جاباما
۱۳۹۰۳۳۰
۳۷ نظر
۴۷۲۲
۳۷ نظر
۴۷۲۲
پ

ترامپ ایز کامینگ؛ کمربندها را محکم ببندیم!

بی‌شک در ۱۰ ماهِ مانده تا انتخابات آمریکا، شاهد رخدادهایی غافل‌گیرانه‌ای خواهیم بود، کابوس بازگشت مجدد خطرناک‌ترین چهره کاخ سفید چه معنایی دارد؟

برترین‌ها: تبعات دوران ترامپ هنوز بر سر ایران سنگینی می‌کند. تحریم‌ها هنوز برقرارند و به تبع آن، ایران در فروش نفت و حوزه اقتصادی گرفتار است. روزنامه فرهیختگان در مطلبی با طرح این پرسش که «بازگشت ترامپ به صحنه انتخابات ۲۰۲۴ چه معنایی دارد؟»، کابوس بازگشت خطرناک‌ترین چهره آمریکا را بررسی کرده است.

ترامپ ایز کامینگ؛ کمربندها را محکم ببندیم!

در بخشی از این گزارش می‌خوانیم:

دو بار استیضاح ناکام را از سر گذرانید؛ تلاش کرد تا از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت پس از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 جلوگیری کند. اکنون با چندین پرونده جنایی با چند 10 اتهام روبه‌روست ولی با این حال دونالد ترامپ می‌خواهد و همچنان می‌تواند به کاخ سفید بازگردد.

 تحولات داخلی آمریکا

در نظرسنجی‌های ملی با نزدیک به 50 درصد، از رقبای جمهوری‌خواهش جلوتر است. جیمز اولیفانت در رویترز این شرایط را «بازگشتی قابل توجه برای رئیس‌جمهوری یک‌دوره‌ای که سه سال پیش مغلوب و تحقیرشده به نظر می‌رسید» دانسته است. موافقان بازگشت ترامپ معتقدند که بازگشت او، بار دیگر «اول آمریکا» را در دستور کار خود قرار می‌دهد و این یعنی مخالفت با مهاجرت، توجه افراطی به سفیدپوستان. اما مخالفان او از بازگشت یک هیولای غیرقابل‌مهار سخن می‌گویند.

زمانی که دونالد ترامپ از سال 2017 تا 2021 رئیس‌جمهور آمریکا بود، سیاست خارجی آمریکا آشفته و خطرناک بود. اگر ترامپ در سال 2024 دوباره پیروز شود بی‌ثباتی را برمی‌گرداند و به تجارت و دیپلماسی جهانی آسیب می‌رساند و به‌طور بالقوه حتی یک جنگ را آغاز می‌کند. اما به اعتقاد مخالفان، وحشتناک‌ترین جنگی که ترامپ در حال برنامه‌ریزی است، حمله او به آمریکا است؛ به قانون اساسی، علیه دموکراسی، به دولت. تنها دلیلی که ترامپ در دور دوم ممکن است به جنگ با کشوری دیگر نرسد این است که او بیش از حد بر نابودی کشور خود متمرکز است.

ترامپ ایز کامینگ؛ کمربندها را محکم ببندیم!

 ترامپ و اروپا

بیش از آمریکایی‌ها، بازگشت ترامپ برای اروپا و خاورمیانه یک کابوس بزرگ است. متحدان آمریکا در اروپا در حال بحث درمورد چگونگی آماده شدن برای دور دوم ریاست‌جمهوری احتمالی دونالد ترامپ در کاخ سفید پس از کسب رکورد پیروزی در انتخابات حزب جمهوری‌خواه آیووا هستند. نخستین نگرانی آنها از بازگشت «مرد دیوانه» به کاخ سفید، ترک ناتو خواهد بود. ترامپ اخیرا در پاسخ به درخواست مجری فاکس‌نیوز، از تعهد به عضویت ایالات‌متحده در ناتو در دوره دوم ریاست‌جمهوری خودداری کرد.

از نظر رهبران اروپایی درصورت انتخاب مجدد ترامپ به تعهد به اتحاد اروپا پایان می‌دهد؛ نظم بین‌المللی را تغییر می‌دهد. تیری برتون، کمیسر اروپایی فرانسه در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفته که ترامپ در سال 2020 به اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا به‌طور خصوصی هشدار داده که اگر اروپا مورد حمله نظامی قرار گیرد، آمریکا به کمک آن نخواهد آمد: «شما باید درک کنید که اگر اروپا مورد حمله قرار گیرد، ما هرگز برای کمک و حمایت از شما نخواهیم آمد.»

در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، مقامات اروپا به این نتیجه رسیدند که باید خود را برای آینده‌ای آماده کند که در آن نمی‌توان به همان شکل سابق به ایالات‌متحده تکیه کرد. این تفکر زمانی مورد تاکید قرار گرفت که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بسیاری از سیاست‌های اول ترامپ را درمورد آمریکا به‌ویژه در مورد تجارت و چین حفظ کرد. در زمینه تجارت اروپا اقداماتی را برای کاهش وابستگی خود به کشورهای واحد و تنوع بخشیدن به زنجیره‌های تامین خود انجام داده است، بنابراین اگر شریک تجاری ناگهان سیاست‌های خود را تغییر دهد، مانند ترامپ درمورد فولاد تا حدی برای آن آماده‌اند.

نتیجه‌ای که برخی از دیپلمات‌ها به آن رسیده‌اند این است که بهترین راه برای برخورد با ترامپ درصورت پیروزی در انتخابات امسال حفظ خونسردی و دور نگه داشتن اروپا از ایالات‌متحده است. بر کسی پوشیده نیست که مقامات اروپایی ترجیح می‌دهند ترامپ به کاخ سفید برنگردد. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا گفته بازگشت ترامپ یک «تهدید» برای اروپا خواهد بود. میراث سمی اولین دوره ریاست‌جمهوری او ممکن است این باشد که روابط ترانس آتلانتیک دیگر هرگز مثل سابق نخواهد شد.

ترامپ ایز کامینگ؛ کمربندها را محکم ببندیم!

ترامپ و تهدید به انتقام

ترامپ مخالفان سیاسی خود را به انتقام تهدید کرده است. مخالفان او برای جدی گرفتن این تهدید دلایل محکمی دارند. ترامپ هنگامی که در انتخابات شکست خورد، برای انتقام از صندوق رای، رقیب را به تقلب متهم کرده و طرفدارانش را در 6 ژانویه 2020 به اشغال کنگره در حین برگزاری جلسه تایید نتیجه انتخابات سوق داد. پس از آنکه در اوایل تابستان 2020 ماموران اف‌بی‌آی به خانه ترامپ حمله کردند تا اسناد محرمانه را جمع‌آوری کنند، مدتی بعد خانه نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان مورد حمله واقع شد که به‌دنبال آن همسر وی به شدت دچار جراحت شد.

ترامپ تمایل خود را به دیکتاتوری نشان داده است. تحسین شی‌جینگ‌پینگ، رئیس‌جمهور چین و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه توسط ترامپ آن هم به‌دلیل شیوه مدیریت اقتدار‌گرایانه‌ای که دارند، در فضای داخلی آمریکا تمایل به دیکتاتوری تلقی می‌شود. ترامپ در جریان سرکوب شورش سال 2020 آمریکا نیز به‌دلیل تلاش جهت کشاندن ارتش به خیابان شماتت شد. وجود چنین سوابقی باعث نگرانی عده‌ای در‌خصوص دموکراسی آمریکایی شده است.

ترامپ خواهان اخراج مهاجران است و اخیرا اعلام کرده به‌گونه‌ای این اقدام را انجام خواهد داد که تبدیل به یک واقعه تاریخی شود. این ضدیت با ورود مهاجران، او را در تقابل با مهاجران تثبیت‌شده در آمریکا نیز خواهد کشاند.

 ترامپ به‌شدت بر وفاداری تاکید دارد و تلاش می‌کند هرگونه صدای مخالف را در پیرامون خود خفه کند. بیم آن می‌‌رود که ترامپ رویه خود را در دولت احتمالی بعدی با شدت بیشتری در پیش گیرد و باعث وارد آمدن ضرباتی قوی به ساختارهای دولتی شود.

 در دهه‌های اخیر، ترامپ نخستین فردی است که پس از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش همچنان خود را در سطح عالی سیاست و حزبش نگاه داشته است. از این رو برخی نسبت به تبدیل شدن حزب جمهوری‌خواه به یک فرقه پیرو ترامپ هشدار داده‌اند. در صورت تحکیم قدرت ترامپ و متحدانش در حزب، نظام دو حزبی آمریکا دچار مشکلات شدیدی می‌شود.

ترامپ ایز کامینگ؛ کمربندها را محکم ببندیم!

ترامپ و ایران؛ کابوس بازگشت

روی کارآمدن ترامپ می‌تواند به زد و خوردهای مستقیم ایران و آمریکا منجر شود اما همچنان آغاز یک جنگ فراگیر بعید است.

ترامپ به دلیل بی‌صبری در مقابل مشکل کهنه ایران، سیاست فشار حداکثری را به کار گرفت تا به زعم خود ظرف مدت 6 ماه نظام ایران را سرنگون کند. شدت فشار و توقع ترامپ از سیاست فشار حداکثری به حدی بود که ناکامی آن یک شکست بزرگ تلقی می‌شد. به همین دلیل ترامپ برای عدم تحقق چنین شکستی، تلاش کرد از ابزار نظامی بیشتر استفاده کند. در کنار این روند، ترامپ به شکل شخصیتی نیز در دام بی‌صبری قرار داشت. او بارها تکرار کرده در صورتی که برای دور دوم به ریاست جمهوری می‌رسید، ایران در مدت چند هفته با آمریکا به توافق دست می‌یافت

. اینگونه سیاست‌ها و تلقی‌ها که سرتاسر محیط پیرامونی و فضای ذهنی شخص ترامپ را پر ساخته‌اند، بی‌صبری مضیقی را به دولت وی تحمیل می‌کنند که نتیجه آن برافروختگی و تند شدن در ارتباط با ایران و رشد تنش‌هاست. البته این بی‌صبری یک فضای کلی در تیم ترامپ است. ترامپ به دنبال حل و فصل سریع اوضاع به نفع آمریکاست تا مشکلات سیاست خارجی برایش فرسایشی نشود. نتیجه آن نیز در پیش گرفتن سیاست‌های پرتنش است.

نگاه کلی در آمریکا متمرکز بر آسیب به توان اقتصادی ایران است. دموکرات‌ها سیاست آسیب اقتصادی به ایران را با تحریم پیگیری می‌کنند اما جمهوری‌خواهان علاوه بر پیگیری تحریم و گسترش آن به حوزه‌های مناقشه‌برانگیز تحریمی، نیم‌نگاهی به فیزیکی کردن این اقدامات هم دارند. تاکنون تهدید به حمله نظامی علیه مراکز اقتصادی ایران از سوی جمهوری‌خواهان و افراد نزدیک به ترامپ مانند سناتور لیندسی گراهام صورت گرفته است. آنها قصد دارند فشار اقتصادی را در ترکیب با ابزار نظامی به کار گیرند.

ترامپ ایز کامینگ؛ کمربندها را محکم ببندیم!

ترامپ از سیاست خارجی برای نظم بخشیدن به امور داخلی استفاده می‌کند. این موضوع خود دارای لایه‌های مختلفی است. ضدیت با ایران برای همراه ساختن اوانجلیست‌ها، محافظه‌کاران و لابی‌های صهیونیستی است و در ترکیب با سیاست‌های ضد‌چینی و مخالفت با مهاجران، تلاشی برای ارتقای تعریف ملیت آمریکایی به حساب می‌آید. ضدیت با ایران همچنین یک چراغ بزرگ و روشن در غرب آسیا برای توجیه حضور نظامی و پرحجم آمریکا در این منطقه است. این توجیه برای بسیج عمومی لازم است؛ زیرا در غیر این صورت، مقامات واشنگتن نمی‌توانند به اندازه‌ای که لازم می‌دانند، منابع آمریکا را در غرب آسیا متمرکز کنند.

در صورت بازگشت ترامپ به کاخ سفید، ایران با وضعیت تشدید‌شده‌ای مواجه می‌شود که اصلی‌ترین ویژگی آن برهم خوردن آرامش کشور است. این برهم خوردن آرامش در سطوح مختلف جامعه و ساختارهای دولت به وجود خواهد آمد و باعث انحراف در اختصاص منابع می‌شود.

ایران پیش از ترور سردار سلیمانی ترامپ را برای مذاکره «لایق نمی‌دانست» و پس از آن این وضعیت تشدید شد. از سوی دیگر تیم ترامپ نیز دید خوبی به مذاکره با ایران ندارد. این فضا تنها می‌تواند در دو شکل جریان یابد؛ نادیده گرفتن متقابل و حرکت به سمت زد و خورد. اگر ایران و آمریکا در دوره احتمالی ترامپ در آینده به سمت نادیده گرفتن یکدیگر حرکت کنند، یعنی وضعیتی که در آن دو کشور با یکدیگر مشکل دارند اما وارد فضای آسیب زدن مستقیم نمی‌شوند، امکان مدیریت شرایط وجود دارد. در غیر این‌صورت، دو کشور به سمت درگیری حرکت می‌کنند. ایران برای آنکه روابطش به سمت شکل دوم حرکت نکند، باید هزینه‌های آزار خود توسط آمریکا را بالا ببرد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تهران ظرفیت وارد آوردن آسیب‌های عمیق متقابل به منافع واشنگتن و وجهه ترامپ را داشته باشد.

احتمال دوره‌ای از زد و خوردهای نظامی با آمریکا در صورت روی کارآمدن ترامپ بالاست. با توجه به تجارت قبلی، این تقابل ابزارهای خاص خود را می‌طلبد و نمی‌توان در این زمینه صرفا به شبکه بازدارندگی در منطقه متکی بود.

بخشی از عوامل داخلی حاضر در اعتراضات 1396، 1398 و 1401 با رای آوردن احتمالی ترامپ تلاش خواهند کرد از این اتفاق استفاده کرده، با ابراز خوشحالی نسبت به آن تحرکات خیابانی پرسروصدایی در داخل کشور داشته باشند. این اقدام آنها دعوت ترامپ به پیگیری فشار بیشتر علیه ایران و برای افزایش طمع او خواهد بود.

جلوگیری از این رخداد امکان‌پذیر نیست زیرا معارضان توانایی آوردن چند هزار نفر به خیابان و میلیونی جلوه دادن آن را دارند؛ همانگونه که حضور میلیونی طرف مقابل را به چند هزار نفر در رسانه‌ها تقلیل می‌دهند.

با این‌حال در آستانه بازگشت احتمالی ترامپ به قدرت، ایران با معضل ترجیح محافظه‌کاران مواجه است که حتی باعث شده برخی از انقلابیون اصیل که در دسته‌های دیگر جای می‌گیرند، از فضای سیاسی کشور و یا بازیگری فعال در آن رویگردان شوند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • رزمنده دیروز

   ترامپ خدا وکیلی. رو دستت نیست کارت درسته

   پاسخ ها

   • 007

    خدا کنه دو دوره انتخاب بشه

   • یاس

    کمربندها را ببندیم
    چون که میخایم بخندیم

   • ناشناس

    بازگشت ترامپ یعنی بازگشت شانس به ایران. چرا . چون بایدن یه ح... واقعیه که از صهیونیست حمایت کرد ولی ترامپ نمیکنه ترامپ مصلحت آمریکا و اقتدار آمریکا میخواد

  • رهگذر

   نوشته درصورت بازگشت ترامپ آرامش ایران به هم میخوره!.. دقیقا کدوم آرامش عزیزم؟!!!

  • ناشناس

   همین اقاترامپ پریزوز سر اسم هیلی
   مغزش هنگ کرده بود

  • ناشناس

   تحریمها رو بیشتر میکنه وضع ما بدتر میشه فشار دولت رو مردم بیشتر میشه حالا شایدم سکته کرد مرد

  • ناشناس

   ولکام ترامپ

  • ناشناس

   آنچه پاپ در خبرها و کتاب آمریکای سیاه گفته ترامپ با روح پلید جنایتکارانه در تسخیر شیطان قرار دارد او قصد دارد جنایت و کشتار راه بی اندازد تا منافع اش همیشه تأمین باشد

  • ناشناس

   بازگشت او برای ایجاد اعتبار فروش تجاری صادرات تسلیحات نظامی به عربستان است اقدامی که بایدن هرگز با ورود به عربستان نتوانست آن را انجام دهد !!!؟

  • ناشناس

   شبکه CNN در خبرها بارها تاکید داشته که ترامپ در بازدید صحنه های خشونت آمیز جنایت در حمله موشکی غزه و یمن و عراق برای خود دست می زند و می گوید موفقیت مثل نبرد هیتلر برای آمریکا در راه است !!!؟

  • ناشناس

   ترامپ باید در مقابل جرایم جنایتکارانه با دست و پای بسته در محاکمه قانون قرار گیرد چطور این شیطان پلید برای بازگشت خود لحظه شماری می کند.

  • ناشناس

   با ورود او پایان آمریکا و اسرائیل نزدیک خواهد شد

  • ناشناس

   مرگ بر چنین فردی که جز با جنایت های بی رحمانه ( حملات نظامی ) به سایر کشورها کاری نتوانست انجام دهد

  • ناشناس

   بیا شیر نر

  • ناشناس

   ناجی‌‌‌جهان‌از‌‌جنگ‌وفساد.

  • ناشناس

   تو کدوم دنیا و وهم زندگی میکنی؟

  • ناشناس

   خداروشکر، انشالا که ترامپ بیاد.

  • ناشناس

   مرد واقعی ،کسی که جهان با او به ارامش و صلح میرسد

  • ناشناس

   واقعا کدوم ارامش

  • ناشناس

   آرامش خخخخخ

  • محسن سامورایی

   واس دولت ومسئولای ما فقط ترامپ لایقشونه این مردم ضعیف وفقیر خیلی وقته توسری خور شدن

  • محسن سامورایی

   واس مسئولای ما ترامپ مساوی باحضرت عزرائیل.

   پاسخ ها

   • ناشناس

    ازامروز کابوس میبینن

  • ناشناس

   مرگ برترامپ

  • ناشناس

   خوشبحالت

  • ناشناس

   ترامپ عشقه

  • ناشناس

   ترامپ یدونه باشی

  • ناشناس

   چرت میگی جیکار پایان ایران نزدیک میشه

  • ناشناس

   این دفع میزن ایران

  • ناشناس

   سکته فوری طالبان

  • ناشناس

   میخواد ما را تحربم اقتصادی بکنه ما روزه
   میگیریم اینو اقای ... گفته بود
   ایشون فکر میکرد که تحربم اثرش فقط
   رو شکمه

  • ناشناس

   هبچ کشور خارجی. امریکا. انگلیس. فرانسه. روسیه. کل ارو پا. قادر به حمله
   به ایران نیستند چون میدونند ایران دنیا
   را برای شان جهنم میکند
   تو همین جنگ اخیر اسرائیل یک ساچمه
   نتونست سمت ایران بندازه چون میدون
   هزاران موشک میخوره

  • ناشناس

   اتفاقا ناحیه ملت ایران ایشونه و دعا میکنیم حتما برنده انتخابات بشه .

  • دکتر قهرمان

   درود بر ترامپ ...

  • ایرانی

   بیا مرد بزرگ خوش برگردی ب عرصه

  • ناشناس

   خوش امدمیگوییم.

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج