راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
استخدام_1
استخدام_3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
کتاب لند_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۸۱۴۹۹
۰۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۴
۴۲۴۷۷
معماران عصر دیجیتال
در ادامه ی مطلب های مربوط به رموز موفقیت مدیران و کارآفرینان بزرگ دنیا یا بعبارتی دیگر، کیمیاگران عصر، در این مطلب، به سراغ «پير اميديار» بنيانگذار ايراني‌تبار سايت eBayو ثروتمندترین مرد ایرانی! رفته ایم.
لاپلاس: در ادامه ی مطلب های مربوط به رموز موفقیت مدیران و کارآفرینان بزرگ دنیا یا بعبارتی دیگر، کیمیاگران عصر، در این مطلب، به سراغ «پير اميديار» بنيانگذار ايراني‌تبار سايت  eBayو ثروتمندترین مرد ایرانی! رفته ایم.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

امیدواریم این سری مطالب بخش رموز موفقیت در کار و سرمایه ، کمکی باشد هر چند کوچک برای جوانان و بطور کلی عموم افراد برای راه اندازی و توسعه کسب و کارشان و ساخت یک بنیان فکری کارآفرینی برای کشور عزیزمان.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

پیر امیدیار رئیس و موسس سایت ای‌بی (eBay) اولین و معروف ترین وب‌گاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی می باشد که تا آخر سال ۱۹۹۸، ۱/۲ میلیون عضو ،۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود به همراه داشت. حال بعد از گذشت حدود ۱7 سال شرکت بزرگی شده است با بیش از ۶۰۰۰ کارمند و میلیاردها دلار سهام. آن چه می خوانید خلاصه ای است از تاریخچه ی E-Bay و زندگینامه او.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

وقتي پير اميديار سايت eBay.com را به عنوان يک نوع سرگرمي راه‌اندازي کرد، فکرش را هم نمي‌کرد روزي صاحب بزرگ‌ترين بازار اينترنتي جهان شود که روزانه چهار ميليون حراج در آن صورت مي‌گيرد، هر ۲۴ ساعت نيم ميليون گزينه براي خريد در آن وارد مي‌شود و ارزشي معادل ده ميليارد دلار پيدا مي‌کند.

پس از خواندن مقالات مختلفي در مورد eBay و موسس ایرانی آن، مطالب جالبي ياد گرفتیم که فکر مي کنیم براي هر کسي که بخواهد يک کسب و کار جديد را شروع کند ميتواند مفيد باشد، در ادامه اين پست، این مطالب را نکته وار برايتان آورده ایم.

۱– امتحان کنيد.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

اميديار مي‌گويد وقتي به دست‌آوردهاي افراد موفق نگاه مي‌کني و مي‌گويي: «عجب کار سختي بوده!»، مطمئن باش کار سختي بوده و وقتي به کارهايي نگاه مي‌کني که به نظر آسان مي‌رسند، احتمالا آن‌ها هم سخت بوده‌اند. تا وقتي خودت دست به کاري نزني، هيچ وقت نمي‌فهمي که واقعا چه‌طور بوده است. تو در بعضي چيزها شکست خواهي خورد، اين تجربه ي آموزنده‌اي است که تو نياز داري آن را با خودت ببري و در تجربه بعدي‌ات استفاده کني.

2– دنبال علايق تان برويد.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

موسسeBay  تاکيد مي کند، اگر به چيزي خيلي علاقه داشته باشي و سخت کار کني، فکر مي‌کنم موفق خواهي شد. ولي اگر تجارتي را شروع کني تنها به اين اميد که کلي پول پارو کني، احتمالاً موفق نخواهي شد. چون اين دليل اشتباهي براي شروع يک کار تجاري است.

تو بايد واقعاً به کاري که داري انجام مي‌دهي، باور داشته باشي، بايد آن‌قدر به آن علاقه داشته باشي که بتواني زمان و تلاش لازم را براي رساندن آن کار به موفقيت، کنار بگذاري. آن وقت است که به موفقيت خواهي رسيد.

وي مي‌گويد من به دنبال چيزي بودم که از انجام دادنش لذت مي‌بردم. در واقع علاقه خودم را دنبال مي‌کردم. اگر از کار لذت ببريد، ديگر کار حساب نمي‌شود. من هميشه دوست داشتم با کامپيوترها سروکار داشته باشم، محرک و انگيزه من اين بود که بتوانم نرم‌افزاري ايجاد کنم که براي آدم‌ها سود داشته باشد و بر روي آن‌ها تاثير بگذارد.کاري که من مي‌کردم واقعاً کار نبود، مانند اين بود که دارم تفريح مي‌کنم.

۳– از چيزهاي اطرافتان ايده بگيريد.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

شبى در سال ۱۹۹۵ اميديار، مهندس جوان برنامه نويس ايرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوري Pez بود (Pez يک نوع شيرينى است که معمولا در يک ظرف کوچک پلاستيکى به شکل عروسک قرار ميگيرد)، مشغول خوردن شام بود که نامزدش ازآنکه شريکى براى ايجاد يک کلکسيون Pez در سانفراسيسکو ندارد گله کرد.

اميديار به او پيشنهاد کرد که از اينترنت براى پيدا کردن شريک تجارى استفاده کند. بنابراين  وي در وب سايت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى اين موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web  گذاشت، برنامه ايکه او برروى وب سايت شخصى خود ايجاد کرد و به کاربران امکان  ليست کردن وسايل مختلف خود از جمله کلکسيون نامزدش را مي داد.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

وقتي اميديار به مساله از ديد خودش نگاه کرد، شيفته حل چالش فني راه‌اندازي يک بازار اينترنتي براي حراج شد.  حالا همسر اميديار بيشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسيون خود دارد!

4– هر چيزي امکان پذير است.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

کار بر روي eBay از يک روز تعطيل وقتي اميديار ۲۸ ساله بود، شروع شد. روز ۴ سپتامبر ۱۹۹۵، اولين روز کار سايت حراج اينترنتي اميديار بود. پدربزرگ eBay، سايتي بود به نام Auction Web که حتي ميزبان مستقلي هم نداشت. خدمات اين سايت در ابتدا به رايگان ارايه شد و پس از مدتي براي تامين هزينه‌هاي ميزبان اينترنتي، قرار شد تا از هر حراج کميسيون دريافت شود.

مبدع eBay ، به صورت کاملا اتفاقي يک دستگاه فتوکپي را به صورت آنلاين به فروش گذاشت و خوشبختانه خريدار هم براي آن پيدا شد. وقتي به خريدار اعلام کرد که دستگاه شکسته است، فرد خريدار اظهار داشت که «من يک کلکسيونر فتوکپي‌هاي شکسته هستم». اين زماني بود که اميديار متوجه شد که هر چيزي امکان پذير است.

و اين آغاز بزرگ‌ترين سايت خريد و فروش اجناس دست دوم در جهان بود.…

5– کسب سود را هدف اصلي خود قرار ندهيد، سود خودش مي آيد !

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

اميديار با دريافت مبلغ ناچيزي بين ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سايت eBay معرفى کنند. همچنين درصدى از خريدوفروشها به او ميرسيد و به اين ترتيب eBay موجب شد که فروشندگان و خريداران با هم به راحتى به خريد و فروش بپردازند.

بنيانگذار ايراني eBay: همه چيز را برنامه ريزي نکنيد!

در حال حاضر، حجم گردش سرمايه از طريق eBay از ۸ ميليارد دلار فراتر رفته است ، درآمد سايت نيز بالغ بر ۲ ميليارد دلار است و تنها در آمريکا بيش از نيم ميليون کاربر ثبت شده دارد.

۶– به فکر کمک کردن به مردم هم باشيد!

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

اميديار مي‌گويد من هميشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه که هستند بهتر باشند معتقد هستم.

همواره انگيزه نوشتن نرم‌افزارهايي که فايده‌اي داشته باشند يا روي آدم‌هايي که از آنها استفاده مي‌کنند، تأثير بگذارند ، من را به جلو مي‌برد. براي همين من از نرم‌افزارهايي که به درد بازار مصرف مردم مي‌خورد و اين فکر که قادر باشي يک کار خوب انجام بدهي، انگيزه مي‌گرفتم.

7– يک کار جديد انجام دهيد.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

استاد تجارت الکترونيک ما مي‌گويد: من اشتياق و علاقه شديدي دارم براي حل مسائلي که فکر مي‌کنم مي‌توانم آنها را با راه جديدي حل کنم. منظورم اين است که انجام يک کار جديد به ما آدم‌ها حس غرور مي‌دهد.

ايده eBay نيز اينگونه بود، فکر من فقط کمک به آدم‌هايي بود که مي‌خواستند با همديگر در اينترنت داد و ستد کنند، مردم فکر مي‌کردند اين کار غيرممکن است، آنها مي‌گفتند آخر چطور مي‌توانند از طريق اينترنت به همديگر اعتماد کنند؟ (حواستان باشد داريم از سال ۱۹۹۵ حرف ميزنيم.) چطور مي‌توانند همديگر را بشناسند؟ ولي من فکر مي‌کردم تصورات مردم احمقانه است، چون آدم‌ها اساساً خوب و درستکار هستند.

اين فکر خيلي مرا تحريک کرد، من بايد به مردم نشان بدهم که فکرشان درست نيست.

۸ — احترام به ديگران فراموش نشود.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

کل ايده eBay اين است که با ديگران طوري رفتار کنيد که انتظار داريد با خودتان رفتار کنند. اين گونه است که مردم مي‌توانند با يکديگر تجارت کنند.

در سال ۱۹۹۹، سايت چندين بار دچار وقفه در خدمات‌دهي شد که يکي از آن‌ها ۲۲ ساعت به طول انجاميد. اما اميديار به فکر بازپس گرفتن اعتماد کاربران بود، در آن روز شرکت با برقراري ۱۰,۰۰۰ تماس تلفني با کاربران اصلي سايت، از آن‌ها عذرخواهي کرد و به آن‌ها اطمينان داد که همه چيز به سرعت به وضع طبيعي باز مي‌گردد. با همين فعاليت‌هاي اميديار بود که ديگر سايت‌هاي حراج آمدند و رفتند، اما eBay  باقي مانده و هم‌چنان در حال رشد است.

9– از افراد متخصص کمک و راهنمايي بگيريد.

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

eBay  که از ابتدا با هدف ايجاد بازاري براي فروش اجناس و سرويس‌هاي افراد مختلف بوجود آمده بود، در سال ۱۹۹۸ شروع به گسترش نمود.

پير از خانم "مگ وايتمن” (Meg Whitman) که فارغ‌التحصيل دانشکده تجارت دانشگاه‌ هاروارد بود براي کمک در اين فرآيند دعوت به عمل آورد.

مگ کارمندان اصلي خود را از کمپاني‌هاي ديسني و پپسي انتخاب کرد و يک تيم مديريتي مجرب با حداقل ۲۰ سال تجربه کاري فراهم کرده و ديدگاه بي‌نظيري براي سازمان بوجود آورد.

ايده ها، پشتکار و برنامه ريزى اين جوان ايرانى تبار، وى را در ليست موفق ترين و ثروتمند ترين افراد جهان قرار داد، اميدوارم ارايه اين نکات که از ميان زندگينامه و سخنان اين جوان خلاق گردآوري و نتيجه گيري شده بود شما را رهنموني باشد براي رسيدن به آينده اي روشن.

۱۰– نوبت شماست:

10 راز موفقيت «پير اميديار»؛ ثروتمندترین مرد ایرانی!

شما چه فکر مي کنيد؟ تا چه اندازه با سايت هاي حراج اينترنتي آشنا هستيد؟

به نظر شما آيا مي توان مشابه کاري که پير اميديار در eBay انجام داده است، در داخل ايران انجام داد؟
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1393/12/07
دو رگه ست . مادرش فرانسویه . می تونه استعدادش از مادرش به ارث رسیده باشه . همینطور از اثرات تربیتی مادرش باشه اینی که هست . اوکی ؟!
پاسخ ها
همین
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
خب مثلا هدفت چیه؟؟؟
یعنی ایرانیا هیچی نستن....؟؟؟
باشه تو خوبی ....
یه ذره به خودت شخصیت بده ....خودباخته نباش ایرانییییی.......
هر کسی هر موفقیتی بدست میاره مال خودشه ولی اینو یادت باشه که بهترین داشمندان پزشکان و مغزهای متفکر جهان ایرانین...
با یه سرچ ساده میتونی کشفش کنی....
َAlireza
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
باز هم دلیل تراشی و بهونه آوردن برای توجیه تنبلی و بی عرضگی...
زهره
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
تلاش و موفقیت هیچ ارتباطی با ملیت ندارد دوست عزیز.
در ضمن باهوش ترین ها آریایی ها هستند.
رضا
United Kingdom
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
از کی تا حالا الاهه میرجلالی اسم فرانسویه??لطفأ قبل از اظهار نظر یکم مطالعه کن.
برات بد نیس!!
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1393/12/07
موارد ذکر شده دورترین راهکارهای اکثر جونا واشخاصی که میخاد یک شبه ره صد ساله را بی دردسر وراحت توسط باباجونشون طی کنند
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1394/07/16
عالی بود باز هم از این مقاله های خوب بذارید

واقعا دمش گرم به ده هزار نفر تلفن زدن فکرشم قابل باور نیست
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1395/09/24
سلام ممنون از مطالب مفیدتون
دم غیرتش گرم که حاضر نشد همه عمرش کارمند دیگران باشه
بزرگترین کمک انسان میتونه اول کمک به خودش باشه میتونیم از تجربه دیگران درس بگیریم و بکار بگیریم چون عمر ما کوتاهه و فرصت نیست همه چیزو تجربه کنیم انسانهای باهوش از اشتباهات خودشون درس میگیرن اما انسانهای عاقل از اشتباهات دیگران
اگه ماها این چند جمله امام علی رو درک کنیم تو زندگی خیلی بدرد خودمون و دیگران میخوره
بزرگترین سرمایه اعتماد بنفس است
بزرگترین گناه ترس است
بزرگترین بلا ناامیدی است
بزرگترین استاد تجربه است
Iran, Islamic Republic of
06:12 - 1396/01/30
واقعا مفید بود
من درحال تحقیق درباره ی بهترین نوع فروش اینترنتی و خدماتش هستم برای افتتاح فروشگاه اینترنتی ممنونم که کمکم کردید از افرادی ام که این قدرت و دارن که تجربه ایی به من بدن خواهش میکنم که با من در ارتباط باشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی
کلینیک فرشته_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر