۱۲۳۱۴۰۴
۲۱ نظر
۲۱۱۸۴
۲۱ نظر
۲۱۱۸۴
پ

زندگی در تهران، تختی، ۱۵نفره و زیر ۱۰۰کیلو شد

این روزها مشاهدات میدانی در تهران خبر از اقبال بیشتر مردم به زندگی در پانسیون‌ها می‌دهد.

برترین‌ها: این روزها زندگی در شهری مثل تهران با قیمت‌های نجومی و اجاره‌های نجومی‌تر بیش از هر زمانی دشوار شده. گاه حتی خبر از پشت‌بام نشینی هم به گوش می‌رسید. در واقع چیزی شبیه انتهای خط و تن دادن به چیزهایی که شاید در مخیله هیچ کدام از افراد این شهر هزار رنگ نمی‌گنجید. البته در سال‌های اخیر استان تهران به مانند دیگر از نقاط ایران درگیر حاشیه‌نشینی شده که علت اصلی آن همین مشکل اجاره‌بهاست.

زندگی در تهران، تختی، ۱۵نفره و زیر ۱۰۰کیلو شد

توان مردم در این سال‌ها با شیب تندی رو به افول رفته و مجبورند که برای تهیه مسکن به شهرهای مجاور مهاجرت کنند. در این میان افرادی هم بودند که در پانسیون‌ها زندگی را می‌گذراندند و حالا مشاهدات میدانی خبر از اقبال بیشتر مردم به این اماکن می‌دهد. مخصوصا افراد مجردی که توان اجاره مسکن را ندارند و حالا به جمعیت پانسیون‌های پایتخت افزوده می‌شوند. ناگفته نماند مسافرانی که برای اقامت طولانی‌مدت به تهران می‌آیند هم مشتری ثابت این پانسیون‌ها شده‌اند و ظاهرا کسب و کار این صنف فعلا رونق دارد.

در همین رابطه ملیحه محمودخواه، گزارشی با عنوان «پشت پرده پانسیون‌ها چه می‌گذرد؟ تختی، پنج میلیون و پانصد هزار تومان!» را در روزنامه شهروند منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید:

کافی است نگاهی به سایت‌های خریدوفروش و اجاره بیندازید، آن‌وقت دست‌تان می‌آید که حدفاصل چهارراه ولیعصر تا انقلاب و از آن‌طرف ویلا و شریعتی بیشترین پانسیون‌های تهران را در خودش جا داده است.

کمی دورتر و در اطراف میدان راه‌آهن و خیابان مختاری نیز تعداد این پانسیون‌ها کم نیست. البته طبیعی به نظر می‌رسد، آن هم به خاطر اینکه مسیر تردد مسافر در این محدوده بالاست و تعداد زیادی از افرادی که تازه به تهران می‌آیند، ترجیح می‌دهند به جای خانه اجاره‌کردن در این پانسیون‌ها اقامت کنند.

۱۵ نفر در یک خانه

آگهی‌اش در دیوار خورده، صدای مرد میانسال از آن سوی تلفن می‌آید که در پاسخ به سوالت در مورد پانسیون می‌گوید اینجا مردانه است. بعد که می‌گویم آنجا را برای یکی از اقوامم می‌خواهم، می‌گوید اینجا موتور ممنوع است. سه اتاق دارد که در هر اتاق پنج تخت است.

کولر آبی را جزو آپشن‌هایش نام می‌برد و با تحکم می‌گوید یک یخچال هم در سالن داریم که همه می‌توانند از آن استفاده کنند. توضیح می‌دهد که برای اجاره ماهانه هر تخت پول پیش نمی‌گیرند، اما اجاره ماهیانه باید در اول هر ماه پرداخت شود، نه آخر ماه که در واقع خیالش راحت شود مستاجر پانسیون حتما پولش را پرداخت کرده است.

زندگی در تهران، تختی، ۱۵نفره و زیر ۱۰۰کیلو شد

قطعا اگر شما هم به‌دنبال پانسیون گشته باشید، حتما پانسیون‌های خیابان چهارراه ولیعصر به چشم‌تان خورده است، زیرا در بیشتر سایت‌ها نام این پانسیون‌ها به چشم می‌خورد.

پانسیون‌ها در کوچه‌پس‌کوچه‌های چهارراه ولیعصر کم نیستند. یکی از این پانسیون‌ها ساختمانی بزرگ با در‌های فلزی است که هیچ تابلویی هم روی آن مبنی‌بر اینکه این مکان پانسیون است، وجود ندارد.

یکی از کسانی که در این خوابگاه‌ها زندگی می‌کند، توضیح می‌دهد که برای پذیرش افراد در ابتدا قرارداد یک‌ماهه با آنها امضا و در آن یک ماه آنها را به‌صورت مستمر نظارت می‌کنند. او توضیح می‌دهد که اجاره این خوابگاه یک‌میلیون تومان است. یک اتاق چهار تخته بدون هیچ امکاناتی.  اینجا حتی یک کمد هم نداریم و چون همه وسایل‌شان را داخل اتاق می‌گذارند، همیشه شلوغ است. او توضیح می‌‌گوید که فضایی برای خشک‌کردن لباس وجود ندارد یا در این روز‌های گرم تابستان که دمای هوا گاهی به ۴۰ درجه می‌رسد، سیستم سرمایشی اتاق ما خراب است.

او در ادامه می‌گوید که اینجا هر مشکلی داشته باشد، امنیت خوبی دارد، به‌خاطر اینکه در ماه اولی که هر کسی به این پانسیون می‌آید، کاملا رصد می‌شود و به همین دلیل افراد نااهل به این پانسیون نمی‌آیند.

وزن‌تان را کم کنید به این خوابگاه بیایید

پانسیونی دیگر در کوچه‌پس‌کوچه‌های خیابان انقلاب بود.  ساختمانی چهار طبقه که دیوارهای سیمانی و فروریخته‌اش حکایت از سن بالای ساختمان داشت.

زندگی در تهران، تختی، ۱۵نفره و زیر ۱۰۰کیلو شد

مسئول خوابگاه می‌گوید: «شب ساعت 11 باید اینجا باشید. سن‌تان زیر 50 سال باشد و موتور هم بی‌موتور. از همه مهم‌تر اینکه وزن‌تان زیر 100 کیلو باشد، زیرا اینطور استهلاک وسایل داخل خوابگاه بیشتر می‌شود.» او بیان می‌کند که در هر اتاق پنج تخت است. در هر طبقه چهار اتاق است و با یک حساب سرانگشتی هر طبقه می‌شود 20 نفر و چهار طبقه‌اش 80 نفری می‌شوند. این ساختمان آپشن‌های زیادی دارد؛ لباسشویی اتوماتیک داشته و در هر طبقه هم یک‌دستگاه تلویزیون وجود دارد. آشپزخانه هر طبقه مشترک است و یک یخچال هم در هر طبقه وجود دارد. نظافت با خود افراد است و به‌نوبت باید راه‌‌پله‌های هر طبقه را تمیز کنند.  او می‌گوید که اینجا کسی به کسی کار ندارد و همه نوع آدم داریم. همچنین به خاطر شرایط خوب و قوانین سفت‌وسختی که داریم، کرایه بیشتری نسبت به خوابگاه‌های دیگر دریافت می‌کنیم. ما 2میلیون تومان به‌عنوان ودیعه دریافت می‌کنیم و برای تنها اتاق خالی‌مان که پنج تخته است، کرایه یک‌میلیون و 200هزار تومان است.

این مرد توضیح می‌دهد که اتاق‌ها 15 متری است و هر اتاق پنج تخت دارد، اما قوانین تردد بسیار سختگیرانه است.

درِ ورودی خوابگاه رأس ساعت یازده‌ونیم‌ بسته می‌شود و بعد از آن هیچ‌کس اجازه ورود و خروج ندارد. سیگارکشیدن در محیط ساختمان و حتی بیرون آن هم ممنوع است.  فکر می‌کنم تنها مشکلی که افراد ساکن در این مجموعه داشته باشند، شستن لباس‌هاست، زیرا 80 نفر در این مجموعه زندگی می‌کنند که تنها یک لباسشویی در آنجا وجود دارد و بعضی‌ اوقات صف طولانی برای شست‌وشوی لباس ایجاد می‌شود.

اما این وضعیت در همه خوابگاه‌ها حاکم نیست، برخی خوابگاه‌ها هم به قول خودشان لاکچری هستند، مثل پانسیون دخترانه خیابان شریعتی که صاحبش می‌گوید جزو پانسیون‌های لاکچری به شمار می‌رود.  او توضیح می‌دهد که در این پانسیون همه وسایل نو هستند و هر طبقه دارای لابی و فضای باز مجلل است. در این ساختمان اتاق‌های vip هم داریم و تمام امکانات مانند سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه در هر اتاق وجود دارد.

زندگی در تهران، تختی، ۱۵نفره و زیر ۱۰۰کیلو شد

بسته به اینکه اتاق‌ها تک‌تخته یا دو تخته و بیشتر باشند، قیمت اجاره آنها نیز متفاوت است.  او می‌گوید که اینجا دو سری اتاق داریم؛ اتاق‌های معمولی و اتاق‌های  vip.

اتاق‌های معمولی از دو تخته شروع می‌شود که اجاره هر تخت این اتاق‌ها 4میلیون و 500تومان است. چهار تخته‌ها 4میلیون تومان اجاره ماهانه آنهاست و 6 تخته‌ها 3میلیون و 500 و اگر متقاضی اتاق هشت تخته باشید، باید 3میلیون تومان پرداخت کنید.

اما اتاق‌های vip قیمت بیشتری دارد. اتاق یک‌تخته اجاره‌اش 5میلیون و 500هزار تومان است، دو تخته 4میلیون تومان و چهارتخته 3میلیون و 500هزار تومان. هشت تخته‌ها ارزان‌تر است و 2میلیون و 500هزار تومان می‌شود.  او توضیح می‌دهد که هر مستاجری باید 3میلیون هم ودیعه بپردازد و البته خشکشویی لباس‌ها هم با پرسنل مجموعه است و همه اتاق‌ها یخچال، کمد، آویز لباس و کشو دارد.

۹ پانسیون تحت نظارت اتحادیه هتل داران

مقدم  عضو انجمن هتلداران به «شهروند» توضیح می‌دهد که تنها 9 پانسیون زیر نظر این اتحادیه قرار دارد و بقیه پانسیون‌ها یا زیر نظر دانشگاه است یا به‌صورت شخصی اداره می‌شود و تحت نظارت اتحادیه هتلداران و پانسیون‌های کشور قرار ندارند. اما همه مراکزی که تحت نظارت ما قرار دارند، کاملا با آنچه در قوانین و پروتکل‌های ما نوشته‌شده، همخوانی دارند و نمی‌توانند از این مسائل تخطی کنند.

دانشجویان بیشترین متقاضی

دانشجویان بیشترین متقاضی پانسیون هستند، این را مسئول یکی از پانسیون‌های دخترانه در خیابان پونک می‌گوید. اجاره هر تخت در این پانسیون 110هزار تومان است و این روزها مشتری بیشتری دارد. دلیلش هم معلوم است، اجاره‌ها بالا رفته و دانشجوها توان پرداخت اجاره‌خانه را ندارند. او می‌گوید: «با وجود آنکه الان تابستان است، همه تخت‌ها پر شده و ما تخت خالی نداریم. این در حالی است که در گذشته اینطور نبود و اصولا ما تابستان‌ها خلوت‌تر بودیم. اما شلوغی این روزها نشان می‌دهد که فشار اقتصادی مردم را به این سمت می‌کشاند که مجبورند تخت اجاره کنند.»

زندگی در تهران، تختی، ۱۵نفره و زیر ۱۰۰کیلو شد

پانسیون خالی کمتر پیدا می‌شود

پانسیون شلوغ 120نفری در خیابان مختاری محل تردد خیلی‌ها شده است. این روزها جای خالی ندارد و خیلی‌ها می‌آیند شماره می‌گذارند که اگر تخت خالی بود، حتما با آنها تماس‌بگیریم.

مسئول این پانسیون مرد جوانی است که توضیح می‌دهد بیشتر افرادی که این روزها پانسیون کرایه می‌کنند یا شغل آزاد دارند یا کارمندند. اما این را هم می‌گوید که فکر نکنید فقط افرادی اینجا می‌آیند که از شهرستان‌ها آمده‌اند. برخی از آنها بچه تهرانند، اما چون می‌خواهند مستقل باشند یا محل کارشان به محل زندگی‌شان نزدیک‌تر باشد، پانسیون اجاره می‌کنند. او می‌گوید پانسیون‌ها مشکلات زیادی دارند و مدیریت یک چنین مجموعه‌هایی کار آسانی نیست، فقط کافی است یک نفر بیاید که کمی آدم نااهلی باشد. او توضیح می‌دهد که چند باری هم در پانسیون دعوا شده است، اما مدیریت کردیم و توانسته‌ایم ماجرا را حل‌وفصل کنیم.

او ادامه می‌دهد که اجاره‌خانه‌ها آنقدر بالا رفته است که تا پیش از این جوان‌هایی که خانه مجردی داشته‌اند دیگر توان پرداخت اجاره‌خانه را ندارند و مجبورند یک تخت از پانسیون را کرایه کنند. البته این به نفع‌شان است، زیرا پانسیون‌ها همه امکانات زندگی را دارد و آنها کافی است فقط با یک کوله‌پوشتی از لباس به پانسیون بیایند. دیگر نیازی به خرید وسایل خانه ندارند.

پ
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارنتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارنتي ٧/٢ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

مطالب خواندنی

نظر کاربران

 • فامیل دور

  حالا اونایی که تخت یا اتاق معمولی تو این پانسیونها اجاره میکنن توجیه داره اما اونی که اتاق وی ای پی با قیمت 5-6 میلیون اینجورجاها میگیره منطقش رو نمیفهمم وقتی با کمتر از این پول میشه خونه کامل اجاره کرد چرا اتاق تو پانسیون با اون همه سخت گیری و فرهنگ های مختلف و درگیری؟؟!!

  پاسخ ها

  • سجاد

   عزیز جان‌ جنوب شهر حداقل باید ۲۰۰پول ۵کرایه بدی

  • ناشناس

   خونه ؟؟؟؟ خونه ای که ۵ تا ۶ میلیون اجاره داشته باشه حداقل ۵۰۰ میلیون پول پیش میخواد ها! تازه تو منطقه متوسط رو به پایین

  • ناشناس

   دوست من تو یه جای خوب تهران پانسیون گرفته بود با قیمت بالا دوران ارشد فقط چون سنش کم بود تنها نباشه وگرنه اپارتمانم تو تهران داشتن باباشم نماینده سابق مجلس بود یه عالم هم مال و اموال داشتن دوران دکتری سعادت اباد خونه گرفت واسه خودش شغل باباشم هیچوقت نگفت خودمون کشف کردیم

  • فامیل دور

   اولا که همه پانسیونها تو جنوب شهر و نهایتا تو مناطق مرکزی هستن هیشکی نمیاد تو مناطق بالاتر پانسیون خوابگاه بسازه چون صرفه اقتصادی نداره.. ثانیا کسی که میتونه ماهی 5-6 تومن اجاره بده حداقل درامد ماهانه اش باید بالای 12-15 تومن باشه و کسی که اینقد درامد ماهانه داره یقینا تونسته 50-100 تومن پس انداز جمع کنه.. با 50 الی 100 تومن پول پیش و 2-3 میلیون اجاره راحت میشه یه اپارتمان مستقل تو جنوب شهر اجاره کرد که دیگه با 100 نفر دیگه هم ساختمان نباشی یا هر روز صدای دعواشون سر صف دستشویی و حموم و اشپزخونه رو نشنوی..

 • داود فتاح

  محض اطلاع شما اساتید و مسئولان و دولتی های عزیز

  پاسخ ها

  • ناشناس

   محض اطلاع خودت

 • ناشناس

  لعنت به املاکی و مالک

 • ناشناس

  مستاجر قرار تا اخر عمر خرجی مالک و بچه های مفت خور رو بده

 • ناشناس

  چرا کنترل نمیکنن قیمت اجاره رو خجالت بکشن

 • فرزاد

  ۳ میلیون پول پیش میده و ماهی ۵، ۶ میلیون، با این پول که خونه گیر نمیاد

 • ناشناس

  دلیلش اینه که‌ برا یک ماه یا دوماه یا کمتر از ۶ماه میخاد تهران‌ بمونه و دلیل دیگرش اینه دیگه نمیخاد دنبال وسایل زندگی مثل کولر يخچال تی وی آشپزخانه و.... بگرده

 • ناشناس

  با کمتر از این پول کاری نمیشه کرد رهن یا اجاره یک واحد آپارتمان خداتومنه

 • ناشناس

  مسوولین سرشون مث کبک کردن زیر برف

 • علیرضا

  این پانسیون ها همه جا هستن در کشورهای مختلف اما وقتی شخص با زن بچه مجبور میشه بیاد این جاها این فاجعس

 • بی نام

  حتی اگه پدر خودت املاکی داشت یا صاحب خونه بود همین حرفو میزدی؟

 • بی نام

  مالک ازاول که مالک نبوده زحمت کشیده شده مالک

  پاسخ ها

  • متین

   زحمت کشیده؟ نخیر فقط چون زودتر ما بدنیا اومده. ماهم زحمت میکشیم صبح تا شب زن و شوهر باهم، نهایت پول اجاره مون در بیاد

 • ناشناس

  همه می دوند ولی کاری انجام نمیشه مشکل مسکن توی ایران از همه دنیا بدتر وفقط حرف میزند ولی کاری انجام نمشه

 • ناشناس

  پناه بر خدا

 • ناشناس

  خدایا خودت رحم کن

ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج