احمدی‌نژاد سکوت کرده یا تغییر استراتژی داده؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۶۰۹۵۳
۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
۱۸۳۱
عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای سابق محمود احمدی‌نژاد درباره سکوت رئیس دولت‌های نهم و دهم بعد از مشخص شدن نتایج سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا آقای احمدی نژاد سکوت کرده است؟ باید به شکست راهبرد ایشان در انتخابات دقت کنید که یکی از پایه‌های جمهوری اسلامی را هدف گرفت.

خبرگزاری ایلنا: عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای سابق محمود احمدی‌نژاد درباره سکوت رئیس دولت‌های نهم و دهم بعد از مشخص شدن نتایج سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا آقای احمدی نژاد سکوت کرده است؟ باید به شکست راهبرد ایشان در انتخابات دقت کنید که یکی از پایه‌های جمهوری اسلامی را هدف گرفت.

داوری با تاکید بر اینکه مسئله احمدی‌نژاد از تغییر دولت‌ها فراتر رفته است، عنوان کرد: اگر گفتارهای رئیس‌جمهور پیشین را در ایام انتخابات و یا حتی بعد از انتخابات بررسی کنیم، به اعتقاد من ایشان سکوت نکرده بلکه زمین بازی را عوض کرده است.

این فعال سیاسی تاکید کرد: ما در قانون اساسی جمهوری اسلامی ۲ بال جمهوریت و اسلامیت را داریم که قابل تغییر نیستند. در اصل ۱۷۷ هم به این نکته اشاره شده است هر تغییری در قانون اساسی می‌تواند اعمال شود به جز « تغییر در جمهوریت و اسلامیت»؛ آقای احمدی‌نژاد کنش تحریمی در انتخابات اخیر داشت و تصورش هم این بود که نرخ مشارکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری در کل کشور زیر ۳۰ درصد است و در تهران هم زیر ۱۰ درصد در این دوره از انتخابات حضور پیدا می‌کنند و طبیعی هم است با یک چنین نرخ مشارکتی نظام دچار نوعی بحران مشروعیت می‌شود. رئیس دولت‌های نهم و دهم هم عَلم تحریم را بلند کرد و قصدش هم این بود ثمره و نتیجه این بحران مشروعیتی که ایجاد می‌شود را در کارنامه‌اش به ثبت برساند و دوگانه خودش با نظام را بسازد.

وی با بیان این‌که مسئله آقای احمدی‌نژاد از تغییر دولت‌ها فراتر رفته است، عنوان کرد: اگر گفتارهای رئیس‌جمهور پیشین را در ایام انتخابات و یا حتی بعد از انتخابات بررسی کنیم، به اعتقاد من ایشان سکوت نکرده بلکه زمین بازی را عوض کرده است. به طور مثال در مسئله افغانستان- حال فارغ از اینکه ما موافق یا مخالف‌ سیاست‌های نظام باشیم- در اوج بحران این کشور و به قدرت رسیدن طالبان وی ۲۷ گفتار و نوشتار را در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی‌اش منتشر کرده و این امر نشان می‌دهد آقای احمدی‌نژاد سکوت نکرده است.

داوری خاطرنشان کرد: مسئله این است که آقای احمدی‌نژاد در حال حاضر نمی‌تواند وارد نقد دولت آقای رئیسی و یا حتی حمایت از دولت ایشان شود، چراکه اعلام کرده بود این انتخابات غیرقانونی و آن استانداردهای لازم را ندارد بنابراین طبیعی است که دولت آقای رئیسی به عنوان برآمده از انتخابات اخیر از منظر آقای احمدی‌نژاد نمی‌تواند مشروعیت داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که تحریم انتخابات از سوی محمود احمدی‌نژاد به سبد رأی سیدابراهیم رئیسی آسیب زد، بیان کرد: آن جریان‌ها و یا بخش‌های از جامعه که به آقای احمدی‌نژاد تمایل داشتند اگر پای صندوق رأی حاضر می‌شدند طبیعتاً در آن صحنه از بین آقایان رضایی، همتی و رئیسی، با توجه به پایگاه و طبقه علاقمند به رئیس دولت‌های نهم و دهم به آقای رئیسی رأی می‌دادند. اما هنگامی که آقای احمدی‌نژاد آن‌ها را از حضور در انتخابات منع می‌کند و استراتژی تحریم را پیش می‌گیرد و می‌گوید من در این انتخابات رأی نمی‌دهم و پیامی را به هوادارانش می‌دهد، طبیعی است که آرا از سبد رأی آقای رئیسی کم شد زیرا افراد در خانه نشستند و در انتخابات شرکت نکردند. بنابراین از این منظر آقای احمدی‌نژاد نمی‌تواند منتقد دولت آقای رئیسی باشد زیرا اساساً انتخابات را که یکی از مهم‌ترین پایه‌های مشروعیت جمهوری اسلامی است، زیر سوال برده است.

این فعال سیاسی یادآور شد: آقای احمدی‌نژاد حتی بعد از انتخابات در موضوعات بین‌المللی در جاهایی می‌ایستد که سیاست جمهوری اسلامی چیز دیگری است. اگر نگاهی به موضع ایشان در موضوعاتی مانند افغانستان و منطقه و یا شرق آسیا بیندازید، خواهد دید که موضع‌اش، نه تنها همسو با نظام نیست بلکه اتفاقا در تضاد است. به اعتقاد من آقای احمدی‌نژاد از بهمن ماه سال گذشته زمین بازی را عوض کرده است و سفر ایشان را به امارات می‌توان در همین چارچوب تحلیل کرد؛ این‌که ایشان بدون دعوت از سوی مقامات اماراتی راهی این کشور می‌شود را باید در یک چنین بستری بررسی کرد.

داوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود سکوت رئیس دولت‌های نهم و دهم ناشی از این است که سهم خودش را از کابینه ابراهیم رئیسی با حضور وزرا و اعضای دولتش گرفته است و برای همین است که دیگر انتقادی نمی‌کند، گفت: این تحلیل ژرونالیستی است من شما را ارجاع می‌دهم به بیانیه ۴۳ وزیر و معاون رئیس جمهور در دولت‌های نهم و دهم که در فرودین ۹۷ منتشر شد. تمام کسانی که در دولت نهم و دهم بودند و امروز در دولت آقای رئیسی مسئولیت گرفتند، حال چه مانند آقای سید محمد حسینی معاون پارلمانی شدند و یا آقای مسعود میرکاظمی که به نوعی فرمانده اقتصادی دولت شده است و مابقی افرادی که اسم برده می‌شود در کابینه سیزدهم حضور دارند این‌ها تماماً کسانی هستند که در آن بیانیه اعلام برائت خود از آقای احمدی‌نژاد را امضا کرده‌اند.

وی تاکید کرد: شرط ورود وزرا و کسانی که در دولت نهم و دهم بودند به دولت آقای رئیسی این بوده که هیچ ارتباطی با آقای احمدی‌نژاد نداشته باشند و این افراد از این فیلتر عبور کردند و تاکید شده بود که چه به لحاظ گفتمانی و چه به لحاظ سازمانی حق ندارند هیچ‌گونه همکاری با رئیس‌جمهور پیشین ایران داشته باشند و یا توصیه‌ای را از طرف ایشان اجرا و پیگیری کنند.

این فعال سیاسی ادامه داد: به نظر می‌رسد نظام از آقای احمدی‌نژاد عبور کرده است و وی را یک عنصر صالح برای امور اجرایی کشور نمی‌داند و به همین دلیل افرادی که در گذشته با وی همکاری کرده‌اند، تحفظ بیشتری دارند با ایشان مرزبندی خودشان را مشخص کنند تا انگ نخورند و زیر سوال نروند و مسئولیت‌شان تحت‌الشعاع با رئیس دولت‌های نهم و دهم قرار نگیرد؛ چراکه آن‌ها از این منظر خودشان را آسیب‌پذیر می‌دانند و سعی می‌کنند مرزبندی پررنگ‌تری داشته باشند

وی افزود: فردی در دولت آقای رئیسی، به طور مثال آقای زلفی‌گل وزیر علوم و یا آقای خاندوزی وزیر اقتصاد که هیچ‌گاه ارتباط سازمانی و تشکیلاتی با آقای احمدی‌نژاد نداشتند از آزادی عمل بیشتری در ارتباط با آقای احمدی‌نژاد برخوردار هستند تا وزرا و نیروهایی که در دولت وی بوده‌اند.

داوری تاکید کرد: اصلا این گونه نیست که ما عکس دوکابینه را کنار هم بگذاریم و بگوییم کابینه دولت سیزدهم بازتولید دولت نهم و دهم است، بله؛ از منظر اسامی حتما این گونه است اما از نظر رسم اصلاً این گونه نیست علاوه بر این‌که این افراد بیانیه اعلام برائت از احمدی‌نژاد را امضا کردند و این یعنی این‌که هیچ نسبتی بین اعضایی که در دولت‌های نهم و دهم حضور داشتند و امروز به دولت آقای رئیسی آمدند، با احمدی‌نژاد نیست به طوری حتی در حد ارتباط تلفنی هم دیگر ارتباطی ندارند، بنابراین به نظرم این تحلیل درست نیست که آقای احمدی‌نژاد سهم خودش را از دولت آقای رئیسی گرفته است.

وی ادامه داد: آقای احمدی‌نژاد از روزی که اعلام کرد من رد صلاحیت شدم و در انتخابات شرکت نمی‌کنم به آقای رئیسی آسیب زد زیرا آنچه که وی تحریم کرد، بخشی از پایگاه اجتماعی آرا خود بود که نگذاشت وارد صحنه انتخابات شوند که اتفاقا اگر می‌آمدند به آقای رئیسی رأی می دادند. معتقدم اگر آقای احمدی‌نژاد انتخابات را تحریم نمی‌کرد شاید بین ۲ تا ۲ میلیون و پانصد هراز رأی به آرای آقای رئیسی اضافه می‌شد و رأی ایشان به بالای ۲۰ میلیون می‌رسید. چراکه اگر به جغرافیای آرا باتوجه به آنچه که وزارت کشور دولت آقای روحانی منتشر کرد، نگاه کنیم می‌بینیم که مناطق کمتر برخوردار و روستایی نرخ مشارکت پایینی در این دوره از انتخابات داشتند که این‌ها شاید بخشی از آن‌ها افرادی بودند که می‌خواستند احمدی‌نژاد در صحنه باشد.

داوری گفت: شاید احمدی‌نژاد خودش هم می‌خواهد در فضای سیاسی این بازتاب را نشان دهد که هنوز نیروهایش در قدرت هستند اما در واقعیت اصلا این‌گونه نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:34
Iran (Islamic Republic of)
13:12 - 1400/07/21
دوران احمدی نژاد،سالهاهست که بپایان رسیده!
Iran (Islamic Republic of)
13:18 - 1400/07/21
یعنی احمدی نزاد بدون اطلاع دولت امارات رفته انجا کدام عقل باور میکند
United States of America
14:10 - 1400/07/21
همه نزدیکانش اومدن سرکار ،همینو میخواست که شد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی