین و مردم در روند پیش گیری و مقابله با کرونا و نیز ارائه کمک‌های معیشتی تصریح کرد: مردم ایران مردمی نوع دوست هستند و علاوه بر آنکه در آموزه‌های دینی ما کمک به افراد ناتوان و نیازمند توصیه شده، فرهنگ مردم ایران نیز همواره آنها را به مشارکت در امور خیر و کمک افراد ضعیف ترغیب کرده است.

معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت سازماندهی کمک‌های نهادهای دولتی، عمومی و مردمی برای حمایت از اقشار نیازمند تأکید کرد و افزود: اگر این حمایت‌ها سازماندهی نشود ممکن است در این میان، برخی از خانوارها و گروه‌های خاص فراموش شوند.

جهانگیری تصریح کرد: باید در این احساس وظیفه مشترک یک تقسیم کار دقیق و هماهنگی مناسبی صورت گیرد تا بتوانیم در این مقطع حساس هرچه در توان داریم برای کمک به اقشار آسیب پذیر به صحنه بیاوریم.

معاون اول رئیس جمهور با قدردانی از حمایت‌های نهادهای حاکمیتی نظیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و مجموعه‌ها و گروه‌های مردمی، اقدامات صورت گرفته از سوی آنها را ارزشمند توصیف کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد همواره در مواقعی که نیاز بوده در صحنه حاضر شده‌اند و طبقات نیازمند جامعه را مورد حمایت قرار داده‌اند.

جهانگیری ضرورت توجه به برخی مراکز نظیر مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان، معلولین و شبه خانواده‌ها که متولی نگهداری از کودکان فاقد سرپرست هستند را مورد تأکید قرار داد و گفت: افرادی که تحت حمایت اینگونه مجموعه‌ها قرار دارند در واقع افرادی با آسیب پذیری بیشتر هستند که دولت و نهادهای حمایتی باید توجه دوچندان به آنها داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به افزایش مراجعات در ایام شیوع کرونا به نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: باید سازوکاری تعریف شود تا کمک‌هایی به این افراد که در نوبت و منتظر هستند که تحت پوشش قرار گیرند، ارائه شود.

جهانگیری تصریح کرد: اگر مردم اطمینان پیدا کنند که کمک‌های آنها به نحو مطلوب در اختیار نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه قرار می‌گیرد، حتماً بیش از گذشته پای کار خواهند بود و شاهد افزایش چشمگیر کمک‌های مردمی در مقطع شیوع کرونا خواهیم بود.

در این جلسه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه آمارهای جهانی نشان می‌دهد آثار و تبعات کرونا بر اشتغال و وضعیت معیشتی اقشار ضعیف جوامع بیش از دیگران است، گفت: باید همه کسانی که قادر به کمک و حمایت هستند به صحنه بیایند و با همبستگی ملی برای جلوگیری از بحران فقر در جامعه تلاش کنیم.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در ادامه این جلسه گزارشی از برنامه ریزی های صورت گرفته برای هماهنگی نهادهای دولتی، عمومی و مردمی برای حمایت از اقشار نیازمند جامعه ارائه کرد و گفت: بانک اطلاعاتی دقیقی از همه افراد تهیه شده و جامعه هدف برای دریافت حمایت‌ها و کمک‌ها به سه گروه خانوارهای نیازمند، خانوارهای آسیب پذیر و خانوارهای غیرآسیب پذیر تقسیم شده‌اند که این دسته بندی بر اساس میزان آسیب پذیری خانوارها از تبعات شیوع بیماری کرونا انجام شده است.

وی همچنین توضیحاتی در خصوص ساختار پیشنهادی برای هماهنگی میان نهادهای عمومی، دولتی و مردمی برای کمک به اقشار آسیب پذیر ارائه کرد و افزود: با استفاده از آمارها و دسته بندی‌های صورت گرفته می‌توان همکاری و هم افزایی میان دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی و مؤسسات مردمی و خیریه‌ها را افزایش داد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و برنامه‌های این نهاد برای کمک به اقشار آسیب دیده از تبعات شیوع کرونا ارائه کرد وگفت: از روز نخست شیوع کرونا ستادی در این نهاد تشکیل شد و اقدامات خود را در سرفصل‌های مختلف نظیر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی و نیز توزیع کمک‌های معیشتی سازماندهی کردیم.

محمد مخبر افزود: در حال حاضر ۳۱ دستگاه تولید ماسک را در کشور مستقر کرده‌ایم به گونه‌ای که ظرفیت بالایی در تولید انواع ماسک ایجاد شده که به زودی شاهد رفع کمبودها در این زمینه خواهیم بود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) همچنین از اقدامات صورت گرفته توسط این ستاد در حوزه درمان خبر داد و گفت: در زمینه پلاسمادرمانی کارهای خوبی انجام شده و در حوزه تولید واکسن کرونا نیز به نقاط خوبی دست یافته‌ایم و در این زمینه از سایر کشورها عقب نیستیم.

وی با اشاره به ضدعفونی کردن ۵۰۰ نقطه در کشور و توزیع اقلام و بسته‌های بهداشتی در میان نیازمندان خاطرنشان کرد: این ستاد ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای اجرای طرح‌های مشاغل خرد و خانگی تدارک دیده تا به سرعت بتواند ۱۶۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کند.

اختصاص اعتبار برای جهش تولید، ایجاد سه هزار فروشگاه مجازی، تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان تنخواه برای شرکت‌های دانش بنیان که در این مقطع دچار مشکل شدند، توزیع یک میلیون اقلام بهداشتی و توزیع یک میلیون بسته غذای خشک از دیگر اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بود که توسط محمد مخبر گزارش داده شد.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نیز در این نشست به تشریح اقدامات و برنامه‌های این بنیاد برای کاهش تبعات شیوع کرونا پرداخت و گفت: خرید، تجویز و ارائه تعدادی آمبولانس و آماده سازی اماکن برای استقرار پرسنل درمانی و بیماران از اقداماتی است که بنیاد مستضعان در این مدت انجام داده است.

پرویز فتاح از بخشودگی دو ماهه اجاره بهای واحدهای زیرمجموعه خود خبر داد و با اشاره به اینکه این بخشودگی تمدید خواهد شد گفت: در سراسر کشور اعلام کرده‌ایم که نیاز بیماران به برخی مواد غذایی نظیر شیر، آبمیوه و مواد لبنی را تأمین خواهیم کرد.

وی تهیه و توزیع روزانه چندین هزار بسته غذای گرم و ارائه ۱۱۰ میلیارد تومان به کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای کمک به اقشار آسیب پذیر ناشی از کرونا را از دیگر اقدامات این بنیاد برشمرد و گفت: از طریق هماهنگی با برخی استانداران کشور مبالغی را به صورت نقدی به کولبران پرداخت کرده‌ایم و مبالغی نیز از طریق شهرداری‌ها به دستفروشان، کارکنان بهشت زهرا و کارکنان حوزه پسماند پرداخت شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی همچنین از اعطای کمک‌های نقدی به خیریه کهریزک و خادمین مساجد کشور خبر داد و گفت: از طریق هماهنگی با قوه قضائیه کمک‌های نقدی به ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان پرداخت خواهیم کرد.

شهردار تهران نیز در این جلسه با اشاره به وجود بانک اطلاعات و افراد در شبکه سرای محله‌های استان تهران افزود: از طریق این اطلاعات کمک‌هایی به زنان سرپرست خانوار و افراد ساکن در گرمخانه‌ها ارائه شده و برنامه تولید ماسک در سرای محله‌ها توسط خود مردم در حال انجام است.

در این جلسه رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز با اشاره به اینکه از مجموعه‌های زیرمجموعه این سازمان در ۳۱ استان کشور فقط در ۱۳ استان آلودگی به کرونا مشاهده شده است گفت: از ۴۹ هزار نفر سالمند و معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی، ۱۷۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۳۵ نفر جان باخته‌اند که البته ۲۱ نفر آنها بالای ۸۰ سال سن داشتند.

وحید قبادی دانا گزارشی از اقدامات حمایتی سازمان بهزیستی کشور ارائه کرد و گفت: برای کودکان کار، کارتن خواب‌ها و افراد بی خانمان با حمایت‌های بنیاد مستضعفان اقدامات خوبی صورت گرفته و از آنها حمایت شده است.

وی همچنین از فعالیت سامانه ۱۴۸۰ برای مشاوره به افراد جامعه خبر داد و گفت: در این سامانه مشاوره‌های روانشناسی در خصوص مشکلات اضطرابی و نگرانی به مردم ارائه می‌شود.

نماینده کمیته امداد امام خمینی (ره) هم در این جلسه با اشاره به اقدامات ویژه صورت گرفته در راستای پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا توسط کمیته امداد گفت: با هم افزایی خیرین استان‌ها و با بسیج شش هزار مددکار در سراسر کشور اقدامات خوبی برای کاهش تبعات شیوع کرونا انجام شده است.

وی افزود: در راستای تأمین اقلام بهداشتی واحدهای اشتغالزای تحت پوشش کمیته امداد تغییر کاربری داده‌اند و در حوزه تولید اقلام بهداشتی فعال هستند.

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این جلسه از آمادگی این سازمان برای همراهی با دولت در جهت ارائه کمک‌ها به اقشار نیازمند خبر داد و گفت: شناسایی ۵۰۰ هزار بیمار خاص و سرطانی و توزیع کمک‌های بهداشتی و معیشتی به درب منزل این افراد از جمله اقدامات جمعیت هلال احمر در این مقطع است.

در این جلسه که سخنگوی دولت نیز حضور داشت، پیشنهادات و راهکارهای مختلف برای ایجاد هماهنگی میان نهادهای دولتی، عمومی و مردمی برای حمایت از اقشار نیازمند و کاهش تبعات شیوع کرونا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد کمک‌ها و حمایت‌های نهادهای حاکمیتی از طریق تشکیل ستادهای استانی با سازوکاری مشخص ساماندهی شود و به صورت مستقیم در اختیار اقشار ناتوان جامعه و طبقات آسیب پذیر قرار گیرد.

گفتنی است در این جلسه تعدادی از نمایندگان شبکه‌ها و مؤسسات نیکوکاری نیز ضمن ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته، از آمادگی همه جانبه خود برای همراهی با دولت در جهت کاهش تبعات شیوع کرونا خبر دادند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 53
در انتظار بررسی:15
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1399/01/20
کی دیگه ؟؟؟؟وقتی همه مردن؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1399/01/20
پس چرا حقوق گارگران که ضعیف ترین قشر جامعه هستن رو منصفانه اضاف نمیکنید؟ پس چرا اخر از همه به فکر کارگران میفتید ؟اقای جهانگیری بخداهمین دروغاتون که باعث بدبختی توکشور شده یکیش همین بیماری کروناس یکم به خودتون بیاین اگ ندارین یا ننیتونید اضاف کنید یا کمک کنید بگین نداریم چرا هی کلاه سرماها میزارید
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1399/01/20
آره یه تووووووووومن 12درصد قسطی. هنوز نداده تو بوق و کرنا کرده. برن باهاش ماسک و پوفک بگیرن
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1399/01/20
سلام دولت لااقل ازحق بازنشستگان تامین اجتماعی ومستمری بگیران دفاع کند
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1399/01/20
خسته شدیم از این همه دروغ
Turkey
23:16 - 1399/01/20
به لطف دولت تدبیر و امید همه دیگه تو طبقه فقر و تنگدستی که شما به ارمغان آوردین ساکن شدیم....
Iran, Islamic Republic of
23:19 - 1399/01/20
عجب حمایتی
۱ میلیون وام با سود ۱۲ درصد آنهم بصورت کسر از یارانه ۴۵ هزارتومانی ، تا خیالشون راحت باشه در هر صورت قابل بازگشته............
Iran, Islamic Republic of
23:36 - 1399/01/20
اره خیلی حمایت کردید........
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1399/01/20
همش دروغ بفکر کارگران نیستید کمترین حقوق دارن میگیرن کجا بفکر فقیر بودید خداوند رحمت کنن پدر احمد نژاد
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1399/01/20
دولت از هیچ طبقه ای حمایت نکرده و نخواهد کرد. جناب معاون وقتی که به شصت میلیون ایرانی یارانه معیشتی میدهی یعنی حداقل شصت میلیون ایرانی نیاز به کمک معیشتی کرونایی برای ماندن در خانه و در امان ماندن از بیماری دارند. لطفا خودتان را به کوچه علی چپ نزنید.
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1399/01/20
حمایت امثال شما رو مردم خیلی دیدن،بدبختی، تورم، بیکاری، اختلاس
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1399/01/20
کمک میکنی که سود کمکت را بگیری؟
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1399/01/20
این دروغی که گفتی راسته
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1399/01/21
درسته حق باشما است تست کرونای مجلس رادیدیم چقدر بفکر مردم هستید خخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1399/01/21
باز این جهانگیری خواب دید
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1399/01/21
درتمام سختی ها.مردم حرف اول را زدندودولت تماشا کرد
-
00:20 - 1399/01/21
هیچ‌کاری‌نمیکنید‌فقط‌منت‌بار‌مردم‌میکنید.
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1399/01/21
همینطور که تا امروز حمایت کردین، از این به بعد هم حمایت میکنید....
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1399/01/21
ما را به خیر شما امید نیست. شر مرسانید
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1399/01/21
یه قرون به مددجوها تو این مدت ندادن
France
00:41 - 1399/01/21
کاش روزی امثال شماها مردم باشید و ماها مسول و برای شماها ابراز همدردی کنیم .
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1399/01/21
تا به حال که دولتها مخصوصا این دولت ضعیف را ضعیف تر و غنی را غنی تر کرده.جهانگیری .نوبخت و.....دروغ چرا ،؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1399/01/21
چقدر شما در روز روشن دروغ میگویید چقدر شما مسولین مملکت از خدا بی خبر هستید حقوق باز نشسته یک ملیون ونیم کجا و حقوق نجومی بگیر آن کجا کمی از خدا شرم کنید و هی نگو یید به مردم ضعیف کمک می کنیم
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1399/01/21
دولت با دریافت اجباری مالیاتهای متعدد موجب فقیر شدن مردم و تورم شدید با چاپ اسکناس بدون پشتوانه شده و هر روز مردم را فقیر تر و بدهکار تر میکند و حق الناس را حق خودش میداند
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1399/01/21
به ابوالفضل دروغ میگه دروغ میگه دروغ میگه
خدا خسته شدیم
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1399/01/21
دوماه گذشت کی؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1399/01/21
از اول اسفند داره حمایت میکنه الانم که اخرهای فروردین خودشون رو انقدرتو زحمت انداختن یک میلیون یارانه با سود ۱۲درصد میدن بابا ملت خوشی زده زیر دلتون کم غور بزنید دیگه
Iran, Islamic Republic of
01:57 - 1399/01/21
حمایتش هم دیدیم سود 12 درصد واسه وام یک میلیونی وام بانکی 4 درصد که 5 تومن میده از وامی که برای اقشار ضعیف ترتیب دادید بهتر و به صرفه تره واقعا خجالت هم خوب چیزیه اگر کاری از دستتون بر نمیاد حداقل گنده گویی نکنید ساکت بمونید سنگین تر و رنگین ترید
Iran, Islamic Republic of
03:46 - 1399/01/21
شماازمردم چیزی نگیرد کمکتان
پیشکش بابت پرداخت یارانها
هم سود ۲۰درصد میخواهید
.....
Iran, Islamic Republic of
05:07 - 1399/01/21
فقط حرف می‌زنید برادر
دو هفته چینی قرنطینه کنید، تموم بشه
تولید کنندهای کوچک دارن از بین میرن
Iran, Islamic Republic of
05:36 - 1399/01/21
خواهشششش میکنیم دفاع نکنید ......
Iran, Islamic Republic of
06:52 - 1399/01/21
ازحقوق کارکران معلومه
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1399/01/21
.... جهانگیری ... دولت از طبقات ضعیف . با وام یک میلیون تومانی حمایت خواهد کرد!!
United States
08:11 - 1399/01/21
خدایا تو بین اینان و ما حکم کن
United Arab Emirates
09:23 - 1399/01/21
قشر ضعیف و مردم عادی هیچ انتظاری از این دولت نداشته وندارن مسئولین خودشون و به دردسر میندازن.
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1399/01/21
فقط حمایت و دیگه بس. لطفا کلمه حمایت را رو دیوار بزرگ بنویسید تا دل فقرا آرام بگیرد.همین کفایت می کند.
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1399/01/21
با تصویب حقوق کارگران و این افتضاح تاریخی نماینده دولت بسیار معلوم شده که شما چقدر به دنبال حمایت از قشر کارگر وضعیف جامعه هستید .خخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1399/01/21
دولت از کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری حمایت میکند نه از بقیه.
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1399/01/21
باسلام چطور و کی .تازه رفته بودم سرکار شب عیدی حقوق که ندادن هیچ عید پاداش ندادن هیچ الآنم بیکاریم هیچ.معلوم نیست .حقوق باید بدن یا نه هیچ .دو ریال نقد هم تو دستمون نیست ‌که با نان خالی سرکنیم .چه کنیم .همش هم وعده میدین از ضعفا کمک میکنیم .کجای سر دل بگذاریم .
Iran, Islamic Republic of
17:38 - 1399/01/21
آقای جهانگیری لطفا کم شعار بدهد اگر کمک کنید سودشان میگیرند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج