adexo3
۱۳۷۱۶۲۵
۱۴۹۳
۱۴۹۳
پ

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

فیلم ها قدرت فوق العاده ای برای انتقال ما به دنیاها، احساسات و تجربیات متفاوت دارند. اما همه فیلم ها ماجراجویی های خوشایند یا داستان های دلگرم کننده نیستند. بعضی ها شما را به مکان های تاریک می برند و باعث می شوند قلب و ذهنتان گیج و مبهوت شوند. این ها از آن دسته فیلم هایی هستند که پس از تماشایشان مزه ای ترسناک و تلخ را در دهانتان حس می کنید و در عین حال آنقدر استادانه ساخته شده اند که باید حداقل یک بار در زندگی خود آن ها را تماشا کنید.

روزیاتو: فیلم ها قدرت فوق العاده ای برای انتقال ما به دنیاها، احساسات و تجربیات متفاوت دارند. اما همه فیلم ها ماجراجویی های خوشایند یا داستان های دلگرم کننده نیستند. بعضی ها شما را به مکان های تاریک می برند و باعث می شوند قلب و ذهنتان گیج و مبهوت شوند. این ها از آن دسته فیلم هایی هستند که پس از تماشایشان مزه ای ترسناک و تلخ را در دهانتان حس می کنید و در عین حال آنقدر استادانه ساخته شده اند که باید حداقل یک بار در زندگی خود آن ها را تماشا کنید. این مقاله به برخی از بهترین فیلم های این ژانر اختصاص دارد، فیلم هایی که مدت ها پس از بالا رفتن تیتراژ پایانی در ذهن شما باقی خواهند ماند. شاید تماشای این فیلم ها آسان نباشد، اما گواهی بر قدرت سینما در برانگیختن احساسات شدید است، چه ترس باشد، چه شوک، و چه احساس ناراحتی عمیق.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۱۰- Kids (۱۹۹۵)

بچه ها فیلمی نادیده گرفته شده به کارگردانی لری کلارک محصول سال ۱۹۹۵، نگاهی خام، خشن و بدون روتوش به زندگی نوجوانان نیویورکی است که در طول یک روز، دنیایی از سکس، مواد مخدر و شورش را تجربه می کنند. این فیلم از به تصویر کشیدن واقعیت های تلخ فرهنگ جوانان شهری ابایی ندارد. این فیلم تجربیات نوجوانان در مورد مواد مخدر، الکل و برخوردهای جنسی پرخطر را بررسی می کند. اقدامات آن ها اغلب بی پروا و عواقب آن عمیقاً نگران کننده است.

بچه ها به دلیل تصویر صادقانه از فرهنگ جوانان و واقعیت های تلخی که برخی نوجوانان متحمل می شوند، همچنان اثر قابل توجهی در سینمای مستقل است. این فیلم فیلمی است که تاثیر ماندگاری بر کسانی می گذارد که جرات تماشای آن را دارند.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۹- Killer Joe (۲۰۱۱)

یکی از نادیده گرفته شده ترین فیلم های ویلیام فریدکین، جوی قاتل، یک درام خانوادگی معمولی نیست بلکه یک تریلر تاریک و پرتنشی است که به اعماق پیچیده و شیطانی رفتار انسان می پردازد. داستان حول محور خانواده اسمیت می چرخد، یک خانواده شکست خورده و ناکارآمد که یک قاتل به نام جو کوپر (متیو مک کانهی) را استخدام می کند تا مادر خانواده را بکشد تا آن ها بتوانند از بیمه عمرش استفاده کنند.

شخصیت ها دوست داشتنی نیستند و هر کدام نقص ها و رازهای خاص خود را دارند. در حالی که جو درگیر ارتباطات و وضعیت این خانواده می شود، داستان فیلم پیچشی تلخ به خود می گیرد و پرتگاه اخلاقی این افراد را آشکار می کند. جوی قاتل که مملو از لحظات تکان دهنده و تم های ناخوشایندی است که شما را هم شیفته خود و هم آشفته می کند، برای کسانی که نازک دل هستند اصلاً مناسب نیست. بنابراین، اگر در حال و هوای یک تریلر خشن و تاریک هستید که مرزها را جابجا می کند، این اثر قطعاً ارزش تماشا کردن را دارد.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۸- You Won’t Be Alone (۲۰۲۲)

فیلم تنها نخواهی بود ساخته گوران استولفسکی، کارگردان مقدونیه ای – استرالیایی، یک داستان تکان دهنده و اتمسفریک است که فولکلور و وحشت را با یک روایت فراموش نشدنی ترکیب می کند. داستان در روستایی دورافتاده در قرن نوزدهم رخ می دهد، جایی که حضور یک جادوگر باستانی بسیار پررنگ است. او این قدرت را دارد که بدن انسان ها را در اختیار گرته و وحشت را به روستا بیاورد.

در قلب فیلم زن جوانی است که پیوندی تاریک با این جادوگر برقرار می کند. ارتباط آن ها هم وهم انگیز است و هم عاطفی. تنها نخواهی بود سفری ترسناک به یک دنیای تاریک و دهشتناک است که مدت ها پس از بالا رفتن تیتراژ پایانی در ذهن شما باقی می ماند.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۷- The Visit (۲۰۱۵)

یکی از موفق ترین فیلم های ترسناک سال ۲۰۱۵، فیلم ملاقات ساخت ام نایت شیامالان داستان رعب آوری درباره دو کودکی است که به دیدار پدربزرگ و مادربزرگ خود می روند. داستان این فیلم که یادآور روایت فیلم درجه دو Grandmother’s House ساخته پیتر ریدر در سال ۱۹۸۸ است، در مورد بکا و تایلر است، خواهر و برادری که به مدت یک هفته به خانه روستایی پدربزرگ و مادربزرگشان فرستاده می شوند اما متوجه می شوند که این دو والد مسن به شیوه های عجیب و غریب و ناخوشایندی رفتار می کنند که عامل تعلیق و ترس فیلم است.

چیزی که فیلم ملاقات را متمایز می کند، سبک ویدیو پیدا شده آن است، در شرایطی که بچه ها در حال ساخت یک مستند درباره تجربه خود در خانه پدربزرگ و مادربزرگشان هستند. این رویکرد یک لایه اضافی از تنش و غوطه وری را به داستان اضافه می کند، در شرایطی که رویدادهای تکان دهنده فیلم از دیدگاه کودکان روایت می شود.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۶- Natural Born Killers (۱۹۹۴)

قاتلین بالفطره ساخته الیور استون در سال ۱۹۹۴ یکی از پرتنش ترین و عجیب ترین سفرهای سینمایی به نقاط تاریک روح و روان انسان است. این فیلم زندگی آشفته دو قاتل کاریزماتیک و قربانیان کودکی های پر از رنج به نام های میکی (وودی هارلسون) و مالوری ناکس (جولیت لوئیس) را دنبال می کند، جایی که هم قهرمانان شایسته مرگ و هم مردم بی گناه را به قتل می رسانند و پس از این قتل ها، جنون رسانه ای رخ می دهد.

میکی و مالوری مجرمانی معمولی نیستند. آن ها زوجی جوان و پرشور هستند که عمیقاً عاشق یکدیگر بوده اما به یک سری قتل ها در سراسر خاک ایالات متحده دست می زنند. این فیلم در سبک به تصویر کشیدن جنون منحصر به فرد است، استفاده رعب آور از لنزهای فیش آی، شوخ طبعی بسیار تاریک، و مقدار زیادی نقدهای اجتماعی. میکی و مالوری تبدیل به قهرمانان رسانه ای شده که خود منجر به یک تصویرسازی پیچیده و تکان دهنده از رابطه بین آزار خانگی، جنایت، عشق و سلبریتی می شود و فیلم را بیش از پیش مرتبط و قابل درک می سازد.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۵- Man Bites Dog (۱۹۹۲)

انسان سگ را گاز می گیرد یک تریلر کمدی بسیار تاریک بلژیکی به کارگردانی رمی بلوو، آندره بونزل و بنوآ پولاورد است که به زندگی یک قاتل سریالی جذاب و در عین حال دیوانه به نام بن می پردازد.

بن که یک قاتل کاریزماتیک و خوش بیان است، که با دزدی، شکنجه و قتل بی گناهان، مخاطبان را به سفری وحشتناک و پر از تصویرسازی های تکان دهنده می برد. دیوانه کننده ترین بخش داستان؟ همه این جنایت ها برای تولید یک فیلم دانشجویی تکان دهنده، توسط چند دانشجوی فیلمسازی ضبط می شود. با پیشرفت داستان، این موضوع ناراحت کننده نشان داده می شود که چگونه یک فرد می تواند هویت دوگانه خود را حفظ کند، کسی که در ظاهر بسیار نرمال به نظر می رسد در حالی که مرتکب اعمال شنیعی می شود. در همین حال، دانشجویان در جنایات بن همدست می شوند تا بتوانند هزینه پروژه سینمایی خون آلود خود را تامین کنند.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۴- American History X (۱۹۹۸)

فیلم تاریخ مجهول آمریکا محصول سال ۱۹۹۸ به کارگردانی تونی کای، یک درام گیرا و تامل برانگیزی است که ریشه های عمیق نژادپرستی، نفرت و رستگاری را در آمریکای معاصر بررسی می کند. داستان فیلم با بازی ادوارد نورتون حول محور درک وینارد، رهبر سابق یک گروه نژادپرست باورمند به برتری سفیدپوستان می چرخد که پس از اتمام دوران زندان به خاطر کشتن دو سیاه پوست، سعی می کند از اینکه برادر کوچکترش، دنی، پا جای پای او بگذارد، جلوگیری نماید.

تاریخ مجهول آمریکا تصویری تلخ و تاری از پیامدهای نفرت پراکنی و سفر پرمشقت برای رسیدن به رستگاری ترسیم می کند. ادوارد نورتون در نقش درک یک بازی استثنایی از خود نشان می دهد و این داستان ویران کننده روح، تاثیری قدرتمند و ماندگار بر مخاطب می گذارد. مطمئن باشید، این فیلم، اگرچه عمیقاً تکان دهنده است، اما مدت ها پس از پایان، شما را در فکر عمیقی باقی فرو خواهد برد.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۳- Sleeping Beauty (۲۰۱۱)

زیبای خفته ساخته جولیا لی در سال ۲۰۱۱ روایتی ویرانگر از یک داستان پریان کلاسیک است که مکان روایت آن را به فضایی بسیار تاریک و تکان دهنده تغییر می دهد. داستان حول محور لوسی می چرخد، یک دانشجوی جوان دانشگاه که شغل ترسناک اما پرسودی را می پذیرد که شامل بی هوش شدن با مواد مخدر و سوء استفاده عمدتاً جنسی توسط مشتریان پیر و ثروتمند است. در حالی که او به خاطر داروهایی که دریافت می کند در خواب و بی حسی عمیقی فرو می رود، مشتریانش این آزادی را دارند که هر کاری که می خواهند با او انجام دهند. در این نسخه از داستان کلاسیک، زیبای خفته به یک شرکت کننده منفعل در فانتزی های منحرفان جنسی تبدیل می شود که در جوامع بسیاری در سراسر جهان دیده می شوند.

فیلمی که جین کمپیون- به عنوان یک قهرمان زن واقعی که آثار برجسته اش شامل پیانو (۱۹۹۳) و پرتره یک بانو (۱۹۹۶) است- تماشای آن را توصیه کرده است، این فیلم از نظر بصری قابل توجه و تفکر برانگیز است، شاهکاری که با فیلم برداری رویاگونه و بازی مسحور کننده امیلی براونینگ برجسته شده و سوالاتی را در مورد مرزهای اختیار و مناسبات قدرت بین افراد مطرح می کند. با این حال، زیبای خفته برای همه مناسب نیست، زیرا این فیلم با موضوع صریح و ناراحت کننده ای سر و کار دارد که گاهی حتی برای ذهن های آماده نیز بیش از حد خشونت بار و تکان دهنده می شود.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۲- The Antichrist (۲۰۰۹)

ضد مسیح اثر لارس فون تریر در سال ۲۰۰۹ که یک نام شناخته شده در ژانر وحشت است، یک بررسی و مطالعه پرتنش و ترسناک از اندوه، ناامیدی، و فروپاشی یک ازدواج از طریق یک عدسی شیطانی است. داستان از این قرار است که زوجی با بازی شارلوت گینزبورگ و ویلم دفو پس از مرگ پسر خردسالشان به یک کلبه دورافتاده در جنگل پناه می برند تا این غم را فراموش کنند، زیرا احساس گناه در مورد مرگ پسرشان باعث مشکل در رابطه شان شده است.

در شرایطی که آن ها با اندوه خود دست و پنجه نرم می کنند، رابطه بینشان به میدان نبرد شکنجه روانی تبدیل می شود و در نهایت مشخص می گردد که مادر خود ضد مسیح است. این فیلم به خاطر صحنه های ترسناک دیوانگی خشونت آمیز، تصاویرسازی سمبلیک گیج کننده، و بازی های نفسگیر گینزبورگ و دافو مشهور است.

 

۱۰ فیلم تکان دهنده ای که هر کسی باید یک بار ببیند!

۱- U-Turn (۱۹۹۷)

یکی دیگر از ساخته های الیور استون در این فهرست فیلم دور برگردان ساخته سال ۱۹۹۷ است که داستان پیچیده و تاریکِ سرنوشت و بدشانسی را روایت می کند. داستان این فیلم در مورد مردی به نام بابی کوپر (شان پن) است که در حالی که سعی می کند از خشم اوباشی که قبلاً برای آن ها کار می کرده جلوگیری کند، خود را در یک شهر کوچک و عجیب در آریزونا گرفتار می بیند. در حالی که بابی سعی دارد ماشینش را تعمیر کند (توسط شخصیت بیلی باب تورنتون در یکی از دیوانه وارترین نقش های دوران زندگی حرفه ایش) و به سفرش ادامه دهد، با تعدادی از شخصیت های عمیقاً مشکل دار و اغلب شیطان صفت، از جمله یک زن جوان مرموز و اغواگر به نام گریس (جنیفر لوپز) مواجه می شود. این تعاملات او را به مسیری از طمع، خشونت و قتل هدایت می کند، اتفاقاتی که همگی در پس زمینه ای یک شهر بیابانی آفتاب سوخته و فراموش شده توسط خداوند رخ می دهند.

داستان این فیلم شما را دائماً در حال گمانه زنی نگه می دارد و در هر گوشه ای پیچ و تاب های غیر منتظره ای به خود می گیرد و به آهستگی شما را متوجه می کند که حتی یک «شخصیت خوب» واقعی نیز در کل فیلم وجود ندارد. اگر از طرفداران درام های جنایی غیرمتعارف پر از سکانس های تاریک هستید و از فیلم هایی لذت می برید که مرز بین واقعیت و کابوس را محو می کنند، دور برگردان یک گزینه ضروری است. از دیگر بازیگران برجسته این فیلم می توان به نیک نولت، کلر دینس و واکین فینیکس بسیار جوان در یکی از بهترین بازی های زندگی اش اشاره کرد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج