اظهار تاسف پادشاه بلژیک بابت استعمار کنگو
۱۰۱۱۶۲۱
۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۲
۲۵۹۶
در سال 1885 ، کشور کنگو به ملک شخصی پادشاه بلژیک تبدیل شد (ایالت کنگو آزاد) و مجموعه ای از بدترین خشونت های ممکن در این مرحله روی داد.

عصر ایران: پادشاه بلژیک برای نخستین بار بابت اقدامات کشورش هنگام اشغال و استعمار کشور آفریقایی کنگو "عمیقا" اظهار تاسف کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، فیلیپ پادشاه بلژیک در پیامی به رئیس جمهوری کنگو "تاسف عمیق" خود را به دلیل "جراحت های" دوره استعمارگری کشورش در این کشور آفریقایی اعلام کرد.

این پیام به مناسبت 60 مین سالگرد استقلال کنگو ارسال شده است.

در پیام پادشاه بلژیک آمده است درد این جراحت ها امروز نیز با وجود تبعیض ها در جوامع ما دوباره بازگشته است.
این برای نخستین بار است که یک پادشاه بلژیک بابت دوره استعمارگری این کشور اظهار تاسف یا عذرخواهی می کند.

این اتفاق زمانی روی می دهد که به دنبال اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا، بحث و جدل ها درباره دوره استعمارگری واشغالگری بلژیک در آفریقا و رفتارهای نادست حکومت های سابق این کشور علیه بومیان و رنگین پوستان آفریقایی از سرگرفته شده است.

اظهار تاسف پادشاه بلژیک بابت استعمار کنگو

جمهوری دموکراتیک کنگو در گذشته به نام زئیر شناخته می شد.

کنگو مستعمره بلژیک و در اشغال این کشور بود. سپس در سال 1885 به ملک شخصی پادشاه بلژیک تبدیل شد (ایالت کنگو آزاد) و مجموعه ای از بدترین خشونت های ممکن در این مرحله روی داد. از جمله می توان به قطع دست و پای بومیان، شکنجه، بیگاری، برده داری و برده کشی از آنها اشاره کرد.

فشارها باعث شد این منطقه به مستعمره بلژیک تبدیل شود (کنگو بلژیک) تا اینکه در اثر مبارزات ضداشغالگرایانه در نهایت در سال 1960 از بلژیک مستقل شد و به استقلال رسید.

در هفته های اخیر، بارها به مجسمه های پادشاهان سابق بلژیک در این کشور (بلژیک)، رنگ پاشیده شد تا از وجود این مجسمه ها و رفتارهای پادشاهان سابق این کشور ابراز نارضایتی شود.

فیلیپ که از سال 2013 پادشاه بلژیک است در نامه اش اضافه کرد که در دوره ای که کنگو ملک خصوصی پادشاه وقت بلژیک بود "اقدامات خشونت آمیز و قساوت آمیزی انجام شده که همچنان بر خاطر جمعی ما سنگینی می کند".

وی همچنین تاکید کرد: "دوره استعماری که گذشت (کنگو بلژیک از سال 1908 تا 1960 ) همچنین باعث ایجاد رنج و تحقیر شد".

اظهار تاسف پادشاه بلژیک بابت استعمار کنگو

او در این پیام، تعهد خود را به مبارزه با همه انواع نژادپرستی اعلام کرد و گفت: "گفتگویی که پارلمان مان آغاز کرده است را تشویق می کنم تا حافظه ما به صورت نهایی، راحت شود".

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
06:35 - 1399/04/12
پس تاوان چی؟ عذرخواهی خشک وخالی؟
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1399/04/12
انصافا این اروپایی ها خوب روی دارن انواع جنایت هارو انجام دادن ژست حمایت از آزادی هم میگیرن .انسان های عاقل فریب این حرافی اروپایی های نژادپرست رو نمیخورن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج