منتظر قطعی برق و خاموشی باشید
۱۲۴۹۸۳
۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۸
۶۱۱۹
با فرا رسیدن موج جدید گرما در نخستین روز کاری هفته جاری پیک مصرف برق کشور بار دیگر از مرز 47 هزار مگاوات عبور کرد تا عملا روز گذشته ذخیره عملیاتی برق نیروگاه‌های کشور صفر شود.
خبرگزاری مهر: پس از سه روز سقوط مصرف برق در کشور با فرا رسیدن موج جدید گرمای تابستانی به اکثر استان های کشور، پیک مصرف برق ایران بار دیگر رکورد زد.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران امروز با انتشار گزارشی، اعلام کرد: روز گذشته پیک مصرف برق ایران بار دیگر از مرز 47 هزار مگاوات عبور کرد و به 47 هزار و 105 مگاوات رسید.

از این رو با اوج گیری پیک مصرف برق، روز گذشته ذخیره عملیاتی نیروگاه‌های برق کشور هم صفر شده است که در صورت افزایش بیش از 47 هزار و 105 مگاوات شاهد خاموشی ها در برخی از شهرهای کشور بودیم.

با وجود افزایش بی سابقه پیک مصرف برق برای تابستان سالجاری، ظرفیت تولید برق در مجموعه نیروگاه های حرارتی، برقآبی و اتمی کشور از ابتدای سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش یافته است.

در این بین هر چند تولید برق امسال افزایش یافته اما مسئولان وزارت نیرو هشدا داده اند در صورتی که مردم در تیر و مرداد ماه سالجاری در مصرف این انرژی پاک 10 درصد صرفه جویی را در دستور کار قرار ندهند کشور با خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده‌ای روبرو خواهد شد.

پیش بینی‌های مسئولان وزارت نیرو هم نشان می دهد که با افزایش محسوس دمای محیط در هفته جاری، اگر روند رشد مصرف برق در بخش تقاضا تداوم داشته باشد، مصرف برق از 47 هزار و 500 مگاوات عبور کرده و حتی به مرز 49 هزار مگاوات خواهد رسید.

هر چند تولید و مصرف برق در روزهای اخیر سر به سر شده است اما در برخی از نقاط کشور گزارش هایی مبنی بر خاموشی های پراکنده برق گزارش شده است.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاموشی های جست و گریخته را وجود برحی از مشکلات فنی در شبکه برق عنوان کرده و یادآور شده است: راندکان و بازده نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و بخار به‌طور طبیعی با افزایش دمای محیط کاهش می‌یابد، از این رو بخش قابل‌توجهی از تولید برق کشور ازطریق نیروگاه‌های سیکل ترکیبی انجام می‌گیرد که همراه با افزایش دما، میزان قابلیت تولید کاهش می‌یابد.

سید محمد هاشمی مدیرعامل توزیع نیروی برق تهران بزرگ هم با بیان اینکه با وجود افزایش مصرف، تهران با کمبود برق دست و پنجه نرم نمی‌کند، دلیل برخی از خاموشی‌های پراکنده را دستکاری فیوز برق برخی توسط برخی از مشترکان اعلام کرده است.

سید زمان حسینی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران هم یکی از دلایل اوج گیری پیک مصرف برق تابستانی در کشور را دستگاه‌های سرمایشی عنوان کرده و تاکید کرده است: تابستان امسال پیش بینی می شود حدود 5.5 درصد رشد مصرف در محدوده برق منطقه‌ای تهران (استانهای تهران، البرز و قم) داشته باشیم در این اواخر مصرف برق نزدیک 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

با افزایش پیک مصرف و ثبت رکوردهای جدید مصرف برق تابستانی، حجم صادرات برق کشور در مقایسه با ماه های بهاری با کاهش همراه شده است.

بر این اساس وزارت نیرو به منظور پایبندی به قراردادهای تبادل و صادرات برق با کشورهای همسایه بخش عمده ای از صادرت برق کشور را در ساعات اولیه بامداد و شبانگاهی انجام می دهد تا پایداری شبکه برق در داخل کشور حفظ شود.

آخرین گزارش رسمی منتشر شده از سوی وزارت نیرو نشان می دهد که در طول چند روز گذشته تاکنون به طور متوسط بین 1200 تا 1400 مگاوات برق با کشورهای همسایه تبادل شده است.

از این رو مجموع میزان صادرات برق ایران به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه در روز شنبه هفته جاری 1352 مگاوات و مجموع واردات برق از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان به میزان 72 مگاوات ثبت شد ضمن آنکه تراز تبادل برق ایران با کشورهای همسایه روز گذشته به مثبت 1280 مگاوات رسید.

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان انرژی الکتریکی مبادله می‌کند.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:57 - 1393/04/30
صله ارحام زیاد انجام بدین توخونه دوستان زیاد رفت و امد کنید تا صرفه جویی بشه!!!ما پنج تا خواهروبردریم تو هفته سه روز خونه نیستیم چراغامون خاموشه و صرفه جویی میشه!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:48 - 1393/04/30
مدام از رسانه ها میشنویم که فاز چندم فلان نیرو گاه راه افتاده و وارد مدار شده است. این یعنی چه؟!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج