قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در بازار
۱۰۵۲۸۲۲
۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
۴۶۹۶
با وجود اینکه از سال گذشته با افزایش و مازاد جمعیت دام سبک و سنگین در کشور مواجه شده‌ایم، اما نه تنها قیمت گوشت قرمز در بازار کاهش نیافته بلکه شاهد افزایش روزافزون قیمت این محصول هستیم.

ایرنا نوشت: با وجود اینکه از سال گذشته با افزایش و مازاد جمعیت دام سبک و سنگین در کشور مواجه شده‌ایم، اما نه تنها قیمت گوشت قرمز در بازار کاهش نیافته بلکه شاهد افزایش روزافزون قیمت این محصول هستیم.

در هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز گوساله و گوسفندی از مرز ۱۴۰ هزار تومان عبور کرد که این موضوع، باعث سهم مصرف این محصول در سبد خانوارهای ایرانی می شود.

روال منطقی و طبیعی این است که با افزایش جمعیت دامی و کاهش تقاضا ما شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم، اما عکس این ماجرا رخ داده است. اکنون با وجود مازاد دام، قیمت ها روند صعودی دارد.

اکنونپیکان اتهام به سوی دامداران و دامپروران نشانه رفته است که از عرضه دام زنده با قیمت های پایین خودداری می کنند، اما باید توجه داشت که عوامل دیگری همچون حضور دلالان و واسطه گران در بازار دام زنده و گوشت قرمز و همچنین رشد نرخ دیگر هزینه های تمام شده تولید در این بازار بی تاثیر نیست.

طبق مصوبه دولت باید هر کیلوگرم کنجاله سویا دو هزارو ۷۵۰ تومان، ذرت یک هزار و ۵۰۰ تومان و سبوس گندم یک هزارو ۴۰۰ تومان باید به دست تولیدکنندگان برسد اما دامداران و دامپروران این کالاها را بیش از پنج برابر نرخ مصوب تهیه می کنند.

تولیدکنندگان می گویند با وجود افزایش هزینه های تولید، دیگر سرمایه و نقدینگی ندارند تا بتوانند خوراک دام و هزینه های تولید را که هر روز با یک افزایش نرخ روبروست را تهیه کنند. از سوی دیگر نمی توانند دام را گرسنه نگه دارند و در صورت کمبود خوراک، بهره وری نیز کاهش می یابد که این امر در ضرر و زیان تولیدکنندگان موثر است.

طبق آمارها نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز نزدیک یک میلیون تن است که نزدیک ۱۰ درصد آن از محل واردات تامین می شود؛ حال برخی کارشناسان بخش براین باورند که با عبور جمعیت دامی از مرز ۷۰ تا ۷۵ میلیون راس دیگر نیازی به واردات نیست و کشور به سمت خوداتکایی در این مسیر حرکت می کند.

کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت گوشت قرمز طی روزهای اخیر

«علی اصغر ملکی» مدیرعامل اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت اخیر بازار گوشت قرمز گفت: افزایش قیمت نهاده های دامی، تعطیلی ها و کاهش نقل و انتقال دام، هویت دار کردن دام، ازدحام خرید در ابتدای هر ماه و قاچاق دام زنده از غرب کشور در افزایش نرخ گوشت قرمز داخلی و نوسان نرخ در بازار می شود.

وی اضافه کرد: در سه تا چهار روز تعطیلی هفته گذشته در نقل و انتقال دام و کشتار وقفه ایجاد شد، بنابراین خودروها به سمت تهران حرکت نکردند. بر این اساس، کاهش عرضه در افزایش قیمت موثر بود، این درحالیست که قیمت تهران شاخص نرخگذاری کشور است.

وی افزود: همچنین سازمان دامپزشکی کشور برای شناسنامه دار کردن دام زنده و خروج دام از استان ها محدودیت هایی ایجاد کرده است که همه اینها در نقل وانتقال دام به تهران موثر بوده است.

مدیرعامل اتحادیه گوشت گوسفندی اظهارداشت: بنابراین قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی برای مغازه دار ۱۳۰ هزارتومان شد که این محصول با نرخ ۱۴۰ هزار تا ۱۵۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می رسید.ملکی تصریح کرد: اما اکنون قیمت هر کیلوگرم شقه برای مغازه دار بین ۱۱۵ تا ۱۱۷ هزارتومان شده که قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه در مغازه ها با سود ۱۰ تا ۱۲ درصدی بین ۱۳۱ تا ۱۳۴ هزارتومان بدست مصرف کنندگان می رسد که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش نرخ را نشان می دهد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:41
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1399/08/09
امروز از رفاه کیلو ۱۸۰ خریدیم
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1399/08/09
مملکت بی صاحب یعنی این‌.همش قاچاق گوشت.
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1399/08/09
لعنت به کسایی که باعث گرانی ها میشن.. و دهن ما فقیرها رو سرویس کردید
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1399/08/09
خدایااین دلالان رااول لال ودوم دست وپایشان راچلاق فرما.آمین
Iran, Islamic Republic of
07:35 - 1399/08/10
یعنی مسئولین نمیتونن جلوی یه مشت دلال و سودجپ رو بگیرن ؛ بابا پدرمون در اومده گوشت شده یه رویا ما که بدبخت شدیم به داد زن و بچه هامون برسید بخدددا ما بجای شما شرمنده ایم گناه مون چیه
پاسخ ها
************shanjani ********
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
... فروش عجیب در یک فروشگاه تازه تاسیس.. در منطقه ۱۷ شهرداری تهران..ران مرغ بدون پوست.کیلویی ۷۲هزارتومان.. سینه مرغ بدون پوست ۷۶ هزار تومان...
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1399/08/10
طعم گوشت چطوریه ؟! ما که قدرت خریدش رو حدود چند ماه میشه نداریم انشالله تو گلوی مسئولها بمونه و غده سرطانی بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج