ایران در خطر است؛ تصمیمات شجاعانه بگیرید
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۳۵۴۰۹
۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲
۱۰۱۷۳
در چنان وضعیتی، آشوب و غارت خطری است قریب الوقوع است. فرودستان بی آن که دارای لیدر داخلی یا خارجی باشند، بی آن که شعار ایدئولوژیک یا سیاسی داشته باشند، بی آن که نمایندگانی برای مذاکره داشته باشند، بی آن که طرح یا ساختاری برای جنبش یا انقلاب داشته باشند، همانند سیلی خانمان برانداز، فاصله خالی بین طبقه فقیر و ثروتمند را (که زمانی محل طبقات متوسط بود) طی می کنند تا به کاخ ها برسند و به زعم خود حقوق از دست رفته و نان دزدیده شده شان را پس بگیرند.

جعفر محمدی در عصر ایران نوشت: در چنان وضعیتی، آشوب و غارت خطری است قریب الوقوع است. فرودستان بی آن که دارای لیدر داخلی یا خارجی باشند، بی آن که شعار ایدئولوژیک یا سیاسی داشته باشند، بی آن که نمایندگانی برای مذاکره داشته باشند، بی آن که طرح یا ساختاری برای جنبش یا انقلاب داشته باشند، همانند سیلی خانمان برانداز، فاصله خالی بین طبقه فقیر و ثروتمند را (که زمانی محل طبقات متوسط بود) طی می کنند تا به کاخ ها برسند و به زعم خود حقوق از دست رفته و نان دزدیده شده شان را پس بگیرند.

ساده ترین تقسیم طبقاتی جامعه از منظر اقتصادی این است:

1 - طبقه بالا (ثروتمندترین افراد جامعه)
2 - متوسط رو به بالا (افرادی که تمکن مالی خوبی دارند و وضعیت اقتصادی بهتری نبست به طبقه متوسط دارند)
3 - طبقه متوسط (افرادی با درآمد متوسط و زندگی قابل قبول)
4 - متوسط رو به پایین ( افرادی که چرخ زندگی شان ولو با دشواری هایی می چرخد)
5- طبقه پایین ( مستمندانی که پایین ترین سطح درآمدی را دارند و معیشت شان درگیر سختی های روزمره است)

البته تقسیم بندی های دیگری هم هست که مثلا به 7 طبقه قائل هستند ( بالای متوسط و پایین آن، هر کدام یک طبقه دیگر وجود دارد). به طور کلی هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد، با جامعه سالم تری مواجه هستیم چرا که حرکت طبقات پایین به سمت بالا، روان تر خواهد بود. (همچین هر چه دو سر طبقات، کم جمعیت تر باشند (فقرا و اغنیا) و طبقه متوسط تعداد بیشتری از جمعیت را به خود اختصاص دهد، جامعه بهتری خواهیم داشت.)

برای این که موضوع بهتر تبیین شود، هر طبقه را به یک پله تشبیه می کنیم. اگر برای رفتن به یک ارتفاع 10 متری، 10 پله داشته باشیم، بالا رفتن از آنها سخت تر است ولی اگر 30 پله وجود داشته باشد، راحت تر می شود به ارتفاع بالاتر رسید.

حالا بر می گردیم به جامعه فرضی مان که دارای 5 طبقه است. فردی را در نظر بگیرید که در طبقه فقیر است. او احتمالا می تواند با تحصیلات بیشتر، یادگیری یک مهارت، تلاش فردی و شاید اندکی خوش شانسی، ارتقاء مالی پیدا کند و ظرف چند سال معقول به طبقه متوسط رو به پایین صعود کند و همین روند را در ادامه عمرش طی کند و در طبقه متوسط یا حتی بالاتر تثبیت شود.

یا فردی از طبقه متوسط به همین منوال به بالاترین نقطه صعود کند. مهم این است که همیشه برای صعود، امید وجود دارد. به بیان دیگر، وجود طبقه فقیر در یک جامعه، هر چند رنج آور است اما اگر راهی برای این طبقه باز باشد که بتوانند ارتقا پیدا کنند، با جامعه سالم تری مواجهیم.

اما اگر همه یا بخش از پله های میانی (بین طبقه فقیر و طبقه ثروتمند) از بین بروند چه می شود؟ مثل این می ماند که در یک نردبان، فقط پله اول باشد و پله آخر و ای بسا چند پله رها در وسط های آن.

قطعاً صعود از پلکان سخت تر و حتی غیر ممکن می شود.

در جامعه ناسالم که امکانات و فرصت ها به طور غیر عادلانه توزیع می شود، طبقات متوسط، متوسط رو به بالا و متوسط رو به پایین در گذر زمان از بین می روند؛ تعداد اندکی از افراد این طبقات میانی به خاطر تلاش و شایستگی فردی یا شانس (مثلا بالا رفتن ناگهانی زمین کشاوزی اش بر اثر ویلا سازی) و یا رانت به طبقه ثروتمندان می پیوندند و اکثریت به طبقه پایین و پایین تر سقوط می کنند.

کارمندی که تا دو سال قبل می توانست یک خانه 100 متری در وسط شهر اجاره کند ولی سال گذشته در همان محل، توانسته خانه 70 متری اجاره کند و امسال چند محله پایین تر خانه 50 متری اجاره کرده است و برخلاف گذشته، دیگر نمی تواند هفته ای یک بار خانواده اش را به تفریح و رستوران ببرد، کلاس تابستانی فرزندش را لغو کرده و خبری هم از مسافرت داخلی سالانه نیست، مصداقی از فردی است که بی سر و صدا به طبقه پایین سقوط کرده است.

اگر خوب دقت کنید، افراد زیادی را با این مشخصات می بینید که مدام زندگی بر ایشان سخت تر می شود و ای بسا محل سکونت شان هم عوض نشود ولی با افزایش هزینه های زندگی، از کیفیت آن می کاهند.

ادامه این روند، جامعه را از چند طبقه که در همسایگی هم هستند، به جامعه ای فقط با دو طبقه اصلی تبدیل می کند: طبقه ثروتمند - طبقه فقیر.

ایران در خطر است؛ تصمیمات بزرگ و شجاعانه بگیرید

در واقع، با از بین رفتن طبقات میانی، شکافی عمیق بین دو طبقه بالا و پایین ایجاد می شود و نتیجه این دو طبقه شدن بسیار وحشتناک است: اگر تا دیروز، طبقه فقیر، خود را با طبقه متوسط رو به پایین مقایسه می کرد و امید داشت که بتواند با یک پله ارتقا، سر و سامانی به معیشت اش بدهد، امروز با همسایه ای کمی غنی تر سر و کار ندارد بلکه اطرافش را پر از فقرایی چون خود می بیند و سر که بلند می کند، آن دور دست ها، کاخ هایی می بیند که ثروتمندانی را در خود جای داده اند؛ جایی که برای رسیدن به آن، دیگر پله ای وجود ندارد.

اولین نتیجه چنین مقایسه و چشم اندازی ناامیدی مطلق است. ناامیدی معمولاً این مسیر را طی می کند: ابتدا «در خودماندگی و بی انگیزگی و تبدیل زندگی به زیستن صرف» سپس «انباشت کینه و خشم» و در نهایت «انفجار».

طبقه فقیر در جامعه بدون طبقات متوسط بر آن است که حقش توسط طبقه ثروتمند تضییع شده است (و البته این گزاره درباره افرادی که با رانت یا از رهگذر توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات وارد طبقه ثروتمند شده اند، صحیح است) ؛ این باور مادام که هنوز امکانات اولیه زیست برای طبقه فقیر مهیاست، صرفاً یک امر درونی است اما وقتی شکاف بیشتر می شود و بخش مهمی از افراد طبقه فقیر، حتی در تامین خورد و خوراک یا درمان عزیزان شان دچار مشکل می شوند و این مشکل ادامه می یابد و عمومیت می یابد، انفجار رخ می دهد.

در چنان وضعیتی، آشوب و غارت خطری است قریب الوقوع است. فرودستان بی آن که دارای لیدر داخلی یا خارجی باشند، بی آن که شعار ایدئولوژیک یا سیاسی داشته باشند، بی آن که نمایندگانی برای مذاکره داشته باشند، بی آن که طرح یا ساختاری برای جنبش یا انقلاب داشته باشند، همانند سیلی خانمان برانداز، فاصله خالی بین طبقه فقیر و ثروتمند را ( که زمانی محل طبقات متوسط بود) طی می کنند تا به کاخ ها برسند و به زعم خود حقوق از دست رفته و نان دزدیده شده شان را پس بگیرند.

در چنان حالی، تر و خشک با هم می سوزند؛ هم تاجری که دهها سال با شرافت و درستکاری سرمایه اندوخته، هم آقازاده ای که از رانت بی انتهای پدر، به آلاف و الوف رسیده است و در جزء جزء اموالش، حق محرومان نهفته است.

چنین سیلی را هیچ نیروی قاهره ای نمی تواند مهار کند چرا که قطرات این سیل، چیزی برای از دست دادن ندارند.
نتیجه اش، فروپاشی بیش از پیش جامعه خواهد بود با تبعات سهمگین تری که این مقال، جای پرداختن به آن نیست.

اصلاحات اساسی به ویژه در ساختارهای تصمیم گیری و بنیان های اقتصادی، تنها راه مانع شدن از چنین اتفاق بدفرجامی است. اگر تا چند سال پیش می شد سر چشمه را با بیل بست، امروز تنها تصمیمات بزرگ، شجاعانه، تاریخی ، مردمی و صد البته فوری است که می تواند ایران عزیز ما را از دچار شدن به چنان سیلاب مهیب و خوفناکی نجات دهد.

مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران!
بی آن که صورت مساله را پاک کنید، این هشدار را جدی بگیرید و "ایران" را نجات دهید.

انتشار یافته: 83
در انتظار بررسی:13
Iran (Islamic Republic of)
18:47 - 1400/04/19
من الان در مرحله انفجارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
تو مرحله انفجار اومدی زیر این مطلب پست گذاشتی؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
به چه روزی افتاد ایران
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
من نه!!! ما !!!!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
ملت در مرحله انفجاره
سانسور بی سانسور
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
کو گوش شنوا؟؟؟؟؟
nasersendeh
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
ما بازی خورده و در حال انفجاریم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
باز یک انشاء ضعیف دیگر
محمد آرش
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
هر آنکس که دندان دهد نان دهد
چی میگید شما
ایل..
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
بعد از ۵ هر چی هس من همونم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
حتی یه روزم این وضع را نمبتوونم تحمل کنم
Iran (Islamic Republic of)
18:47 - 1400/04/19
واقعا" همینه دیگه کاسه صبرمون داره لبریز میشه
Iran (Islamic Republic of)
18:55 - 1400/04/19
مانسل بازی خورده ایم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
انتخاب نسل ما این وضعیت محرم نیست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
خیر نسل مفت خورید. پدرهاتون از نوجوانی کار می کردند هر نوع کاری
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
شما اصلاح طلب ها ملت بازی دادین

اصولگرا نیستم
ذهن زیبا
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
۲۱:۳۷ واضح مشخص بود اصولگرا نیستی ، احمدی نژاد این آش را کاسه ملت پخت که الان جا افتاده، دولت خاتمی که هزاران تهمت و تهدید شد ولی تصمیمی که زندگی مردم خراب بشه نگرفت
Iran (Islamic Republic of)
18:55 - 1400/04/19
داداش من اینارو۹۰ درصد مرذم ایران میدونن.متاسفانه ۱۰ درد اصلی چون غنی هستن و همه کاره درک نمیکنن
Iran (Islamic Republic of)
18:56 - 1400/04/19
هشداری خردمندانه که باید جدی گرفته شود.
Iran (Islamic Republic of)
19:00 - 1400/04/19
تا فلسطین و لبنان و عراق هست کی به فکر ایرانه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
بابا خسته نشدین تا کی میخواین خودتونو گول بزنین...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
نوش جونشون
Iran (Islamic Republic of)
19:06 - 1400/04/19
متاسفانه مسئولین ما که گوش شنوای ندارند .پس هر ایرانی به اندازه توانش به هر شکلی که میتونه باید در جهت درست کردن این شرایط اقدام کنه ، این کشور مال همه ایرانی ها هستش . اگر کشتی ایرانمان غرق بشه ، همه سرنشینان غرق خواهند شد ، نه فقط قشر فقیر .
پاسخ ها
مویدی
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
چرا چرت میگی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
تا رمانی که مردم بفکر منافع شخصی باشند وهم دیگر را درک نکنند فاصله طبقانی بیشتر خواهد شد فقیر و غنی باید بفکر منافع باشتد وشرایط کشور را درک کنند وپشت همدیگر واتحاد وهمدلی باشه تا کشور به نابودی کشیده نشه ما حتی توان اعتحاد یک هفته را نداریم مثلآ یک هفته مرغ و لبنیات را تحریم کنیم و نخوریم ببینید درست میشه یا نه امتحانش مجانیه
Iran (Islamic Republic of)
19:06 - 1400/04/19
موافقم
واقعاً خطر جدی را میشود در جامعه ایران احساس کرد
امیدوارم خیلی سریع فکری به حال این اوضاع بشود
پاسخ ها
مویدی
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
چجوری؟؟؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
من سه ,طبقه افتادم پایین
Iran (Islamic Republic of)
19:14 - 1400/04/19
ابنها همش توهمه
پاسخ ها
بچه فردوس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
کرونا هم توهم بود مرفه بی درد
بهار
Korea (Republic of)
۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
موافقم همش توهمه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
حرف خودمونو به خودمون زدن که هنر نیست ما چیزی اضافه نمی خواهیم خدا وند به سر زمین ما ثروت فراون داده روزی ماست در امد ماست اما بجای ما دیگران می خورن ما فقط نظاره گریم ومفلس
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
عجب
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
اینا عین واقعیته ، وقتی فاصله طبقاتی زیاد بشه کسی که در زمستان از سرما و در تابستان از گرما امکان تهیه وسیله ای نداره یا تو بیمارستان از مخارج عمل همسر یا فرزندش بر نمیاد ، دیگه هیچی برای از دست دادن نداره و دنبال احقاق حق خود دست به هر کاری میزنه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
کارت فقط کامنت گذاشتن مخالف اکثریت هست.همه جا میبینمت....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
چون توی ثروت غوطه میخوری این چیزا رو محال میدونی ولی حقیقته محضه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
مثبت اشتباهی زدم- - - - - - - -
Iran (Islamic Republic of)
19:26 - 1400/04/19
خداباعث وبانیشوبه عذاب الهی مبتلا کنه هرکی که میخواد باشه فرق نمیکنه
پاسخ ها
مدافع حق
United States of America
۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
باعث و بانی هر کشور و مملکت که پیشرفت کنه یا اینکه بدبختی به باربیاره مشخصه دیگه همه میدونن الا خودش
Iran (Islamic Republic of)
19:27 - 1400/04/19
اصلا نمیتونن تصمیم درست بگیرن هنگ کردن
Iran (Islamic Republic of)
19:27 - 1400/04/19
مسئول نداشتیم خوشبخت تر بودیم
Iran (Islamic Republic of)
19:39 - 1400/04/19
برای سه میلیون تومان وام سه ماهه معطل هستم شاید باور نکنی!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
19:50 - 1400/04/19
مذاکره را تمام کنید
بپذیرید
Iran (Islamic Republic of)
19:50 - 1400/04/19
با این حرفهای مایوس کننده و دشمن شاد کن برای رسانه های وابسته به مثلث غربی_عبری_عربی و ضد انقلاب فراری مقیم خارج از کشور و دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب خوراک تبلیغاتی فراهم نکنید
Iran (Islamic Republic of)
19:54 - 1400/04/19
مرغ یه پا داره جرات داری بگو دوتا پا داره!
Iran (Islamic Republic of)
19:55 - 1400/04/19
باید فکری به حال مردم کنند هفتاد درصد مملکت به سختی زندگی میکنند گرانی بیداد میکند
Iran (Islamic Republic of)
19:55 - 1400/04/19
مسئولین کشور از خواب خرگوشی بیدارشین اگرفکری نکنید وفکرکنید همه چیز خوب است اشتباه میکنید....هشدار راجدی بگیرید کارد به استخوان رسیده
Iran (Islamic Republic of)
19:57 - 1400/04/19
ما تو طبقه ۳ بودیم ولی الان ۴ هستیم اگر وضعیت به همین منوال پیش بره ۵ که هیچ میرسیم ۱۰
Iran (Islamic Republic of)
20:01 - 1400/04/19
اینها همه واقعیته مسولان هنوز در خوابند
Iran (Islamic Republic of)
20:03 - 1400/04/19
دولتمردان باید فکر اساسی بکنند برای مردم،تصمیم درست بگیرند تا شرایط اقتصاد کشورمان خوب شود،مردم ایران روز به روز فقیرتر میشوند،تنها دست مسولین کشوری میباشد که ایران را باید. نجات بدهند،مردم همکاری میکنند،هیچ فردی دوست ندارد کشورش ویران شود اما تصمیم با دولتمردان است تصمیم درست،،،،،
Iran (Islamic Republic of)
20:14 - 1400/04/19
علی .ع.میفرماید.شکم گرسنه دین و ایمان ندارد.حالا خودتان تفسیر کنید.خیلی طبقات اجتماعی با هم فاصله گرفتن.
Iran (Islamic Republic of)
20:17 - 1400/04/19
آفرین حرف حساب رو زدی ولی آقایان ظاهرا خواب تشریف دارن
Iran (Islamic Republic of)
20:23 - 1400/04/19
اینا تا وقتی صورت مسله رو پاک میکنن یعنی مشکلی وجود نداره، واین انبار شدن مشکلات و روزی انفجار ک زیاد دور نیس
Iran (Islamic Republic of)
20:24 - 1400/04/19
انرژی هسته ای حق مسلم ماست.
Iran (Islamic Republic of)
20:27 - 1400/04/19
خدا یا خود کمکون کن
Iran (Islamic Republic of)
20:51 - 1400/04/19
ایران خیلی وقته در خطره
Iran (Islamic Republic of)
21:12 - 1400/04/19
چراپول کشورمونو به فلسطین ولبنان وسوریه افغان وعراق میدن مردم خودمون محتاجترن تواین گرونی گرونیومهارکنن گرون فروشا رومجازات کنن دیگه کسی جرات گرون کردن نکنه
Iran (Islamic Republic of)
21:17 - 1400/04/19
سوریه باید بدست ایران بازسازی شود ،برادران عراقی چشم به کمک ایران دوخته اند.
Iran (Islamic Republic of)
21:34 - 1400/04/19
این بدبختی ها نتیجه ی ویژه خواری های افساد طلبان دزد و بی دین است
Iran (Islamic Republic of)
21:39 - 1400/04/19
خدالعنت کنه تمام ظالمین رو تو هرلباسی که هستن وهر شعاری که میدهند.خدایا به قدرت وعظمت خودت بساط ظالم را هر کجاکه هست با خاک یکسان کن.
Iran (Islamic Republic of)
21:42 - 1400/04/19
درود بر شرف وانسانیت این تحلیلگر //
من وآن برادر روزی در جبهه باهم بودیم
امروز ماشین زیر پای دخترش یک میلیارد واما من توان پول کشیدن دندان بچه ام راندارم
او شقلش حقوق بگیر ولی من کارگرم
رضای خدا که گفتند همین بود
Iran (Islamic Republic of)
21:45 - 1400/04/19
تمام این بدبختی ها نشعت گرفته از تحریمهای ظالمانه است باید تمام مردم کمک کنیمو راهی پیدا لبکنیم تا این تحریمهای ظالمانه خنثی بشود ولی نه. به قیمت گردن خم کردن در مقابل ظالم.
Iran (Islamic Republic of)
21:53 - 1400/04/19
هر که رو میبینم ناراضیه
Iran (Islamic Republic of)
21:54 - 1400/04/19
رئیسی نتونی کاری کنی مملکت از دست رفته
Iran (Islamic Republic of)
21:58 - 1400/04/19
احسنت باید طرحی نو دراندازیم
Iran (Islamic Republic of)
21:59 - 1400/04/19
خود کرده را تدبیر نیست
Iran (Islamic Republic of)
22:03 - 1400/04/19
یادتون باشه که همیشه حکومتها طرفدار قشر ثروتمندن وسرمایه دارها طرفدار حکومتها بنابراین کسی به فکر شکاف وفقر و بدبختی نیست مگر خود مردم به فکر خودشان باشند سرنوشت هیچ مردمی عوض نمیشود مگر به خواست خودشان
Iran (Islamic Republic of)
22:15 - 1400/04/19
میگفتند چی فکر میکردیم چی شد !
به هر دلیل برخی سمتگیریها منجر به فروپاشی ارزش پول ملی شد
خیلی باید توجه و کار کرد که این فاصلۀ طبقاتی غیر قابل قبول از بین برود
باید آقای رئیسی اولین گامش افزایش قدرت خرید آحاد ایرانی است
فقط باید به فکر فلاح و آسایش ایرانیان باشند و از تمرکز به دیگر کشورهائی که به هر دلیلی پول میدادند دست بردارند وگرنه ایران آبستن حوادث جبران ناپذیر.
زمان را دریابید
Iran (Islamic Republic of)
22:20 - 1400/04/19
قبلا گرفتن اینم نتیجه شه
Iran (Islamic Republic of)
22:29 - 1400/04/19
از ناتوانان و نابخردان انتظار اصلاح داری؟
Iran (Islamic Republic of)
22:35 - 1400/04/19
ساعت خواب! مسئولین ما، مسئولین ما نیستند.مسئولین لبنان و عراق و سوریه و یمن و ... هستند!
Iran (Islamic Republic of)
23:08 - 1400/04/19
با وام ندادن و سیستم کاداکس مشکل
کشور ماندگار است ، چون نه بانک مرکزی
وام اسان میدهد و نه کسی زمین میدهد
برای کار و تولید .
Iran (Islamic Republic of)
23:10 - 1400/04/19
کاسه صبرمردم خییییییلی وقته لبریزه
Iran (Islamic Republic of)
23:10 - 1400/04/19
چرا انقدر تفاوت طبقاتی تا این حد زیاد است. به چشم خود در خیابانهای شمال شهر ماشینها و نحوه زندگی عجیب و غیر قابل تصوری را دیدم. باور نکردم که در این زمانی افرادی که لنگ پول نان ساده روزانه هستند، اینطور هم باشد. چرا اینطور شده
Iran (Islamic Republic of)
23:58 - 1400/04/19
تا وقتی که بعضی ها از زندگی فقط دندان میخوان و نان،اوضاع همین هست،یعنی انقدر درمانده که حتی برای خود ساده ترین حقوق زندگی اجتماعی را متصور نیستند...
Iran (Islamic Republic of)
00:20 - 1400/04/20
ایران کره شمالی نیست ونزوئلا نیست اونایی که نمی فهمن بفهمن
Iran (Islamic Republic of)
00:24 - 1400/04/20
ایران همیشه قدرتمند شجاع بود هست ولی دراین هشت سال قارت کردنند سرمایه ایران رابرباددادنندنتیجه هشتساله
Iran (Islamic Republic of)
00:48 - 1400/04/20
بابا چرت نگید الکی تقسیم بندی میکنید چرا آخه کلا دوجور قشر دازیم یک پولدار دوم فقیر کشور ما دقیقا همین شده
Iran (Islamic Republic of)
01:46 - 1400/04/20
تحلیل درست ولی برای مسولان غیرقابل باوراینها هنوز درک صحیحی ازتوضاع ندارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر