جشنواره مقاومت به ایستگاه پایانی رسید
۱۰۴۱۳۲۱
۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
۴۳۸
مراسم اختتامیه مرحله نخست شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت عصر امروز یکشنبه ۶ مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
خبرگزاری صبا: مراسم اختتامیه مرحله نخست شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت عصر امروز یکشنبه ۶ مهرماه در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.
 
جشنواره مقاومت به ایستگاه پایانی رسید
 
به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، مراسم اختتامیه بخش نخست شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت روز یکشنبه ۶ مهرماه، با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران در فضای باز باغ موزه دفاع مقدس با حضور مدیران نظامی، لشگری و کشوری و هنرمندان سینما آغاز شد.
 
مهدی عظیمی میرآبادی دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، در ابتدای این مراسم طی سخنانی گفت: بیان هنرمندانه شرط اصلی تاثیر بر مخاطب است؛ تاثیر هنر به خواست مخاطب وابستگی ندارد؛ چرا که هنر خواه‌ناخواه در مخاطب اثر میگذارد. در تاریخ ایمان و معرفت جهان، بنیانگذار بنای حفظ حوادث با ادبیات و هنر، حضرت زینب کبری (س) است، که اگر نبود، حادثه عاشورا در تاریخ نمی‌ماند. جریانی که اکنون در «مقاومت» از برجسته‌ترین و مهمترین مفاهیم انسانی و الهی تبلور یافته است؛ و «دفاع مقدس» نمودِ پر تلالویی از اراده مقاومت ملت قهرمان ایران در برابر ستمگران شیطانی عالم از غرب تا شرق ظرفیت و موقعیتی که این ملت توانست اعماق جوهره خود را در ابعاد مختلف آن نشان بدهد.
 
او ادامه داد: آیا… کیست که روحیه حماسىِ پُرشور جوانان ملت، در مقابل دشمنی که غیرت و عزت او را هدف گرفته؛ ببیند و از زیبایی خارق‌العاده آن چشم بپوشد و بتواند عنوان «هنرمند» را یدک بکشد؟! کیست؟! و اگر هست؛ باید دید عیب کار کجاست؟! در نگاه هنرمند؟ در شکل و محتوای آثار هنرمند؟ در پشتیبانی از هنرمند؟ در عرضه آثار هنری؟ در چگونگی سیاست‌ها و مدیریت‌ها؟ در دشمنی دشمنان در فضای فرهنگ و هنر کشور؟! بالاخره جایی مشکلی وجود دارد؛ والّا چگونه ملتی می‌تواند این زیبایی خارق‌العاده را فراموش کند، یا نبیند، و یا نفهمد؟
 
دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت گفت: آزادگان عالم، جوانمردان مظلوم‌نواز و دشمن‌ستیز، هنرمندان متعهد، سینماگران مقاومت، و فیلمسازان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سرتاسر جهان، از هر دین و آیین، از هر نژاد و رنگ، از هر قومیت و سرزمین، باید تلاش کنند تا این خودآگاهی در تمامی آحاد ملت‌های جهان به‌وجود بیاید. فداکاران هنرمندی که تاکنون حقا و انصافا آثار باارزشی در عرصه فیلم و سینما بر جای گذاشته‌اند و همچنان علیرغم مشکلات فراوان مدیریتی، مالی، اقتصادی، پشتیبانی، و سیاسی به کار خویش ادامه می‌دهند؛ و بی‌تردید اگر متولیان امر ـ تنها ـ به وظیفه خود عمل کنند، آثار فیلم و سینمایی را خواهیم داشت که بر تارک هنر جهان نورافشانی کند.
 
میرآبادی اظهار کرد: استقبال فیلمسازان ایرانی و غیرایرانی بیش از ۱۳۰ کشور جهان از فراخوان شانزدهمین جشنواره با ثبت‌نام و ارسال بیش از نه هزار اثر در قالب‌های گوناگون فیلم سینمایی، تله فیلم، فیلم کوتاه، مستند، پویانمایی، نماهنگ، ویدئوگرافی، نقد، تحلیل، پژوهش و فیلمنامه است. دریافت بیش از سه هزار و هفتصد اثر خارجی به ویژه از کشورهای امریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هند، کشورهای منطقه، و فلسطین. وصول بیش از دو هزار و ۷۰۰ اثر از فیلمسازان بسیجی استان‌های کشور؛ بخشی از این آثار است.
 
وی همچنین تصریح کرد: از ویژگی‌های این دوره از جشنواره، برگزاری آن علیرغم محدودیتهای کرونایی و مضایق شدید مالی در چهار مقطع و هشت بخش مسابقه است. که شامل بخش‌های مدافعان سلامت، جشنواره جشنواره‌ها، و اهدای نشان رسول در هفته دفاع مقدس، مراسم‌های استانی تقدیر از منتخبان استانی بخش فیلمسازان بسیجی در مراکز استان‌های کشور و نیز در تهران بزرگ، بخش‌های سیدالشهدای مقاومت، مسابقه اصلی، فیلم به معنای مطلق، نقدتحلیل وپژوهش، روایت قلم، و مرحله ملی فیلمسازان بسیجی در هفته بسیج، و هفته‌های فیلم در خارج از کشور در فاصله هفته بسیج تا دهه فجر انقلاب اسلامی می‌شود.
 
عظیمی در پایان صحبت‌های خود توضیح داد: از دیگر ویژگی‌های این دوره از جشنواره، همراهی و همکاری بسیاری از نهادهای انقلابی و بخش‌های دولتی است که از جمله به سازمان سینمایی کشور؛ وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی؛ سازمان صدا و سیما؛ بسیج اقشار کشور به ویژه سازمان بسیج هنرمندان، سازمان بسیج دانشجویی، سازمان بسیج رسانه، مرکز بسیج صدا و سیما، و سپاه استان‌ها اشاره میشود. علی ایحال این جشنواره در جهت تقویت و تثبیت سینمای انقلاب و دفاع مقدس به عنوان سینمای طراز انقلاب اسلامی و حمایت و پشتیبانی از هنرمندان و دست اندرکاران این ابرگونه سینمایی دست تمامی مسئولان و هنرمندان متعهد و مسئولیت پذیر ایران و جهان را به گرمی می‌فشارد.
 
نخستین «نشان رسول» برای مجید انتظامی 
 
جشنواره مقاومت به ایستگاه پایانی رسید
 
در ادامه این مراسم نوبت به اهدای «نشان رسول» رسید که با پخش کلیپی از آثار رسول ملاقلی‌پور همراه شد. سعید نمکی وزیر بهداشت، فارسیجانی دبیر این بخش، محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، منتظری، سردار افشار، گلنوش انتظامی، سروش انتظامی برای اهدای این نشان به روی سن آمدند و نشان این بخش را به مجید انتظامی آهنگساز آثاری چون «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «سفرسنگ» و … اهدا کردند.
 
مجید انتظامی طی سخنانی کوتاه گفت: سعی می‌کنم آنچه را که احساس می‌کنم در موسیقی ام  باشد. ساخت موسیقی کار آسانی نیست. هر مسئولی دیدگاهی دارد. ممکن است مسئولی از کار من خوشش بیاید یا نیاید. برخورد با هنرمندان این روزها خیلی درست نیست، هشت سال است که به دلیل برخورد نامناسبی که با من شد موسیقی را رها کرده‌ام.
 
بزرگداشت جمال شورجه
 
در بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت جمال شورجه فیلمساز پیشکسوت سینمای ایران رسید که با پخش کلیپی از او همراه شد.
 
حسین زندباف فیلمساز، جواد شمقدری کارگردان، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و یاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، سیداحمد میرعلایی فیلمساز، از این هنرمند انقلابی تقدیر کردند.
 
حسین زندباف فیلمساز طی سخنانی کوتاه در وصف همکاری با شورجه، گفت: برای این که کسی را بشناسی یا باید با او همسفر شوی یا با او زندگی کنی. من افتخار زندگی‌ام این بود که نزدیک به چهار سال با شورجه همکار بودم و در این مدت حتی یک بار کلامی که اشتباه باشد یا دروغ از او نشنیدم. در تمام این مدت متوجه شدم تا جایی که موجودیتش به او اجازه می‌دهد خدمتگزار عقاید خود است. جمال بسیار روی من تاثیر گذاشت و طبیعی بود که حاصل کار سریال ماندگار حضرت یوسف(ع) بود که از قصه‌های قرآن است.
 
پس از تجلیل از جمال شورجه، صابر خراسانی شاعر آیینی به روی سن آمد و لحظاتی به اجرای برنامه پرداخت.
 
برگزیدگان بخش «مدافعان سلامت»
 
در ادامه، نوبت به اهدای جوایز بخش مدافعان سلامت رسید. سیدمهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه اعضای هیات داوران بخش پویانمایی، نماهنگ و موشن گرافیک، اهدای جوایز این بخش را برعهده گرفتند.
 
تندیس و دیپلم افتخار بهترین موشن‌گرافیک بخش مدافعان سلامت، به پویا رییسی برای کارگردانی «مجموعه موشن گرافیک کرونا» اهدا شد.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ مدافعان سلامت به مهاجر توحیدپرست تهیه‌کننده نماهنگ «یه روزی دوباره» رسید.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی پویانمایی «منجی (The Saviour)» به آرجون موخرجی از کشور هند، تعلق گرفت.
 
در مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت، سعید نمکی وزیر بهداشت، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و  هیات داوران ابوالفضل جلیلی، مسعود معینی پور، پیام فضلی نژاد، عبدالستار کاکایی و هادی نائیجی به روی سن آمدند و تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت را به فیلم مستند کوتاه «در خلوت شب» به امیرحسین میرصابری اهدا کردند.
 
میرصابری گفت: خوشحالم که توانستیم گوشه‌ای از خدمات سربازان وزارت بهداشت را که واقعا در این شرایط  زحمت می‌کشیدند به تصویر بکشیم.
 
در ادامه بیانیه هیات داوری آثار مستند بخش مدافعان سلامت متشکل از ابوالفضل جلیلی، مسعود معینی پور، پیام فضلی نژاد، عبدالستار کاکایی و هادی نائیجی قرائت و سپس پوران درخشنده، انسیه شاه حسینی، منیره قیدی، گیتی خامنه، فریبا کوثری به عنوان داوران بخش فیلم کوتاه داستانی به روی سن آمدند و همراه با سعید نمکی وزیر بهداشت، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی را  به محسن مشرقی تهیه‌کننده فیلم کوتاه «ملاقات آخر» اهدا کردند.
 
در ادامه بیانیه هیات داوران آثار کوتاه داستانی بخش مدافعان سلامت قرائت شد و از خانواده شهید غلامحسین نادری،شهید حبیب الله پیروی و شهید منوچهر آقایی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت، توسط سعید نمکی، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره تجلیل شد.
 
امروز هزاران شهید آوینی در کنار ما هستند
 
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی کوتاه گفت: می‌دانم که برگزاری جشنواره سنگین  و بین‌المللی کار سختی است. به عنوان سربازی کوچک خاک پای ملت ایران هستم که به یمن بلندی مقام شامخ عزیزانی که خدمتگراری کردند، شهید و زمین گیر شدند و آن‌ها که مانده‌اند در خدمت مردم سرزمینم هستند. درود می‌فرستم به روح همه مدافعان حرم و سلامت کشورم و تشکر دارم از همه کسانی که در به تصویر کشیدن این حرکت بزرگ ملی تلاش کردند. به عنوان یک سرباز کوچک زانو زده و دست همه این عزیزان را که در کنار همکارانم در نظام سلامت بودند می‌بوسم.
 
وی ادامه داد: اگر تاریخ هنر این سرزمین را مرور کنیم به ویژه تاریخ سینمای کشور را به عنوان یکی ازجامع ترین و کاملترین هنرهای جهان که مجموعه ای از تمام زیبایی ها و هنرهای در هم آمیخته از سال ۱۲۷۹ که به دستور مظفرالدین شاه اولین سیستم نمایش فیلم به سرمزین پا گذاشت و بعد از آن در سال ۱۳۱۱ که اولین فیلم ناطق به کارگردانی عبدالحسین سپنتا به صحنه سینما آوردند تاریخ سینمای مقاومت تاریخ جدیدی را در سینمای این سرزمین رقم زد. به تصویر کشیدن عظمت ‌های آن روزگار که از اوراق زرین این سرزمین بود به دست هنرمندان سینمای مقاومت از ارزنده ترین کارهای این سرزمین است.
 
وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: امروز مقاومت نه به معنای تب آوری در مقابل ظلم بلکه به معنای شکل گرفتن یک فرهنگ است که در آن ابعاد مختلف سرزمین که در مقابل قلدری‌ها ایستادند، بیان می شود. در تاریخ دفاع مقدس و بعد از آن فرمی از هنر شکل گرفت که جاودانه های زیبایی را خلق کرد و امروز همکارانم به عنوان خدمتگزاران کوچک اما صدیق مردم این سرزمین حماسه تازه‌ای خلق کردند و یاداور روزهای سخت دفاع مقدس شدند. من هرگز در این سرزمین با این صفا و صمیمیت احساس تنهایی نکردم. از روز نخست به عنوان یک سرباز کوچک همواره همه را در کنار خود  حس کردم.
 
نمکی گفت: از نیروهای مسلح که از روزهای اول اعلام آمادگی کردند، عزیزانم در سازمان بسیج که در بسیج مبارزه با کرونا در کنارم بودند و اصحاب رسانه، هنر و صداوسیما که این روزها در این عرصه پرخطر دست ما را گرفتند ادای احترام می کنم. امروز روزی است که شهید آوینی دیگری باید بیاید در کنار ما؛ ما امروز هزاران آوینی دیگر را در کنار خود می بینیم که این جانبازی‌ها را به تصویر بکشند. این همه حماسه بزرگ را در عرصه بین المللی در اوج ظلم خلق می کنند و این زاییده عشق به مردم و سرزمین و ارمانهای انقلاب اسلامی ایران است.
 
در ادامه جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، به سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا شد.
 
وی پس از دریافت این نشان، گفت: انتظار نداشتم این تندیس به من تعلق بگیرد. به رسم ادب و یادگار این تندیس را در دفتر وزیر می‌گذارم تا نسل‌های بعدی بداند که مردم سرزمین، خدمتگزاران خود را فراموش نمی‌کنند و قدردان زحمات آن‌ها هستند.
 
بزرگداشت محسن علی اکبری
 
بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت محسن علی اکبری تهیه‌کننده سینما رسید. محمد خزاعی دبیر اسبق جشنواره فیلم مقاومت، سیدمحمد حسینی وزیر اسبق ارشاد، محمدرضا تقی پور مقدم مدیر موزه صلح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و یاشارنادری مدیر موسسه فرهنگی بنیاد روایت فتح از وی تجلیل کردند.
 
جشنواره مقاومت به ایستگاه پایانی رسید
 
تقی پور مقدم طی سخنانی کوتاه گفت: هفته دفاع مقدس را تبریک می‌گویم و خوشحالم که به مناسبت شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت اینجا هستم. من یک ایرانی و هموطن شما بودم که در ۱۵ سالگی انتخاب زیبایی در زندگی خود کردم و به جبهه رفتم و در عملیات آزادی خرمشهر این افتخار نصیب من شد که ۳۸ سال روی ویلچر بنشینم. خوشحالم که تا آخر عمر باید بنشینیم و شما ایرانیان روی پا بایستید. همانطور که من قرار است تا آخر عمر روی ویلچر بنشینم. نشان دادن این درد و غرور و افتخار وظیفه شما هنرمندان است. در برابر تمام مردم ایران و هنرمندان کشورم که بعد از گذشت چهل سال، هشت سال جنگ و دفاع مقدس را در آثارشان به تصویر کشیدند ممنونم.
 
برگزیدگان بخش «جشنواره‌جشنواره‌ها»
 
در ادامه مراسم نوبت به برگزیدگان بخش «جشنواره جشنواره‌ها» رسید. در این بخش تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به فرید فرخنده‌کیش تهیه‌کننده نماهنگ «حلول» اهدا شد. او جایزه خود را به موسسه خیریه رعد الغدیر که به حمایت از معلولین می‌پردازد، تقدیم کرد.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی بخش جشنواره جشنواره‌ها نیز به امیر مهران تهیه‌کننده فیلم پویانمایی «شهر خاموش» اهدا شد و دیپلم افتخار جشنواره نیز در این بخش به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» تعلق گرفت.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به عمار خطی تهیه‌کننده فیلم کوتاه «تمام مریم‌ها» رسید.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به عباس ایمانیان تهیه‌کننده فیلم مستند کوتاه «نامه‌ای از دمشق» اهدا و دیپلم افتخار جشنواره هم به «صداوسیمای مرکز استان سمنان» اعطا شد.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به مرتضی شعبانی تهیه‌کننده فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» تعلق گرفت و دیپلم افتخار جشنواره نیز به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» رسید.
 
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم سینمایی بخش جشنواره‌جشنواره‌ها به منوچهر محمدی؛ تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بازمانده» اهدا شد.
 
بزرگداشت جمشید هاشم‌پور
 
جشنواره مقاومت به ایستگاه پایانی رسید
 
خاتمه بخش مراسم اختتامیه جشنواره شانزدهم تجلیل از جمشید هاشم‌پور بود. سردار حق طلب رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، یاشاد نادری مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، سیدمهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی مسعود شاهی سینماگر و جعفر گودرزی منتقد سینما از این بازیگر سینما تجلیل کردند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج