کدام کشور‌ها رکورددار حذف صفر از پول ملی شدند؟
۹۹۰۸۳۰
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
۵۷۲۶
سابقه ایده حذف صفر از پول ملی در ایران به دهه ۷۰ برمی‌گردد و این موضوع در سال ۷۲ در دستور کار اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی قرار گرفت اما برخی مسئولان با این اقدام موافق نبودند و بررسی‌های لازم متوقف شد.

خبرآنلاین: سابقه ایده حذف صفر از پول ملی در ایران به دهه ۷۰ برمی‌گردد و این موضوع در سال ۷۲ در دستور کار اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی قرار گرفت اما برخی مسئولان با این اقدام موافق نبودند و بررسی‌های لازم متوقف شد.

 حذف صفر از پول ملی کشورها نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم و تورم فزاینده آلمان‌غربی تجربه شد که چاپ مارک جدید را به دنبال داشت.پس از آن به ویژه از دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی به این سو این عمل بارها و بارها در کشورهای مختلف که اکثراً کشورهای در حال توسعه بودند به اجرا درآمد.

کشورهایی که اقتصاد آنها از تورم بالا رنج می‌برد و ارزش پول ملی آنها در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود، برای ساده‌تر شدن مبادلات اقتصادی و بازرگانی و همچنین کاهش هزینه چاپ اسکناس اقدام به حذف صفر یا صفرهایی از اسکناس‌ها کردند. عمده اقتصاددانان بر این عقیده‌اند که حذف صفر از اسکناس هیچ‌گونه تأثیری بر شاخص‌های اقتصادی و طرف عرضه و طرف تقاضا ندارد و بیشتر اثر روانی بر جامعه می‌گذارد.

در نزدیکی ایران ترکیه تجربه ای قابل بررسی برای ایران است. تجربه ترکیه که یک کشور اروپایی با بستری جهان سومی است اینگونه رقم خورد که به یکباره ۶ صفر از پول‌ این کشور در سال ۲۰۰۵ میلادی حذف شد. تورم در ترکیه از ابتدای دهه ۸۰ میلادی آغاز شد و با شتاب به پیش رفت. هر دلار آمریکا در سال ۱۹۸۸ هزار و ۴۲۲ لیر قدیم ترکیه بود که در سال ۲۰۰۳ به بیش از ۵.۱ میلیون لیر قدیم رسید. طبق گزارش‌های موجود در سال های آغازین قرن بیست و یکم میلادی مردم ترکیه برای خرید یک قرص نان باید چند میلیون لیر ترکیه هزینه می‌کردند. نهایتا در ژانویه ۲۰۰۵ با حذف ۶ صفر از پول ملی، لیر جدید جایگزین لیر قدیم شد.

در این بین آرژانتین یکی از کشورهای رکوددار حذف صفر است و همچنین نمونه شکست خورده از آن چراکه این کشور در سال ۱۹۷۰، دو صفر، در سال ۱۹۸۳، چهار صفر، در سال ۱۹۸۵، سه صفر و در سال ۱۹۹۲ چهار صفر از پول ملی خود حذف کرد. انبوه صفرهای حذف شده هم آرژانتین را از تورم‌های جدید نجات نداد و این کشور در حال حاضر نیز تورم بالایی دارد.

پس از آرژانتین برزیل نیز کشوری است که رکورددار حذف صفر از پول ملی است این کشور نخستین بار در سال ۱۹۴۲ سه صفر از پول خود حذف کرده بود، در سال ۱۹۶۷ سه صفر دیگر را نیز حذف کرد. در دهه ۸۰ میلادی که به دلیل بدهی بالا، تورم شدید این کشور را زمین‌گیر کرد. برزیل در سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۹، مجموعاً ۶ صفر دیگر را از پول خود حذف کرد و چون این کار افاقه نکرد در سال ۱۹۹۳ نیز اقدام به حذف سه صفر دیگر کرد.

ونزوئلا نیز در سال ۹۷ اقدام به حذف پنج صفر از پول ملی خود کرد، اما تورم آن از ۲۴ هزار و ۵۷۱ درصد به ۸۱۵ هزار و ۱۹۴ درصد در ماه می‌افزایش پیدا کرده است و به گزارش سازمان ملل بیش از ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر از مردم ونزوئلا به دلیل بحران اقتصادی، فقر و گرسنگی کشور خود را ترک کرده اند.

زیمبابوه یک شکست کامل

دولت زیمبابوه در سال ۲۰۰۳ زمانی که تورم این کشور یک هزار درصد بود اقدام به حذف ۳ صفر از اسکناس‌های این کشور کرد. با این وجود دولت عملاً هیچ‌گونه اقدامی در خصوص مهار تورم انجام نداده و صرفاً به وجه روانی حذف صفرها اتکا کرد. بدیهی آنکه این کارکرد به زودی از میان رفت و تورم تازنده سرانجام اقتصاد این کشور را ویران کرد و دلار زیمبابوه از هم پاشید. هم‌اکنون تورم این کشور آفریقایی از مرز یازده میلیون درصد گذشته است و دولت برای تامین اسکناس مورد نیاز مردم ناگزیر از چاپ اسکناس‌های یکصد میلیارد دلاری شده است. این در شرایطی است که بانک مرکزی این کشور اعلام کرده دیگر کاغذ اسکناس کافی برای نشر پول در اختیار ندارد.

حذف صفر در ایران

موضوع حذف صفر از پول ملی، در سال ۷۲ در دستور کار اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی قرار گرفت اما برخی مسئولان با این اقدام موافق نبودند و بررسی‌های لازم متوقف شد. دلیل مطرح شدن حذف صفر در این دوره، تورم بالایی بود که به دلیل برنامه آزاد سازی اقتصادی و شوک‌های نفتی حاصل از پایان جنگ و سرازیر شدن دلارهای نفتی به اقتصاد ایران در دولت پنجم و ششم ایجاد شده بود.

و در حال حاضر در حالی این طرح در کشور اجرایی می شود که بحران کرونا تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده است و نرخ تورم در کشور ٣٤,٨ درصد است بر اساس این طرح هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد قران خواهد شد .

با تصویب مجلس شورای اسلامی این طرح از دو سال آینده اجرایی خواهد شد. بر این اساس تومان واحد پول ایران می شود و چهار صفر از پول ملی حذف می شود تا هزار ۱۰ هزار ریال یا هزار تومان به یک تومان تبدیل شود .

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:20
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1399/02/16
بدبخت شدیم رفت بیچاره نسل آینده
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1399/02/16
خب تقریبا هر کشوری که حذف کرده بد بخت شده . آینده ما هم که قابل پیش بینیه
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1399/02/16
هر صد میلیون میشه ده میلیون یه خونه صد میلیونی با تورمش میشه یک میلیارد قدیم وصد میلیون جدید،کلا تورم اندازه ۴صفربرابر میشه۳۸/۰۰۰۰برابر،:()
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1399/02/16
مدل شما همون شبیه زیمباوه است. چون برزیل و ترکیه و المان اقتصاد خودشون رو نجات دادن و جزو برترین اقتصادها در اینده نزدیک خواهند بود اما در مورد شما فقط پسرفت است.
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1399/02/16
ما که تورم نداریم خدارو شکر اونا داشتن
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1399/02/16
خوب کم شدن صفر از پول ملی چه چیزیرو تغیر میده
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1399/02/16
هر کاری که می‌کنید مشکلی نیست فقط به دست روحانی نباشه
Iran, Islamic Republic of
16:36 - 1399/02/16
تگر ارزش پول ملی حفظ شود و ثابت بماند کار خوبی است والا در اینده باز باید صفر حذف کنیم
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1399/02/16
هیچ چیزی تغییر نمیکنه فقط بد بختی
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1399/02/16
به گفته برایان هوک تحریم ها فقط بر مسئولین ضربه میزنه نه مردم پس صدا ندید تا به مسئولین ضربشو بزنه امریکا حامی مردمه ایران این مسئولین هستند که گوشت کیلو ۱۰۰ تومن میخرن مردم که تحریم نیستند
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1399/02/16
بهتره نمایندگان محترم مجلس برای اینکه چندباره کاری نشود یکجا (۱۰۰)صفر از پول ملی حذف کنند تا هم رکورد بزنیم هم چند صباحی نمایندگان وقت ذیقیمت خود را تلف ننمایند و به خواب شیرین بروند با احترام سگ اصحاب کهف
United States
22:12 - 1399/02/19
امریکا با تحریم هایش ملت ایران را به زانو دراورد و حذف صفرهم مشکلی حل نمیکند که هیچ بدترهم خواهدشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج