ابتلای ۴۰درصد مردم در برخی استان‌ها به کرونا
۱۰۰۸۹۳۱
۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
۱۱۷۲۷ 
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در برخی استانها مثل قم و گیلان حدود ۴۰ درصد مردم به کرونا و بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند. در تهران این میزان حدود ۱۵درصد جمعیت است و در استانهای دیگر کمتر است.

خبرگزاری ایرنا: معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در برخی استانها مثل قم و گیلان حدود ۴۰ درصد مردم به کرونا و بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند. در تهران این میزان حدود ۱۵درصد جمعیت است و در استانهای دیگر کمتر است.

علیرضا رئیسی روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به ایرنا درباره میزان ابتلا به کرونا در کشور افزود: در مورد اینکه چند درصد کشور درگیر کرونا شده است نمی توان یک آمار کلی کشور اعلام کرد چون استان به استان فرق می کند. در برخی استانها ۴ درصد یا ۵ رصد میزان درگیری با کرونا بوده است.برخی ۱۰ تا ۱۲ درصد، در استان تهران بر اساس بررسی های سرولوژی کمتر از ۲۰ درصد و حدود ۱۵ درصد درگیری داشته ایم. قم و گیلان بالای ۴۰ درصد درگیر شده اند. اگر قرار به ایمنی جمعی برسیم بالای ۶۵ دصد درگیری باید باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اینکه آیا ابتلای دوباره به کرونا وجود داشته است گفت: گزارشی از اینکه بیمارانی دوباره مبتلا شده باشند نداشته ایم. اگر تست کسی تست مثبت شده باشد تا ۶۰ روز بعد ممکن است تست او مثبت باشد. این به معنای آلودگی محدد نیست. تکه های ویروس مثبت تلقی در بدن باقی ماند. این ویروس در بافت ریه یا مخاط سینوس تا مدتها باقی می ماند اما مثبت های بعدی بیماری زایی جدید نیست.

رئیسی گفت: اشتباهی که صورت گرفته و چند بار هم گزارش شده درباره ابتلای مجدد به کووید ۱۹ اشتباه بود ضمن اینکه اگر فردی بعد از یک بار تست مثبت تست او منفی و بعد دوباره مثبت شود ممکن است در زمانی که منفی شده است، منفی کاذب بوده باشد چون تست کرونا در ۴۰ درصد موارد منفی کاذب دارد. بنابراین تاکنون تاکنون گزارش مستندی از دوباره گرفتن کووید۱۹ نداشته ایم.

رئیسی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تاثیر بازگشایی ها بر افزایش ابتلا به کووید۱۹ گفت: بازگشایی ها در افزایش بیماری کووید ۱۹و انتقال کرونا تاثیر داشته است. اما می دانیم که حداقل تا یکسال با اپیدمی کرونا درگیر هستیم در این وضعیت تا کی می توانستیم بازگشایی ها را به تعویق بیندازیم.

وی گفت: به عنوان وزارت بهداشت به نفع ما بود که بازگشایی ها اتفاق نمی افتاد اما ما تحت تحریم و در شرایط بد و مشکلات اقتصادی هستیم افرادی هستند اگر روزانه کار نکنند شب شام ندارند نمی توانیم همه چز را تعطیل کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: آمریکا ۱۱۴ میلیارد دلار برای کرونا پول گذاشت. انگلیس ۲۲ میلیارد پوند برای مدیریت و کنترل کرونا پول گذاشت. پول ما برای کرونا یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی که با گذشت ۵ ماه از اپیدمی کرونا فقط ۳۰ درصد این پول را گرفته ایم باید واقع نگر باشیم.

رئیسی گفت: اعتقاد ما این است که می شود بازگشایی ها انجام دهیم و با رعایت پروتکل ها بیماری هم افزایش پیدا نکند.

بازگشت محدودیت ها در ۷ استان

وی افزود: شنبه هفته جاری تصمیم خوبی در ستاد ملی کرونا گرفته شد. بر اساس آن به استانهای که در شیوع بالای کرونا هستند، اختیار داده شد که بتوانند، تعطیلی داشته باشند. این تصمیم یک نقطه عطف در مدیریت کرونا در ایران است. هفت استان درخواست مدیریت کرونا ۷ استان درخواست داشتند، اجازه تعطیلی و بازگشت محدودیت را داشته باشند. وزارت بهداشت این درخواست را تایید کرد و قرار شد امشب به وزارت کشور ابلاغ شود و از بسته شدن اماکن عمومی در این استانها اعمال شود. این اقدام نوعی تعطیلی و اعمال محدودیت موقت است

رئیسی ادامه داد: اجرای دستورالعمل فاصله گذاری و اعمال محدودیت ها نوعی فاصله گذاری پویاست که جلوی شیوع ناگهانی کرونا را می گیرد.

رئیسی گفت: بازگشایی ها الزامات کلی و عمومی دارد، یکسری الزامات کلی شامل همه جا می شود هر بازگشایی که باعث تجمع و کاهش فاصله گذاری اگر پروتکل ها رعایت نشود، می تواند باعث افزایش بیماری شود. اگر تجمع در جای سرپوشیده باشد افزایش بیماری بیشتر خواهد بود. مثلا اگر استخر یا سینما روباز باشد موارد انتقال کمتر است. در فضای بسته با توجه به حجم فضا میزان انتقال متفاوت است هر چه فضا بزرگتر و افراد کمتر باشند احتمال انتقال کمتر است.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: اجرای پروتکل ها و نظارت بر اجرای پروتکل ها هر دو مهم است و باید توجه شود افرادی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند جریمه شوند. میزان ریسک انتقال کرونا در یک نانوایی با یک رستوران فرقی ندارد، البته در نانوایی ها مشکلات بهداشتی زیادی از قبل داشته ایم که راه حل آن صنعتی شدن نانوایی هاست. اما مردم هنوز با نان سنتی علاقه دارند.

وی گفت: نانی که از تنور بالای ۶۰ درصد خارج می شود کرونا ندارد، بعد از آن است که باید بهداشت رعایت شود تا بیماری منتقل نشود.

رئیسی افزود: دستورالعملی به زودی ابلاغ می شود که کارکنان رستورانها و مراکز اغذیه فروشی حق استفاده از دستکش را نداشته باشند، زیرا کسی که از دستکس استفاده خودش ایمن می شود اما می تواند ویروس را به دیگران منتقل نکد، حتی ممکن است با همان دستکش سوسک بکشد و بعد برای دیگران غذا بیاورد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: پروتکل های بهداشتی برای همه صنایع ارسال شده است. همه کارکنان باید خود اظهاری سلامت کنند و باید تعهد اجتماعی داشته باشند که دیگران را در مخاطره بیماری قرار ندهند. باید جلوی تخلفات را هم در اماکن عمومی و هم در بین مردم بگیریم و باید به طور جدی با متخلفان برخورد کنیم.

پلمب ۲۴۷ هزار واحد صنفی متخلف بعد از کرونا

وی ادامه داد: بعد از شروع کرونا تاکنون ۲۴۷ هزار واحد صنفی و صنعتی را در این مدت پلمب کردیم. و این آمار همچنان رو به افزایش است اما این اقدام کافی نیست و خود مردم باید نظارت کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:11
United Kingdom
16:01 - 1399/04/04
لطفاً سعی کنید اشتباه چاپی نباشد، بعنوان مثال در لغت « دستکش » نقطه‌های « ش » فراموش شده است.
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1399/04/04
ان شا الله همینجوری پیش میریم و کل ایران به تدریج ایمنی گله ایی میشه
دوباره از اول شروع میشه
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1399/04/04
هنوز جا داریم . نگران نباشید . با این اوضاع اقتصادی کردونا فعلا بهترین گزینه برای تعدیل در همه زمینه ها ست .
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1399/04/04
آمار کل کرونا درایران الان۲۱۲هزارتاست بعد ۴۰درصدجمعیت شهرهای بزرگی مثل قم وگیلان و۱۵ درصد جمعیت تهران چقدر میشه؟یکی حساب کنه به ما هم بگه ببینم باهم میخونه آمار
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1399/04/04
مردم ماسک زنند و. در مراسمات شرکت نکنند...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج