نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۹۲۶۶
۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۸
۶۰۰۰
نگار سماک‌نژاد نخستین زن ایرانی است که مسیر ۱۷۱ کیلومتری کوهستانی مسابقه UTMB را دوید و حالا قرار است بشود اولین زنی که قله دماوند را پشت هم از چهار جبهه صعود می‌کند.

برترین‌ها: شاید این روز‌ها بیلبورد بی‌نام و توضیحات مشخص را در سطح شهر تهران دیده باشید. خانمی که در عکس می‌بینید قرار است نخستین زنی باشد که دماوند را از چهار جبهه تا قله می‌دود. این کار را پیش از این چند کوهنورد انجام داده‌اند، اما این‌بار چند فرق اساسی دارد.

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

فرق اول این که نگار سماک‌نژاد به عنوان یک دونده قرار است این مسیر را بدود و اگر برای‌تان عجیب است که چگونه، باید گفت با سابقه دویدن ۱۷۱ کیلومتر در مسابقه‌ای مانند UTMB که در رشته کو‌ه‌های آلپ برگزار می‌شود انجام این‌کار برای نگار راحت‌تر است، کافی ست نامش را در سایت ultra trail world tour جست وجو کنید تا به‌عنوان یکی از صد دونده برتر زن دنیا در رشته فوق استقامت اسم او را ببینید.این را هم باید اضافه کرد که نگار سال ۲۰۱۹ رتبه ۴۱ زنان دونده استقامت دنیا را به دست آورده است.

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

نکته دوم و خیلی مهمتر اینکه پیش از این فقط آقایان صعود از چهار جبهه را انجام داده‌اند و نگار اولین زنی‌ست که این کار را می‌کند. این صعود احتمالاً بیشتر از یک روز و نیم طول می‌کشد و در این مسیر در هر جبهه چند دونده نگار را همراهی می‌کنند. در هر جبهه نگار زمان کوتاهی استراحت می‌کند و دونده‌های جدید با او در ادامه مسیر می‌دوند.

یک شرکت خصوصی حامی این پروژه شده و نگار قرار است این کار را به نمایندگی از زنان ایرانی انجام دهد. سنگ‌بنای کمپین (پویش) «در مسیر پیدا شو» با ایده «توانمندسازی زنان» هم‌راستا است و بر پایه‌ی انگیزه‌بخشی به زنان ایران‌زمین برای رسیدن به خودباوری بنا شده است.

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

نگار سماک‌نژاد متولد سال ۱۳۵۷ است . او در آمریکا دکترایی در حوزه علوم شناختی گرفت و بعد به ایران برگشت و استاد مرکز علوم شناختی دانشگاه بهشتی شد. به گفته خودش مشکل تمرکز داشت و برای کم‌کردن این مشکل شروع به دویدن کرد. به تدریج دویدن از اصلی‌ترین بخش‌های زندگی‌اش شد.

او درباره علاقه‌اش به این ورزش به ظاهر ساده به همشهری آنلاین می‌گوید: «از وقتی یادم می‌آید ورزش بخشی از زندگی‌ام بود. اما نه ورزش دویدن. شنا، اسب‌سواری، کوهنوردی و آمادگی جسمانی را می‌گویم.در یک برهه از دوره کودکی در رشته دو سرعت در باشگاه شهید کشوری ثبت‌نام کرده بودم. خوب دویدن دونده‌ها برایم جالب بود. بدن‌های ورزیده و سالم آن‌ها توجهم را بیشتر به ورزش جلب کرد. می‌دانستم که این ورزش مادر ورزش‌هاست. همیشه دونده‌های دو استقامت برایم آدم‌های عجیب و غریبی بودند. با خودم می‌گفتم چگونه می‌توانند این همه زمان را بدوند.باورش برایم سخت بود.»

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

لبخند می‌زند و از خودش می‌گوید: «واقعیت این است که در انجام کار‌ها اختلال توجه دارم و برای انجام کار‌های ثابت نمی‌توانم یکجا بنشینم و تمرکز داشته باشم. به‌عنوان مثال نمی‌توانم مانند برخی از افراد ساعت‌ها مشغول کتاب خواندن یا تماشای فیلم شوم. درباره این اختلال تحقیق کردم و متوجه شدم با دویدن می‌توانم آن را برطرف کنم. وقتی شروع به دویدن کردم متوجه تأثیرات خوبی در خودم شدم. ابتدا ۱۵ دقیقه، بعد ۲۰ دقیقه و بعد به نیم ساعت یا بیشتر از آن رسید.روز‌هایی که می‌دوم فعالیت بیشتری در طول روز دارم؛ مقاله می‌خوانم و پژوهش انجام می‌دهم و در کل باید بگویم بعد از دویدن حس خوشایند و حال خوشی دارم.».

او می‌گوید: «همه ما توانایی داریم و برای موفق شدن باید تلاش کنیم. من هم دویدن را به قصد شرکت در مسابقه و کسب مقام شروع نکردم. فقط دیدم چقدر بعد از دویدن حالم خوب است و کم‌کم در این مسیر با مسابقات و رکورد‌ها آشنا شدم. نخستین مسابقه‌ای که شرکت کردم، سال ۲۰۱۳ ماراتن سانفرانسیسکو بود.

روز قبل مسابقه برای تمرین حدود ۱۲ کیلومتر دویدم که خودم را ارزیابی کنم. اصلاً می‌توانستم استقامت بدوم و هیچ تمرین دیگری نداشتم. مسافت آن مسابقه ۴۲ کیلومتر بود. خلاصه اینکه هیچ‌وقت خط پایان آن مسابقه ماراتن از نظرم دور نمی‌شود. چون بعد از پایان نتیجه خوبی گرفتم. یکی از قشنگی‌های این ورزش این است که هر کسی رقیب خودش است. در ماراتن پاریس ۶۰ هزار نفر شرکت می‌کنند و هر کسی هم می‌تواند شرکت کند و در ۵ ساعت باید دویدن را تمام کنند. بحث مثلاً ۱۰ یا ۲۰ نفر اول جداست، ولی بقیه در مسابقه رقیب خودشان هستند. زمانی که از خط پایان گذشتم به خودم گفتم این ورزش، ورزش من است و حالا می‌دانم باید چه‌کاری انجام بدهم و از آنجا به بعد برایم جالب شد.»

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

بانوی ورزشکار می‌گوید: «چند سال بعد خیلی اتفاقی در مسابقات دو کوهستان آزادکوه شرکت کردم. در آن مسابقه هم جزو آخرین نفراتی بودم که به خط پایان رسیدم. اما از آن مسابقه به بعد دو ماراتن کوه و طبیعت وارد زندگی‌ام شد. در یکی از سخت‌ترین مسابقات ترکیه به اسم آلاداغلار توانستم رتبه سوم را کسب کنم و از آن به بعد مسابقات را جدی گرفتم.»

سماک‌نژاد می‌گوید: «خاطرات زیادی از دویدن در کوچه‌ها و خیابان‌های کالیفرنیا و تهران دارم. خیلی وقت‌ها برای تصمیم گرفتن به خیابان‌های محله قیطریه می‌روم و حدود ۵ کیلومتر می‌دوم. گاهی هم که وقت ندارم در همین کوچه‌پسکوچه‌های اطراف خانه می‌دوم. تهران نیاز دارد که چهره‌اش دونده شود. اهالی نسبت به فعالیتم شناختی ندارند. اما گاهی از نگاه‌هایشان پیام‌های خوبی می‌گیرم. شاید آن‌ها هم از تماشای دویدن من در شهر پیامی دریافت کنند و این انتقال پیام، چهره شهر را دونده کند. گاهی بعضی کلمات تأثیر شگرفی در تقویت توانایی افراد می‌گذارد. مثل همین یک کلمه آفرین، دست مریزاد و دمت گرم.»

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

او درباره کرونا و شرایط موجود هم حرف‌هایی برای گفتن دارد: «اگر ویروس کرونا زندگی عادی مردم را مختل کرده است، اما کمک بزرگی برای شکل‌گیری سبک جدیدی از زندگی در جامعه به همراه داشته است. به هر حال رعایت فاصله‌های اجتماعی و تعطیلی ورزش‌های گروهی و تجمعات باعث شد شهروندان به بوستان‌های محله‌شان توجه ویژه‌ای داشته باشند. زمانی که می‌خواستم به ایران برگردم نگران بودم که نتوانم مانند کالیفرنیا به راحتی در کوچه بدوم و خب نگرانی‌ام جایز بود. چون واقعاً جای دونده‌ها در شهر تهران خالی است. اما ویروس کرونا همه افراد از دانش آموز، مرد، زن، دکتر، مهندس، هنرمند و... را برای ورزش‌های انفرادی مانند دویدن و طناب زدن به بوستان‌ها، خیابان‌ها و حیاط‌های منزلشان آورده است. این صحنه‌ها حال مرا خوب می‌کند. امیدوارم مسئولان شهری و ورزشی زودتر تدابیری برای ترویج فرهنگ‌های گمشده بیندیشند.»

نگار سماک‌‌نژاد؛ دماوند مقهور دختر اراده و باد

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
08:21 - 1400/06/08
آفرین به این اراده من که تو خونه فسیل شدم
Iran (Islamic Republic of)
08:39 - 1400/06/08
درودبانوی ا،ریایی،فقط مراقب تندروهاباش بلایی سرت نیارن،موفق باشی
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1400/06/08
دم تمام بانوان وطن پرست سرزمينم گرم؛ دمت گرم نگار جان
Iran (Islamic Republic of)
13:46 - 1400/06/08
دم هر بانویی که اسلام را رعایت می کند و خود را وقف خانواده می کند گرم.
Iran (Islamic Republic of)
15:15 - 1400/06/08
موفق و پیروز باشید...درود ب اراده شما
Iran (Islamic Republic of)
15:47 - 1400/06/08
درود بر این بانوی ورزشکار و با اراده ایرانی....
کاش یه روزی همه بانوان عزیز ایرانی بتوانند با خیال راحت و در امنیت کامل و بدون محدودیت پوشش ورزش کنند.
Iran (Islamic Republic of)
18:43 - 1400/06/08
تیزپای آریایی،،،دوصد درود، دوصدسپاس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
دارو سازی عبیدی - فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر