آزادی واردات خودرو پشت چراغ مجمع
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
استخدام_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
استخدام_3
استخدام_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۶۷۳۲
۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
۱۶۴۵
امینی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خودروسازی تبدیل به حیاط خلوت مجلس و دولت‌های مختلف شده‌اند، بیان کرد: در دهه هفتاد اوج بالندگی صنعت قطعه‌سازی بود، به طوری که ما قطعات ساخته شده توسط صنعتگران داخلی را صادر می‌کردیم، اما امروز به جایی رسیده‌ایم که قطعه سازان داخلی برای کسب سود بیشتر قطعات خود را از چین وارد کرده و به اسم خود جا می‌زنند، امروز صنعت خودرو و قطعه‌سازی با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند و تا زمانی که دولت عزمی برای حل مشکلات این صنایع نداشته باشد وضع فعلی ادامه پیدا خواهد کرد و مردم نباید منتظر کاهش قیمت خودرو‌های داخلی باشد.

فرارو: سخنگوی شورای نگهبان از ایراد مجمع تشخیص به مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو خبر داده و گفته است که این مصوبه بار دیگر به مجلس بازگردانده شد. به گفته هادی طحان نظیف، ساماندهی صنعت خودرو چند بار بین مجلس و شورای نگهبان رد بدل شده است که آخرین ایرادی که شورای نگهبان به آن داشت درباره ماده ۴ این طرح بود.

 طحان نظیف افزود: البته هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقر است طی نامه‌ای مواردی از این مصوبه را به عنوان مغایر با سیاست‌ها اعلام کرده بود که ما در شورای نگهبان بر اساس مقررات موظف هستیم آن‌ها به مجلس منعکس کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام این ماده را مغایر با سیاست‌های حمایت از تولید ایرانی و کار و سرمایه ایرانی، مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مغایر سیاست‌های اداری دانسته بود. حتی ماده ۱۰ مصوبه که قبلا ایرادی به آن وارد نشده بود را مغایر با سیاست‌ها دانستند.

واردات خودرو تنها به نفع عده‌ای خاص است

امرالله امینی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با ما با اشاره به اینکه در تاریخ صنعت خودرو به هیچ عنوان سابقه نداشته که واردات خودرو بتواند این صنعت را رقابت‌پذیر کند، اظهار داشت: اصولا این فرضیه که با وجود رقبای خارجی صنعت خودرو ایران رقابت‌پذیر می‌شود به هیچ عنوان با توجه به خودرو‌هایی که تاکنون به کشور وارد شده، درست نیست، در این راستا در حالیکه خودرو‌های پرتیراژ داخلی که عموم مردم توانایی خرید آن‌ها را داشته باشند، زیر ۳۰۰ میلیون تومان است، قیمت خودرو‌های وارداتی در حال حاضر میلیاردی بوده، بنابراین هیچ سنخیتی بین این دو مقوله وجود ندارد.

وی افزود: طی چند ماه اخیر نمایندگان کمیسیون صنعت مجلس به دنبال آزادسازی واردات خودرو با شیوه‌های مختلف بوده‌اند، اما با توجه به شرایط کشور، نهاد‌های بالادستی فعلاً جلوی این قضیه را گرفته‌اند و آن را متناقض با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی آن هم در شرایط تحریمی امروز می‌دانند، در هر صورت واردات خودرو دردی از مردم دوا نخواهد کرد اینکه گفته می‌شود با واردات خودرو، قیمت‌ها شکسته می‌شود به نوعی عوام‌فریبی است.

امینی گفت: در صورت واردات، خودرو‌های خارجی با افت محسوسی روبه‌رو می‌شود، اما این موضوع ارتباطی به خودرو‌های ساخت داخل و شرکت‌های خودروسازی بزرگ ندارد، بر اساس آمار‌های رسمی تا قبل از ممنوعیت واردات، تنها ۵ درصد از بازار خودرو منحصر به واردات بود، در حالی که ۹۵ درصد بازار در اختیار شرکت‌های داخلی بوده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: حال بر چه اساس و منطقی می‌توان قبول کرد که به طور مثال ۳۰ هزار خودرو در سال قیمت وارد شود و بعد از آن خودرو‌های داخلی با افت محسوس قیمت و حداقل ۲۰ درصدی روبرو شوند، این بازار گرمی که برخی‌ها با استفاده از این تبلیغات فراوان به راه انداخته‌اند که با آزادی واردات، خودرو نیز افت بسیاری خواهد کرد، سرابی بیش نیست و اکثریت قریب به اتفاق مردم از این موضوع منتفع نخواهند شد. بلکه تنها یک قشر مرفه اقلیت از این واردات نفع می‌برند و می‌توانند خودور‌های میلیاردی را با قیمت بسیار کمتری خریداری کنند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: در همین طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات را منوط به صادرات قطعه و خودرو کرد‌ه‌اند، در حال حاضر کدام خودروساز و قطعه‌ساز آنقدر توانایی دارد که صادرات کند، که در مقابل آن بخواهد خودرویی به کشور بیاورد، بنابراین به نظر می‌رسد اساس این طرح اشتباه بوده و نمی‌تواند این صنعت را سر و سامان دهد، بزرگترین مشکل صنعت خودرو خود دولت و دخالت‌های دولت و مجلس در صنعت خودرو است، تا زمانی که مدیران شرکت‌های خودروسازی توسط دولت تعیین شوند، صنعت خودروسازی به هیچ عنوان اصلاح نخواهد شد.

امینی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خودروسازی تبدیل به حیاط خلوت مجلس و دولت‌های مختلف شده‌اند، بیان کرد: در دهه هفتاد اوج بالندگی صنعت قطعه‌سازی بود، به طوری که ما قطعات ساخته شده توسط صنعتگران داخلی را صادر می‌کردیم، اما امروز به جایی رسیده‌ایم که قطعه سازان داخلی برای کسب سود بیشتر قطعات خود را از چین وارد کرده و به اسم خود جا می‌زنند، امروز صنعت خودرو و قطعه‌سازی با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند و تا زمانی که دولت عزمی برای حل مشکلات این صنایع نداشته باشد وضع فعلی ادامه پیدا خواهد کرد و مردم نباید منتظر کاهش قیمت خودرو‌های داخلی باشد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه که برای کاهش قیمت خودرو باید اقدامات اصلاحی و زیرساختی زیادی انجام شود، تصریح کرد: درحال حاضر هزینه تولید بسیار زیاد است و خودروسازان با تولید هر خودرویی زیان بیشتری برای خود کنار می‌گذارند، همچنین بهره‌وری در این صنعت پایین بوده و از تکنولوژی روز نیز خبری نیست، آقایان اگر واقعاً قصد بهتر شدن اوضاع این صنعت را دارند، بهتر است زمینه لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و حضور خودروسازان خارجی، حتی به صورت مونتاژ در داخل را فراهم کنند، به جای اینکه بخواهیم خودرو را به صورت کامل وارد کنند.

وی افرود: باید فضا را طوری فراهم آورند که خودرو در داخل و با مشارکت خارجی‌ها تولید شود، اما فضا برای این کار فراهم نیست، اما آقایان تنها می‌خواهند برای خود و کسب سود‌های میلیاردی چندین هزار خودرو وارد کرده، اما در این بین منافع مردم را پیش می‌کشند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آف دکور _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر