بحران و کسادیِ کم‌سابقه در بازار طلا و جواهر
۹۹۰۸۵۱
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
۱۳۶۴۸
رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: عملا میزان خرید و فروش مصنوع طلا به سمت صفر میل کرده و یک فاجعه به تمام عیار است، اگر وضعیت این صنف یکی، دو ماه دیگر با این وضعیت ادامه پیدا کند تصور من این است که این صنف تقریبا با ورشکستگی سراسری مواجه می‌شود.

خبرگزاری ایسنا: رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: عملا میزان خرید و فروش مصنوع طلا به سمت صفر میل کرده و یک فاجعه به تمام عیار است، اگر وضعیت این صنف یکی، دو ماه دیگر با این وضعیت ادامه پیدا کند تصور من این است که این صنف تقریبا با ورشکستگی سراسری مواجه می‌شود.

شهرام مرصعی درخصوص اهمیت و حساسیت طلا نسبت به مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اظهار کرد: طلا به عنوان کالایی که نقدشوندگی بسیار بالایی دارد همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده و تا زمانی که این ارزش ذاتی را دارد مورد توجه خواهد بود بنابراین وقتی که یک کالایی چنین جذابیت بالایی برای قشر بزرگی از سرمایه‌گذاران دارد و به نوعی پشتوانه محسوب می‌شود، همان‌قدر هم حساس است.

بحران و کسادیِ کم‌سابقه بازار طلا و جواهر

وی ادامه داد: پرکشش بودن کالا به این معناست که مردم نسبت به تهیه آن حساسیت بالا ندارند اما وقتی کالا کم‌ کشش است یعنی مردم نسبت به داشتن و تهیه آن کالا حساسیت دارند به عنوان مثال نان از جمله کالاهای کم کشش به شمار می‌آید و اگر قیمت نان دوبرابر هم شود درست است که در فروش محصول تاثیر می‌گذارد اما تاثیر آن کم است چرا که مردم به آن نیاز دارند. کالاهای لوکس از انواع کالاهای پرکشش هستند که وقتی قیمت آن‌ها بالا می‌رود ضرورتی ندارد که مردم آن‌ها را تهیه کنند بنابراین آن را تهیه نمی‌کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: طلا یک کالا پرکشش است چراکه یک کالا ضروری نیست یعنی به محض اینکه قیمت بالا می‌رود دلیلی برای خرید آن وجود ندارد اما با وجود اینکه طلا در حوزه کالاهای کم‌کشش قرار دارد، رفتار اجتماع و واحدهای بزرگ سرمایه‌گذاری کاری کرده است که طلا از خود عکس‌العمل عکس نشان بدهد که این به خاطر تقاضای بالا که ناشی از نیاز حیاتی نیست، بلکه به خاطر افکار سیاسی و اجتماعی است که پشت این قضیه وجود دارد، یعنی مردم به واحدهای پولی خود اطمینان ندارند به همین دلیل می‌خواهند کالای جایگزین با درصد نقدشوندگی بالا تهیه کنند و از همه در دسترس‌تر، مفیدتر، کم‌حجم‌تر و گران‌تر طلا است بنابراین تقاضا در دنیا به این خاطر بالا رفته است.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی بیان کرد: یک بانک مرکزی باید دلار و یورو و واحد پولی کشور خود را به میزان بالا داشته باشد اما وقتی که به آن پول اعتمادی ندارد سعی می‌کند تا بخش قابل‌توجهی از آن را به کالایی با ضریب نقدشوندگی و اطمینان بالا تبدیل کند.

تنزل قیمت طلا بخشی از یک صعود ناگهانی است

مرصعی خاطرنشان کرد: طلا نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حساس است یعنی هر حرکت ناموزونی اگر در حوزه سیاست، اجتماع و یا اقتصاد ایجاد شود به سرعت در طلا تاثیر آن قابل مشاهده است، بنابراین در یک ناملایماتی مثل وقوع کرونا و همه‌گیری آن و تاثیرات آن بر مبادلات جهانی و در اقتصاد جهانی نیز خود را بیشتر نشان خواهد داد، طلا به سرعت از خود حساسیت نشان می‌دهد بنابراین افزایش ناگهانی قیمت را باید در نظر گرفت و اینکه بیش از ۲۰ دلار در فاصله یک روزه تنزل می‌کند، بخشی از صعود ناگهانی است.

وی افزود: در مجموع چنین بحران‌هایی طلا را دچار هیجان و نوسان می‌کند و قیمت آن بالا می‌رود، حال هرچه از این حساسیت کم شود بدین صورت که علائمی دال بر اینکه کرونا در بعضی مناطق مهار و در بعضی مناطق کم شده است و یا در بعضی مناطق مردم ضمن رعایت اصول بهداشتی به آن بی‌توجه شده‌اند و فعالیت‌ها به نوعی از سر گرفت می‌شود و این خود تاثیر می‌گذارد بدین صورت که ما در جهان به سمت عادی‌سازی اجتماعی پیش می‌رویم و بنابراین این خود را در قیمت طلا نشان می‌دهد و طبیعی است که مقداری پایین بیاید.

با تداوم شرایط قیمت طلا بالاتر خواهد رفت

این کارشناس اقتصادی درمورد وضعیت قیمت طلا اضافه کرد: یک بحث در مورد قیمت طلا بر سر ماندگاری آن است به این صورت که به عنوان مثال آیا نزول قیمت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و یا دوباره با هیجانات جدید مواجه خواهیم بود؟ بخشی از این‌ها را هیچکس نمی‌داند چرا که ما نمی‌دانیم این بیماری و این ویروس جدید است و همچنین رفتار آن جدید است، باید صبر کنیم و ببینیم که این ویروس چه بروز و نمودی خواهد داشت تا بعد ما بتوانیم در بخش‌های مختلف اعم از پزشکی، اجتماعی و همچنین اقتصادی که به صورت غیر مستقیم مرتبط است، تمهیدات لازم را بیاندیشیم.

مرصعی افزود: هنوز برای پیش‌بینی زود است و باید صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد اما اگر کرونا این تاثیراتی را که در حال حاضر در اقتصاد جهان و در رفتار مصرف‌کننده و تولیدکننده گذاشته است، ادامه بدهد و نیز همچنان مهار ناپذیر به فعالیت خود ادامه بدهد من هم از آن دسته افرادی هستم که قیمت طلا را بالاتر از اکنون می‌بینم.

رکود در بازار مصنوعات طلا

وی درخصوص تفاوت وضعیت طلای خام و مصنوعات طلا عنوان کرد: در مورد طلا با دو دیدگاه صحبت می‌شود؛ راجع به طلا خام با یک دیدگاه صحبت می‌کنیم و راجع به مصنوع ساخته شده از طلا باید در فضای دیگری صحبت کرد. اصولا در چنین شرایطی وقتی قیمت طلا بالا می‌رود، راجع به طلای خام به صورت شمش و سکه صحبت می‌کنیم و این در مورد مصنوع طلا نیست چراکه عملا میزان خرید و فروش مصنوع طلا به سمت صفر میل کرده است و یک فاجعه به تمام عیار است، من فکر می‌کنم در هیچ صنفی میزان معاملات با این شدت به سمت صفر حرکت نکرده است مگر اینکه تعطیل شده باشد. اگر وضعیت این صنف یکی، دو ماه دیگر با این وضعیت ادامه دهد تصور من این است که این صنف تقریبا با ورشکستگی سراسری مواجه می‌شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نگاه من به مسائل مختلف از جمله مسائل سیاسی با دید مدیریتی است، گفت: ما اگر مسائل را نبینیم و پیش‌بینی نکنیم این مسائل به وجود می‌آیند و تا زمانی که نتوانیم حل کنیم باقی می‌ماند و هر چه می‌گذرد وضعیت بدتر و از کنترل خارج می‌شود.

مرصعی درخصوص ایجاد سردرگمی در میان فعالان حوزه‌های مختلف بیان کرد: ما در رابطه با کرونا این مساله را می‌بینیم که سیاستمداران ما یک دست حرف نمی‌زنند و وقتی شرایط این‌ گونه باشد مردم و فعالان حوزه‌های مختلف دچار سردرگمی می‌شوند. زمانی که آشفتگی به وجود می‌آید میزان پیش‌بینی، تجزیه و تحلیل‌‌ها و تصمیم‌گیری‌ها با ریسک بالا مواجه می‌شود و عمدتا هم خطا هستند.

رییس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی افزود: مردم در چنین شرایطی احساس خطر و ناامنی می‌کنند و به سمت انبار کردن طلای خام به صورت شمش و حداکثر سکه روی می‌آورند و این را فقط مردم انجام نمی‌دهند بلکه نهادها، سازمان‌ها و واحدهای سرمایه‌گذاری کلان هم انجام می‌دهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 44
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1399/02/16
نگران نباش بزار یکم بیاد پایین خیلی بردید بالا چه خبره
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
بهترین سرمایه گذاری فقط زمینه و خاکه چون بت خیانت نمیکنه طلا و ارزش و ماشین و بورس همگی مدت دارن یه ماه شاید بالا باشی ولی بعدش زیری ولی زمین نه الا یه زمین خالی تو کل کشور بالا 400م شده
سيدعل چلاغ
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
يکمم اين طلا فروشا ورشکست بشن خوب . همش بايد مردم عادي تاوان بدن؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
سزای گرانفروشی نخریدنه...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
حالا وقتی بورس بدون پشتوانه در عرض سه روز سقوط کرد و نابود شد همه هجوم میبرن سمت طلا و سکه به 11 میلیون رسید
بدون نام
-
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
پوست ملتو کندین مملکت دولت نظارت نداره
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
قیمت افت نکرده است معاملات مصنوعات طلا راکد شده است اگر می خواهید به اقتصاد کشورتان کمک کنید از تبدیل سرمایه ها به طلا پرهیز کنید برید به سمت بورس
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1399/02/16
گرمی ۶۴۰کی پول داره بخره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
اختلاس گرها!!!
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1399/02/16
طلا که پاکه چه منتش به کروناست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
طلا گرمی 90بود میشد خرید،،الان که مثل فحش می مونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
طی ده سال سرمایه طلا فروشان هزار برابر شده است کسی قبلا یک کیلو طلا تو مغازه داشت شش تومان میشد اما الان 650 میلیون است بدون زحمت و از بی لیاقتی مسیولین اقتصادی اجناس چند هزار برابر شده است
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1399/02/16
اگه مردم به دلار وماشین وطلا هجوم نبرند برای مدتی خودبه خود پایین میاد ودراین وسط سردلالان بی کلاه میماند انشاالله
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1399/02/16
جز خود شما مردم عادی پول دارن برای یک سکه بالای 6500000 پول بدن
خدا ازتون نگذره که چی بر سر این مردم آوردین
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1399/02/16
همه قاچاقی تو این کشور زنده ایم
باز میان تو تلویزیون میگن ما تونستیم....
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1399/02/16
۶۰ میلیون ک زیر مطلق فقرن...کاری با طلا ندارند فقط دنبال یه لقمه نان خالی هستن...
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1399/02/16
به درک
به جهنم
ایشالا همتون ورشیکسته بشین از بس که خون مردم رو تو شیشه کردید ولی بعید میدونم دوباره روز از نو شروع میشه سکه میشه ۱۰ میلیون دلار ۲۵ تومن پرایدم ۱۰۰ میلیون
ملت بدبخت بیچاره ام روز به روز بدبخت رو بدهکارتر از دیروز میشن
مسئولینم فقط به ریش مردم بخندن و فقط به فکر روز قدس باشن

سانسورچی اگه چاپ نکنی ایشالا کرونا بگیری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
دوست عزیز از چی ناراحتی آخه طلا به روز قدس چه ربطی داره؟! عجب منطقی داری؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
میگن بهش،
اونم مجبوره سانسور کنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
از چی؟
از اینکه اینا همش تقصیر دولته
خیلیم بهم ربط دارن
فقط میگن مردم بیاید رای بدید
الان که مردم نیاز به پول دارن وام ۱ میلیونی میدن بعدم پسش میگیرن
بعد یه دولت مثل دولت کافر انگلیس ۶۰ هزار پوند به خونواده ها بلاعوض کمک میکنه
مردم روز به روز دارن بدبختر میشن
فهمیدی؟
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1399/02/16
بهتر.چند تا طلا فروش هم ورشکست بشن چی میشه.
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1399/02/16
ان شاء الله که قیمتش سقوط کنه
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1399/02/16
سالها صنف طلافروشها سر مالیات ارزش افزوده و اجرت سر مردم کلاه گذاشتند انشالله که بساط طلا خریدن از عروسیها و مجالس و کل جامعه کم بشه.و کلا فقط شمش خرید و فروش بشه
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1399/02/16
خداکنم ورشکست بشن بحق خداوند
از بس کلاه سر مردم گذاشتن
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1399/02/16
ورشکستگی ؟؟؟ تا حالا کدوم زرگری ورشکست شده ؟ ظرف شش ماه ارزش ۱۰۰ میلیون طلا شد ۲۰۰ میلیون !! اونوقت این ورشکستگی میاره ؟
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1399/02/16
فیلمشونه.وگرنه اینم نوبتی میره بالا.
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1399/02/16
جان هرکه دوست دارید نخرید مجبور میشوند قیمت ها را پایین بیاورند
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1399/02/16
قیمت بیارید پایین چه خبره چه خبره مردم آه ندارن که با ناله سودا کنن می تونن طلا بخرند
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1399/02/16
انشالله جوری بشه که نتونید زیر قرض قد علم کنید
نامردای بی وجدان مخصوصا دلالهای کثیف
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1399/02/16
به درک اسفل سافلین که ورشکست میشن
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1399/02/16
به جهنم که ورشکسته میشن انشاالله تمام طلا و سکه و دلار ورشکسته بشن و به فنا برن
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1399/02/16
از بس کم فروشی گران فروشی کردن که خداوند کرونا فرستاد تا عذابی برای این قشر بیشتر باشه گرچه در این دنیا بدلیل ناپاکی یه عده ای هم پاسوز شدن هیزم تر وخشک خدا لعنت کن گرانفروش وکم فروش بانک ربایی وکسانی که باعث گرونفروشی وکسانی که می تونن جلوشون بگیرن نمی گیرن
-
16:35 - 1399/02/16
آخرش مردم مجبور میشن برای ازدواج حلقه آهنی به دست کنن یه موقع طلا گرمی هزاروهشصد تومان بود حقشون هست
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1399/02/16
طلا را که نمیشه خورد به کاری هم نمی آید اصلا چرا باید کسی طلا بخره.
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1399/02/16
نگران نباشید قیمتش بره بالا دوبرابر بشه مردم صف میکشند واسه خرید
-
18:34 - 1399/02/16
همیشه شعبون. یه بارم رمضون
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1399/02/16
هنوز‌نمی‌دانید قیمت هرچیزی در‌این مملکت دستوری است؟
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1399/02/16
اینقدر سرمایه دارند که اگر دو ماه هم بسته باشند ناراحت نیستن چون توی این مملکت بی در و پیکر سرمایه شان سه برابر میشه کک شان هم نمیگزه الان تو این کرونا یک طلا فروش مرده؟ نه چرا چون میدانند یکسال هم نیان سرکار خود بخود سرمایه روی سرمایه می آید.
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1399/02/16
دم ملت گرم...نخرید...این که دیگه کالای اساسی نیست...بعدم نه مراسم عقد و عروسی هست که بخرن...قاعدتا باید بیاد روی ۴۰۰ حداقل...
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/02/16
ایشالا همونطور که مردم رو اقای روحانی بدبخت کرد خود خدا قدر و اندازش بهش عطا کنه به اندازه همون خنده هایی که میکنه
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1399/02/16
مردم فقط میفروشن ما که فروختیم واسه چک وقسطامون
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1399/02/17
طلا چیه دیگه واسه حبوباتم باید وام بگیریم
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1399/02/17
باسلام.باتمام بی کفایتی دولت در کاهش ارزش پول ملی قیمت دلار وسکه بازهم حبابی به نظر می رسه وبازهم بی کفایتی دولت اشرافی
-
17:38 - 1399/02/17
اگر مردم وجود نداشته باشند قیمت اچناس مثل طلا پایین میاد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج