برانکو: ۴۰۰هزار یورو به پرسپولیس تخفیف دادم!
۹۸۴۶۷۷
۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
۲۲۶۰
سرمربی اسبق باشگاه پرسپولیس گفت: من از جنگ و فوتبال ترسی نداشته و ندارم. رفتن من به خاطر این بود که می‌خواستند من بروم.

خبرورزشی: کم نیستند کسانی که معتقدند نتایج این فصل پرسپولیس نیز مرهون برانکو است. میراثی که مرد کروات در پرسپولیس باقی گذاشت تا گابریل کالدرون و یحیی گل‌محمدی هم از آن استفاده کنند.

برانکو ۷ جام در پرسپولیس آن هم ظرف ۴ سال گرفت و با رساندن پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا نام خودش را برای همیشه در تاریخ این باشگاه پرطرفدار بلندآوازه کرد.

سرمربی موفق پرسپولیس، اما با دلی شکسته و ناراحت ایران را به مقصد الاهلی عربستان و سپس تیم ملی عمان ترک کرد و...

این تازه پایان ماجرا نبود و بدقولی مدیران وقت پرسپولیس در پرداخت مطالبات برانکو و دستیارانش باعث شد این مربی صاحب‌سبک از روی ناچاری به فیفا شکایت ببرد. این در حالی است که او به خاطر بحران کرونا به فدراسیون فوتبال عمان تخفیف داده است.

در همین ارتباط فرصتی دست داد تا از طریق یک دوست مشترک دقایقی با برانکو ایوانکوویچ صحبت کنیم و کمی واضح‌تر از گذشته در خصوص پرسپولیس و... گپ بزنیم.

برانکو این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟

در شهر خودم واراژدین و در قرنطینه خانگی هستم.

تصاویری از تمرینات ورزشی شما هم در فضای مجازی پخش شد. حوصله شما که معمولاً درگیر تیم، تمرین و مسابقه بودید سر نمی‌رود و خسته نمی‌شوید؟

این شرایط برای مربیان و بازیکنان و همه ورزشکاران سخت و دشوار است. ما عادت کردیم همواره کنار زمین چمن باشیم و از فوتبال لذت ببریم، اما چاره‌ای نیست. سلامتی از همه چیز مهم‌تر است و باید منتظر باشیم ببینیم مدیران فوتبال در فیفا، AFC، یوفا و فدراسیون‌های کشور‌های مختلف بالاخره چه تصمیمی خواهند گرفت.

شنیدیم به خاطر بحران کرونا به فدراسیون فوتبال عمان تخفیف داده اید. می‌توانید مبلغ آن را بگویید؟

حدود ۴۷ درصد می‌شود.

یک سؤال بپرسیم ناراحت نمی‌شوید؟

نه، بپرسید!

شما که به فدراسیون عمان تخفیف دادید چرا به پرسپولیس تخفیف ندادید؟

بگذارید برای اولین بار یک چیز را بگویم. شما و خیلی‌ها شاید ندانید من ۴۰۰ هزار یورو به پرسپولیس تخفیف دادم. می‌دانستید؟!

جداً؟ کی تخفیف دادید که کسی خبردار نشد؟

الان شما تحقیق کنید تا متوجه شوید من می‌توانستم پول قرارداد فصل بعد خودم را بگیرم. د رقانون فیفا این موضوع به صراحت ذکر شده که اگر باشگاهی نتواند به مدت ۳ ماه دستمزد مربیان خود را پرداخت کند آن قرارداد می‌تواند یک‌طرفه از سوی مربی فسخ شده و باشگاه مورد نظر باید همه پول قراردادش را هم بپردازد!

ولی شما که تیم داشتید و با الاهلی قرارداد بستید.

بله، اما اصل قرارداد من در لیگ نوزدهم با پرسپولیس ۸۰۰ هزار یورو بدون آپشن و موارد دیگر بود. با توجه به اینکه ماه‌ها به من پول نداده بودند اگر در شکایت خودم لیگ امسال و قراردادم را هم لحاظ می‌کردم حداقل نصف این مبلغ را به راحتی می‌توانستم از پرسپولیس بگیرم که ۴۰۰ هزار یورو می‌شود.

درست مثل کاری که ماریو بودیمیر با پرسپولیس کرد یا مانوئل ژوزه.

من کاری با بقیه ندارم، اما نخواستم این پول را بگیرم. من حق خودم را خواستم. ادعایی ندارم، اما در بدترین شرایط و در زمان بسته ماندن پنجره نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس توانستیم به کمک بازیکنانم به فینال آسیا برسیم. موفق شدیم با همین بازیکنان ۷ جام بگیریم و رفتاری که با من شد اصلاً درست نبود.

انصاری‌فرد هم زمانی که سکان مدیریت باشگاه پرسپولیس را به دست گرفت مشابه همین حرف را زد و گفت جای ما و برانکو فیفا نیست!

آیا شما رفتاری دیدید که نشان دهد او مایل به این کار است؟ به نظرم یک جور حرف زدن قشنگ بود و از اول هم قرار نبود انصاری‌فرد دستمزد زحمات من را بدهد.

به نظر شما شعار بود؟

دقیقاً! همه آن حرف‌ها فقط برای سرگرم کردن هواداران بود، اما طرفداران پرسپولیس خودشان بهتر از هر کس می‌دانند کنار گذاشتن من یک پروژه بود.

بار‌ها این صحبت و ادعا مطرح شده است. منظور شما دقیقاً چه کسی یا کسانی است؟

من اسمی نمی‌آورم، اما برانکو باید از پرسپولیس می‌رفت. نباید اسم برانکو و پرسپولیس کنار هم می‌ماند و اول از پول ندادن و بحث مشکلات مالی شروع شد و...

این پروژه ادعایی شما از چه دورانی کلید خورد؟

به نظرم خود گرشاسبی هم گفته از زمان مدیریت او بود که پول ندادن به برانکو آغاز شد و این پروژه کلید خورد.

اما شما تحمل کردید و در دوران ایرج عرب از تیم جدا شدید.

باید چه کار می‌کردم؟ پرسپولیس تیم پرطرفداری است و اگر حرفی از بی‌پولی یا بدقولی‌های باشگاه می‌زدم چه می‌شد؟ همه چیز به‌هم می‌خورد و تیم وارد بحران و حاشیه می‌شد. نخواستم هنگام مسابقات و در شرایطی که تیم من شانس اول قهرمانی بود موضوع حقوق نگرفتن خودم را رسانه‌ای کنم، اما شما خبرنگاران و هواداران همه چیز را می‌دانستید و می‌دانید.

یعنی اگر حقوق شما به موقع پرداخت می‌شد می‌ماندید؟
بله که می‌ماندم. بار‌ها گفتم ایران وطن دوم من است و خاطرات بسیار خوبی از زندگی در کشور شما دارم.

ولی برخی پس از سومین قهرمانی شما مدعی شدند برانکو هم مثل زیدان در اوج رفت، چون می‌دانست شاید دیگر نتواند با پرسپولیس قهرمان شود.

این حرف خنده‌دار است. من اگر می‌خواستم به این دلیل از پرسپولیس بروم بعد از بسته شدن پنجره نقل و انتقالات می‌رفتم. آن زمان بدترین شرایط را داشتیم ولی با ۱۲ یا ۱۳ بازیکن جنگیدیم و به فینال آسیا رسیدیم. من از جنگ و فوتبال ترسی نداشته و ندارم. رفتن من به خاطر این بود که می‌خواستند من بروم.

حالا پرسپولیس صدرنشین لیگ برتر است و ۱۰ امتیاز با تیم دوم فاصله دارد. خیلی‌ها از جمله خود من معتقدیم این موفقیت‌ها هم محصول زحمات شماست که میراث خوبی به جای گذاشته اید. نظر خودتان چیست؟

یحیی (گل‌محمدی) شاگرد خود من بوده و بلافاصله پس از انتخابش به او تبریک گفتم. او مربی باهوشی است و در پرسپولیس موفق می‌شود. این صحبت‌ها لطف شماست، اما پرسپولیس بیشتر مدیون بازیکنانی است که اهل جنگ و مبارزه هستند و تفکر حرفه‌ای دارند. من فقط یک معلم بودم و امیدوارم توانسته باشم خاطرات خوبی برای هواداران و مردم ایران به جا بگذارم.

برانکو: کریمی می‌توانست هم‌سطح مسی شود!

در دورانی که برانکو سرمربی پرسپولیس بود، علی کریمی همواره از او حمایت می‌کرد و رابطه بسیارخوب و صمیمانه‌ای با یکدیگر داشتند. وقتی با برانکو صحبت می‌کردیم بحث به علی کریمی و نحوه دعوت او به تیم ملی در زمان بلاژویچ کشیده شد. دورانی که علی کریمی در قامت یک ستاره بزرگ در تیم ملی هم فیکس شد. برانکو در این رابطه به ما گفت: «علی کریمی استعدادی است که می‌توانست هم‌سطح یا زودتر از لیونل مسی در فوتبال جهان مطرح شود و بدرخشد. اولین بار او را در ترکیب پرسپولیس و در بازی این تیم با یک تیم شیرازی دقیق خاطرم نیست فجرسپاسی بود یا برق دیدم. میروسلاو بلاژویچ سرمربی تیم بود و به من به عنوان دستیارش مأموریت داد بازی پرسپولیس در استادیوم آزادی را از نزدیک ببینم تا بازیکنان شایسته را پیدا کنیم. علی کریمی من را سورپرایز کرد. یک فوتبالیست تاپ که به راحتی بازیکن مقابل را دریبل می‌زد، اما در سمت راست بازی می‌کرد. به هتل برگشتم و به بلاژویچ گفتم یک فوق‌ستاره پیدا کردم که البته باید پشت فوروارد و پلی‌میکر باشد ولی در باشگاهش سمت راست محدود شده است و بعد هم که علی دعوت شد و...»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1399/02/02
اونوقت نصف این مول رونداشتن به استراماچونی بدن....
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1399/02/02
نامت درتاریخ پرسپولیس جاودانه شد وقلبهای شصت ملیون طرفدار پرسپولیس کبیر را تسخیر کردی به امید روزی که دوباره به پرسپولیس برگردی نه برای جام بلکه برای اینکه یک بار دیگر صدهزار هوادار نامت را فریاد بزنند مرد دوست داشتنی وجنتلمن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج