درونگراها؛ ذهن‌های پرهیاهو و ظاهر کاملا آرام
۱۰۷۶۰۸۷
۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
۶۸۱۲
بسیاری از افراد درونگرا، علایق و افکارشون رو به دنیای ذهنی خود معطوف می‌کنن و مثل افراد برون‌گرا نمی‌تونن با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنن. ۲ ژانویه به‌عنوان روزجهانی درونگرایی مشخص شده، به‌همین مناسبت امروز قصد داریم به بحث درونگرایی بپردازیم.

برترین‌ها: بسیاری از افراد درونگرا، علایق و افکارشون رو به دنیای ذهنی خود معطوف می‌کنن و مثل افراد برون‌گرا نمی‌تونن با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنن. ۲ ژانویه به‌عنوان روزجهانی درونگرایی مشخص شده، این روز برای آگاهی و پذیرش این افراد و عدم قضاوت اون‌هاست. به‌همین مناسبت امروز قصد داریم به بحث درونگرایی بپردازیم.

درون‌گرا

آیا درونگرا‌ها خجالتی یا کم‌رو هستن؟

درونگرایی یا برونگرا بودن یک ترجیحه. یه ویژگی که بر اساس مدل‌های انتخاب افراد شکل می‌گیره. اما خجالتی بودن، تجربه احساسات منفیه مثل اضطراب در حضور جمع (یا حتی تصور حضور در جمع). مثلا شما ممکنه دوست داشته باشید یا دوست نداشته باشید یه کاری رو انجام بدین. اما اگه به دلایلی لازم باشه اون کارو بکنین، آیا می‌تونین بدون مشکل ذهنی و جسمی انجامش بدین؟

لزوما همه درونگرا‌ها خجالتی نیستن. خجالتی بودن، ترس از پذیرفته نشدن در جمع یا مسخره شدنه. در حالی‌که درونگرایی ترجیح دادن محیطی دور از شلوغی و آ‌شوبه. کم رویی ذاتا دردناکه، اما درونگرایی اینطور نیست. می‌تونیم بر اساس تقسیم بندی‌های برخی دانشمندان بگیم که ۴ گونه شخصیت وجود دارن: برون‌گرا‌های آرام، برون‌گرا‌های مضطرب (کسانی که بدون فکر تصمیم می‌گیرن)، درونگرا‌های آرام و درونگرا‌های مضطرب.

یعنی شما می‌تونین یه برون‌گرای کم رو و خجالتی باشین یا یک درونگرای غیر خجالتی مثل بیل گیتس که با وجود همه توداری و آرامشش، در مقابل نظرات دیگران مضطرب و نگران نمی‌شه؛ و همین‌طور یک درونگرای خجالتی و مضطرب.

با وجود همه تفاوت‌های که بین درونگرایی و کم‌رویی هست، یک وجه اشتراک عمیق هم با هم دارن. درونگرایی و اضطراب هر دو باعث می‌شن از فعالیت‌ها و رفتار‌های ظاهری آدما کاسته بشه و در هر دو حالت آدما از بیرون آروم و ساکت به نظر میان. در حالی‌که در یک جلسه کاری یه برون‌گرای مضطرب با وجود ظاهر آرومش، در درون پر از آشوب و نگرانیه و یک درونگرا در همون جلسه از درون سرشار از شوق و لذته. ولی چیزی که دیگران از بیرون اونارو می‌بینن کاملا شبیه هم به نظر میاد.

یک شباهت دیگه هم اینه که اضطراب و درونگرایی علی‌رغم ماهیت متفاوتی که دارن، هر دو ممکنه باعث بشن آدما ترجیح بدن روز‌های خودشون رو بیشتر در پشت صحنه و مشغول به اکتشاف و تحقیق و حتی گرفتن دست یک بیمار بگذرونن.

درون‌گرا

خصوصیات درونگراها

خب حالا که متوجه شدین درونگراها خجالتی نیستن، می‌تونیم خصوصیات درونگراها رو این‌طور دسته‌بندی کنیم:

۱. عاشق خلوت و تنهایی هستن. کلاً با جمع‌های شلوغ راحت نیستن یا در بهترین حالت لذت نمی‌برن. البته این موضوع بیشتر مختص دورهمی‌های غریبانه (حضور افراد ناشناس) است.

۲. نسبت به رویداد‌های غیرمنتظره، حس خوبی ندارن و حتماً باید همه چیز از قبل برنامه‌ریزی شده باشه.

۳. درونگرا‌ها از دید برون‌گرا‌ها آدم‌ها ضدحالی هستن، ولی در مجموع لذتی که یک درونگرا از زندگی می‌بره بسیار بیشتر از لذت افراد برون‌گراست.

۴. حساب‌وکتاب همه چیز رو دارن حتی کوتاه‌ترین مسیر برای خریدِ چند قلم خرت و پرت.

۵. دوست ندارن در مرکز توجه قرار بگیرند.

۶. سخنرانی برای اون‌ها دشواره و ارتباط چشمی سختی دارن بخصوص با غریبه‌ها.

۷. زودجوش و زودرنج‌اند. دُزِ عصبانیت‌شان بالاست و اغلب مقصر نیستند!

۸. درونگرا‌ها در دنیای مجازی، آدم‌های برون‌گرایی هستند!

۹. به کم قانع‌اند و چندان اهل مال دنیا نیستند. خانه، ماشین، ویلا و بسیاری از گرفتاری‌های دیگر که خیلی‌ها آرامش زندگی خود را فدای رسیدن به آن‌ها می‌کنند دغدغه‌ی درونگرا‌ها نیست.

درون‌گرا

۱۰. درونگرا‌ها شدیداً منطقی هستند. بعید است کاری انجام دهند که از دیدشان غیرمنطقی است.

۱۱. احساساتی‌اند، ولی به شدت تودار. احساسات خود را درون‌شان حبس می‌کنند.

۱۲. بیش از نصفِ توانایی درونگرا‌ها به خاطر برون‌گرا نبودن‌شان هدر می‌رود، چون در اجتماع دیده نمی‌شوند.

۱۳. اغلب‌شون کمال‌گرا هستن و پشتکار بالایی دارن.

البته خصوصیات درونگراها رو می‌تونیم خیلی مفصل‌تر توضیح بدیم. اما خب با همین خصوصیاتی که گفتیم می‌تونید متوجه بشید که آیا درونگرا هستید یا نه. حالا با این خصوصیات شما درونگرا هستین یا برونگرا؟ پیشنهاد می‌کنیم یه‌مقدار برای خودتون وقت بذارید و متوجه بشید که چه نوع شخصیتی دارید. حالا پیشنهاد می‌کنیم تجربه‌ی یه انسان درونگرا که در ادامه براتون آوردیم رو بخونید و سعی کنید خودتونو بهتر بشناسید.

این منم! یک درونگرا

اولین باری که رسما قبول کردم یه درونگرا هستم، همین دو سه سال پیش بود. شاید واسه یه آدم تحصیل‌کرده که همیشه سرش تو کتابه و خودش رو روشنفکر می‌دونه، اینکه توی ۲۶ سالگی تیپ شخصیتی خودش رو بپذیره خیلی دیر باشه، اما مهم اینه که بالاخره پذیرفتم.

الان که گذشته نگاه می‌کنم می‌بینم من از همون اولش درونگرا بودم. البته تو شهر ما این کارا مد نبود و کسی درونگرا برونگرا نمی‌دونست چیه. یه بچه پرو داشتیم یه خجالتی که من همیشه در دسته خجالتی‌ها قرار می‌گرفتم. اگه خدای نکرده اسم درونگرا برونگرا هم می‌اومد به زبان عامیانه سالم و افسرده تعریفش می‌کردن و واسه همین کسی ریسک نمی‌کرد سمت این تعاریف دکترای تلویزیون بره.

درون‌گرا

یادم میاد بدترین لحظه‌های مهمونی واسم اون زمانی بود که می‌گفتن پاشو برو با فلان بچه دوست شو و بازی کن. دلم می‌خواست ولم کنن کز کنم کنار مامانم یا با عروسکم بازی کنم، اما به زور نفرستن پیش بچه‌ای که حتی اسمش هم نمی‌دونم.

توی خیلی از این بازیا من ساکت بودم. تا بیام ارزیابی کنم و ببینم با طرف راحتم و وقتشه یخم آب شه یا نه، زمان رفتن رسیده بود و معاشرت ما نصفه مونده بود.

بزرگتر هم که شدم باز تغییر نکردم. مثلا اینکه هیچوقت اهل مهمونی و پارتی نبودم. حال نمی‌کردم برم توی فضای شلوغ و کلی جیغ و داد کنم. یا اینکه با آدمای جدید آشنا شم. به جاش ترجیح می‌دادم برم خونه کتاب مورد علاقه‌م رو بخونم، فیلم ببینم و از گوشه دنج اتاقم لذت ببرم.

اگه بهم می‌گفتن امشب ترجیح می‌دی بری خونه چای بخوری و فیلم ببینی یا اینکه بری یه مهمونی خفن با کلی آدم مشهور عکس یادگاری بگیری، بی‌برو برگرد می‌گفتم اولی لطفا!

دروغ چرا! یه مدت سعی کردم خودم رو تغییر بدم. سعی کردم برونگرا بشم. با آدمای جدید معاشرت کنم (حتی با وجود اینکه ته دلم دوست نداشتم) و هرجا می‌رن پایه باشم، اما کم آوردم. هرچی بیشتر تلاش می‌کردم یکی دیگه باشم زندگی سخت‌تر می‌گذشت. حتی گاهی توی گوگل سرچ می‌کردم «چگونه یک برونگرا شویم؟» یا «راه‌های تغییر شخصیت درونگرا به برونگرا»

بعد به جایی رسیدم که چنین معاشرت‌هایی به جای لذت، مایه عذابم بود و ثانیه شماری می‌کردم تموم بشه و بار بعدی رو بپیچونم. یه روز نشستم با خودم فکر کردم گفتم که چی؟

اگه اذیت می‌شی انقد که می‌شینی غصه یه مهمونی عادی رو می‌خوری خب نرو. پذیرفتم تو خلوت خونه حس بهتری دارم و حالم بهتر شد. البته که من هم دوستان خودم رو دارم و از معاشرت با بعضیاشون هر لحظه و هرجا استقبال می‌کنم، اما دیگه به زور خودم رو به جمع‌های غریبه وصل نمی‌کنم. دروغ‌چرا هنوز گه‌گاهی نقاب برونگرایی به صورت می‌زنم و می‌رم تو جمع‌های جدید که معاشرت کنم، اما در کل الان خودم رو بهتر می‌شناسم و راضی‌ترم.

فواید درونگرایی در زندگی

حالا که نوشته‌ی یه آدم درونگرا رو خوندید که خیلی هم زود به درونگرا بودنش پی نبرده بود، متوجه شدین که درونگرا بودن اصلا چیز بدی نیست. جالبه بدونید همون خصوصیات افراد درونگرا که توضیح دادیم، در اغلب اوقات باعث پیشرفت این افراد می‌شه. برای مثال این افراد:

درون‌گرا

درونگرایی، افراد رو به شنونده‌های خوبی تبدیل می‌کنه: افراد درونگرا کمتر حرف می‌زنن و در عوض شنونده‌های خوبی هستن.

افراد درونگرا قبل از حرف زدن، راجع به اون فکر می‌کنن: از اونجایی که درونگراها کم حرف می‌زنن، فرصت بیشتری برای فکر کردن به حرفایی که می‌زنن دارن.

درونگرایی، باعث هوشیاری و توجه بیشتر به اطراف می‌شه: ساکت بودن این افراد باعث میشه ذهنشون با دقت بیشتری یه مسائل فکر کنه و همین موضوع باعث هوشیار بودن بیشتر اون‌ها نسبت به برونگراها می‌شه.

افراد درونگرا در انتخاب دوستاشون دقت زیادی دارن: همون‌طور که گفتیم به‌راحتی با هرکسی ارتباط نمی‌گیرن و به همین دلیل دوستایی که دارن با دقت زیادی انتخاب شده.

درونگرایی، می‌تونه باعث شکل‌گیری رابطه‌ی عاشقانه با شریک زندگی بشه: این افراد به دلیل خصوصیات اخلاقی که دارن، شریک زندگی خوبی می‌شن. البته به شرط اینکه طرف مقابلشون نقطه‌ی مخالفشون نباشه.

درونگرا‌ها با احتیاط بیشتری شبکه‌سازی می‌کنن: منظور از شبکه‌سازی همون ارتباط اجتماعیه که این افراد با احتیاط زیادی این ارتباطات رو شکل می‌دن و درصد اشتباهشون کمتره.

درونگراهای دوست‌داشتنی، روزتون مبارک!

منبع: برای جمع‌آوری این مقاله از یادداشت‌های محسن جعفری، ایوب و مینوت در شبکه اجتماعی ویرگول استفاده شده است.

انتشار یافته: 44
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
09:35 - 1399/10/14
درباره برون گراها هم بنویسید که همه جا را به هم می ریزن و با اعصاب بقیه را خرد می کنن و خودشون به آرامش درونی می رسن.درون گراها به خود آسیب می زنن و برون گراها به دیگران
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
در کل برونگرا ها تعامل بیشتری با محیط بیرون دارن و درونگرا ها با محیط درونشون درگیرن
لزوما بحث آسیب نیست
همونطور که یه درونگرا دایره ی محدود افراد دورش رو شاد میکنه و یه برونگرا میتونه جمع زیادی رو سرگرم و شاد کنه
Iran (Islamic Republic of)
09:40 - 1399/10/14
الان فهمیدم چقدر درونگراام
Iran (Islamic Republic of)
09:43 - 1399/10/14
تنهه نکته ی بد درونگرا بودن اینه که انگیزه ای واسه استفاده از توانایی ها و استعداد هاشون ندارن(شاید به این خاطر که میل به خودنمایی ندارن) و این باعث میشه نادیده گرفته بشن. این دیده نشدن و کشف نشدن از سمت آدمای دیگه گاهی اوقات آدم رو اذیت و ناراحت می کنه. البته ما ارتباطات اجتماعی مؤثر و حساب شده ای داریم. ولی خب از آدمای گنده گو و بی مغز (بی منطق) شدیداً متنفریم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
احسنت دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
اوممم دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
10:27 - 1399/10/14
منم یه درون گرا هستم...حالم با تنهاییم خوبه..
Iran (Islamic Republic of)
11:01 - 1399/10/14
فک میکردم درون گرا ینی خجالتی . . .
من خجالتی نیستم ولی فهمیدم درون گرام البته این توی خانواده های ما خشک مغرور و ضد حال تلقی میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
واااای دقیقا
منزوی و ضدحال و افسرده و...
درحالی که فقط درونگرا بودنه
Iran (Islamic Republic of)
11:03 - 1399/10/14
برونگراها سبک مغزن، برونگراها تفکر نمی کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
چه افکار اشتباهی داری شما. برون‌گراها مشاغل خاص خودشون رو دارند. لطفا موقع حرف زدن همه چیز رو در نظر بگیرید
Iran (Islamic Republic of)
11:11 - 1399/10/14
در حقیقت خیلی از ماها سعی میکنیم یه نقاب بسازیم. نقابی که خیلی طول نمیکشه خراب بشه و بریزه. خیلی سخته که بقیه بهت بگن ضد حال مغرور خشک بی اعصاب یا از دماغ فیل افتاده. یکی نیس بگه اقا من اینم این کارو میکنم این کارو نمیکنم اگه ازم خوشت نمیاد واسه چی میای سمت من؟ بد تر از اینا اینه که توی یه خانواده ای بزرگ بشی که همشون برون گرا باشن. همیشه حرفای بابام رو مخم رژه میرفت که با بقیه گرم بگیر چرا حرف نمیزنی و اینا . . .
چقد دوستای خوب رو به خاطر این از دست دادم . . .
Iran (Islamic Republic of)
12:12 - 1399/10/14
اکثر برونگراهایی که من دیدم اول حرف میزنند و بعد فکر میکنند معمولا هم به عوارض حرفهاشون فکر نمی کنند.
Iran (Islamic Republic of)
12:44 - 1399/10/14
من یه درونگرا هستم از هر نظر،به جز ارتباط اجتماعی اون.چون ارتباط اجتماعی خوب برقرار میکنم با بقیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
پس درونگرا نیستی گلم :)
Iran (Islamic Republic of)
12:49 - 1399/10/14
واقعا من تو تنهایی خودم حال می کنم
Iran (Islamic Republic of)
13:23 - 1399/10/14
منم درونگرا هستم. خیلی از افراد جامعه درونگرایی رو ضعف میدونن که در واقع اینطور نیست.کتاب قدرت سکوت از خانم سوزان کین رو پیشنهاد میدم بخونید خیلی خوبه
Iran (Islamic Republic of)
13:30 - 1399/10/14
بدتر از درونگرا بودن
درونگرا چپ دست شاید خنده دار باشه ولی خیلی سخت مردم میتونن این افراد درک کنن بپذیرنن
کاش زمان جلوتر بره تا ما ام بتونیم لذت زندگی ببریم
Iran (Islamic Republic of)
13:36 - 1399/10/14
از سر و صدا و نا آرومی متنفرم
Iran (Islamic Republic of)
13:39 - 1399/10/14
الان دیگه ۹۰ درصد مردم درون گرا شدن با این اوضاع
Iran (Islamic Republic of)
13:40 - 1399/10/14
برونگرا ها اهل تفکر و تدبر نیستن
Iran (Islamic Republic of)
14:43 - 1399/10/14
منم ی درونگرا هسم☆:)
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
خوشبختم :)
Iran (Islamic Republic of)
14:50 - 1399/10/14
مقاله خيلي خوب وعالي بود، خودم را بيشتر شناختم.
Iran (Islamic Republic of)
17:35 - 1399/10/14
منم یک درونگرام وبا دردسرهایی که یک درونگرا دارد آشنا هستم ،واقعا دید یک درونگرا متفاوت است .
Iran (Islamic Republic of)
17:51 - 1399/10/14
درسته ولی مکان هم هست یعنی خونت محل کار محل زندگی ولی درون گرا ها از تنهای بیشتر خوش میگزرونن خودم دوست دارم تنها باشم نه که از بقیه بدم بیا نه فقط اونا خراب کاری میکنند همین
Iran (Islamic Republic of)
18:28 - 1399/10/14
غلط و بی اساس.مشکلات روانیو ستایش نکنید. زندگی با این افراد نکبت به تمام معناس
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
بیچاره اونی که داره با تو زندگی میکنه:/
خدا بهش صبر بده
Iran (Islamic Republic of)
19:46 - 1399/10/14
مشکلات درونگراها؛
زود به زود و با چیزای کوچیک شاد نمیشن

مشکلاتشونو میریزن تو خودشون و اهل درد و دل نیستن

دوستای کمی دارن، پس افراد همدم و حامی کمی دارن

قسمت زیادی از زندگیشون توی فضای مجازی میگذره

اکثراً خجالتی ان و استعداداشون دیده نمیشه

و ....


الانم که بخاطر شرایط جامعه، خیلیها درونگرای اجباری ان‌.
Iran (Islamic Republic of)
20:43 - 1399/10/14
چه جالب امروز هم روز درونگرا هس و منم یک درونگرام و هم امروز تولدمه
Iran (Islamic Republic of)
20:55 - 1399/10/14
این رو هم اضافه میکنم که درونگراها از اصرار متنفرن. تو رو خدا انقد بهشون اصرار نکنین :)
Iran (Islamic Republic of)
21:18 - 1399/10/14
چقدر من بود!!

مرسی خیلی مفید بود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج