مصطفوی: پیروانی از قلعه‌نویی عذرخواهی کند
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۸۵۱۱۸
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
۳۱۲۱
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در خصوص اصلاح اساسنامه و موارد روز فوتبال ایران صحبت کرد.

خبرگزاری ایلنا: داریوش مصطفوی یکی از مدیران با تجربه فوتبال ایران است که در بین مدیران ورزشی و از جنس خود فوتبال محسوب می‌شود و بارها در صحبت‌های اهالی فوتبال عنوان می‌شود که جایش در فوتبال خالی است و باید از تجربیات و تخصص او استفاده شود.

او همیشه صحبت‌های شیرین و جذابی در مورد فوتبال دارد که شنیدنی است. گفتگوی او با خبرنگار ایلنا را می‌خوانید:

* این روزها بحث تغییرات اساسنامه فدراسیون فوتبال پیش از برگزاری مجمع انتخاباتی مطرح است، فیفا اشکالاتی وارد کرده که باید اصلاح شود. نظر شما در این مورد چیست؟

در بحث اصلاح اساسنامه باید بگویم با وجود ایرادی که فیفا گرفته و مجبور به تغییراتی در آن شده‌اند که درست است. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک می‌توانند نقش نظارتی در ورزش و فوتبال داشته باشند ولی حق دخالت ندارند و نباید در مجمع رای داشته باشند. ولی من بعید می‌دانم اساسنامه جدید هم بدون مشکل باشد و توسط AFC و FIFA تایید شوند چرا که افرادی در تهیه این اساسنامه و تنظیم و تغییرات آن دست دارند که سابق بر این هم اساسنامه کنونی را نوشته بودند. همان کمیته انتقالی که شامل صفایی فراهانی و کیومرث هاشمی می‌شدند رئیس فدراسیون و دبیر کل تعیین کردند و خروجی تصمیم همین نفرات شد شخصی مثل کفاشیان و حالا همان نفرات قصد دارند اساسنامه جدید را بنویسند. امثال آقای نصیرزاده عصاره فکری‌شان را در این سال‌ها تحویل فوتبال دادند و ماحصل آن همین اساسنامه‌ای است که مورد تایید قرار نگرفته است.

* اساسنامه از نظر شما چه اشکالاتی دارد که باید در نسخه جدید برطرف شود؟

اگر اساسنامه‌ جدید هم مثل قبل جوری باشد که رئیس فدراسیون را خودشان تعیین کنند این اساسنامه جدید هم 2 ریال ارزش ندارد. اساسنامه جدید باید شرایطی داشته باشد. اول اینکه در تایید افراد حاضر در انتخابات ریاست فدراسیون تجدید نظر شود و مجامع فدارسیون هم تغییر کنند. در فوتبالی که علی دایی، علی کریمی، امیر قلعه‌نویی، امیر عابدینی، محمد دادکان، امیرحسین فتحی، سید رضا افتخاری و امثالهم که هم افراد متخصص در ورزش هستند و هم بعضاً در آسیا و جهان مطرح هستند باید جزو آرای مجمع به حساب بیایند. باید برای بازیکنان، مربیان، داوران و... سندیکا تشکیل دهند تا نماینده‌شان در مجمع را خودشان انتخاب و معرفی کنند. در اساسنامه باید مشکل بانوان ما را حل کنند. آیا بانوان عضوی از جامعه 80 و خورده‌ای میلیونی ایران هستند یا نه و اگر هستند باید حق داشته باشند بیایند بازی‌ها را تماشا کنند. اساسنامه ما چون یک اساسنامه مستقل نیست و وابسته است به این مسائل نمی‌پردازد و ضعف دارد.

* اگر بنا بر کنار زدن وزارت ورزش از اداره فوتبال باشد آیا فدراسیون می‌تواند مستقل باشد و بدون کمک دولتی سرپا بایستد؟

اگر درآمد تبلیغات تلویزیونی را به فوتبال بدهند خرج خودش را که در میاورد هیچ، خرج 10 فدراسیون دیگر را هم می‌دهد. وقتی در کشور ما دموکراسی حاکم نباشد هیچ وقت حق فوتبال را به خودش نمی‌دهند و اجازه نمی‌دهند مستقل باشد و دولتی نگهش می‌دارند. همین تبلیغات محیطی اگر به طور عادلانه به فروش برسد و به مزایده گذاشته شود فوتبال هم می‌تواند حق خودش را از این بخش بگیرد. امروز یک دهم آن چیزی که باید از تبلیغات محیطی به فدراسیون فوتبال برسد داده نمی‌شود و مشکل از بنگاه‌های تبلیغاتی است که این بخش را در اختیار گرفته‌اند و سهم فوتبال را نمی‌دهند.

* با این شرایط ظاهراً بحث خصوصی‌سازی سرخابی‌ها که بار دیگر مطرح شده هم به نتیجه نمی‌رسد.

در بحث خصوصی‌سازی شرکت‌های سودده می‌توانند وارد شوند نه دو باشگاهی که تا خرخره در بدهی هستند. در این شرایط نمی‌توانند به طور طبیعی دو باشگاه را واگذار کنند و اگر این اتفاق بیافتد شک نکنید به مردم عادی نمی‌دهند و به یکی از خودشان واگذار می‌کنند.

* این روزها فوتبال ایران هم مثل همه بخش‌های دیگر درگیر کرونا شده است و در این شرایط که فدراسیون رئیس ندارد مشکلات دو چندان شده است.

فوتبال بدون رئیس نیست و طبق دستورالعمل موجود وقتی رئیس فدارسیون استعفا می‌دهد یا بیمار می‌شود، نایب رئیس جایش را می‌گیرد. فوتبال ما همانی است که پیش از کرونا بود. قبل از کرونا باشگاه‌های ما ضعیف عمل می‌کردند. قبل از کرونا کسی از مربیان ایرانی حمایت نکرد تا به علم روز فوتبال دنیا مجهز شوند و با دانسته‌های محدود مربوط به گذشته خود جلو می‌رفتند. قبل از کرونا در تربیت و پرورش مربیان نسل جدید منفعل بودیم و یک چرخه ثابتی از نفرات تکرار می‌شدند و الان هم همین است. نتیجه چنین مدیریتی این شد که با آن همه هیاهو و جنجال و با آن همه هزینه و پولی که به کی‌روش دادیم رفتیم از ژاپن 3 گل خوردیم. قبل از کرونا این مشکلات را داشتیم و بعد از کرونا هم همین است. تنها چیزی که فوتبال ما در آن قوی است و روز به روز قدرت می‌گیرد دلال‌ها هستند.

* با این وجود به نظر شما برای مسابقات لیگ برتر باید چه تصمیمی گرفته شود؟ اینکه خیلی‌ها دم از تطعیلی لیگ می‌زنند و حتی صحبت از معرفی قهرمان در همین مقطع است؟

من چیزی را قبول دارم که فیفا می‌گوید. فیفا می‌گوید لیگ‌ها باید به پایان برسند و شما نمی‌توانید وسط کار کسی را قهرمان معرفی کنید. در حال حاضر پرسپولیس با 10-12 امتیاز اختلاف در صدر است و بنا به قهرمان کردن تیمی باشد پرسپولیس قهرمان اعلام می‌شود ولی تا وقتی بازی‌ها تمام نشده نمی‌شود حکم به قهرمان کردن تیمی داد. فیفا و نهادهای بین‌المللی در این رابطه بی کار ننشستند و مشغول کار هستند و می‌خواهند لیگ ها ادامه پیدا کند و ما هم باید شرایط ادامه لیگ را فراهم کنیم. مگر اجتماع و شلوغی که در حال حاضر در بیرون می‌بینیم قرار است در فوتبال شدیدتر از این باشد؟ ما در مورد کنترل کرونا خوب عمل کردیم و می‌شود فوتبال را هم مدیریت کرد. رئیس جمهور ایتالیا در پاسخ به افرادی که می‌گفتند فوتبال باید تعطیل شود گفت آنها که چنین می‌گویند یا فوتبال را نمی‌شناسند یا ایتالیا را و این در مورد ایران هم صادق است چرا که مردم به عشق فوتبال می‌خوابند و به عشق فوتبال بر می‌خیزند. خیلی ها هستند که گرسنگی را تحمل می‌کنند ولی زندگی بدون فوتبال را نه. برای همین نباید نسنجیده عمل کنیم.

* در هفته‌های گذشته صحبت‌های مطرح شده در یک برنامه تلویزیونی باعث بحث و جدل میان پیشکسوتان دو تیم شد و علیه مرحوم خسروانی و مرحوم بهزادی حرف‌هایی زده شد.

من در این مورد فقط این را می‌گویم که اگر صحبت از مرحوم خسروانی است که عمر او سراسر خدمت به فوتبال ایران بود و اگر صحبت از مرحوم بهزادی است که همه او را به عنوان سرطلایی فوتبال ایران می‌شناسند. ذات آدم‌ها را در بزرگی دادن یا کوچک‌ کردن دیگران باید شناخت و انسانیت در آن است که سعی کنی به دیگران بزرگی ببخشی و اگر بخواهی بزرگی کسی را زیر سوال ببری یعنی خودت آدم کوچکی هستی و این را دستیاویزی برای بزرگ کردن و مطرح کردن خودت قرار دادی ولی نمی‌توانی باعث کوچک شدن یک آدم بزرگ شوی.

* و در نهایت ماجرای بحث و جدل میان امیر قلعه‌نویی و افشین پیروانی. شما به هر دو نفر نزدیک هستید و این جریان را چطور می‌بینید؟

در این مورد هم گفته قبلی خودم را تکرار می‌کنم که آدم‌ها با بزرگی دادن یا تلاش برای کوچک کردن دیگران شناخته می‌شوند. من هم امیر قلعه‌نویی را به خوبی می‌شناسم و هم افشین پیروانی را. هر دو فوتبالیست‌های بزرگی بودند و امیر قلعه‌نویی حالا در عرصه مربیگری در فوتبال ما یک استثنا است. این دو قبلاً در تیم ملی همکاری داشتند و من هم در شکل گرفتن این همکاری نقش داشتم و با توصیه من پیروانی به کادرفنی قلعه‌نویی در تیم ملی اضافه شد و حالا از اینکه او را به قلعه‌نویی معرفی کردم احساس شرم می‌کنم. چون نیک نگه کرد و پر خویش بر او دید، گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست. من خودم افراد زیادی را از بازیکنان بازنشسته تیم ملی به کادرفنی منتقل کردم ولی هیچکدام باعث نشدند پشیمان شوم و همین یک مورد بود.

* در حال حاضر هم بحث این دو نفر به جاهای خوبی کشیده نشده است.

یک سوالی که برایم پیش می‌آید این است که چرا افشین پیروانی نام حجازی را به میان آورد. مگر او در صحبت با قلعه‌نویی به اندازه کافی برای خودش استدلال نداشت که با استدلال‌هایش بخواهد با او صحبت کند که پای شخص دیگری را وسط می‌کشد؟ پیروانی با این کارش قصد داشت از محبوبیت حجازی استفاده کرده و آن را علیه قلعه‌نویی به کار ببرد که کار درستی نیست. قلعه‌نویی و حجازی رابطه خوبی با یکدیگر داشتند و رفیق بودند و امیر خیلی حجازی را دوست داشت ولی یک عده لیدر لا مذهب بین آنها جدایی انداخته و مشکلاتی ایجاد کردند که در اواخر دوران زندگی مرحوم حجازی آن اختلافات هم حل شد و مشکلی با هم نداشتند و حالا پیروانی می‌آید این موضوع را دستاویز قرار می‌دهد.

* جالب است شما در حالی این صحبت‌ها را می‌کنید که به گفته خودتان یک پرسپولیسی هستید.

من پیش از آنکه پرسپولیسی باشم یک انسانم و همیشه توصیه‌ام به اطرافیانم این است که پا را ار مرز انسانیت فراتر نگذارند و از چهارچوب آن خارج نشوند. در اینجا امیر قلعه‌نویی انسانیت خودش را نشان داد و فکر می‌کنم جایش باشد که افشین پیروانی هرچه سریعتر به دلیل خطایی که کرده و اجحافی که در حق قلعه‌نویی کرده از او عذرخواهی کند. این دو فرزندان من هستند و فرزند من هم اگر خطایی کند به او گوشزد می‌کنم و حتی او را دعوا می‌کنم. من قصد نداشتم به این موضوع ورود کنم ولی به این خاطر این صحبت‌ها را مطرح کردم که امیر قلعه‌نویی مورد ظلم قرار گرفت و به او تهمت زده شد و وظیفه داشتم حقایق را بگویم.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Netherlands
23:55 - 1399/02/02
امیر مافیا تورو هم خرید چطور موقعی که مافیا به یک تیم پرطرفدار تهتمت میرنه ازش نمی خوای عذرخواهی کنه بعد از پیروانی می خوای عذرخواهی کنه آفرین به پیروانی وغیرتش ضمناًتو هیچ وقط پرسپولیسی نبودی چون بارها ارادتتو به کیسه نشون دادی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
تا جاییکه معلومه شما لنگیها از فهمیدن فراری هستید پیروانی پنج سال ممنوع شد لز ورود به فوتبال و استادیوم بخاطر دزدیش ووو اما با لابی مافیای لنگ ماست مالی کردن
خالی باف
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
آقای مُلَوَن که میگن ایشان هستن
اینقدر که این آقا از خودش تعریف می کنه هیچ کس دیگه از خودش تعریف نمیکنه
از خود راضی و خودپسند و سوءاستفاده کن تر از این.بابا وجود.نداره
مجید
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
جناب چشمتو واکن، این بنده خدا همه رو به انسانیت دعوت کرده، چیز بدی گفته که شما بهش انگ میزنی؟
شما الان به چی معترضی؟ به انسان بودن؟
Omid
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
مثل تو کسی طرفدار پرسپولیس باشه پشیزی ارزش نداره.
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1399/02/03
پیروانی داستان پنج سال محرومیتش رو تعریف کنه.نمیخواد از امیر خان عذرخواهی کنه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1399/02/03
الان اکثریت تو ایران هیچکی به هیچکی احترام نمیکذارد. چون اعتمادی به هیچ چیز نیست.
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1399/02/03
الان اکثریت تو ایران هیچکی به هیچکی احترام نمیکذارد. چون اعتمادی به هیچ چیز نیست.
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1399/02/03
این مصطفوی استقلالیه و زمان شاه بازیکن تاج بوده
پاسخ ها
محمود
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
گیریم استقلالی بوده،مگه حرف بدی زده؟ یعنی به نظر شما دعوت انسانها به خوب بودن کار اشتباهی است؟
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1399/02/03
اگربنابرعذرخواهی باید مصطفوی بابت ظلم درحق پرسپولیس کرد عذرخواهی کند دعوایی که قلعه نوعی مسب ان بوده ولی نورچشمی همین اقابوده وایشان هیچ وقت علاقه ای به پرسپولیسی نداشته
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1399/02/03
جناب آقای مصطفوی چنین خواسته ای فردی مانندپیروانی واقعا توقع بیجایی است ،عذرخواهی بزرگی وبزرگ منشی میخواهدکه ایشان فاقدآن است،اصلااینجورموجودات بجزهتاکی وفحاشی وهوچیگری چیزدیگه ای بلدنیستن
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1399/02/03
درودبرشرفت که حقیقت روگفتی داریوش خان
Iran, Islamic Republic of
01:36 - 1399/02/03
درود بر شرافت و بزرگی جناب مصطفوی
احسن ، انتظار از بزرگان نکوهش کردن خطا و کجروی است
Iran, Islamic Republic of
01:52 - 1399/02/03
اون قلعه مافیا به بزرگیه پرسپولیس کبیر بی ادبی کرد هر وقت اون عذرخواهی کرد افشین باتعصب هم میکنه در ضمن تو سال ۷۳ که تو دربی دعوا شد ناجوانمردانه به پرسپولیس کبیر ظلم کردی
Iran, Islamic Republic of
02:48 - 1399/02/03
واقعا متاسفم برای داریوش
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/02/03
دوکلام بشنویم از مادر عروس
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1399/02/03
مصطفوی به فوتبال ایران جفا کرد و آدم خود شیفته ای است و استقلالی .ضمنا قلعه نوعی از کجا خان شد .خان که ترسو نیست بره تو رختکن بگه هر وقت پرسپولیس رفتن برین داخل زمین یعنی ترس تا بیخ گوش این آقا .خان برازنده مردان بزرگ است نه ترسوها مثل ستارخان و باقر خان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کالابرد_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر