«زیرخاکیِ» تلویزیون، ارزش این‌همه هیاهو را دارد؟
۹۸۶۴۵۴
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲
۳۸۶۹ 
چندی پیش اخباری مبنی‌بر تردید در پخش سریال «زیر خاکی»، به کارگردانی جلیل سامان، منتشر شد. توقیف «زیرخاکی» ربطی به محتوا و ممیزی نداشت. ظاهراً علت برمی‌گردد به رفتار حاشیه‌ساز گوهر خیراندیش بازیگر این سریال که چندی پیش به مراسم خارج از عرف ازدواج دخترش در خارج از کشور رفته بود.

برترین‌ها: چندی پیش اخباری مبنی‌بر تردید در پخش سریال «زیر خاکی»، به کارگردانی جلیل سامان، منتشر شد. توقیف «زیرخاکی» ربطی به محتوا و ممیزی نداشت و شاید با کوتاه شدن برخی سکانس‌های مرتبط با حضور خانم بازیگر مشکل حل نمی‌شد. ظاهراً علت برمی‌گردد به رفتار حاشیه‌ساز گوهر خیراندیش بازیگر این سریال که چندی پیش به مراسم خارج از عرف ازدواج دخترش در خارج از کشور رفته بود.

اما چند سؤال درباره حاشیه‌های «زیرخاکی» به ذهن می‌رسد. آیا تلویزیون پیش‌بینی برای جلوگیری از رفتار‌های نا به هنجار بازیگران سریال‌ها داشته است؟ شواهد نشان می‌دهد سیمافیلم در قرارداد‌هایی با تیم سازنده، چه کار اولی‌ها و چه حرفه‌ای‌ها تعهداتی می‌گیرد یعنی ضوابطی تنظیم می‌شود تا اجازه رفتار‌های نا به هنجار و خلاف عرف نداشته باشند.

«زیرخاکیِ» تلویزیون، ارزش این‌همه هیاهو را دارد؟

ضبط سکانس‌های مربوط به گوهر خیراندیش تمام شده بود و برای مراسم دخترشان به خارج از کشور رفته‌اند؛ آیا کاری که هزینه چند میلیاردی با کارگردان و بازیگران صاحب‌نام ساخته شده و مربوط به انقلاب اسلامی است باید به تاوانِ، رفتار غیراصولی و غیرحرفه‌ای بازیگرش پخش نشود؟ سریالی که غیرمستقیم و زیرپوستی حکومت پهلوی و ماهیت آن را افشا کرده است. کاری که با این هدف‌گیری درست آمده آیا تصمیم منطقی است که با این هزینه میلیاردی که از بیت‌المال شده، سریال به راحتی کنار گذاشته شود. یا بهتر است که از این سرمایه کشور و تلویزیون در شرایطی که به علت کرونا حادث شده مردم از دیدن یک اثر هنری، با پیام ارزشمند محروم شوند.

حالا، اما مدیر گروه فیلم و سریالِ سیمافیلم خبر داده است که این سریال از شنبه ۶ اردیبهشت روی آنتنِ شبکه یک خواهد رفت. بهرنگ ملک‌محمدی همچنین تاکید کرد صدا و سیما، رفتار خارج از عرفِ گوهر خیراندیش را به صورت حقوقی پیگیری خواهد کرد.

گوهر باید محاکمه شود!

حواشی پیرامون این سریال جنجال زیادی به‌پا کرد و نظرات متفاوت منتقدان سینما و تلویزون را دربر داشت. نیما حسنی نسب منتقد سینما در واکنش به این اتفاقات نوشت: خیلی مضحک است؛ جنجال بر سر پخش یا حذف یک سریال ماه رمضان به‌خاطر حواشی حضور گوهر خیراندیش در امریکا حسابی داغ است و طرفین با آب و تاب حرف می‌زنند و کارگردان به بازیگرش می‌توپد و این وسط کیهان هم تیتر می‌زند «گوهر باید محاکمه شود.»

نکته‌ی بامزه و مضحکه‌ی اصلی این‌جاست که همزمان با این جار و جنجال، هر شب سریال «میوه ممنوعه» با بازی گوهر خیراندیش روی آنتن می‌رود. طی دو هفته اخیر هم لااقل من دو فیلم با بازی خیراندیش در شبکه‌های مختلف سیما دیده‌ام و دو سه شب پیش هم قسمتی از «خندوانه» پخش شد که مهمانش خیراندیش بود. ما را گرفته‌اید یا واقعا اوضاع سازمان این‌قدر آشفته شده؟

«زیرخاکیِ» تلویزیون، ارزش این‌همه هیاهو را دارد؟

اکبر عالمی، عضو هیأت علمی دانشگاه و منتقد سینما و تلویزیون پیرامون پخش سریال ماه رمضانی «زیر خاکی» نیز این چنین گفت: «ما قرار نیست با برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی، شخصی برخورد کنیم و اگر برخی از رویداد‌ها با مذاق ما سازگار نیست کل زحمات یک مجموعه را طی ماه‌ها و سال‌ها زیر سوال ببریم. در عصر تکثر اندیشه‌ها با حجمی از کانال‌ها و برنامه‌ها در سراسر دنیا نیازمند آنیم تا سلایق شخصی را کنار بگذاریم و برای حفظ مصلحت تلویزیون و جامعه توفیق آن را در بین مخاطبان و بعد از پخش مجموعه‌ها و برنامه‌ها نظاره‌گر باشیم.»

دلخوری کارگردان

جلیل سامان، کارگردان سریال «زیرخاکی»، که دلیل احتمال توقیف سریالش را گوهر خیراندیس می‌دانست، در گفتگو با رسانه‌ها گفت: «من فکر می‌کنم این اخلاق غیرحرفه‌ای است. من فقط از منظر اخلاق حرفه‌ای نگاه می‌کنم. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند وقتی آدم به یک کاری متعهد است و با یک سری افرادی چند ماهی زندگی کرده و نان و نمک همدیگر را خوردند، باید مراقب رفتارش باشد و کاری نکند که برای آن اثر و همکارانش اتفاق بدی بیافتد.»

وی ادامه داد: «واقعیت این است که من خیلی دلخور هستم. اگر به واسطه حاشیه خانم خیراندیش قرار باشد کار به حاشیه برود و ممیزی بیشتری اعمال گردد، من ایشان را مقصر می‌دانم. امیدوارم ایشان یک جوری خودش را تبرئه کند و از آن ماجرا فاصله بگیرد. فکر می‌کنم ایشان از نظر حرفه‌ای بد کردند و ما را در شرایطی قرار دادند که صحبت این شود که آیا سریال ما پخش می‌شود یا نمی‌شود.»

«زیرخاکیِ» تلویزیون، ارزش این‌همه هیاهو را دارد؟

برخورد حقوقی با خانم بازیگر

ملک‌محمدی، مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم، در گفتگو با روابط عمومی سیمافیلم درباره با حواشی سریال «زیرخاکی» گفت: «مجموعه تلویزیونی «زیرخاکی» با توجه به مضمونی که روایت می‌کند، با زبان شیرین طنز، یکی از آثار قابل‌توجه در حوزه تاریخ معاصر و انقلاب خواهد بود. این مجموعه به نقد دوره پهلوی و ساواک با لحنی مفرح می‌پردازد و حتماً توان جذب مخاطب را دارد. گروه سازنده زحمت زیادی برای ساخت این مجموعه متحمل شدند که نباید با رفتار غیرحرفه‌ای و غیرمعمول یک بازیگر آن را نادیده گرفت.»

وی بدون نام بردن از گوهر خیراندیش، تاکید کرد: «خانم بازیگر چند ماه بعد از پایان کارش در سریال «زیرخاکی» در آن میهمانی حاضرشده است و نه قبل یا حین فیلمبرداری. این عمل او در این محفل را که خلاف شرع و هنجار‌های جامعه است، محکوم می‌کنیم؛ همانطور که پیش‌تر تهیه‌کننده و کارگردان مجموعه این کار وی را محکوم کردند و بر اساس قرارداد منعقد شده و تعهدات مطرح شده، سازمان صدا و سیما این موضوع را از طریق حقوقی پیگیری خواهد کرد.»

مدیر گروه فیلم و سریال سیما فیلم توضیح داد: «تعهداتی که عوامل سازنده آثار نمایشی به سازمان می‌دهند تنها در جهت صیانت حرفه‌ای و اخلاقی از هنرمندان شریف کشور و تلاش‌های هنرمندانه آنان است و البته با معدود ساختارشکنی‌ها حتماً برخورد قانونی خواهد شد. همچنین به عنوان مدیریت پیش‌گیرانه، طبق آیین‌نامه‌های سازمانی که متمرکز بر رعایت حدود دینی و ملی است، با هنرمندان همکاری خواهد شد.»

«زیرخاکیِ» تلویزیون، ارزش این‌همه هیاهو را دارد؟

ملک محمدی در ادامه گفت: «با در نظر گرفتن شرایط و بررسی‌های کارشناسی و تصمیم جامع سازمانی که نتیجه تایید مسئولان ارشد سازمان است، همچنان تصمیم بر پخش سریال همزمان با اولین روز ماه مبارک رمضان (شنبه ۶ اردیبهشت) است و انشاءالله هر شب سریال «زیر خاکی» میهمان خانه‌های مردم از شبکه یک سیما خواهد بود.»

لازم به ذکر است نقش اول مرد سریال زیرخاکی به عهده پژمان جمشیدی و نقش اول زن را ژاله صامتی عهده‌دار است و هادی حجازی‌فر، نادر فلاح، امید روحانی، ایرج سنجری، اصغر نقی‌زاده و... نیز در این سریال ایفای نقش می‌کنند.

«زیرخاکی» از آثاری است که سعی دارد بخشی از فرآیند‌های اجتماعی کشور را با نگاهی متفاوت روایت کند. داستان سریال درباره مردی است که به دنبال «زیرخاکی» است و برای یافتن گنج درگیر ماجرا‌هایی می‌شود.

«زیرخاکیِ» تلویزیون، ارزش این‌همه هیاهو را دارد؟

«زیرخاکی» از تولیدات گروه فیلم و سریال سیمافیلم به شمار می‌آید.

انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:2
United States
13:03 - 1399/02/06
حالا پهلوی بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
زنده باشیمو فیلم و سریالایی که بر علیه شماها ساخته میشرو ببینم
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1399/02/06
آقا چرا شلوغش میکنید مگه رفته بود دیسکو عروسی دخترش بود مگه قراره تو عروسی بچم آدم چادر سرش کنه اینم هنرمند بود ابی هم اومده بود بعد ماهیت حکومت پهلوی و میخوایید افشا کنید؟بابا بیخیال دوران ده سال پیش تموم شده مردم با یه سرچ ساده به همه واقعیات پی میبرن اینقدر هزینه پوچ نکنید که مضحکه بشید نمیگم اونا فرشته بودن ولی اینی هم که شما میگید نبودن حداقلش هر چی که داریم فخرشو میفروشیم اونا ساختن
پاسخ ها
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
برخی نظرات از عقل و عرف جامعه بدور هستش و حتی ارزش خوندن رو نداره اونم شخصیت نویسنده اش رو میرسونه، توی ایران خونه‌ای پاک شهدا برای حفظ ایمان و اسلام ريخته شده، اون زمان شهرنو بوده و از افرادی که اونجا بودن نوه ها و بچه هاشون الان متاسفانه هستن و متل ایشون نظرش اینجوریه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
انگار بقیه تو عروسی دخترشون،با چادر مقنعه میرن....خخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
پهلوی و شخص محمد رضا پهلوی یه انسان و یک ایران پرست واقعی بود ...
بدون نام
-
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
والا از فردا گوهر سرویس بهداشتی هم‌میره باید اجازه بگیره، خب اکثر خانواده ها دیگه فقط اونایی که خیلی مذهبین یا رقص بلد نیستن تو عروسی بچه هاشون نمیرقصن، بنده خدا به خاطر حکومت جمهوری عسلامی یه چیزی هم دور سرش پیچیده بود، که بعد فردا ایراد نگیرن اگه پخش شد، یه خانوم ۶۵ ساله توی عروسی دخترش که کاملا خصوصی بوده رقصیده،
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
زمان پهلوی ارزش شاه ما از سگ امریکایی کمتر بود.اما الان امریکا مثل سگ از ایران می ترسه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
اتفاقا همون سرچها دروغهارا واقعیت جلوه میده بعدم
پوشیده تر بودبعدشم به چیتون فخر می فروشید که اینا ساختند؟کسی نگفته چادر سرکنه اما بد نود اگر یه ذره
حمید
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
بی نام ۹:۵۲ کتاب های تاریخ مدرستو حفظ کردی اینجا پیستش می‌کنی؟
اره خیلیییی ازمون میترسن برو ببین کدون ملت دارن زیر بار بد مسئولیتی جون میدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
اره لابدم از تو میترسه
sajad
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
کاربر حقگو طرز ادبیات و شعورت کاملا نشانگر موفقیت این نظام در پرورش آدمایی مثل شماست که عرف جامعرو در تفکرات عصر هجری خودشون میدونن فقط به کامنتا دقت کن ببین چند درصد جامعرو تشکیل میدید جوابتونو در مورد شهرنویی نمیدم چون فرهنگ ایرانی من همچین اجازه ایو نمیده برعکس فرهنگ عربی شما ایزد به امثال شما شعور عقل و فهم عطا کند
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1399/02/06
سوگلی ها دونه دونه وا میدن و تو زرد از آب درمیان.این جوری رانت و رابطه ها چوب خوری هم داره.
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1399/02/06
حالا بنده خدا رفته عروسیه دخترش همینجا عروسی از اون عروسی بدتر برگزار میشه هیچکی جیزی نمیگه فقط گیر بدین که یه وقت ازتون کم نشه
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1399/02/06
زنی را به جرم گناهی خواستن سنگسار کنند که عیسی (علیه السلام ) مانع شد و فرمود اولین سنگ را کسی بزنه که گناهی نکرده. ..همه پراکنده شدند. .حالا شماها تو عروسی عزیزانتون شادی نمیکنید یا دعا ی زیارت عاشورا میخونین. ..وای برهر عیب جوی طعنه زنی. .......
پاسخ ها
سپیده
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
بسیار عالی
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1399/02/06
همه انسانها مهمانی میروند و هرطور که دوست داشته باشند و صلاح خود بدانند لباس میپوشند و سالهاست که بازیگران و خواننده ها و مجری ها و ... تنبیه میشوند اما هیچکس آن شخصی را که به حریم خصوصی دیگران تجاوز میکند را محاکمه نمیکند یک فرد عادی که با لباس نیمه باز به مهمانی میروند با یک هنرپیشه تنها تفاوتش در چهره شده است و این چهره شدن باید به چه قیمتی تمام شود؟! به اینکه یه عده آدم بی وجدان مریض حریم خصوصی اینها را لگدمال کنند و بعدما بگوییم فلانی بد است
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1399/02/06
چرا اینقدر درندگی دیگران دخالت میکنید خیراندیش هزار. مرتبه ازشما ها بهتر است حاشیه سازی نکنید فصولی درندگی دیگران نکنید.
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/02/06
اونیکه فیلم بازیکرده گوهر خیراندیش نیست!چون درجلد شخصی دیگریست. وربطی به گوهر گوهر خیراندیش ندارد!!
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1399/02/06
فکر کردم خود خیراندیش میگید که سنش بالاست و زیرخاکی و عتیقه حساب میشه
Iran, Islamic Republic of
22:27 - 1399/02/06
بسه دیگه بابا مگه چکار کرده بنده خدا شرکت تو عروسی دختر خودش جرمه؟کدوم پدر و مادری تو عروسیه بچه هاش خوشحال و نمیرقصه؟بس دیگه بی فرهنگی.
Iran, Islamic Republic of
00:49 - 1399/02/07
والا شما خبرگذاری ها هم خوددرگیری دارید
اول خودتون یه خبر رفتید که شرایط سریال معلوم نیست
بعد دو باره خودتون چند تا خبر گذاشتید با مضمون جنجال بر سر پخش این سریال
حالا هم تیتر خبر تون اینه :آیا این همه جنجال و هیاهو درست؟
انگار نه انگار اصلی ترین علت بزرگ شدن اینجور اتفاقات کوچیک شما و امثال شمایید
Iran, Islamic Republic of
02:28 - 1399/02/07
هرچی سریال فاخر و پر تماشا گر است مال دوره ی پهلوی است که میسازید
Iran, Islamic Republic of
04:11 - 1399/02/07
اقا نمیخواد هزینه میلیاردی بکنید برا ساختن فیلم با این موضوع .ما خودمون میدونیم طاغوت بد بوده شما یاقوتا خوبید . همین پولو میدادید به چارتا نیازمند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
خخخخ یعنی دمت گرررم
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1399/02/07
اتوبان داداش فرشته عمرانی ارگ قدیم بم به حق حقوق مردم فقیر ی افر اقد فرد شد
ضد روح ناب ست فت فتوای ایت الله محمدی
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1399/02/07
مهم این است که هر فرد ایرانی در داخل کشور قوانین و شئونات فرهنگی و دینی و اجتماعی را کامل رعایت کند در خارج از کشور هیچکس در قبال رفتار و نوع زندگی دیگران مسؤل نمی باشد
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1399/02/07
کارگردانی که همچین طرز تفکری داشته باشه همون بهتر که کارش دیده نشه! آقای سامان کی تو رو می شناسه آخه؟! درباره خانوم خیراندیش با اون سابقه و بازی های پخته اینجوری حرف می زنی؟! قباحت داره!
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
خیلی طرزتفکرش درسته اتفاقا خیلیها ایشون را می شناسند وبه کارشون علاقه دارند
Japan
12:51 - 1399/02/07
هیاهوی بسیار برای هیچ
یک فیلم بی محتوا
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1399/02/07
نادان را از هر طرف بخوانی نادان است .

نامردی که فیلم گرفته و پخش کرده .

نشاید که نامش نهند آدمی .
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
اون نادان دختر وپسر خود ایشون بودند
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1399/02/08
اینایی که از پهلوی انتقاد و طرفداری کردن جالبن
شما سواریتون رو بدید چکار دارید کی سواره
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1399/02/12
چرا تنگ نظرمی طرف رفته در عروسی دخترش رقصیده از نظر آقایان باید گریه میکرد چون سریال بازی کرده این چه منطقه .اینم به سرنوشت مهناز افشار در می آوریم.چرا اینقدر دافعه داریم به کجا می رویم؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج