قصر كوچك زباله‌ ای!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۲۷۰۸۷۵
۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۲
۲۳۱۶۹
یک خانم انگليسي از يك انباري 30 متري و وسایل دورریختنی خانه‌اي فول‌امكانات ساخته است.
مجله منزل - اشكان خسروپور: اينجا قبلا يك انباري بود؛ يك گاراژ قديمي 300 ساله؛ از همان‌هايي كه در فيلم‌هاي قديمي نشان‌ مي‌دهند و ساكنان‌شان هم معمولا چيزي شبيه پدر هاكلبرفين هستند؛ از همان‌ جاهايي كه آدم رغبت نمي‌كند از هزار متري‌شان هم رد شود و حتي نگاه‌شان كند. اما يك سالي می‌شود كه وضع اين گاراژ يا انباري قديمي عوض شده است. اينجا حالا يك خانه مسكوني نقلي و شيك است با دنيايي از وسايل قديمي و رنگ سفيد براق.

قصر كوچك زباله‌ ای!

اينجا يك ويژگي خاص دارد؛ آن ‌هم اينكه هيچ وسيله پلاستيكي داخلش نيست و البته نكته ديگر اينكه سر تا پایش با مواد و وسايلي تزيين شده كه آدم‌هاي ديگر دورريخته‌اند. «يانا سايمنز» از سايت دكوراسيون Houzz. com تمام فوت های كوزه‌گري موس مارتين، صاحب اين قصر بازيافتي را روايت كرده است؛ گزارشي كه بخشي از آن مي‌خوانيد.

 زمين خانه با كفپوشي از چوب درخت كاج پوشيده شده است. براي بزرگ‌تر نشان دادن فضا هم به آنها رنگ سفيد براق زده شده است؛ به همين سادگي.

قصر كوچك زباله‌ ای!

 اگر باورتان نمي‌شود كه اين مبل شيك و مجلسي، قبلا در يك آشغال‌داني بوده، دوباره گزارش را از اول بخوانيد! شايد باورتان شد كه اينجا، واقعا يك خانه دست دوم است. روي همين اصول و قواعد هم، اين مبلمان سفيد در اصل از يك زباله‌داني به اينجا آورده شده و دستي به سر و رويش كشيده‌اند، پارچه سفيد برايش تدارك ديده و سرحالش كرده‌اند. يك آدم با ذوق هم پيدا شده و گوشه مبل را يك لامپ كار گذاشته است. دقيقا همين سيستم روشنايي در اتاق خواب هم ساخته شده است.

قصر كوچك زباله‌ ای!

 ميز زير تلويزيون يك دبه پنير قديمي است كه يك در توري‌مانند هم دارد. او اين ميز كوچك را از بازار دست‌دوم فروش‌ها پيدا كرد. آن را تر و تميز كرد و تلويزيون را رويش نشاند؛ به همين راحتي.

قصر كوچك زباله‌ ای!

 خودش مي‌گويد: «پدر دوستم يك انبار بزرگ غله داشت؛ از آنهايي كه همه‌چيز داخلش پيدا مي‌شود. يادم هست كه آنجا درهاي گنده‌اي داشت که همه را كنديم و آورديم اينجا. من هم با سنگ به جان‌شان افتادم تا خوب صيقل بخورند. اين درهاي كهنه قديمي را وقتي صيقل خورده و تميز شدند، تكه‌تكه كرديم تا با قد و قواره كابينت‌هاي آشپزخانه جور دربيايند.»

 بطري‌هاي قديمي شير از آن چيزهاي خاطره‌انگيز است؛ از آن چيزهايي كه نه‌تنها ما ايراني‌‌ها بلكه اهالي آن‌ور آب هم ازش خاطره دارند. مارتين هم لابد براي تكرار همين حس خوب نوستالژي، شيشه‌هاي شير قديمي را كنار وان حمام آويزان كرده و روي گردن‌شان چيزي نوشته تا شامپو، نرم‌كننده و صابون از هم تفكيك شوند.

قصر كوچك زباله‌ ای!

 تمام سيستم الكتريكي، وسايل گرمايشي و لوله‌كشي خانه به كل تعويض شدند كه هم مقرون به صرفه‌تر بود و هم ايمني بيشتري داشت؛ البته در همين مورد هم، خانم خوش‌ذوق ابتكاراتش را دريغ نكرد؛ مثل اين عكس كه نشان مي‌دهد، او براي خلق يك دكوراسيون تازه و براي نورپردازي مدرن حتي از خير سطل‌هاي قديمي فلزي هم نگذشته است.

قصر كوچك زباله‌ ای!

 پايه ميز كنار آشپزخانه يك دستگاه قديمي لباسشويي دستي است. دسته پاييني ميز را كه الان از كار افتاده، مي‌چرخاندند تا لباس‌ها شسته شود. بعضي‌ها هم البته با كمك آن پارچه صاف مي‌كردند. اين دستگاه كهنه هم به لطف انباري شلوغ دوست مارتين پيدا شد. صندلي‌هاي كنار ميز هم با گوني غلات پوشانده‌ شده‌اند.

قصر كوچك زباله‌ ای!

  مبل راحتي خانه از آن مبل‌هاي قديمي است كه يك زماني- لابد هزار سال پيش-   براي نشستن بچه‌ها كاربرد داشته است. اين قلم جنس هم از يك آشغال‌داني پيدا شد و سر و سامان گرفت. ميز كنارش هم يك سه‌پايه كهنه بوده كه حالا رنگ و جلا خورده و كاربردي غير از نشستن دارد. روي سه‌پايه يك ظرف شيرداني؛ از همان‌هايي كه سگ‌هاي خانگي داخلش غذا مي‌خوردند، به عنوان دكور نشسته است.

قصر كوچك زباله‌ ای!شاعر زباله ها

چه كسي اينجا زندگي مي‌كند؟ موس مارتين؛ هنرمندی سراميك‌كار همراه دو سگ خانگي‌اش

اينجا كجاست: روستاي كوچك «ساوت سرني» در انگلستان

ابعاد خانه چقدر است؟ حدود 30 مترمربع با يك اتاق خواب و يك سرويس بهداشتي

همين اول كار اين نكته را يادتان باشد كه هرچيزي در اين خانه كلبه‌اي مي‌بينيد، قبل از ورودش به اينجا زباله بوده است. خود صاحبخانه در اين‌باره مي‌گويد: «از همان وسايل بازيافتي چوبي يا فلزي كه ديگران دور ريخته‌اند، استفاده شده تا اينجا را بسازيم. راستش را بخواهيد، من چيزي را پيدا نكرده‌ام بلكه اين چيزها بودند كه دنبالم مي‌آمدند.»

موس مارتين، ادامه می‌دهد: «براي سر و سامان دادن به وضعيت كلبه‌ام از هرچيزي كه به درد مي‌خورد، استفاده كردم. سبك هنري خاصي مد نظرم نبود. همين كه وسایل خوشگل باشند و به درد بخور، كافي بود. از به كار بردن وسایل قديمي لذت مي‌برم. تا به حال هم چنين كاري را نكرده‌ بودم.»

قصر كوچك زباله‌ ای!

فيلتر موس مارتين

او البته هر آشغالي را هم دور خودش جمع نمي‌كند. اشياي اينجا قبل از هرچيزي بايد از فيلتر موس مارتين بگذرند. خودش در اين‌باره مي‌گويد: «نصف دنياي امروز پر از پلاستيك شده است اما در اينجا شما هيچ وسیله پلاستيكي را نمي‌بينيد.»

كلبه- انباري 300 ساله

اينجا از آن خانه‌هاي قديمي است. درست‌ترش را بخواهيد، يك انبار سيب قديمي است كه بعدتر گاراژ شده و از حدود سال‌هاي 1750 ميلادي يا 1129 خورشيدي اينجا سر پا بوده است. خيلي از چيزهايي كه اين اطراف بوده‌ است؛ مثل يك كارخانه در همين حوالي، ديگر نيستند اما كلبه- انباري قديمي همچنان پابرجاست.

قصر كوچك زباله‌ ای!

خوشم آمد، خريدم

همين يك سال پيش بود؛ دقيق‌ترش را بخواهيد در ماه ژوئن 2014 (خردادماه 1393) بود كه مارتين اينجا را خريد. خودش این‌طور مي‌گويد: «روستاي كوچك و زيبايي كه كلبه داخلش هست را هميشه دوست داشته‌ام. براي همين به محض اينكه فهميدم آلونكي را براي فروش گذاشته‌اند، معطل نكردم. تمام مراحل خريد كلبه، انباري، گاراژ يا هرچيز ديگري كه اسمش را مي‌گذاريد، فقط دو ساعت طول كشيد. دو ساعت بعد از پيدا كردن كلبه در اينترنت، اينجا مال من بود.»

قبلا چه بود؟

اول كه مارتين خانه را تحويل گرفت، اينجا يك خرابه بود؛ يك فضاي كوچك و تنگ قديمي كه طراحان قبلي از فضاي داخلي‌اش كمترين استفاده را كرده بودند. خودش در اين‌باره مي‌گويد: «تا فضا را ديدم، شستم خبردار شد كه كار، كار خودم است. بايد همه‌چيز را از نو شروع كنم. همه‌چيز را به هم ريختم. كمي كه گذشت، چهار ديوار مانده بود و يك سقف با من كه مي‌خواستم طرحي نو دراندازم.»
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
استیل رگال_فوتر