بابا لنگ درازها در خطر هستند!
۳۲۰۲۸۰
۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۲
۸۸۱۶
مطالعات اخیر نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال (روده بزرگ) در افرادی که پاهای بلندی دارند، 42 درصد بیشتر است.
خبرگزاری ایرنا: مطالعات اخیر نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال (روده بزرگ) در افرادی که پاهای بلندی دارند، 42 درصد بیشتر است.

به گزارش ساینس،عوامل متعددی از جمله عدم تحرك، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان كولوركتال نقش دارد؛ ولی مطالعات جدید همه را شگفت زده كرده است، چراكه نشان می دهد پاهای بلند یكی از مهمترین عوامل خطر ابتلا به این سرطان است و احتمال آن را 42 درصد افزایش می دهد.

مطالعات قبلی ارتباط بروز سرطان با قد را تایید كرده بود؛ ولی افزایش احتمال سرطان روده بزرگ در افرادی كه پاهای بلندی دارند، با دو فرضیه توجیه می شود.

نظریه اول این است كه افرادی كه پاهای بلند و در نتیجه قد بلندی دارند، روده بلندتری دارند، بنابراین سطح روده بیشتری در معرض ابتلا به سرطان قرار دارد، از طرفی هورمون رشد در این افراد بیشتر است كه می تواند یك عامل تحریك كننده برای بروز سرطان باشد.

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمك ضایعات غذا خارج می شوند و ضایعات آماده دفع می شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل كنترل سلول ها ناشی می شود. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای كوچك به نام پولیپ های آدنوماتوز است كه در دیواره داخلی روده بزرگ تشكیل می شوند. ممكن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند از طریق سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند.

 مهمترین علایم سرطان روده بزرگ

مراحل اولیه معمولا بدون علامت است و به افراد، به ویژه افراد بالای 50 سال توصیه می شود كه هر شش ماه برای غربالگری اقدام كنند. برخی از مهمترین علایم هشدار دهنده بیماری عبارتند از:

-تغییر در اجابت مزاج و اسهال یا یبوست مداوم

-عدم تخلیه كامل مدفوع

-سندرم روده تحریك پذیر

-شكم درد و نفخ مداوم

-خستگی مزمن

-كاهش اشتها

-كاهش وزن

-احساس درد در ناحیه شكم

-كم خونی

دلایل سرطان روده بزرگ

-وجود پولیپ در روده كه معمولا اولین مرحله شكل گیری سرطان است.

-جهش ژنتیكی

-سن؛ معمولا افراد بالای 50 سال در معرض این بیماری قرار دارند، البته سن این عارضه به 20 سال هم رسیده است.

-اضافه وزن

-استعمال دخانیات

-كم تحركی

-مصرف الكل

-غذاهای پرچرب و پركالری

-مصرف افراطی گوشت قرمز

-ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، اختلال هورمون رشد (آكرومگالی) و بیماری كرون

سرطان روده سومین سرطان شایع در جهان و چهارمین علت مرگ ناشی از سرطان است. بر اساس گزارش مركز كنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال 2011 میلادی 51 هزار و 783 نفر بر اثر این بیماری جان خود را در آمریكا از دست دادند. نتایج این تحقیقات در نشست سالانه تحقیقات سرطان ارایه شده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج