موسویان: سیاست فشار حداکثری باید متوقف شود
۱۰۱۱۸۹۹
۱۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
۳۴۱۴
دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران در مقاله‌ای در روزنامه میدل ایست آی با تاکید بر متوقف کردن فشارهای ایالت متحده علیه ایران نوشت: فشارهای آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، اقدامی در راستای لکه دار کردن حیثیت این نهاد، تضعیف چندجانبه گرایی و بی اعتبار کردن نهاد مسئول تامین صلح و امنیت بین‌الملل است.

ایرنا: دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران در مقاله‌ای در روزنامه میدل ایست آی با تاکید بر متوقف کردن فشارهای ایالت متحده علیه ایران نوشت: فشارهای آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، اقدامی در راستای لکه دار کردن حیثیت این نهاد، تضعیف چندجانبه گرایی و بی اعتبار کردن نهاد مسئول تامین صلح و امنیت بین‌الملل است.

«سیدحسین موسویان» در مقاله خود در میدل ایست آی نوشته که اخیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی با پیشنهاد سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان و بر اساس اتهامات اسرائیل به عنوان دشمن بزرگ ایران، قطعنامه ای غیر الزامی علیه ایران تصویب کرد که به موجب آن از جمهوری اسلامی خواسته شده که به آژانس امکان دسترسی به دو سایت مشکوک به داشتن برنامه هسته ای در دو دهه قبل را بدهد که ظریف وزیر خارجه ایران نیز دراین باره گفت آنهایی که از ابتدا بدنبال نابودی برجام بودند، اکنون دستور کار خود را با این شیوه به پیش می برند.«اشاره او به سوء استفاده آمریکا و اسرائیل از آژانس برای تخریب برجام است.»

«ترامپ در ماه می ۲۰۱۸ از برجام خارج شد تا میراث سلف خود، اوباما را نابود کرده و با اتخاذ سیاست فشار حداکثری، نظام حکومتی ایران را ساقط کند. او روند تخاصمات در روابط ایران و آمریکا را با تحریم رهبر عالی ایران و ترور سردار سلیمانی به حداکثر رساند».

موسویان: سیاست فشار حداکثری باید متوقف شود

در ادامه این مقاله آمده است: درعین حال جدول زمانبندی شده اقدامات آمریکا در ماههای اخیر نشان می دهد ترامپ قصد دارد بنحوی آخرین میخ را به تابوت برجام بزند تا نه تنها هیچ شانسی برای رئیس جمهوری بعدی آمریکا جهت احیاء مجدد آن باقی نمانده ، بلکه اصولا نتواند هیچ قدمی درمسیر تعامل و ایجاد روابط حسنه با ایران بردارد.

به نوشته موسویان، ماه گذشته مایک پمپئو با لغو معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران، باقیمانده تحریمهای معلق درچارچوب برجام را منتفی کرد. اقدام او به ایران بهانه مشروع داد تا بتواند محدودیت غنی سازی زیر ۲۰ درصد را منتفی و تعهدی به غنی سازی زیر ۵ درصد نداشته باشد ضمن اینکه دست ایران را برای بازگشت به طراحی قبلی آب سنگین اراک باز کرد. «کلسی داونپورت» مدیر انجمن خلع سلاح کنترل تسلیحات آمریکا گفت که «پایان دادن به معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران به تهران این امکان را داده که غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کند. این سطح غنی سازی پایین تر از سطح مورد نیاز ساخت بمب است اما ریسک فعالیتهای غنی سازی ایران را افزایش خواهد داد».

«چند هفته قبل نشریه «واشینگتن فری بیکن» آمریکا فاش کرد که جمهوریخواهان کنگره آمریکا طرحی در دست دارند که بموجب آن، با بیش از ۱۴۰ مورد، گسترده ترین تحریمهای تاریخ علیه ایران اعمال شود. درصورت تصویب چنین لایحه ای از سوی کنگره، دولت آمریکا بعد از آن برای برداشتن تحریمها علیه ایران، نیاز به موافقت کنگره خواهد داشت».

برقراری مجدد تحریمها

این مقاله می افزاید: آمریکا همچنین به دنبال صدور قطعنامه ای از شورای امنیت سازمان ملل، برای تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران است که بموجب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، درماه اکتبر امسال برطرف می شود. اما این یک اقدامی پوششی برای استفاده از مکانیزم ماشه جهت بازگرداندن تمامی تحریمهای اجماعی بین المللی قبل (در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد) است چون واشنگتن احتمال جدی می دهد که چین و روسیه با تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران مخالفت خواهند کرد.

موسویان در ادامه نوشته، دولت ترامپ تا کنون تحریمهای گسترده‌ای با هدف فروپاشی اقتصاد ایران اعمال کرده است. درآمد اصلی دولت ایران از صادرات نفت است که به موجب تحریم‌های ترامپ از ۲.۵ میلیون بشکه در روز، تقریبا به صفر رسیده است. با این وجود، ترامپ نتوانسته از طریق تحریمها، به اهداف سیاسی خود برسد. روحانی رئیس جمهوری ایران قبلا به سایر سران کشورهای امضاء کننده برجام، اطلاع داده است که در صورت ارجاع مجدد پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل، ممکن است ایران از معاهده ان پی تی خارج شود.

«براساس گزارش موسسه مطالعات بین المللی صلح سوئد، ۹ کشور دارنده سلاح های هسته ای ( شامل آمریکا، روسیه،انگلیس، فرانسه، اسرائیل،چین،هند، پاکستان و کره شمالی) ۱۳۴۰۰ بمب هسته ای دارند که از این تعداد، ۳۷۲۰ بمب در وضعیت عملیاتی برای پرتاب و ۱۸۰۰ بمب در وضعیت آماده باش برای پرتاب است.»

در این مقاله آمده است: طنز ماجرای بمب هسته ای این است که آژانس بین المللی انرژی هسته ای که وظیفه اصلی اش، امحاء بمب های موجود هسته ای است، بخاطر فشارهای آمریکا، تمام هم و غم خود را مصروف ایران کرده که بمب هسته ای ندارد و در دو دهه گذشته تحت بیشترین بازرسیهای تاریخ آژانس در سطح جهان بوده است. ۲۱درصد کل بازرسیهای آژانس در سال ۲۰۱۹ به کشور ایران اختصاص داشته و در این سال بیش از ۹۰ درصد بازرسیهای انجام شده آژانس از کشورهای عضو پادمان و پروتکل الحاقی، به ایران اختصاص داده است.

تشدید بی ثباتی

به نوشته موسویان، طبق گفته اوباما، برجام شامل جامعترین سیستم بازرسی و شفافیت است که درتاریخ مذاکرات عدم اشاعه بمب هسته ای صورت گرفته است. این بدان معنی است که ترامپ با خروج از برجام، جامعترین مکانیزم بازرسی تاریخ معاهده عدم اشاعه را نابود کرده است.

برجام توافقی است که با اجرای آن، رئیس جمهوری بعدی آمریکا و ترامپ در صورت انتخاب مجدد، می تواند از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اطمینان حاصل کند. برجام یک مدل عملیاتی و کارآمدی است که در صورت اجرای آن در سطح کل خاورمیانه، می تواند به نگرانیها از بمب هسته ای در سطح کل این منطقه، خاتمه دهد. برجام یک اعتبار برای معاهده ان پی تی است که با اجرای آن در سطح منطقه، می توان مصوبات سازمان ملل در مورد عاری سازی خاورمیانه از سلاح های هسته ای را تحقق بخشید.

«با این وجود و متاسفانه، جدول اقدامات زمانبندی شده کاخ سفید و اسرائیل درچند ماه گذشته، نشان می دهد که آنها بدنبال تشدید بی ثباتی در خاورمیانه هستند. خروج ترامپ از برجام غیرقانونی و بدسیرتی بین المللی بود. فشارهای اخیر به شورای امنیت سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم های اجماعی گذشته علیه ایران، در حقیقت اقدامی در راستای لکه دار نمودن حیثیت این نهاد، تضعیف چندجانبه گرایی و بی اعتبار کردن شورای امنیت به عنوان نهاد مسئول تامین صلح و امنیت بین الملل است».

استراتژی «فشارحداکثری» کاخ سفید تا کنون نتیجه باخت-باخت برای آمریکا، ایران، جامعه بین الملل و کل خاورمیانه داشته است. این سیکل شرورانه باید خاتمه یابد و لذا زمان آن رسیده که ترامپ به ادامه بیخردی محض پایان دهد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:12
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1399/04/13
ترامپ فقط یک بازی بلده یانکی بازی و زورگویی فیلمهای وسترن. ولی دوران این فریبها تمام شده.
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1399/04/13
فشارهای سیاسی اقتصادی ترامپ به ایران به کمک نفوذی های او در مناصب قدرت ایران است ((به اعتراف سیاستمداران بازنشسته آمریکایی در کتاب هایی که انتشار داده اند))
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج