پای صحبت‌های یک ساقی مشروبات الکلی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۴۹۲۷۳
۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰
۸۱۹۷
به گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران در رتبه نهم مصرف الکل در جهان قراردارد.

روزنامه فراز: به گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران در رتبه نهم مصرف الکل در جهان قراردارد. طبق این گزارش سرانه مصرف الکل در دیگر کشورهای مسلمان از جمله امارات عربی متحده، قطر، ترکیه و لبنان و افغانستان بالاتر از ایران است. این گزارش را برخی خبرگزاری‌ها به گونه‌ای منتشر کردند که گویا ایران رتبه نهم مصرف مواد الکی در جهان را دارد، که این امر درست نیست؛ در واقع در متن گزارش اصلی به یک نکته مهم اشاره می کند «میزان مصرف مداوم در میان ۱۸۹ کشور جهان.»

پای صحبت‌های یک ساقی مشروبات الکلی

در واقع تهیه‌کنندگان این گزارش، الکلی‌های کشور‌های مختلف را بررسی کرده و میانگین الکلی‌های هر کشور را مشخص کرده‌اند (فقط الکلی‌ها نه همه ‌مردم) و البته رتبه‌های جلوتر از ایران، متعلق به کشورهای اروپایی‌ و آمریکایی‌ نیست؛ افغانستان و ترکیه و الجزایر از الکلی‌های ما جلوتر هستند.

طبعا گزارشی که به‌صورت ناقص منتشر شده می‌تواند سوءبرداشت‌هایی هم درپی داشته باشد، که همین‌طور هم شده و بر همین اساس رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد، این گزارش را تکذیب و اعلام کرده که سالانه ۵ تا ۶ میلیون‌لیتر الکل در کشور مصرف می‌شود و میانگین مصرف هر فرد در ایران ۰.۱لیتر است. گرچه اگر رئیس ملی مرکز مطالعات اعتیاد هم این گزارش به‌طور کامل مطالعه می‌کرد، حتما متوجه نکته مهم این گزارش، یعنی معتادان و مصرف‌کنندگان ثابت الکل را درمی‌یافت. گزارش در مورد دائم‌الخمرهای هر کشور است و ربطی به اکثریت جمعیت هیچ کشوری ندارد. سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود میزان مصرف سرانه الکل خالص در میان جمعیت بالای پانزده سال ایران را «تخمین» زده و «تصریح» می‌کند که ۹۶ درصد کل جمعیت بالای پانزده سال در ایران هرگز (حتی یک‌بار) الکل مصرف نکرده‌اند.

مساله‌ای به نام الکل

مانند مواد مخدر، که مصرفش به انحاء مختلف در کشور ما رواج دارد، در امورد الکل هم باید اذعان کرد که برخی، به‌طور مرتب و در حد اعتیاد و برخی نیز به‌طور تفریحی و هر ازگاهی، الکل مصرف می‌کنند. این‌که حتی آمار دائم‌الخمرهای کشور، ما را در رتبه نهم قرار داده نگران‌کننده است. بیشتر از این جهت که واردات مشروبات الکلی به کشور و نیز تولید آن در داخل ممنوع است. اما چگونه است که هر از گاهی، به‌ویژه پس از آغاز بحران کرونا، عده‌ای به مصرف‌کنندگان درمانی و یا تفریحی الکل پیوسته‌اند. بر اساس برخی شایعاتی که از سوی قاچاقچیان و تولیدکنندگان داخلی به آن‌ها دامن زده شد، افرادی چنین تصورکردند که مصرف برخی مواد مخدر و نیز الکل، جلوی ابتلای آنان به کرونا را می‌گیرد.

پای صحبت‌های یک ساقی مشروبات الکلی

در همین مورد، گزارش‌های مختلفی از مسمومیت مصرف‌کنندگان الکل به‌صورت خوراکی و مراجعه آنان به اورژانس شهرهای مختلف کشور به گوش رسیده و می‌رسد. این افراد معمولا الکل خوراکی را توسط کسانی که خود را ساقی می‌نامند، تهیه می‌کنند؛ کسانی که به‌طور مخفیانه و زیرزمینی، الکل خوراکی تولید می‌کنند. طبیعی است که در کوران کرونا و شایعاتی که به آن‌ها دامن زده می‌شود، این افراد، دام‌های زیادی برای درگیر کردن افراد ناآگاه می‌گسترند. اما آیا واقعا تولید الکل خوراکی در داخل کشور، بدون ضرر و زیان است؛ گزارش‌های بیمارستانی نشان می‌دهد که اغلب این محصولات عوارض خطرناکی در حد نابینایی و مرگ در پی داشته است.

داستان تولید مخفیانه الکل در کشور چیست؟

تا همین چند سال پیش، تنها ۲۰ شرکت تولیدکننده الکل اتیلیکی با ظرفیت اسمی ۱۶ میلیون و ۲۸۱ هزار لیتر در کشور به تولید الکل سفید مشغول بودند که برای درمان و بهداشت مورد استفاده قرار می‌گرفت و فروش الکل سفید در داروخانه‌ها ممنوع بود. اما پس از شیوع کرونا و لزوم ضدعفونی کردن دست و اشیاء مختلف با الکل، هم بر شرکت‌های تولیدکننده افزوده شد و هم داروخانه‌ها می‌توانند الکل سفید ۴۶تا ۷۲ درصد را آزادانه بفروشند.

با برداشته شدن این ممنوعیت، آنان که خود هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده الکل خوراکی هستند فرصت را غنیمت شمرده و شروع به تولید انبوه زیرزمینی این ماده کردند. اما این تولیدات، که بر بیس کشمش، نهاده شده، با افزودن الکل داروخانه‌ای و مواد خاص دیگری به ماده‌ای خطرناک و سمی تبدیل می‌شود و مصرف‌کنندگان را دچار مشکلات جسمی فراوانی می‌کند، به گونه‌ای موارد فوتی در اثر سوءمصرف الکل، ۱۴۲ درصد رشد داشته است.

توضیحات یک تولیدکننده زیرزمینی که اصرار دارد ساقی صدایش کنیم!

به گفته یک «ساقی»، مشروب‌های الکلی در ایران یا وارداتی‌اند که شامل برندهای درجه‌ دو و سه هستند و کیفیت خوبی ندارند یا به‌صورت خانگی ساخته می‌شوند. داروخانه‌ها هم الان الکل‌هایی می‌فروشند چون درصدش پائین است، برخی در تولید الکل خوراکی از آن استفاده می‌کنند. عرق کشمش را می‌گیرند و سپس برای رقیق‌تر کردن آن، الکل داروخانه‌ای و اسانس‌های مختلفی به آن اضافه می‎‌کنند، که عوارض زیادی دارد. این «ساقی» ادامه می‌دهد که همین ماده تولید شده را در همان کارگاه زیرزمینی، می‌ریزند توی یکسری بسته‌هایی با عنوان ودکاهای ساندیسی که روی‌ آن‌ها به زبان خارجی نوشته شده ودکا.

پای صحبت‌های یک ساقی مشروبات الکلی

خودشان دستگاه پرس هم دارند Label (برچسب) هم توی بازار تهران فراوان است. پس این قوطی‌ها و شیشه‌ها را پر می‌کنند، پرس می‌کنند و می‌فروشند. خریدار فکر می‌کند خارجی است اما عرق دست‌ساز زیرزمینی است. این محصولات خوب هم فروش می‌روند. چون خیلی از پولدارها، طالب مشروبات الکلی هستند، تولیدکنندگان زیر زمینی هم وقتی مشتری پولدار باشد، برای خالی کردن دق دل‌شان، داخل آن چیزی که تولید کرده‌اند، ادرار هم می‌کنند!

و این محصولات زیرزمینی، مشتری هم دارد؟

چرا ندارد. کسی که الکلی است، باید هرطور شده، بتواند به موادش برسد، و چون تمام این محصولات زیرزمین رقیق هستند، احتیاج یک الکلی به خرید آن مدام بیشتر می‌شود. بنابراین کار تولیدکننده‌‎های زیرزمینی هم رونق دارد.

مشروبات اصل و خارجی چگونه وارد کشور می‌شود؟

بیشتر مشروب‌ها را از ترکیه می‌آورند. به شیوه‌های مختلف وارد می‌شود. لای وسایل منزل یا توی کامیون‌ها جاساز می‌کنند. می‌آید تهران و توی انبارها پخش می‌شود. از همان‎جا هم خرد می‌شود و کاسب‌های خرده‌پا می‌آیند، می‌گیرند و می‌برند.

یک مصرف‌کننده دائمی و شکایت‌هایش!

به سراغ یک مصرف‌کننده دائمی رفتیم که توسط یکی از دوستان پرستار معرفی شد. این مصرف‌کننده دائمی و یا در واقع معتاد به الکلی یا همان «الکلی» خودمان، به دلیل مصرف مشروبات الکلی، تا به حال دوبار تحت عمل جراحی کبد قرارگرفته، اما خودش می‌گوید که با وجود چنین مشکلی و تاکید پزشک برای عدم مصرف الکل، دیگر کارش از کار گذشته و نمی‌تواند الکل را ترک کند. اما از دست «ساقی»ها و تقلب‎های‎شان شاکی است و می‌گوید حتی به ساقی‌های قدیمی که مشتری دائم آن‌ها بودم هم دیگر نمی‌شود اطمینان کرد؛ هم گران کرده‌اند و هم بی‌کیفیت.

او به‌عنوان یک دائم‎‌الخمر معتقد است که آغاز مصرف الکل، حتی در بهترین نوع و برندش و به میزان کم، شروع یک دردسر جدی برای سلامت مصرف‌کننده است. این ماده هم مانند مواد مخدر، از درون آدم را می‌خورد و از بین می‌برد. او می‌گوید درون ظرف سالم بدن‌تان از این نوع مواد نریزید. چون در نهایت باید این ظرفی-بدن- را روزگاری سالم بود و سرحال، باید مدام از این بیمارستان به آن بیمارستان ببرید و دست به دامن ساقی‌هایی شوید که معلوم نیست چه چیزی داخل این بطری‌ها می‌ریزند و با قیمت گران می‌فروشند.

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:15
Iran (Islamic Republic of)
07:45 - 1400/06/08
به قول هایده نازنین مستی ام دردمنودیگه دوانمیکنه
پاسخ ها
مصرف کننده
Luxembourg
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
خدا عمرش بده !
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
مزاحم ترین و نفرت انگیزترین موجود جهان آدمیه که مست کرده نفرت انگیز به معنی واقعی کلمه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
10:51 ایشان 31 سال پیش فوت کرده.چی رو خدا عمرش بده؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
هایده؟ معلومه یه پیرمرد بازشنسته ای که این همه وقت آزاد داری
ع صدیق
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
چه فایده درمیخانه ها بسته شده اما متاسفانه درتزویر ،ریا،حقه ،دزدی و....
بازبازباز است.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
این نتیجه نهی از منکر است....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
هایده رو خدا عمرش بده؟؟؟!!!
Switzerland
07:49 - 1400/06/08
مصرف کننده مشروبات زیرزمینی هر چی سرش بیاد حقشه چون به این همه توصیه مبنی بر خودکفایی بی توجه بوده.
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1400/06/08
ازادش کنین ابجو که ازاد شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
این که تو بازار میفروشن آبمیوه است آبجو نیست
Iran (Islamic Republic of)
09:57 - 1400/06/08
مشروب چیه؟
فقط شیره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
اره والا
بدون نام
United States of America
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
فقط ماشروم این سوسول بازیا چیه ماشروم خوده بمبه و فوق العاده گرون لعنتی فوق العادس
حسین
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
واقعا چیه آخه مشروب.یه مشت آب الکل
فقط شیره،فقط
Iran (Islamic Republic of)
10:31 - 1400/06/08
تو كشورمون ممنوعه و رتبه شده اين
خخخخخخ
ازاد بود يك كم از اول جلوتر بوديم
خخخخخ
پاسخ ها
MASS
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
اتفاقا برعکس ملت همیشه دنبال موارد ممنوعه هستن آزاد بشه طالب کمتری داره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
خنده نداره نشونگر .... بودنتونه خدا رو شکر آزاد نیست
Iran (Islamic Republic of)
10:47 - 1400/06/08
سلام کسی نمیدونه کدام دادگاه هستن من براش فیش حقوقی بگذارم گناه داره
پاسخ ها
MASS
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
در عوضش...؟؟
Luxembourg
10:52 - 1400/06/08
ساقی ، حمایتت میکنیم .
Iran (Islamic Republic of)
13:48 - 1400/06/08
ممنون از توضیحات وزیر امور خارجه کشور و دلیل عدم تلفظ عربی و انگلییسی و فارسی
Iran (Islamic Republic of)
14:28 - 1400/06/08
خجالت نمیکشید این نظرات عده ای خوش گذران را منتشر میکنید مگر افتخار دارد مصرف الکل انوقت همین ها خدانکند که موردی در مملکت اتفاق بیفتد که ببین چه غوغائی که نمیکنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
خرید باکس 1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
خرید باکس 3
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تنورستان_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر