مدیر بحران نباید سخنگو هم باشد
۹۸۸۱۲۸
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۷
۵۹۵۴
همانگونه که همواره عرض کرده ام وظیفه معلمی ایجاب می کند آنچه می دانی در هیبت یک معلم خیراندیش بیان کنی و از خداوند بزرگ بخواهی که مورد وثوق قرار بگیرد.

خبرآنلاین: همانگونه که همواره عرض کرده ام وظیفه معلمی ایجاب می کند آنچه می دانی در هیبت یک معلم خیراندیش بیان کنی و از خداوند بزرگ بخواهی که مورد وثوق قرار بگیرد.

من هم دوست دارم شکل معلمان خوب را در زندگیم داشته باشم، انشا الله، حداقل سعی می کنم. چنانچه برگردیم به کتب، مقالات و سخنرانی های بنده ناچیز، دو مطلب همواره در آنها کاملا روشن است و انهم این است که وقتی بحران در سطح ملی مطرح شد، می بایستی برای انجام امور بصورت قوی و مفید حتما عالیترین مقام کشور در راس امور بعنوان مدیر بحران نقش افرینی نماید.

مدیر بحران نباید سخنگو هم باشد

نکته دیگر که در این جا بسیار حایز اهمیت می باشد وجود یک سخنگوی اهل فن برای بیان پیام های جمع بندی شده مدیر بحران (عالیترین مقام کشور) از ستاد ملی است. شایسته و صلاح نیست که عالیترین مقام کشور ( نخست وزیر یا ریس جمهور ) در دولت ها که ریس کمیته بحران ملی نیز حسب نیاز هستند خود سخنگوی تصمیمات کمیته ملی باشند!

خوب دلایل ان بسیار روشن و مبرهن می باشد. بحران ها هر لحظه بر اساس ماهیتشان تغیر می کند و تصمیمات ممکن است از این ساعت تا ساعت دیگر تغیر نمایند و ... پس برای حفظ جایگاه عالیترین مقام دولت بحران زده و جلوگیری از عادی شدن آن جایگاه در نزد عموم، بهتر است یک سخنگوی خبره در علم خبر رسانی این وظیفه را به عهده بگیرد.

صلاح نیست، یک نخست وزیر در دولتی ساعات باز شدن و بسته شدن پاساژها را اعلام کند و مواردی از این قبیل! در بحث و مکتب مدیریت بحران و آنهم در سطح ملی، این موضوع همیشه مطرح بوده و هنوز نیز هست که بلاخره وقتی که ریس جمهور یک کشور و یا نخست وزیر در حالت مدیریت بحران (در شرایط اضطرار) یک کشور است در نهایت چه باید کرد ؟
در حال حاضر جمع بندی، داشتن یک مدیر خبر رسانی خبره می باشد. بنده در مطالعات خود تا قبل از کرونا عملا در جایی در بحران ها ندیده بودم که عالیترین مقام کشوری سخنگوی انهم باشد! در کرونا چند ریس جمهور پیام رسانی های "محدودی" هم کردند همانند انگلیس، المان، استرالیا و ... ولیکن بسیار محدود.

در آمریکا هم اقای ترامپ بنظرم بیش از حد درباره ریز و بم بحران کرونا صحبت کرد که عملا تصور می کنم به انتخابات خود هم بدینوسیله صدمه زد، به هر حال آنچه مسلم است، قدرت و جایگاه رفیع ریاست جمهوری برای بحران های ملی نیاز و ضروری است، البته در کنار یک سخنگوی خبره .

*فریبرز ناطقی‌الهی

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران، بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران کشور

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1399/02/10
همه این رفتار ها بدلیل این است که رئیس جمهور کار ریاست جمهوری را بلد نیست،همون کاری که ازش بر می آد رو انجام میده، یعنی حرف زدن.!
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1399/02/10
اینجا همه شیراتوشیره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج