تکرار تراژدی مهاجرت؛ روایتی از یک مرگ غریبانه
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
استخدام_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۳۰۳۶۰
۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
۵۴۱۲
پایگاه خبری - تحلیلی جامعه ۲۴ در گزارشی به ماجرای مرگ زن ۲۷ساله سردشتی در یونان پرداخته است.

پایگاه خبری - تحلیلی جامعه 24 در گزارشی به ماجرای مرگ زن ۲۷ساله سردشتی در یونان پرداخته است.

ثق

در بخشی از این گزارش آمده:

* بار دیگر یک خانواده ایرانی در راه مهاجرت از سرزمین مادری خود جان باختند و اینبار هم یکی اهالی سردشت به سوگ عزیزی نشستند. زن جوانی در مقابل چشمان همسر و فرزندانش در اولین لحظات رسیدن به مقصد از شدت خستگی جان باخت. در این گزارش روایت کامل ماجرا و علل بروز پدیده مهاجرت‌های سریع و قاچاقی در مناطق کردنشین مورد بررسی قرار گرفته است.

* در کمتر از یک سال دو خانواده ایرانی کُرد در راه مهاجرت از ایران دست از جان و مال شسته و راهی خارج از کشور شدند. خانواده‌هایی که آنقدر خود را در وطن غریب می‌دانستند که ترجیح دادند با سرعت، اندکی پولی جمع کرده و از راه‌های غیررسمی و با کمک گرفتن از قاچاق‌بر‌ها خود را به اروپا برسانند و خطرات آن را نیز به جان بخرند. اول نوبت خانواده ایران‌نژاد بود که در این مسیر تمامی اعضای خود را از دست داد. این روز‌ها هم خانواده ابراهیم‌نژاد با مرگ دلخراش مادر خانواده در مسیر مهاجرت سوگوار شدند. خانواده‌هایی که هر دو اهل سردشت از توابع آذربایجان غربی بودند.

ثق

روایت مهاجرت خانواده ابراهیم نژاد

* سردار ابراهیم‌نژاد جوان ۳۴ ساله اهل شهر ربط از توابع شهرستان سردشت واقع در آذربایجان غربی ۳ سال پیش تصمیم می‌گیرد همراه با خانواده از ایران مهاجرت کند. سردار کارگر است و هر روز هم شرایط یافتن کار برای او سخت‌تر می‌شود. عزم رفتن می‌کنند به امید رسیدن به زندگی بهتر و در آرامش. خانه و زندگی را می‌فروشد و از راه‌های غیررسمی عازم ترکیه می‌شود. این خانواده کُرد مدتی در آنجا می‌مانند و زندگی می‌کنند تا اینکه همین روز‌های اخیر تصمیم می‌گیرند عازم یونان شوند و لابد از آنجا هم راهی اروپا.

* به گفته برخی آشنایان پول زیادی هم در بساط خانواده نمانده و آنچه هست باید برای آینده و زمان استقرار در کشور موردنظر پس‌انداز شود. پس سردار با خانواده ۴ نفره‌اش به همراه گروهی از مهاجران دیگر پای پیاده راهی یونان می‌شوند، خانواده چند روزی از وضعیت سردار و خانواده‌اش بی‌خبر است.

* مهری مادر ۳۰ ساله خانواده در حالی که به مدت ۳ روز و در ساعات طولانی در جنگل پیاده‌روی کرده است آنهم در این شرایط گرمای هوا کم‌کم توانش را از دست می‌دهد و بعد از رسیدن به یونان از پا می‌افتد به نحوی که حتی توان خوردن آب و غذا هم ندارد. هیچ کمکی نیست. همراهان هم با مشاهده حال وخیم مهری و معطل شدن خانواده در مسیر آن‌ها را ترک می‌کنند.

* سردار به زبان انگلیسی و یونانی مسلط نیست پس توان کمک گرفتن از سازمان‌های امدادی یونان را هم ندارد. صبح با برادر همسرش تماس می‌گیرد و ماجرا را تعریف می‌کند نگران و مضطرب است. تلاش او برای کمک به همسر جوانش فایده‌ای ندارد و مهری از شدت خستگی و احتمالا گرما حوالی بعدازظهر روز دوشنبه ۲۴ خرداد در مقابل چشمان نگران همسر و فرزندان کوچکش دچار ایست قلبی شده و جانش را از دست می‌دهد.

ثق

* مرد جوان پیکر همسرش را به دوش می‌کشد آن‌ها عهد بسته‌اند که تا همیشه کنار هم باشند پس این مرحله را هم باید با هم طی کنند. کودکان هم دردناک‌ترین صحنه را شاهد هستند، اما آنقدر کوچک هستند که دقیقا نمی‌دانند چه حادثه تلخی رخ داده است. سردار کیلومتر‌ها راه را در حالی طی می‌کند که پیکر بی‌جان همسر جوانش را بر دوش می‌کشد. سرانجام کنار جاده می‌رسد اینبار کمک می‌آید، اما به شدت دیر. خودرویی با دیدن شرایط این خانواده متوقف شده و با پلیس تماس می‌گیرند.

* سردار تصمیم می‌گیرد به راه خود ادامه دهد. مهری جانش را از دست داده و به رسیدن به مقصد شاید تنها راهی باشد که نشان دهد جان او بی‌جهت از دست نرفته است.

* آنطور که می‌گویند سردار ابراهیم‌زاده و دو فرزندش اکنون به کمپ «فلایکو» در خاک یونان و در مرز بلغارستان فرستاده شده‌اند و شرایط روحی بسیار بدی را پشت سر می‌گذارند. به‌ویژه ۲ فرزند خانواده مدام بهانه مادر را می‌گیرند. در میان غریبه‌ها بدون حضور مادر، مادربزرگ و پدربزرگ و هر کسی که بتواند مرهمی بر زخمشان باشد آنجا در کمپ تنها پناه این دو کودک پدری است که در سوگ نشسته و قطعا با به دوش کشیدن پیکر همسرش شرایط روحی بدتری را هم تحمل می‌کند.

* در حال حاضر، اما این خانواده نه تنها سوگوار که دل نگرانند. پیکر مهری در یکی از سردخانه‌های یونان باقی مانده و سردار تصمیم گرفته که مهری را برای خاکسپاری به زادگاهشان بفرستد، اما شرکت‌هایی که باید کار حمل و نقل جسد مهری به ایران را انجام دهند مبالغ هنگفتی پول طلب می‌کنند که پرداخت آن از عهده سردار خارج است. حالا در سردشت همه درصدد جمع‌آوری پول برای بازگرداندن پیکر مهری به سرزمین مادری هستند؛ ارتباطاتی با برخی از مسئولان شهر گرفته شده است، اما هنوز این کار به انتها نرسیده و حکایت این خانواده همچنان باقی است.

ثق

* اما سردشت داغ‌های دیگری نیز از مرگ جوانانش در سینه دارد. جوانانی که در آرزوی به حق برای داشتن زندگی بهتر و در فرار از تنگنا‌ها و ناکامی‌های تلخ و مکرر سرزمین مادری در مسیر مهاجرت جانشان را از دست داده‌اند. هنوز یکسال هم از مرگ دردناک خانواده ایران‌نژاد در آب‌های فرانسه نمی‌گذرد.

نبود شغل عامل اصلی مهاجرت مردم سردشت

* در آن زمان کمال حسین پور نماینده سردشت که پیگیر بازگرداندن اجساد این خانواده به کشور بود گفته بود: تاکنون بیش از هزار نفر از مردان و زنان جوان سردشتی از کشور مهاجرت کرده‌اند. بیشتر این مهاجران را مردان و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد را مردمی تشکیل داده‌اند که به صورت خانوادگی اقدام به مهاجرت کرده‌اند و طی ۵ ماه بالغ بر هزار نفر از مردم این شهرستان مهاجرت کرده‌اند.

* او نبود شغل و امکانات رفاهی درمانی در اولین شهر شیمیایی جهان و کم‌توجهی به معیشت مردم این شهر را عامل اصلی این مهاجرت‌ها دانسته و عنوان کرده بود: مردم نیاز به شغل دارند و شرایط به گونه‌ای شده که مردم مانند آقای رسول ایران نژاد که جان خود و خانواده‌اش از دست رفت، هرچه دارند می‌فروشند و با کمک قاچاقچیان کشور ترکیه به این کشور رفته و از آنجا راهی اروپا می‌شوند.

ثق

دلایل افزایش مهاجرت

دکتر کامل دلپسند جامعه‌شناس توسعه اجتماعی و استاد دانشگاه می‌گوید:

* در مهاجرت، پدیده‌ای به نام دافعه از مبدا و جاذبه مقصد وجود دارد. دافعه مبدا به لحاظ زیست شهروندی در ایران برای تمام افرادی که در ایران قصد مهاجرت دارند صدق می‌کند و مجموعه عواملی از دافعه مبدا افراد را به سوی مهاجرت از کشور سوق می‌دهد، از سوی دیگر جاذبه مقصد هم نقشی تعیین‌کننده در میل و رغبت افراد به مهاجرت دارد.

 * کشور‌های کانادا، آمریکا، استرالیا و برخی کشور‌های اروپایی از مناطقی هستند که جاذبه زیادی داشته و ایرانی‌های تمایل زیادی به مهاجرت به این کشور‌ها دارند. بالا بودن شاخص‌های توسعه‌ای، شاخص‌های انسانی و شاخص‌های حمایت اجتماعی در این کشور‌ها به شکلی است که هر انسانی علاقه دارد که در کشور خودش هم چنین مواردی وجود داشته باشد و به همین میزان از تنعم اقتصادی، رفاهی، امنیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را برخوردار باشد.

* (با بیان اینکه در سردشت کوهی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی را داریم که فشار آن روی مردم محلی است): این کوه مشکلات یا خود را به صورت آسیب‌های اجتماعی نشان داده و وارد گودال تولید بسیاری از ممنوعیت‌های اجتماعی شده است، یا اینکه خود را به صورت خودکشی یا مهاجرت نشان می‌دهد.

* تا زمانی که سردشت به عنوان مهاجرفرست‌ترین شهر جزو بدنه مورد توجه برای ایجاد تبعیض مثبت نشود تمام چالش‌های اجتماعی از قبیل مهاجرت، کولبری، خودکشی و ... تداوم خواهد داشت.

* وقتی در نگاه ما رویکرد این است که یک خانم مجری می‌گوید آن‌هایی که دوست ندارند، بروند نباید انتظار زیادی از جامعه داشت. وقتی با من اینگونه صحبت می‌شود آیا نباید انتظار داشت فردی که در نقطه صفر مرزی زندگی کرده و مجبور است برای تداوم زندگی به کولبری و ... روی آورد، از ایران مهاجرت کند.

انتشار یافته: 102
در انتظار بررسی:24
Iran (Islamic Republic of)
12:16 - 1400/04/02
چطور بچه های به اون کوچیکی طاقت آوردن ولی مادر فوت کرده...علت خستگی نبوده احتمالا یک بیماری خاصی داشته طاقت نیاورده...خدا رحمت کنه اون بنده خدا را و به ما رحم کنه
پاسخ ها
سروش
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
احتمالا هرچی خوراکی و آب بوده به بچه ها دادن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
ایران هم شدجا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
خانواده ایران نژاد که دل آدم میسوزه بعد این زن طفلک مرد چه زجری کشیده جسد زن روی دوشش
جعفر عبافروش
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
زندگی را به خانواده‌های ایرانی چنان تنگ کرده‌اند که هجرت نا امیدی شده راه چاره ی دردهای مردم ثروتمند و مستضعف ایران.
...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
خیلی غم انگیز
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
وقتی پولامون رو میدن کشورای دیگه همین میشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
ایران این همه نفت گاز معادن داره چرا باید مردم فقیر باشند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
دکتر کی بودی تو
یوسفی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
به نظرم از گرما نبوده چون بچه ها تو عکسی که جسد مادرش رو دوش پدرشونه کاپشن تنشونه.احتمالا بیماری داشته.کاش نمی رفتن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
این پست و تصاویر رو نشون اون مجری بدین که گفت هر کی نمیتونه جمع کنه از ایران بره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
بچه بغل پدرمادر چراخسته بشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
حیف این سرزمین.....
Iran (Islamic Republic of)
12:18 - 1400/04/02
بخاطر خوشی زیادی هست که میرن از اینجا!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
ایشالا شما هم یه روز خوشی بزنه زیر دلت تا اینجوری نظر صادر نکنی
ایرانی کاربر قدیمی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
اره خوشیه زیاد!!!!!!!! واقعا درسته میدونم مسخره میکنی .
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
واقعا بعضیا نمیفهمن که داره مسخره میکنه منفی میدن؟؟؟!!!!
Iran (Islamic Republic of)
12:20 - 1400/04/02
شرایط زندگی و معیشت طوری شده که همه از سرزمین مادری ناامید شده ایم
Iran (Islamic Republic of)
12:26 - 1400/04/02
هی داد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
خیلی غم انگیز بود خدا صبر بده ان شاءالله
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
چه دل و جرأتی داشته !
Iran (Islamic Republic of)
12:26 - 1400/04/02
ازمسئولان بپرسیدچکارکردن که پولداروفقیردرفکرمهاجرت هستن درکشوری که هیچ چیزی کم نداره
پاسخ ها
محمد
Netherlands
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
پولدار به فکر مهاجرت نیست. هیچ جای دنیا به این راحتی نمیشه پول کثیف درآورد.
Iran (Islamic Republic of)
12:28 - 1400/04/02
نمیگم چرا مهاجرت میکنن. حق دارن برای یه زندگی بهتر محل زندگیشون رو عوض کنن
فقط ای کاش این کار رو از راه درست انجام بدن که انقدر اذیت نشن و آخرش همیچن اتفاق تلخی بیافته
Iran (Islamic Republic of)
12:31 - 1400/04/02
مااایرانی ها یک ویژگی داریم اونم اینه که میخوایم در نشون دادن بدبختی از هم پیشی بگیریم
این خبر هم نمود همین ویژگیه
اولا قرار نیست برای همه این اتفاق بیوفته دوما ایشون چطور محاجرت کرده وزبانش درحدی بوده که حتی درخواست کمک نمیتونسته بکنه ؟ پس اشتباه از خودشون بوده
من تعداد زیادی از همکارانم مهاجرت کاری کردند ودر بهترین موقعیت هستند در بدو ورود خونه مبله همراه لپتاپ وامکانات دیگه بهشون دادند قرار نیست هر کس میره با مشکل مواجه بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
دقیقا همینه....تعداد زیادی موفق میشن به اروپا برسن یکعده هم مثل اینا بدشانسن...همینو تو بوق و کرنا میکنن که مردم بترسن و از این مملکت فرار نکنن....
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
محاجرت؟!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
12:31 - 1400/04/02
هی داد که میگن چه برسیم چه بمیریم بُرده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
خودت فهمیدی چی نوشتی. خخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
12:33 - 1400/04/02
اگه پولایی که خرج انتقال جسد خانواده ۵ نفره سردشتی و این خانوم مرحوم شد از اول بهشون داده میشد الان کنار هم تو کشور خودشون زندگی میکردن
پاسخ ها
راد
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
دقیقأ
سوته دل
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
اصلا نباید جسد رو برگردونند ایران
بیچاره از اینجا فرار کرده بزارین مردش لااقل تو خارج باشه.
محمدحسن زارع
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
هر کس تو ایران بیکاره. پولش را خرج محاجرت نکنه. تشریف بیاورید.یزد. ما داریم دربدر دنبال نیروی کار هستیم. ولی پیدا نمیکنیم. لطفا الکی پولتون را تو جیب خارجیها نکنید. تشریف بیاورید شهر ما قدمتون روی چشم ما
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
اون خانواده سردشتی که پدر و مادر جوان بودن و تو این سن ازدواج کرده بودن و سه بچه هم داشتن انقدر مشکل معیشتی حاد نداشتن که بخوان مهاجرت کنن از سر و وضع و لباس پوشیدنشون هم‌معلوم بود
Iran (Islamic Republic of)
12:33 - 1400/04/02
خب خودت میرفتی اگه کارت میگرفت بقیه رو هم مثل انسان میبردی پیش خودت
Iran (Islamic Republic of)
12:35 - 1400/04/02
طفلک بچه ها که با تصمیم والدین شون یا جونشون رو از دست میدن یا والدین شون رو اگه تصمیم به مهاجرت دارید قانونی بروید واگه قانونی نمی تونید خوب مثل بقیه ما بمونید وبسازید با شرایط به خدا حلوا خیرات نمیکنن اونجا اونور هم باید جون بکنید برای یک لقمه نان ان هم سه برابر ایران
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
دقیقا
س.ف.ر
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
چرا دروغ میگی بنده اقوامم خیلی وقته رفتن ماهیانه حقوق 14 هزار دلاره تازه این غیر از کمک بیمه و دولته که هرماه به حسابشون واریز میشه تازه شغلشون هم اول کارگر ساده بوده کار کردن الان خونه و ماشین دارن از هر نظر رفتم تکمیل بودن بعد ما اینجا با فوق لیسانس چندرغاز حقوق میگیریم به 10 برجم نمیرسه از خدا بترسید اینقد دروغ نگید
Iran (Islamic Republic of)
12:37 - 1400/04/02
دو تا خانواده مهاجر اجباری سرنوشت تلخ طفلک ها
Iran (Islamic Republic of)
12:37 - 1400/04/02
امید خیلی وقته تو این سرزمین مرده
Iran (Islamic Republic of)
12:38 - 1400/04/02
بالای نود درصد میخوان ازایران برن
Iran (Islamic Republic of)
12:38 - 1400/04/02
شهر رو تعيير بده نه كشورتو كه غريب بموني
تو شهري كه كار هست مهاجرت بهتره تا كشور غريب
پاسخ ها
و
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
دوست عزیز اسمش اینه که تهران وضعیت خوبه. هرچی در میاد میره به اجاره خونه حتی برای مایحتاج اولیه هم چیزی نمیمونه.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
کامنتت و خوندم یاد جنوبیهایی افتادم که مهاجرت کردن شمال اونجا هم بیکار موندن چون اونجا هم کار نبود تازه الان فهمیدن که باید مهاجرت میکردن خارج . مهاجرت غیرقانونی هم اگه از راه درستش و با بلد راهش انجام بشه نتیجه داره ولی اگه مثل اینا بی کله کسی مهاجرت کنه دیگه بستگی به شانسش داره چی سرش میاد
Iran (Islamic Republic of)
12:38 - 1400/04/02
ایران جز بدبختی بیماری بیکاری افسردگی بیکاری مستاجری چی داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
اتفاقا خیلی از همشریهای من بدون اینکه مشکل معیشتی داشته باشند
رفتند استرالیا و آلمان
بعضی بخاطر آزادی زیادی و بی بندباری دوست دارن برن اون ور
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
۱۴:۴۸
تو به فکر دین خودت باشن
Iran (Islamic Republic of)
12:39 - 1400/04/02
انشالله این اتفاقات یک روز برای مسعولان ما بی افتد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
ای بابا دلت خوش اینجامگه جای میخوابند که زیرش اب بره
Iran (Islamic Republic of)
12:40 - 1400/04/02
از مسئولین ایران تقدیر کنید
Iran (Islamic Republic of)
12:41 - 1400/04/02
خداوند نگذره از مسئولانی که باعث آوارگی مردم بیچاره کشورمون هستند . ....
Iran (Islamic Republic of)
12:42 - 1400/04/02
زندگی طوری شده که باید به جایی از قدرت وسیاست وصل شی و گرنه هیچ
Iran (Islamic Republic of)
12:59 - 1400/04/02
سلام خدا صبر بده به این خانواده این گوشی از این رنج ها است یکی در کوچ دیگری در نداری
خدا نگذارد که حق این ملت را میخورند
خدایا صبر به همه بده
Iran (Islamic Republic of)
13:06 - 1400/04/02
آخه بدون پول و دونستن زبون اون کشور کجا میرن؟؟ اصلا به بچه هاشون فکر میکنن!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
از چاله به چاه میافتن
Iran (Islamic Republic of)
13:07 - 1400/04/02
در کشورمون زندگی کردن چقدر سخت شده مهاجرت کردن معتاد شدن دزد شدن و غیره اینا حق مردم این سرزمین نیست
Iran (Islamic Republic of)
13:07 - 1400/04/02
خیلی سخته برای بچه های معصوم وبرای مردی که کمرش خم میشه.
Iran (Islamic Republic of)
13:08 - 1400/04/02
آقا اینایی که میگن چون کشور شرایطش بده رفتن این درست پس چرا تو ترکیه نموندن؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
ترکیه اصلا خوب رفتار نمیکنه با مهاجر نگه نمیداره
Iran (Islamic Republic of)
13:11 - 1400/04/02
از خوشی زیادیه مردم به شام شبشون محتاجن اونا فکر محاجرت. فکر میکنین اونور چه خبره برین اونور اگه خوشبخت باشین میشین یک افغانی فلاکت زده تو ایران. اون طرف خبری نیست ما رفتیم دیدیم اون طرف مجبور به کاری میشی که حاضر نیستی تو ایران حتی از اقوام دورت این کارو داشته باشه. فکر میکنین همه منتظر شمان...
Iran (Islamic Republic of)
13:14 - 1400/04/02
خدایا سوختم طفلکی ها چقدر زجر کشیدن!!!!! خدایا خودت به دادمون برس یکنفر کیلو کیلو گوشت میخره برای سگش یک نفرهم برای یه لقمه نون اینجوری زجرکش میشود اونم در جامعه ی اسلامی!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
13:30 - 1400/04/02
شما یک دلیل بیاور برای جاذبه ی مبدا!!!! هرکی میتونه میره و هر کسی ک نمیتونه در حسرت رفتن روزگار را به سختی میگذارند
Iran (Islamic Republic of)
13:31 - 1400/04/02
خیلی ناراحت شدم و گریه کردم کاش شرایط زندگی خوب براشون فراهم میشد که مجبور نشن هرچیزی رو به جون بخرن
Iran (Islamic Republic of)
13:32 - 1400/04/02
کاش کمی بیشتر اندیشه می کردند همه می دانند که اینوع پناهندگی ها عاقبت ندارد
Iran (Islamic Republic of)
13:33 - 1400/04/02
خوب کسی مجبورشون نکرد برن وقتی سودای خارج رفتن دارن میشه همین الان بچه هات بدون مادر چه کار کنن
Iran (Islamic Republic of)
13:46 - 1400/04/02
خیلی دردناکه ..خدا یا خودت بهشون کمک کن
Iran (Islamic Republic of)
13:48 - 1400/04/02
امان از حس غربتِ در سرزمین مادری!!!
Iran (Islamic Republic of)
13:49 - 1400/04/02
دلم کباب شد برای این مرد و اون بچه های معصوم .
Iran (Islamic Republic of)
14:09 - 1400/04/02
جه کار کردید که همه از سرزمین مادری میرن
Iran (Islamic Republic of)
14:15 - 1400/04/02
خدا نگذره از مسببان اینهمه بدبختی و بی پناهی مردم ایران... خدا ازشون نگذره ما که نمیگذریم...هیچوقت این مصیبت ها را از یاد نمیبریم
Iran (Islamic Republic of)
14:27 - 1400/04/02
دلمون گرفت خدا جان باعث و بانی این وضع رو بگیره .
وطن را چه شده همه در حال فرارند
Iran (Islamic Republic of)
14:36 - 1400/04/02
خیلی خیلی خیلی ناراحت شدم از بابت این اتفاق ادم خودشو تصور کنه جای این بنده خدا بزاره خدا به شوهرش صبر بده واقعا تحملش سخته ای خدا خودت کمکی کن به این مردم ضعیف
Iran (Islamic Republic of)
14:57 - 1400/04/02
اینا نزدیک سی سال باهم داخل ایران زندگی کردن نمردن از گرسنگی بخاطر طمع بیشتر زندگی بهتر جان خودش ازدست دادن شما که سی سال داخل کشور عزیزمان زندگی کردی باخوبی خوشی وقتی تصمیم اشتبا مگیری باید تاوانش بدی بعضی از دوستان میگن ایران جای زندگی نیست بس شماهم برین پناهند بشین اینجور بلای سرتون بیاد وقتی خداوند یه زندگی بهت مید رازی نیستی طمع میکنی بیشتر بیشتر داشته باشی اینجور بلای سرتون میاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
خب استغراالله جای خدانیستی وگرنه ادمهارابخاطرنداری میکشتی اینم فکرکن شاید واقعاجونشون به لبشون رسید ازنداری
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
کدوم خوبی و خوشی؟؟ خیلی دلت خوشه
Iran (Islamic Republic of)
15:09 - 1400/04/02
بخدا قسم از هر کسی بپرسی میگه وطن برامون زندون شده آخه چرا مثل بختک افتادین و دست برنمیدارین ما که بدبخت شدیم به بچه هامون رحم کنین
Austria
15:10 - 1400/04/02
چرا همه شما تحلیل آبکی میکنید بچه که‌ضعیف تر
از مادر است زنده مانده
چرا همراهان از اینها جدا شده ورفته اند
چرا کسی که‌ زبان خارجی بلد نیست مهاجرت میکند
چرا باید کسی که منزل داشته وزندگی در حدمعمولی
دارد منزلش را بفروشد‌وراهی شود
تمام‌جواب این چرا ها زیاده خواهی وشنیدن تعریف
های دروغ کسانی است که رفته ودر منجلاب گیر
کرده اند‌ وبدروغ از خوشبخت شدن میگویند
Iran (Islamic Republic of)
15:26 - 1400/04/02
کسیکه تو کشورخودش کنار هموطنا وهمزبونای خودش نتونه به جایی برسه, هیچ جای دنیا نمیتونه. خداشاهده دیدم که دارم می گم.
Iran (Islamic Republic of)
15:35 - 1400/04/02
عزیز من برادر زن من هم ب امید زندگی بهتر با هم رفتن اما بالاخره بعد از کلی دروغی که ب ما گفت باعث رفتن خواهرش شد ولی بنده خدا باجناق من وخواهر زن پس از رفتن فهمیدن همه حرفها دروغه باعث نابودی این خانواده که شرایط زندگی بدی هم نداشتن ب بدبختی کشوندن من انگلیس هستم ترا بخدا تحقیق کنید گوش ب اراجیف بعصیا ندین البته من سال دیگه تحصیلم تمامه وبر میگردم
Iran (Islamic Republic of)
15:53 - 1400/04/02
يه نگاه بندازيد ببينيد مسئولين چقدر ثروت و ويلا و زمين و املاك دارند بچه هاشون كجا هستند چطوري پول پارو ميكنند اونوقت خانواه هايي اينگونه براي يه رفاه حداقلي جان ميدهند
United States of America
16:05 - 1400/04/02
از اول هم رفتن آنها با دوتا بچه اشتباه بود مگه تو خارج پول خیرات میکنن همین کشور تو خودمون کار وزندگی میگردین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
کار کو؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
16:12 - 1400/04/02
... روحش شاد... افسوس وهزاران افسوس.... .... کشوری که روطلا خوابیده ولی اینجوری مردمش عذاب میکشن.... خدای اون دوتا طفل هم بزرگه...
Iran (Islamic Republic of)
16:35 - 1400/04/02
خدا لعنت کنه باعث و بانیش
United States of America
16:36 - 1400/04/02
بنده خدا ها. پروردگار عالم چرا باید اینگونه بشود که همه از خاک خودشان فراری بشوند. نبود نان و ازادی؟
خب وقتی کولبران زحمت کش هم هدف میگیرند دیگر گویا راهی باقی نمانده. عده ای میخواهند پناهنده شوند و عده ای هم در اینجا اقدام به خودکشی میکنند.
Iran (Islamic Republic of)
16:38 - 1400/04/02
خدابیامرزتش
ولی کاش حداقل اقاعه تنها میرفت و اونجا کار میکرد پول میفرستاد یا حداقل چن سال بعد میومد بچه هاشو میبرد
Iran (Islamic Republic of)
16:48 - 1400/04/02
فقط باید خداازتون نگذره انشاالله همین بلا سرتون بیاد به حق علی
Iran (Islamic Republic of)
16:51 - 1400/04/02
از مسعولین بپرسین هم پولدار هم فقیر دل خوشی ندارن ۹۸درصدمردم ب فکر رفتن از ایران هستن ولی شرایتش ندارن اینجا شادی خنده جرم جرم فقط گریه ب دل مسولین میشینه
Iran (Islamic Republic of)
17:11 - 1400/04/02
به نظر من اینایی که مهاجرت میکنن فکر میکنن اونور پول مفت میدن نه خیر اونجوریا هم نیست من دوتا خواهرام در نروژ وآلمانن بچه هاشون جون میکنن مهندسن میگن در حین کار حق ندارن با گوشی حرف بزنن میرن دستشویی یه پیام میدن اونوقت ادارات مارو ...از تنبلی مهاجرت میکنن والا الان صندوق کار آفرین وام دامداری و....میده خوب گوشت هم به این قیمت ..
Iran (Islamic Republic of)
17:14 - 1400/04/02
صبحی پیاده روی میکردم رفتگران زحمت کش کار میکردن ویه عده هم با وانت وموتور سطل آشغالارو میگشتن دنبال بازیافت هر دو کار میکنن ولی چه جوری . بازیافتیا از رفتگرا حتما درآمدشون زیاده پس خودشون میخوان اون کارو بکنن .
Iran (Islamic Republic of)
17:17 - 1400/04/02
چه همراهان بی عاطفه ای داشتن!!اون قاچاقچیه نمیتونس زنگ بزنه یه جا کمک برا این بیچاره بیاد؟انسانیت مرده
Iran (Islamic Republic of)
17:33 - 1400/04/02
سلام اولآ خدا رحمت کند دوم این که اونقدر اون ور آبیهای تلفنی صحبت میکنند اینها هم میکن پول انگلیس زیاده کسی که نرفته ایرانی فکر میکنه انگلیس اون ور دریاست که نمی دونه مسیر بین مرگ و زندگیه
Iran (Islamic Republic of)
18:13 - 1400/04/02
البته همه مردم عزیز سردشت عاقبت مهاجرت قاچاقی را میدانندولی به عشق آینده ای بهتر برای فرزندانشان تصمیم میگیرند خطر کنندواتفاقات ناگوار وجبران ناپذیری راتحمل میکنندویاد وخاطره تلخی راتا آخر عمر در ذهنشان خواهندداشت وغم آزاردهنده ای است برای همه
Iran (Islamic Republic of)
18:50 - 1400/04/02
چقدر دردناک
کشوری داریم ثروتمند
ولی باید شاهد چنین چیزهایی باشیم
تسلیت تسلیت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
انجمن پرستاری ایران_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
انجمن پرستاری ایران_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
انجمن پرستاری ایران_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
انجمن پرستاری ایران_2
دکتر نائبی_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کیان برنا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر