فوتبال چه چیزی از جامعه ما را عیان کرد؟
۱۱۸۶۹۰
۰۵ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵
۷۱۱۷
فوتبال و جام جهانی وفاق برآمده از تنوع و تکثر جامعه ایرانی را نشان داد و امیدی به وجود آورد که ما می توانیم یک روح، یک قلب و یک ملت باشیم.
خبرگزاری ایسنا: فوتبال و جام جهانی وفاق برآمده از تنوع و تکثر جامعه ایرانی را نشان داد و امیدی به وجود آورد که ما می توانیم یک روح، یک قلب و یک ملت باشیم.

جواد دلیری در ادامه یادداشت امروز اعتماد نوشت: جام جهانی برای ایران تمام شد؛ تورنمنتی از «امید و حسرت»، این 10 روز برای ایران و ایرانی با شروع شیرینش و پایان تلخ آن یک دستاورد مهم داشت.

فوتبال، این روزها شاه بیت مکالمات روزمره شده است. جامعه از بازی منظم و با برنامه تیم ملی فوتبال ایران به وجد آمده است. کار به جایی رسید که پس از شکست خفیف مقابل آرژانتین، مردم کشور به خیابان ها آمدند و شکست را جشن گرفتند. چنین واکنشی در تاریخ بی نظیر بود.

فوتبال دیگر «بازی سرگرم کننده» نیست و تبدیل به صنعتی فراگیر در کشورها شده است. هیچ پدیده یی در دنیا وجود ندارد که این گونه دو کشور مقابل هم قرار داشته باشند، بازی تبدیل به یک جنگ تمام عیار شود، یک طرف برنده و کشوری دیگر بازنده باشد ولی ملت هر دو کشور به شادی بپردازند. فوتبال حالا عامل همبستگی مردم کشورهاست. با هم آرزو می کنند، با هم می خندند و در آغوش هم گریه می کنند.

دیشب در زمان برگزاری بازی ایران با بوسنی، خیابان های کشور خلوت ترین لحظات تاریخی اش را طی کرد. «وفاق فوتبال» همین است و حالا ایرانی ها بخشی از اعتبار از دست داده شان را در قدرت فوتبال شان می بینند. اما این بهانه یی بود که بدانیم وفاق، هم پذیری وانسجام ملی، اجزای اقتدار ملی و سازه های یک نظام اجتماعی پویا را شکل می دهند. برخلاف آنچه در ذهن سیاست زده ما ایرانیان رسوب کرده، وفاق و وحدت در علم الاجتماع صرفا یک کلید واژه سیاسی نیست که فعالان صحنه قدرت بهره خود را از آن برداشت کنند. محتوا و جوهره اندیشه وفاق را ارزش ها و هنجارهای مقبول آن جامعه می سازند.

 اگرچه ممکن است در مقطعی از تاریخ، قرائت ها و برداشت های گوناگونی از هنجارهای هویت ساز جامعه ارائه شود اما در هر حال وفاداری و دلبستگی به ارزش های بنیادین اعتقادی، مدنی و اخلاقی، رمز پایداری یک نظام اجتماعی محسوب می شود. بنابراین اگر بخواهیم این مفاهیم نقش واقعی خود را در پهنه مناسبات اجتماعی ایران که علایمی از ناهمسازی را نمایان کرده باز یابد لاجرم از حصار تنگ سیاست و سیاست زدگی باید آزاد شوند.

 سال ها توقف در جنبه های سیاسی وفاق و وحدت باعث شده غفلت جدی از کاربرد این اصول در مسیر واقعی آن یعنی ساختن هویت ملی جامعه حاصل شود. درست است که شقاق و تشتت بین جریانهای سیاسی هزینه ها و خطراتی را متوجه نظم عمومی می کند. بنیان سیاست اگر از ناحیه رفتارهای ناهنجار حزبی آسیب ببیند قابل ترمیم است. اما ترمیم شکاف و گسل هایی که در ساختار قومی و فرهنگی یک جامعه پدید می آید چندان سهل و ساده نیست. حداکثر نتیجه آشفتگی نظام رفتاری بازیگران سیاسی، یاس و سرخوردگی توده هاست اما برآیند تعارض نسل ها وقومیت، فروپاشی نظم اجتماعی است.

تعارضات فرهنگی و شکاف های اجتماعی تا دیروز درشمار دغدغه نخبگان مطرح می شد و جامعه شناسان و پژوهشگران حوزه اجتماعی به صورت جسته گریخته این موضوع را در مباحث دانشگاهی و علمی خود پیش می کشیدند، اما اکنون این بحث در دستور کار سیاستگذاران و تصمیم سازان سیاسی و امنیتی قرار گرفته است. اما واقعیت این است که تا نیل به یک اجماع ملی و موثر در ارتباط با عوامل همگونی اجتماعی مسیر طولانی باید طی شود. اجماع ملی پیرامون یک موضوع اجتماعی و فرهنگی آنگاه به سوی اصلاح راه خواهدکشید که از ساده سازی و بزرگنمایی آن احتراز شود و در فضایی به دور از تعصبات جناحی و نگرش های کلیشه یی مورد ارزیابی قرارگیرد.

در دوره های گذشته غالباً وفاق را به صورت دستوری می دیدند و با همین برداشت فرآیندی بخشنامه‌ای را برای اجرای آن تجویز می کردند، این درحالی است که در جوامع مدرن امروز وفاق یک فرآیند اجتماعی و جزیی از «کنش های انتخابگرانه» محسوب می شود که از خرد و عقلانیت آنها می خیزد.

از این منظر، فوتبال و جام آرزوها یک فرصت بود که باید از آن بهره برد و چون یک الگو آن را به کار گرفت: وفاق برآمده از تنوع و تکثر جامعه ایرانی در این جام جهانی نشان داد و امیدی به وجود آورد که ما می توانیم یک روح، یک قلب و یک ملت باشیم.
برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1393/04/05
جام جهاني اينو نشون داد كه چقدر ملت ناراحتي هستيم چقدر دنبال يه بهانه براي شادي هستيم، جوري شديم كه با يه باخت هم ميايم تو خيابون برا شادي اينا همه دليلش كمبود شادي براي اين مردمه
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1393/04/05
من قصد توهین به کسی ندارم اما لزومی نداره ما توی رشته ای که استعدادش رو نداریم اینقدر هزینه کنیم و اصرار داشته باشیم که خوبیم... خوب نیستیم توی فوتبال باید اینو قبول کنیم... مگه همه ی کشورها فوتبالشون بیسته؟؟خوب بجاش این رشته های افتخارآفرین میتونه جایگزین باشه یک دهم این همه هزینه اگه در والیبال بشه تا دو سه سال دیگه ما یکی از ابر قدرت های اول والیبال دنیا میشیم، اما به نظر شما چند سال دیگه ما میتونیم توی جام جهانی از گروهمون صعود کنیم؟؟ پس این همدلی رو توی بقیه رشته ها ایجاد کنیم .... این همه تبلیغات برای هیچی نکنید خواهشا ... بازی با آرژانتین هم ما خوب بودیم نسبت به خودمون اما فوتبال این نیست که ما بازی می کنیم ....
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1393/04/05
این بازی ها به ما نشون داد که چقدر آدمهارو زود گنده میکنیم واقعا تیم ملی با همه ستاره های میلیاردی و با همه هزینه های میلیاردی اونم توشرایط نابسامان اقتصادی زور بازی نداشت
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1393/04/06
سلام اگرمردم اومدن باخت؟ روجشن گرفتن بخاطرحق شناسیشون بودچون باخت نبودحقکشی شده بودولی توبازی بوسنی انگارحاتم بخشی کردن جلوی دروازه تکراراشتباه قبلی! ازیک حرفه ای؟پذیرفته نیست لابد دیدید کی رش چطورخودخوری میکرد درنیمه دوم که چرابیحال بازی میکنید ؟باقدرت بازی کنیدکه کمی بازی جون گرفت لذاارزش اینهمه سرمایه گذاری برای تکراراشتباهات بیهوده است عیب ازکجاست ؟چرابچه ها دربازی بوسنی بیحال بودند؟چرامثل طرف مقابل پاس بعقب نمیدادندتاارایش دلخواه تنظیم شود ؟چراجلوی دروازه خودی دیریب میکردند؟که گل بخورن؟.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج