با دهاني‌كه‌ هميشه خشك است، چه كنيم؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۲۹۶
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۶:۱۹
۱۲۳۵۷
مشكلي كه زيبايي لب‌ را هم به خطر مي‌اندازد
بعضي وقت‌ها كه مي‌ترسيم يا دچار هيجان مي‌شويم، آب دهان‌مان خشك مي‌شود و اين مسئله ما را با مشكل روبه‌رو مي‌كند، حالا فرض كنيد در تمام 24 ساعت اين مشكل را داشته باشيد، با چنين مشكل آزاردهنده‌اي چه خواهيد كرد؟
مشكل خشكي دهان وقتي اتفاق مي‌افتد كه دهان يا اصلا بزاق ترشح نمي‌كند يا ميزان ترشح آن كم است. اگر ترشح بزاق شما كم باشد ممكن است بزاق غليظ و سخت شده و قورت‌دادن آن مشكل شود اما فكر نكنيد خشكي دهان و كمبود بزاق فقط وقتي اتفاق مي‌افتد كه تشنه هستيد، نه، عوامل متعددي مي‌تواند باعث اين حالت شود. در ضمن يادتان باشد‌ بزاق‌ دهان شما به هضم مواد‌غذايي كه مي‌خوريد كمك مي‌كند، تكه‌هاي غذا را از لابه‌لاي دندان‌هاي شما دور مي‌كند  در نتيجه باعث افزايش عمر دندان‌هاي شما مي‌شود.وقتي صحبت سخت مي‌شود

وقتي بزاق كم‌ترشح شود، پوست اطراف لب خشك و سخت مي‌شود؛ اين مسئله مي‌تواند به پوسته پوسته‌ شدن لب و ايجاد زخم‌هايي در پوست گوشه‌ دهان شود و مشكل آزاردهنده‌اي براي شما رقم بزند. در اين موارد زبان شما احساس خشكي، زبري و بي‌حسي مي‌كند. در اين وضعيت شما در بلع غذا و حتي صحبت‌كردن مشكل خواهيد داشت چرا كه بزاق حالت نرم و مرطوب‌كردن زبان و حفره دهان را هم بر عهده دارد.

سيگار چه تاثيري  بر خشكي دهان دارد؟

ده‌ها دليل براي ترك‌ سيگار وجود دارد، خشك‌شدن دهان و بدبوشدن دهان يكي از اين دلايل است. خود سيگار‌كشيدن باعث خشكي دهان نخواهد شد اما سيگار، پيپ، قليان و حتي جويدن تنباكو مي‌تواند خشكي دهان را بدتر كند. كافئين هم يكي از مواردي است كه مي‌تواند باعث خشكي دهان يا تشديد آن شود.

اهميت نخ دندان و مسواك

اگر دچار مشكل خشكي دهان هستيد با پزشك يا دندان‌پزشك خود مشورت كنيد. حتما به او در مورد داروهايي كه مصرف مي‌كنيد بگوييد. همچنين يادتان باشد حالت خشكي دهان مي‌تواند نشانگر وجود بيماري يا حالتي در بدن‌تان باشد. اين نكته را هم فراموش نكنيد كه كم‌شدن بزاق دهان براي دندان‌‌ها مضر است‌ براي همين اگر اين مشكل را داريد مراجعات مكرر به دندان‌پزشك خود داشته باشيد. قطعا اين نكته‌ها را دندان‌پزشك‌تان به شما يادآوري خواهد كرد اما ما هم روي اين موضوع تاكيد مي‌كنيم كه حتما هر بار بعد از غذاخوردن دندان‌هاي‌تان را مسواك بزنيد و نخ دندان‌ بكشيد. اگر هم نمي‌توانيد در محل كار مسواك بزنيد حداقل دهان‌تان را شست‌وشو دهيد و غرغره كنيد. طي روز هم بارها و بارها دهان‌تان را شست‌وشو دهيد و نگذاريد دهان‌تان هيچ‌گاه خشك باشد.چرا دهان‌تان بدبو مي‌شود؟

خشكي دهان مشكلي نيست كه به‌خودي خود وجود داشته باشد و مشكل ديگري را هم به‌دنبال خود رقم نزند، از آنجا  كه در اين حالت ميزان بزاق در دهان شما كم خواهد بود در نتيجه مواد‌غذايي از لابه‌لاي دندان‌ها و لثه‌هاي شما برداشته نخواهد شد در نهايت هم دندان‌هاي‌تان خراب خواهد شد و هم دهان‌تان بوي بدي خواهد داد. در ضمن ممكن است درصورت استفاده از رژ لب متوجه شويد تكه‌هايي از رژ لب روي دندان‌هاي‌تان خواهد ماند كه پاك نمي‌شود چرا كه بزاقي نيست كه آن را بشويد. در ضمن احساس خشكي دهان و گلو حتي مي‌تواند احساس خفگي و سخت شدن تنفس را هم به فرد بدهد.داروهايي كه دهان را خشك مي‌كنند

بيشتر از 400 نوع دارو مي‌توانند باعث ايجاد حالت خشكي دهان شوند كه شايع‌ترين آن‌ها داروهاي ضدحساسيت و داروهاي درمان سرماخوردگي هستند كه توسط افراد بسيار زيادي در فصل‌‌هاي بهار و زمستان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. جدا از اين بسياري از داروهاي تجويزشده براي افزايش فشار خون، مشكلات مثانه و نيز مشكلات روحي و رواني هم مي‌توانند اين حالت را ايجاد كنند. در ضمن برخي شيوه‌هاي درماني مثل داروهاي شيمي‌درماني يا اشعه‌درماني (راديوتراپي) هم اين حالت را ايجاد مي‌كنند.مزه غذاها را نمي‌فهميد

هرگونه آسيب عصبي و صدمه به سر و گردن مي‌تواند باعث خشكي دهان شود. رشته‌هاي عصبي مامور رساندن پيا‌م‌هاي مغزي به غدد ترشح‌‌كننده بزاق هستند و اگر اين رشته‌ها آسيب ببينند ممكن است نتوانند كار خود را خيلي خوب انجام دهند در نتيجه ترشح بزاق انجام نگيرد. در ضمن اينگونه آسيب‌ها ممكن است باعث شود فرد ديگر مزه غذا را هم حس نكند. گيرنده‌هاي درك طعم و مزه غذا در دهان و حلق است و در واقع اين مراكز با سنجش غذاي همراه با بزاق كار مي‌كنند به همين دليل در اين افراد ممكن است حالت ‌احساس‌نكردن طعم غذا ايجاد شود.

وقتي اشك هم نمي‌توانيد بريزيد

يك بيماري به نام سندرم شوگرن هم مي‌تواند باعث ايجاد خشكي‌ دهان شود. اين بيماري يك نوع حالت خودايمني است (بيماري‌هاي خودايمني حالتي است كه در آن بخشي از بدن عليه بخشي ديگر از بدن وارد عمل مي‌شود) كه در آن سلول‌هاي لنفوسيتي خون به غدد اشكي و بزاقي بدن حمله مي‌كنند؛ اين باعث مي‌شود كه چشم‌ها و دهان فرد خشك شود. در ضمن بيماري‌هاي مزمن و پيشرونده‌اي چون ديابت و بيماري ايدز هم مي‌توانند طي دوره خود اين حالت را ايجاد كنند.

منبع : مجله سیب سبز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
خرید باکس 3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
کالازم_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر