جاباما
۱۳۷۸۳۷۲
۳۰۷۰
۳۰۷۰
پ

قهوه در مقابل چای؛ کدام نوشیدنی سالم‌تر است؟

نوشیدن قهوه یا چای ممکن است سبک آغاز صبح شما باشد، اما آیا یکی برای شما سالم‌تر از دیگری است؟ هنگامی که از یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم پیروی می‌کنید هر دوی این نوشیدنی‌ها دارای مزایای بالقوه‌ای برای سلامتی تان هستند. قهوه و چای دو مورد از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان هستند که به دلیل طعم‌های غنی، اثرات محرک و احساس راحتی‌ای که به ارمغان می‌آورند مورد توجه قرار می‌گیرند.

فرارو: نوشیدن قهوه یا چای ممکن است سبک آغاز صبح شما باشد، اما آیا یکی برای شما سالم‌تر از دیگری است؟ هنگامی که از یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم پیروی می‌کنید هر دوی این نوشیدنی‌ها دارای مزایای بالقوه‌ای برای سلامتی تان هستند. قهوه و چای دو مورد از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان هستند که به دلیل طعم‌های غنی، اثرات محرک و احساس راحتی‌ای که به ارمغان می‌آورند مورد توجه قرار می‌گیرند.

قهوه در مقابل چای؛ کدام نوشیدنی سالم‌تر است؟

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که قهوه و چای علاوه بر طعم و عطر طیف وسیعی از فوایدی را برای سلامتی به ارمغان می‌آورند و به همین خاطر مورد توجه قرار گرفته اند. قهوه و چای هر دو از منابع غنی از آنتی اکسیدان‌ها هستند ترکیباتی که از سلول‌های ما در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد می‌توانند به DNA و سایر اجزای سلولی آسیب برسانند و به طور بالقوه منجر به ایجاد سرطان شوند. آنتی اکسیدان‌های موجود در قهوه و چای مانند پلی فنول‌ها و کاتچین‌ها این رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و خطر آسیب سلولی را کاهش می‌دهند.

نکته مهم آن است که چه چیزی به نوشیدنی تان می‌افزایید. در حالی که قهوه و چای در حد مصرف متعادل طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه می‌دهند ضروری است که مضرات احتمالی مرتبط با افزودنی‌هایی مانند شربت، شکر، خامه بیش از حد و سایر مواد پر کالری را بشناسیم.

این افزودنی‌ها می‌توانند در وهله نخست به دلیل افزایش کالری دریافتی روزانه نوشیدنی‌های سالم را به انتخاب‌های ناسالم تبدیل کنند. در نتیجه، قهوه و چای نیز مانند بسیاری از مواد غذایی بسته به آن چه به آن‌ها اضافه می‌شود می‌توانند ناسالم باشند. قهوه و چای به خودی خود به دلایل مشابهی سالم در نظر گرفته می‌شوند. هر دو در صورت مصرف منظم اثرات مفیدی بر بدن شما دارند. با این وجود، پس از افزوده شدن شکر به قهوه و چای آن نوشیدنی‌ها ناسالم می‌شوند.

مصرف بیش از حد کالری می‌تواند منجر به افزایش وزن و تجمع بافت چربی (چربی بدن) شود. چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای چندین نوع سرطان است، زیرا می‌تواند منجر به التهاب مزمن و تغییرات هورمونی شود که باعث پیشرفت سرطان خواهد شد. چاقی با افزایش خطر ابتلا به حداقل ۱۳ سرطان مختلف از جمله سرطان سینه، کولورکتال و کلیه مرتبط است. در نتیجه، اگر قهوه یا چای را به شکل خالص می‌نوشید ویا صرفا مقداری شیر بادام یا جو دوسر را به فنجان خود اضافه می‌کنید فواید آن می‌تواند بسیار زیاد باشد.

یکی از دلایلی که قهوه می‌تواند برای شما مفید باشد آن است که به افزایش هوشیاری ذهنی کمک می‌کند. کافئین موجود در قهوه می‌تواند هوشیاری ذهنی و تمرکز را بهبود بخشد و آن را به یک انتخاب موثر تبدیل کند. هم چنین، قهوه به بهبود عملکرد فیزیکی نیز کمک می‌کند. کافئین موجود در قهوه می‌تواند با افزایش سطح آدرنالین عملکرد فیزیکی را افزایش دهد و آن را به یک انتخاب محبوب در بین ورزشکاران تبدیل کند.

علاوه بر این، قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است که به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان را کاهش می‌دهد. قهوه و چای کافئین دار می‌توانند اثر ملین طبیعی برای برخی از افراد داشته باشند.

در مورد چای آنتی اکسیدان موجود در آن یکی از دلایل اصلی مفید بودن آن نوشیدنی است. چای سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی مانند کاتچین است که به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

مصرف منظم چای با بهبود سلامت قلب و عروق از جمله کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و سطح کلسترول مرتبط است. زمانی که صحبت از سلامت گوارشی می‌شود چای‌های گیاهی مانند چای نعناع و زنجبیل می‌توانند به هضم غذا کمک کرده و ناراحتی‌های گوارشی را تسکین دهند.

البته باید اشاره کرد که واکنش هر فردی نسبت به کافئین متفاوت از فرد دیگر است. برخی افراد سطوح تحمل بالاتری دارند در حالی که برخی دیگر تنها پس از نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای احساس عصبانیت می‌کنند. در نتیجه دستورالعمل‌های مرتبط با میزان مصرف چای و قهوه بسته به ترجیحات فردی و تحمل نسبت به کافئین می‌تواند متفاوت باشد.

با این وجود، توصیه می‌شود جانب اعتدال را رعایت کنید. به طور کلی توصیه می‌شود که بزرگسالان بیش از ۴۰۰ میلی گرم (حدود چهار فنجان قهوه دم کرده) کافئین در روز مصرف نکنند. این محدودیت کافئین از همه منابع از جمله قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌ها یا غذا‌ها را شامل می‌شود.

در مورد اندازه فنجان یک فنجان قهوه استاندارد معمولا ۲۴۰ میلی لیتر در نظر گرفته می‌شود. در مورد محتوای کافئین چای به طور کلی حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است. یک فنجان چای (۲۴۰ میلی لیتر) معمولا حاوی ۲۰ تا ۴۵ میلی گرم کافئین بسته به نوع و روش دم کردن است.

چای سبز نسبت به چای سیاه محتوای کافئین کمتری دارد. اگر به دنبال کاهش مصرف کافئین هستید چای سبز را انتخاب کنید. دمنوش‌ها گاهی مانند بابونه و نعناع به طور طبیعی فاقد کافئین هستند و می‌توان آن نوشیدنی‌ها را به شکلی آزادانه‌تر در طول روز مصرف کرد. به طور خلاصه چای سرشار از آنتی اکسیدان و دارای کافئین کمتری است و انواع مختلفی دارد که هر کدام مشخصات منحصر به فرد و فواید سلامتی خود را دارند. در همین حال، قهوه برای هوشیاری ذهنی، بهبود خلق و خو و عملکرد ورزشی عالی است. مصرف چای و قهوه می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش دهد، اما کارشناسان می‌گویند برای نتیجه گیری قطعی به تحقیقات بیش تری نیاز است.

وقتی نوبت به کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌رسد چای حاوی ترکیباتی است که از طریق دفاع آنتی‌اکسیدانی و تاثیر بر رشد سلول‌ها ظرفیت بالقوه محافظت در برابر سرطان را نشان می‌دهد اگرچه شواهد انسانی در این باره تاکنون محدود بوده در حالی که ترکیبات گیاهی قهوه احتمالا مسئول کاهش خطر برخی از انواع سرطان هستند.

نکته مهم در مورد نوشیدن چای و قهوه ضرورت عدم افزودن قند و شکر به آن و یا تا حد ممکن محدود کردن افزودن آن دو ماده می‌باشد چرا که قند اضافی می‌تواند باعث افزایش وزن شده و مزایای نوشیدنی برای سلامتی را خنثی کند. هم چنین، تا حد ممکن افزودن خامه یا شیر به ویژه انواع پرچرب آن را به نوشیدنی تان محدود کنید.

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج