آیا هدفون‌ به شنوایی ما آسیب می‌زند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۵۸۷۶۵
۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۱
۲۵۳۳۲
بسیاری از ما روزانه در وسایل نقلیه‌ی عمومی، بر سر کار یا در منزل برای گوش دادن به موسیقی از هدفون استفاده می‌کنیم.غافل از اینکه استفاده‌ی دائم از هدفون می‌تواند به مرور زمان از توان شنوایی ما کم کند.
وب سایت مجله دیجی کالا - مهدی مومن زاده : بسیاری از ما روزانه در وسایل نقلیه‌ی عمومی، بر سر کار یا در منزل برای گوش دادن به موسیقی از هدفون استفاده می‌کنیم. استفاده از هدفون در محیط‌های عمومی معمولا برای شنیدن بهتر موسیقی یا صرفا خلاص شدن از دست سر و صدای محیط و تمرکز بر کار صورت می‌گیرد.

غافل از اینکه استفاده‌ی دائم از هدفون می‌تواند به مرور زمان از توان شنوایی ما کم کند. کاهش شنوایی چنان آهسته صورت می‌گیرد که ممکن است وقتی کار از کار گذشته متوجه آن بشوید. وقتی که دیگر صدای صحبت افراد در تلویزیون خیلی واضح نیست و در هنگام مکالمه با دیگران مرتب از آن‌ها می‌خواهید که بلندتر حرف بزنند.

آیا هدفون‌ به شنوایی ما آسیب می‌زند؟

کم شدن توان شنوایی خیلی پدیده‌ی عجیبی نیست و معمولا با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود. با این حال پژوهشگران اعتقاد دارند که سبک زندگی جدید ما و استفاده‌ی کم سابقه از هدفون باعث شده که خیلی زودتر به کم‌شنوایی مبتلا بشویم.

اگر کمی با دقت پیرامون خود را نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در میان سر و صدا و نویز خیلی زیاد زندگی می‌کنیم. "ژیل گرونوالد” (Jill Gruenwald)  که یک آدیولوژیست از مرکز درمانی دانشگاه وندربیلت در ایالت تنسی آمریکا است می‌گوید: «ما روزانه در معرض نویز و سر و صدای زیادی قرار داریم.

از سر صدای خیابان گرفته تا کنسرت‌، سینما و مکالمه با افراد مختلف.» گرونوالد که در زمینه‌ی آگاهی بخشی درباره‌ی ناشنوایی به آکادمی موسیقی وندربیلت کار می‌کند، اعتقاد دارد که قرار گیری طولانی مدت در معرض صدای زیاد، فارق از سن و سال می‌تواند ریسک ابتلا به "ناشنوایی بر اثر نویز” (NIHL) را افزایش دهد.

 او دلایلی مبنی بر اینکه امروزه مردم در سنین پایین‌تر به NIHL مبتلا می‌شوند دارد و این موضوع را مربوط به سبک زندگی جدید می‌داند.
 
گرونوالد می‌گوید:« گاهی اوقات در سنین خیلی پایین در معرض سر و صدای زیاد قرار دارید و آن زمان چیزی متوجه نمی‌شوید.

ولی با بالا رفتن سن تازه عوارض سر و صدای زیادی که در کودکی با آن مواجه بودید پدیدار می‌شود. خود من اکنون اندکی دچار کاهش شنوایی شده‌ام. با این حال در سال‌های آینده و با بالا رفتن سن است که با مشکلات جدی مواجه می‌شوم.»

آیا هدفون‌ به شنوایی ما آسیب می‌زند؟

سازمان ایمنی محیط کار آمریکا که انستیتوی ملی بهداشت حرفه‌ای (NIOSH) و بهداشت حرفه‌ای و انجمن سلامتی (OSHA) را در دل خود دارد، سقف استاندارد قرار گیری در معرض سر و صدا را 85 دسیبل تعیین کرده است.

 تقریبا معادل صدایی که وقتی درون خودرو نشسته‌ایم از ترافیک درون شهری می‌شنویم. قرار گیری در معرض صدای شدیدتر، می‌تواند انسان را در خطر کم شنوایی زود هنگام قرار دهد. NIHL می‌تواند خیلی زود رخ دهد ولی اثرات منفی آن در سنین بالاتر آشکار شود.

طبق پژوهشی از دانشگاه "لیچستر” (Leicester)، وقتی که با هدفون در حال گوش کردن به موسیقی هستیم، شدت صوت ممکن است تا 120 دسیبل بالا رود. این بسیار خطرناک است چرا که مرز مخاطره آمیز بودن شدت صوت برای گوش، 110 دسیبل است.

 وقتی شدت صوت به این میزان می‌رسد، غلاف میلین از روی سلول‌های عصبی کنار می‌رود. از بین رفتن غلاف میلین باعث جلوگیری از انتقال سیگنال‌های الکتریکی از گوش به مغز می‌شود و این موضوع می‌تواند منجر به کم‌شنوایی یا ناشنوایی دائمی شود.

دکتر "تاد ریکتس” (Todd Ricketts) پروفسور و مدیر اداره‌ی تحصیلات عالی علوم شنوایی و گفتاری مرکز درمانی دانشگاه وندربیلت می‌گوید: «ابزارهای صنعتی می‌توانند شدت صوتی تا 90 دسیبل ایجاد کنند» او ادامه می‌دهد:« شدت صوت یک اره برقی یا جت اسکی به 100 دسیبل می‌رسد.

 شدت صوت یک کنسرت خیلی پر سر و صدا حدود 105 دسیبل است. وقتی صدای سیستم صوتی خودرو را خیلی زیاد می‌کنید شدت صوت تا 120 دسیبل یا بیشتر افزایش می‌یابد.

 این درحالیست شدت صوت شلیک یک تفنگ وقتی که در چند متری آن ایستاده‌اید به 140 دسیبل می‌رسد. این دیگر آستانه‌ی دردناکی گوش است.»

بسیاری از مردم تجربه‌ی "کاهش موقتی میزان شنوایی” را دارند. برای مثال ممکن است تا چند روز بعد از شرکت در یک کنسرت، شنوایی کم شود و دوباره به حالت عادی بازگردد.

این هنگام در حقیقت یک اتفاق شیمیایی رخ می‌دهد که گوش از خودش محافظت می‌کند. وقتی که موهای کوچک گوش درونی دچار نوعی خستگی می‌شود، دقت شنوایی کاهش می‌یابد. برای بازگشت به حالت عادی بهتر است برای مدتی به محیطی کاملا ساکت بروید و صبر کنید که دقت و حساسیت شنوایی به حالت عادی بازگردد.

چگونه می‌توان متوجه کاهش شنوایی شد؟


اگر در سنین پایین‌تر در معرض صداهای بلند قرار داشته‌اید، کاهش شنوایی در بزرگسالی خیلی طبیعی است. پروفسور ریکتس آن را "تاثیر تاخیری” می‌نامد.

در سال 2013 ویدیویی از AsapScience بر روی یوتیوب قرار گرفت که موضوع آن، "گوش‌های شما چند ساله هستند؟” بود. مثلا ممکن است گوش‌های شما 20 سال پیرتر از سن خود شما باشد.

اگر درباره‌ی شنوایی خود نگران هستید، بعضی اپلیکیشن‌های رایگان موبایلی وجود دارد که می‌توانید کیفیت شنوایی خود را قبل از رفتن نزد آدیولوژیست آزمایش کنید.

آیا هدفون‌ به شنوایی ما آسیب می‌زند؟

سیستم عامل iOS


  •     اپلیکیشن UHear یکی از پرطرفدارترین‌ها برای آزمایش حساسیت شنوایی است. این اپلیکیشن دقت شنوایی شما را در تشخیص گفتار در میان نویز آزمایش می‌کند.
  •     اپلیکیشن Mimi Test در ماه آوریل امسال بر روی اپ‌استور قرار گرفت و دارای یک رابط کاربری خیلی عالی است. این اپلیکیشن به شما توصیه می‌کند که برای انجام بهتر آزمایش، از هدفون اپل استفاده کنید و در نهایت سن گوش شما را تعیین می‌کند.

سیستم عامل اندروید
  •     اپلیکیشن Hearing Test مخصوص سیستم عامل اندروید یک آزمایش کامل شنوایی را از گوش شما به عمل می‌آورد. شبیه به آزمایشی که آدیولوژیست‌ها می‌گیرند. نتیجه‌ی آزمایش را حتی می‌توانید چاپ کنید.

فناوری چگونه می‌تواند به کمک بیاید؟ آیا می‌توان از کم شدن شنوایی جلوگیری کرد؟

برای کسانی که کم‌شنوایی خفیف را تجربه می‌کنند، پیشرفت فناوری‌هایی مثل "ساوند هاوک” (Sound Hawk) با دو گوشی و یک میکروفون یقه‌ای، می‌تواند کمک کند که در محیط‌های شلوغ صداها را بهتر بشنوید.

 این دستگاه که دکتر "رادنی پرکینز” (Rodney Perkins) جراح سابق گوش آن را اختراع کرده می‌تواند با بلوتوث کار کند و تراز صدای آن نیز از طریق اپلیکیشن مخصوص کنترل می‌شود.

برای کاهش احتمال کم‌شنوایی در بزرگسالی، می‌توان یک سری راه کارها را برگزید. مثلا صدای گوشی در هنگام مکالمه را می‌توانید کم کنید.

همچنین اگر مجبور هستید که با هدفون به موسیقی گوش دهید، حتما صدای آن را کاهش دهید. اگر به یک کنسرت یا فستیوال موسیقی می‌روید، می‌توانید از گوشی‌های مخصوصی که صدای محیط را برای شما کم می‌کنند استفاده کنید. سعی کنید که برای تمرکز بر روی کار، از راهکار گوش دادن به موسیقی با هدفون استفاده نکنید.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان