بنزین در بازار‌های جهانی لیتری چند است؟
۹۸۴۰۰۴
۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
۹۳۹۲
قیمت بنزین در کشور در آبان سال گذشته با هدف مدیریت پرداخت یارانه و حمایت از اقشار کم درآمد افزایش یافت.

میزان نوشت: قیمت بنزین در کشور در آبان سال گذشته با هدف مدیریت پرداخت یارانه و حمایت از اقشار کم درآمد افزایش یافت.

این افزایش قیمت در زمانی که قیمت نفت هنوز با افت سنگین مواجه نشده بود، با دلایلی از قبیل تفاوت قیمت در کشورهای همسایه، جلوگیری از قاچاق سوخت و مدیریت مصرف انرژی در کشور توجیه پذیر بود.

اما کاهش قیمت نفت طی ماه گذشته و سقوط ارزش فراورده‌های نفتی مانند بنزین و نفت کوره تردیدهای در خصوص قیمت نهایی بنزین به وجود آورده است.

بنا به آمارهای موجود قیمت بنزین در بسیاری از کشورهای به پایین‌ترین میزان خود رسیده است به گونه‌ای که در بازار بین المللی قیمت هر لیتر بنزین لیتری ۱۷ سنت و با احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی به ۷۱۵ تومان و با احتساب نرخ دلار آزاد حدود ۲۷۰۰ تومان است.

این درحالی است که قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و سهمیه آزاد ۳۰۰۰ تومان است.

محمدعلی صادقی کارشناس حوزه انرژی با اشاره به وضعیت بازار نفتی اظهار کرد: کاهش قیمت نفت و ایجاد کسری بودجه در کشورهای بزرگ تولیدکننده نفتی؛ باعث شد روسیه و عربستان برای تعادل در بازار پای میز مذاکره بیایند و با تصمیم گیری برای کاهش تولید نفت قیمت نفت را افزایش دهند.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: این بی ثباتی در بازار نفت به تصمیمات کشورهای قاره آمریکا نیز باز می‌گردد و این موضوع را می‌توان در نشست اخیر مشاهده کرد که در صورت عدم پذیرش تصمیمات از سوی این کشورها ممکن بود توافقات را منتفی کند.

وی افزود: کاهش قیمت نفت زمینه تلنگری برای اقتصاد کشور به منظور جداسازی بودجه از درآمدهای نفتی است و کشور باید شرایط خود را برای انطباق با این موضوع فراهم کند.

صادقی تصریح کرد: بیماری کرونا بر تمام شئونات زندگی مردم در سرتاسر جهان تاثیرگذار بوده و تعیین قیمت نفت پس از شیوع کرونا بسیار سخت است.

وی افزود: هر تن بنزین معادل ۱۳۰۰ لیتر به قیمت حدود ۳۰۰ دلار در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد در صورت احتساب قیمت بنزین با دلار دولتی در حال حاضر قیمت بنزین کمتر از سه هزار تومان است.

به گفته وی؛ کاهش قیمت فراورده‌های دولتی به نفع دولت شده است و بنزین در حال حاضر گرانتر به دست مردم می‌رسد.

صادقی بیان کرد: کشورهای همسایه مانند افغانستان و ترکیه بازار مناسبی برای فروش فراورده‌های نفتی به وجود آورده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:10
United Arab Emirates
11:43 - 1399/01/31
همیشه میان میگن بنزین در کشورهای دیگر، گران است اما در ادامه جمله، نمی گویند درآمد ها هم آنجا خیلی بیشتر است. هیچ اشکالی نداره، ماهی 30میلیون حداقل حقوق دهید تا ما هم مشکلی با بنزین لیتری 10هزار نداشته باشیم. یه بار میانگین حقوق در کشورهای دیگر را مقایسه کنید با ایران.
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1399/01/31
باز کاسه گدایی دولت در دست مسئولین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
حالا قیمت بنزین کم کنین
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1399/01/31
شما ها دارید با این حرفاتون به شعور ملت توهین میکنید. خب چرا نمیگید درآمد اون کشورها حداقل 30برابر حقوق شهروندان ایرانیه.
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1399/01/31
با این درامد ما بنزین باید لیتری صد تومن بشه..خداوکیلی صد تومن میدم
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1399/01/31
بخدا اگه روتون میشددوباره بنزینو میکردین لیتری هزار
ظلم پایدارنیست
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1399/01/31
کارشناس های محترم . بنزینی که در ایران به مردم میدن در حد آب قند هم کارایی نداره . بنزین مصرفی در دیگر کشورها آنچنان با کیفیته که سالهای زیادی مانع خرابی موتور میشه . اینجا بنزین درست میکنن میدن دست مردم به قیمت جهانی و بعد میگن برین معاینه فنی بگیرین . بعد جریمه طرح آلودگی میگیرن . کلا از هر طرف نگاه کنی ، دولت و شهرداری دارن کاسب کارانه با مردم برخورد میکنن .
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1399/01/31
یک تن بنزین سیصد دلار
هر لیتر میشود دویست وسی سنت نه صد وهفتاد سنت
Netherlands
22:23 - 1399/01/31
درامد و مخارج ما رو هم به جهان یکی کنید هرچی که به نفع تونه جهانی هر چی به نفع مردمه ریالی و داخلی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج