یک ماه تا حذف غربالگری و دشوار شدن سقط جنین
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۵۸۰۸۲
۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۲
۵۴۰۲
حدود ۹ ماه از تدوین طرح غربالگری و حذف سقط جنین که در ذیل طرح تعالی جمعیت و خانواده از سوی مجلس یازدهم مطرح شد، می‌گذرد؛ طرحی که موافقان و مخالفان زیادی دارد.

روزنامه همشهری: حدود ۹ ماه از تدوین طرح غربالگری و حذف سقط جنین که در ذیل طرح تعالی جمعیت و خانواده از سوی مجلس یازدهم مطرح شد، می‌گذرد؛ طرحی که موافقان و مخالفان زیادی دارد.یکی از مخالفت‌های جدی با این طرح، وجود شورای فق‌ها در کنار پزشکان متخصص برای تشخیص مصادیق سقط بود که البته چند روز پیش، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت اعلام کرد که شورای نگهبان با حضور شورای فق‌ها در این طرح مخالفت کرده است؛ گرچه این خبر تا حدودی مخالفان طرح را خشنود کرد، اما با این حال بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در اصل طرح تغییرات چندانی ایجاد نشده است و آنطور که امیرحسین بانکی‌پورفرد، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی به ما گفته است، از یک ماه آینده این طرح به قانون تبدیل شده و به دستگاه‌های مربوطه و اجرایی ابلاغ خواهد شد.

یک ماه تا حذف غربالگری و دشوار شدن سقط جنین

طرح تعالی جمعیت و خانواده ۷۴ ماده دارد، اما رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت گلایه دارد که درباره بسیاری از مواد این طرح که مشوق خانواده‌ها در رفع مشکلات است، غفلت شده و توجه‌شان عمدتا معطوف به موضوع غربالگری و سقط جنین است. او در این رابطه به ما می‌گوید: «حدود ۹ ماده این طرح در حوزه مسائل سقط جنین است. چند ماده در مورد سقط جنایی، چند ماده در مورد سقط عارضی و چند ماده نیز در مورد سقط درمانی است. در مورد سقط درمانی ۲ نوع پیش‌بینی کرده بودیم که شورای نگهبان با یکی از آن‌ها که ایجاد یک شورای فقهی برای مشخص کردن اندیکاسیون فقه بود، مخالفت کرد. البته این شورا تنها شورای فقهی نبود، بلکه ترکیبی از متخصصان پزشکی و ۳ فقیه بود.»

او دلیل مخالفت شورای نگهبان را تعارض با قانون اساسی عنوان می‌کند: «شورای نگهبان اعلام کرد کار شورای فق‌ها ورود به حوزه قانونگذاری است و این موضوع با اصل ۸۵ قانون اساسی سازگار نیست؛ ضمن اینکه به گفته این شورا حضور این سه فقیه که به علت تعیین بعد شرعی موارد سقط پیش‌بینی شده بود، درست نیست. درواقع طبق قانون اساسی تنها شورای نگهبان است که می‌تواند جنبه شرعی موضوعات قانونی را تشخیص دهد؛ بر همین اساس ماده مربوط به تشکیل شورای فقهی از این طرح حذف شد.»

حکم نهایی سقط از سوی قاضی

بانکی‌پورفرد، اما اعلام می‌کند که شورای نگهبان با حضور قاضی در اعلام حکم نهایی سقط، مخالفتی نداشته است؛ «در قسمت دیگر این ماده نوشته شده بود که پس از تشخیص سقط از سوی پزشکان و شورای فقها، با حکم قاضی تا یک هفته بعد اجازه انجام سقط داده می‌شود که شورای نگهبان این موضوع را پذیرفته است. به این معنا که این موضوع ضابطه‌مند می‌شود و سقط تنها در موارد ضروری و صرفا با وجود مجوز‌ها و ضوابط علمی، قانونی و مشروع صورت می‌گیرد. برای همین کمیسیونی متشکل از پزشک متخصص، پزشک پزشکی‌قانونی و یک قاضی تشکیل می‌شود و باید در مدت یک هفته تکلیف سقط مشخص شود.» او یادآور می‌شود در قانونی که اکنون طبق آن کار‌ها انجام می‌شود، حکم قاضی مورد نظر نیست؛ «از سقط‌جنین حرف زدن در مورد جان یک انسان است؛ برای همین به حکم قاضی نیاز است. زمانی که داشتیم این طرح را تهیه می‌کردیم، مشورتی هم با قوه قضاییه داشتیم. در جلسه‌ای با حضور مسئولان شورای‌عالی قضایی تمامی آن‌ها نیز مصر بودند که این موضوع به حکم قاضی نیاز دارد.»

یک ماه تا حذف غربالگری و دشوار شدن سقط جنین

او اصرار بر حضور قاضی در حکم نهایی سقط را وجود اختلاف‌نظر در تعیین مصادیق سقط و عدم ضرورت برخی از آن‌ها می‌داند و می‌گوید: «مثلا عنوان شده بود که امکان سقط کردن جنینی که دچار ناشنوایی مادرزادی است، وجود دارد، اما بعد‌ها مشخص شد که کاشت حلزون در ایران انجام می‌شود و این موضوع قابل درمان است. البته اذعان داریم که این موضوع با گذشت زمان منطقی‌تر و بهتر شده است و در دوره اخیر، کمتر با مواردی برخورد کردیم که موضوع واقعا مصداق سقط یا حرج نباشد. در نهایت از آنجایی که قاضی مسلط به امور حقوقی است، می‌تواند تشخیص دهد که موارد ارجاع شده جزو مصادیق سقط هست یا نیست.»

امکان تشکیل دادگاه تجدیدنظر

با وجود تمام بحث‌ها، به نظر می‌رسد مشکلی همچنان پابرجاست؛ اختلاف‌نظری که ممکن است میان پزشک متخصص و حکم قاضی وجود داشته باشد. بانکی‌پورفرد دراین باره می‌گوید: «در کمیته فقه تشخیص موضوع سقط بر عهده ۲ پزشک متخصص است و تشخیص حکم این موضوع بر عهده قاضی است؛ بنابراین یک هفته فرصت تجدیدنظرخواهی برای حکم نهایی قاضی پیش‌بینی کرده‌ایم. در این شرایط اگر حکم قاضی این باشد که مورد ارجاع شده برای سقط از مصادیق حرج محسوب نمی‌شود، پزشک می‌تواند درخواست تجدیدنظر کند. در این حالت دادگاه ویژه‌ای تشکیل می‌شود و یک قاضی دیگر دوباره موضوع را بررسی خواهد کرد. به هر حال در این شرایط اگر به هر دلیلی خدشه‌ای به نظر قاضی وارد بود، امکان تجدید‌نظر وجود دارد.»
او همچنین می‌گوید که شورای نگهبان در مورد موضوع «حرج» هم، اما و اگر‌هایی داشته است: «شورای نگهبان در مورد واژه «حرج» هم نکته‌ای را مطرح کرده است؛ اینکه تعریف دقیق و محدوده حرج چیست؟ ممکن است به دلیل همین یک نکته مجبور شویم تغییر جزئی در ماده‌های طرح ایجاد کنیم. البته در اصل طرح تغییری ایجاد نمی‌شود و تنها تعریف این واژه مشخص خواهد شد و یک تبصره به آن اضافه می‌کنیم.»

یک ماه تا حذف غربالگری و دشوار شدن سقط جنین

احتمال پیگرد قانونی پزشکان

یکی دیگر از مواد طرح تعالی جمعیت، موضوع غربالگری بود که برای بسیاری از زوج‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. بانکی‌پورفرد در این‌باره می‌گوید: «شورای نگهبان در این‌باره هم نکاتی را مطرح کرده بود. نتیجه نهایی این است که غربالگری با نظر پزشک متخصص امری اختیاری شده است. دوم اینکه امکان پوشش بیمه‌ای آزمایش‌های غربالگری مادر و جنین در مفاد ماده ۵۳ را پیش‌بینی کرده‌ایم. نکته دیگر اینکه در این طرح اعلام شده است که اگر بر اثر غربالگری سقطی صورت بگیرد، چنانکه شواهد قوی در مورد ناهنجاری جنین وجود داشته و انجام آن ضرورت درمانی داشته باشد، پزشک پیگرد قانونی نخواهد داشت، اما اگر بدون شواهد قوی، غربالگری انجام و جنین سقط شود، پزشک مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. متاسفانه تاکنون چنین بوده مواردی که شواهد قوی برای آن وجود نداشت، به مراحل غربالگری سوق داده می‌شد و عارضه سقط به وجود می‌آمد.» او همچنین می‌گوید: «موضوع دیگری که در مورد غربالگری تأکید شده، استانداردسازی ارزشیابی عملکرد و صدور لغو مجوز ارائه‎دهندگان خدمات غربالگری است. در برخی از این آزمایش‌ها موارد مثبت بیش از حد شناسایی می‌شد که به سقط جنین‌‎های سالم منجر می‌شد. در این طرح اعلام کرده‌‎ایم که وزارت بهداشت حتما باید این استاندارد‌ها را مشخص و ارزیابی کند و اگر ارائه دهندگان خدمات استاندارد‌های لازم را رعایت نکردند، مجوزشان لغو شود.»

طرح در آستانه ابلاغ

با توجه به‌گفته‌های رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت به نظر می‌رسد که این طرح با وجود بالا و پایین‌‎های بسیاری که از سر گذرانده، به ایستگاه پایانی رسیده است. او می‌گوید: «اگر مشکلی به وجود نیاید، این طرح تا یک ماه دیگر ابلاغ می‌شود. البته بخشی از مواد این طرح را در بودجه‌‎ امسال پیش‌بینی کردیم و اجرای آن شروع شده است؛ مانند ۲۰۰ میلیون وامی که به زوج‎های جوان داده می‌شود یا تخصیص ۹۰ درصدی هزینه‌های درمان ناباروری که از سوی دولت ارائه می‌شود و ابلاغ هم شده است». او ادامه می‌دهد: «شورای نگهبان تا یک هفته آتی فرصت اعلام‌نظر دارد و البته می‌تواند این مهلت را تا ۱۰ روز بعد از آن هم تمدید کند. اگر نظرش مثبت باشد، طرح تا ۲۰ روز دیگر ابلاغ می‌شود، اگر ابهام یا ایرادی در مورد کلمه حرج وجود داشته باشد، باز یک هفته در مجلس برای رفع این ایراد فرصت داریم و دوباره طرح را برمی‌گردانیم به شورای نگهبان و حدود ۲ هفته به زمانی که گفتم، اضافه می‌شود. اما پیش‌بینی من این است که ان‌شاءالله تا یک ماه دیگر طرح ابلاغ خواهد شد.»

یک ماه تا حذف غربالگری و دشوار شدن سقط جنین

مخالفان چه می‌گویند؟

طرح حذف غربالگری و نسخ سقط‌جنین در حالی در آستانه اجراست که پزشکان متخصص نسبت به آن دچار تردید هستند. اعظم‌السادات موسوی، رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران به ما می‌گوید: «مشکلات این طرح به قوت خود باقی است. اگر پزشکی غربالگری نکند، هیچ مسئولیتی ندارد و زوج باردار در این زمینه نمی‌توانند ادعایی داشته باشند. همچنین اگر پزشکی غربالگری انجام دهد و منجر به سقط شود، مقصر شناخته می‌شود. از هر دوی حالات اینطور برداشت می‌شود که پزشکان ترجیح خواهند داد وارد حوزه غربالگری نشوند و بنابراین حق زوجی که می‌خواهند فرزند سالمی داشته باشند، مخدوش می‌شود.» او نیز به موضوع حرج اشاره می‌کند: «طبق ماده واحده قانون سال ۱۳۸۴ مصوب مجلس شورای اسلامی، موضوع حرج به مادر سپرده شده است؛ یعنی اگر نوزاد دچار بیماری‌های غیرقابل درمان و یا دچار عقب‌ماندگی ذهنی باشد، مادر این امکان را دارد که پیش از ولوج روح، با تشخیص سه‌متخصص مربوطه و سازمان پزشکی قانونی و نظر کمیته سقط پزشکی قانونی سقط را انجام دهد. اما در این طرح، موضوع حرج به تشخیص قاضی گذاشته شده است، درحالی‌که قبلا مصادیق حرج توسط شورایی از پزشکان معتمد تهیه شده بود. ما در انجمن متخصصان زنان اعلام کردیم که اگر در موارد حرج و بیماری‌های صعب‌العلاج تردید دارید، می‌توانیم این مصادیق را بازنگری کنیم تا مورد توافق قرار بگیرد و منتظر پاسخ شورای نگهبان هستیم.» او نتیجه این موضوع را بیش از افزایش سقط‌های غیرقانونی، عدم‌تمایل و ترس از بارداری می‌داند؛ «در زوج‌هایی که سنشان بالاست و یا بیماری‌های زمینه‌ای خانوادگی دارند، ترس و نگرانی از بارداری در آن‌ها بسیار زیاد است.

تعالی جمعیت طرحی ضروری است و حتما باید در کشور اجرا شود. اما مواد ۵۳ و ۵۶ که درمورد غربالگری و سقط قانونی است، نه‌تن‌ها به سقط قانونی کمکی نمی‌کند، بلکه ترس از بارداری و همچنین سقط‌های غیرقانونی را افزایش می‌دهد و آن‌ها در طرح جدید باید به این نکته فکر کنند.» موسوی تأکید می‌کند: «ممکن است امروز یک بیماری، صعب‌العلاج تلقی شود، اما با به‌وجود آمدن روش‌های درمان چند وقت دیگر همان بیماری قابل درمان شود؛ بنابراین مصادیق سقط همیشه قابل بازنگری است و این موضوع دلیل نمی‌شود که اصل موضوع و یک دستاورد مهم پزشکی زیرسؤال برده شده و متوقف شود.»

انتشار یافته: 53
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
06:56 - 1400/07/10
طبق آمار بیش از نود درصد سقط های جنین به صورت غیر قانونی انجام می شود که با قانون جدید این آمار به صد درصد می رسد ، شما فقط جان مادران را به خطر انداختید ، مسیولین بی فکر
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
ببخشيدا شماها هم شديد قاتل ميثله آب خوردن جنين رو از بين ميبريد به حرف يه دكتر يا تشخيص فردي
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
از قتل عام جنین جلوگیری میشه
درضمن اختیاریه ،
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
کدوم بچه ای دلش میخواد بیاد تو این دنیا؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
اتفاقا یه طرح بسیار بیخود و شکست خورده از اول راه هست سقط های زیر زمینی افزایش پیدا میکنه
Iran (Islamic Republic of)
06:57 - 1400/07/10
میخوان جمعیت زیاد بشه حتی افراد عقب مانده ذهنی و جسمی واقعا جای تاسف داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
باید غربالگری. اختیاری باشه. شاید یک پدر و مادری به داشتن بچه ی سالم داشتن اهمیت بدهند سقط بچه ربطی به مجلس و دولت نداره الان غربالگری ۲ میلیون هزینه داره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
میخوان از قتل عام جلوگیری بشه ، بفم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
اگه می خواستن جلوگیری کنن با کرونا قتل عاممون نمی کردن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
کسی که دو میلیون نداره خرج غربالگری بده بهتره بچه دار نشه چون بچش عقده به دل میمونه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
اتفاقا میخوان سقط جنین زیر زمینی زیاد بشه و تعداد کور و فلج و کچل و لال و کر زیاد بشه
Iran (Islamic Republic of)
07:31 - 1400/07/10
بجای حذف غربالگری قانون رایگان شدن آزمایشات و جراحی های مربوط به بارداری رو تصویب کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
آآآآ باریکلا حرف درست همینه
مگه نمی گین جمعیت کم شده خب ب مادران باردار کمک کنید نه اینکه غربالگری رو حدف کنید همین الانشم هرکی دلش میخواد میره غربالگری ...من در دو حاملگیم کسی زورم نمی کرد خودم می خواستم بدونم بچه مشکلی داره یا نه...کسی که الان زورش میاد یا پول نداره پول خرج ازمایش غربالگری کنه چطور بعدها می تونه هزینه بچه مریض رو تامین کنه؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
نمیشه عزیز
چون همیشه احمقانه ترین راه رو انتخاب میکنن
Iran (Islamic Republic of)
07:34 - 1400/07/10
اشکالی نداره اینم میرن ارمنستان انجام میدن . مردم ما خوب یاد گرفتن با شرایط مزخرف خودشونو وفق بدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
آفتاب پرست شاگردشونه
Iran (Islamic Republic of)
07:50 - 1400/07/10
کار بسیار اشتباهیست که غربالگیری حذف شود
قرار نیست به هر نحوی جعمعیت افزایش داشته باشد و لو بچه بیمار و ناقص
Iran (Islamic Republic of)
08:06 - 1400/07/10
زیاد شدن جمعیت به هر طریقی؟ کی این نماینده ها رو انتخاب میکنه که بجای دغدعه مردم به دغدعه خودشون رسیدگی میکنن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
کسی انتخاب نکرده
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1400/07/10
مسئولان هر موقع عرضه داشتن همین جمعیت رو اداره کنن هنر کردن
Iran (Islamic Republic of)
08:17 - 1400/07/10
چه قانون وضع کنین چه نکنین مردم غیر قانونی انجام میدن، فقط اعصاب و پول مردم رو بیشتر هدر میدین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
هدفشون همینه این جماعت عذاب خدا بر ما
Iran (Islamic Republic of)
08:27 - 1400/07/10
با این کار فقط جمعیت سندروم دان زیاد میشه
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1400/07/10
افزایش جمعیت با چه قیمت ؟!
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/07/10
با این قانون فقط آمار سقط جنین غیر قانونی از 90 درصد به 100 درصد میرسه
Iran (Islamic Republic of)
08:31 - 1400/07/10
با این قانون فقط سقط جنین غیر قانونی بیشتر میشه
Iran (Islamic Republic of)
08:55 - 1400/07/10
عکس سونو رو دیدیم دلم به درد آمد چرا تو این اوضاع سه تا بچه دارم هر روز دارم اشک میریزم
پاسخ ها
hosein
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
سلام
قبول دارم خیلی سخته اما توکل کن به خدا شک نکن درهایی رو به روت باز میکنه که جبران تمام زحمتایی هست که کشیدی و میکشی
خودتون و بچه هاتون در پناه پروردگار
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
سقط کن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
خودتو بدبخت و بیچاره نکن سقط کن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
کسی تو این اوضاع بچه نمیاره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
اگه به دنیا بیاری هم اونا بدبخت میشن هم خودت
Iran (Islamic Republic of)
09:03 - 1400/07/10
وقتی مردم اجازه تعیین تکلیف برای بچه خودشون رو هم ندارن.
Iran (Islamic Republic of)
09:51 - 1400/07/10
با این کار فقط دستمزد کسانی که غیر قانونی این کار رو انجام میدادن بیشتر میشه، همین
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1400/07/10
من دو خواهر داشتم که هر دو برای فرزند دومشون متخصص بر اساس نتیجه غربالگری به هردو گفته بود که ریسک بالایی دارند و بهتره سقط جنین بشن که خواهرام قبول نکردند و با استرس فراوان و ناراحتی به خواست خدا تن دادند و بچه های خود را نگه داشتند که هردو بچه سالم و بدون مشکل به دنیا آمدند و خدا شکر که به حرف دکتر گوش ندادند که اگر گوش داده بودند دو انسان رو به اشتباه کشته بودند (لطفا منتشر فرمایید)
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
آزمایش آمینو جوابش صد در صد درسته خدا رو شکر به سلامت دنیا امدن ولی آدم برای یک درصد هم خیلی سخته که بخواد بچه مریضی به دنیا بیاره
Iran (Islamic Republic of)
10:21 - 1400/07/10
طبق آمار بیش از نود درصد سقط های جنین به صورت غیر قانونی انجام می شود که با قانون جدید این آمار به صد درصد می رسد ، شما فقط جان مادران را به خطر انداختید ، مسیولین بی فکر
میخوان جمعیت زیاد بشه حتی افراد عقب مانده ذهنی و جسمی واقعا جای تاسف داره

پفک جای مسئولین مربوطه بود الان بهتر عمل میکرد
Iran (Islamic Republic of)
10:46 - 1400/07/10
تو همه چی مردم سرک میکشن خجالت هم نمیکشن
Iran (Islamic Republic of)
11:15 - 1400/07/10
این مادره که باید ۹ ماه بچه رو حمل کنه و به شکل طاقت فرسایی اونو بدنیا بیاره و بعدم شیردهی و... همه اینها از بدن زن خرج میشه هیچکس حق نداره برای زنی که نمیخواد این رنجو تحمل کنه تعیین تکلیف کنه، از بدن خودتون مایه بزارید
پاسخ ها
اسماعیل
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
این انتخاب قبل از بارداری برای اون مادر وجود داره و میتونه قبل از باردار شدن این تصمیم رو بگیره بعد از اون اون موجول کرم نیست که یک انسان هست و حق حیاط داره
Iran (Islamic Republic of)
11:36 - 1400/07/10
اتفاقا طرح خوبی بود درسته که هزینه بر است ولی در قبال هزینه ای که خدای نکرده یه بچه معلول بر دست خانواده میگذارد کمتر است. بچه های معصومی که عین یه تیکه گوشت بدون حرکت و حرف زدن گوشه ای میفتند غیر از درد و رنج برای والدین و خودشان چیزی ندارند. وقتی نگاهشان میکنی که الان به جای بازی کردن یه گوشه خوابیدن و فقط ناله میکنن. خدایا هیچ بچه ای بیمار نشه
Iran (Islamic Republic of)
11:56 - 1400/07/10
شما به فکر بقیه مزدم باشین که همین ها هم نمیرن گرونی بیداد میکنه هرروز یه قانون میزارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
دوستی بهم گفت ناخواسته. باردار شده. بعد رفته ۸ میلیون داده. سقط کرده. الان با این کار. در خانواده های. بی بضاعت بچه ی. ناقص بدنیا میاد. پولدارها. با پول همه ی مشکلاتشون رو حل میکنند
Iran (Islamic Republic of)
12:36 - 1400/07/10
این حق هر پدر و مادری هست که انتخاب کنند. موضوع شخصیه. همانطور که تا الان بوده! قدرت و قانون با مداخله اثر منفی میزارند.
Iran (Islamic Republic of)
12:39 - 1400/07/10
خود اونایی که این قانون و رو گذاشتن باید غربالگری میشدن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
دمت گرم. بهترین جواب همین بود.
Iran (Islamic Republic of)
12:45 - 1400/07/10
میخوان هرطوریه جمعیت و زیاد کنن ولو اینکه بچه ها ی ناقص الخلقه زیاد شن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۰
موندیم مملکت این همه مشکلات بزرگ داره اینا رفتن دنبال حدف عربالگری، اگه میخواهی جمعیت رو زیاد کنید نه به هر قیمتی انسان ناقص الخلقه به چه درد میخوره خودش هم راضی نیست بدنیا بیاد، هزینه ها رو کم کنید و زوج ها روبرای بارداری حمایت مالی کنید نه به این طريق که خودتون اطهار نظر میکنید
Iran (Islamic Republic of)
14:05 - 1400/07/10
ازدواج نکردم خدا را شکر
Iran (Islamic Republic of)
15:08 - 1400/07/10
با هر بار بارداری و زایمان خطر بیماری ها و سرطان بیشتر می شود
Iran (Islamic Republic of)
15:09 - 1400/07/10
با هر بار بارداری و زایمان خطر بیماری ها و سرطان بالا می رود
Iran (Islamic Republic of)
15:49 - 1400/07/10
با این قانون خیلی ها میترسن و ترجیح میدن بچه دار نشن تا اینکه بخوان یک عمر زجرکشیدن بچه ناقص روببینن
Iran (Islamic Republic of)
19:01 - 1400/07/10
فقط می خواند مردم ضعیف کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دارو سازی عبیدی - فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر