گیتی درون یک سیاهچاله‌ باستانی به دام افتاده؟
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۵۸۷۴۷
۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳
۶۹۷۰
واقعیت ممکن است این گونه باشد که چهار پنجم از ماده در زمان شکل گیری گیتی، میلیون سال ها پیش از این که نخستین ستاره متولد شده باشد، توسط سیاهچاله ها بلعیده شده است.
وبسایت عصرایران - محمد مهدی حیدرپور: اگر تاکنون چیزی در این مورد نشنیده اید باید بگوییم یک مشکل بسیار، بسیار بزرگ درباره گیتی وجود دارد: حدود 80 درصد از آن چه در گیتی وجود دارد، گم شده است.

بیشتر گیتی ممکن است درون سیاهچاله‌های باستانی به دام افتاده باشد

ستاره شناسان این ماده را «ماده تاریک» می نامند. آنها می دانند که این ماده وجود دارد اما تاکنون کسی موفق به شناسایی خود این ماده نشده است. جدا از اعمال کشش گرانشی، ماده تاریک به نظر نمی رسد با ستارگان، سیاره ها، گرد و غبار، اتم ها، ذرات زیراتمی یا هر ماده «عادی» دیگر که ما می شناسیم تعامل داشته باشد. این ماده اساسا نامرئی است.

با این وجود، گروهی از پژوهشگران به رهبری آلکساندر کاشلینسکی فکر می کنند کشف پیشگامانه اخیر امواج گرانشی می تواند به خط زدن این ایده که ماده تاریک از ذرات مرموز و دشوار برای شناسایی شکل گرفته است، کمک کند.

به نظر این پژوهشگران سیاهچاله های عظیم مانند دو موردی که برخوردشان موجب شکل گیری امواج گرانشی شده است ممکن است در زمان «انفجار بزرگ» یا «بیگ بنگ» شکل گرفته باشند. این به معنای آن است ماده تاریک که بخش اعظم گیتی را تشکیل داده است به هیچ وجه از ذراتی مرموز درست نشده و تنها ممکن است سیاهچاله باشد.

اگر کاشلینسکی و همکارانش درست بگویند، واقعیت ممکن است این گونه باشد که چهار پنجم از ماده در زمان شکل گیری گیتی، میلیون سال ها پیش از این که نخستین ستاره متولد شده باشد، توسط سیاهچاله ها بلعیده شده است.

همچنین این واقعیت فرضی داری یک جنبه ناخوشایند دیگر است: تعداد بیشماری از زهکش های کیهانی باستانی و حریص در تاریکی فضای اطراف ما کمین کرده و ماده «عادی» را همانند عروسک گردان هایی ناشناس به سمت خود می کشند.

ریشه های یک رمز و راز تاریک

فریتز زوئیکی، یک ستاره شناس در موسسه فناوری کالیفرنیا مشهور به کالتک، برای نخستین بار ایده ماده تاریک را در سال 1933 مطرح کرد. زوئیکی در تلاش برای بررسی و تشریح یک گروه از کهکشان ها بود که امروزه به نام خوشه کهکشانی کما شناخته می شود. این خوشه با حدود یک تریلیون ستاره در فاصله حدود 2.2 میلیارد سال نوری از سیاره زمین قرار گرفته است. برای انجام این کار زوئیکی دو معیار شامل روشنایی و میزان سرعت حرکت کهکشان ها را مقایسه کرد.

بیشتر گیتی ممکن است درون سیاهچاله‌های باستانی به دام افتاده باشد

پس از آن که زوئیکی با استفاده از یک تلسکوپ ویژه که کالتک برای وی ساخته بود از خوشه عکسبرداری کرد، وی سرعت متوسط تمام آن کهکشان ها را اندازه گیری کرده و وزن خوشه را بدست آورد. سپس این داده ها را با روشنایی خوشه مقایسه کرد.

زوئیکی از نتایج بررسی های خود متعجب شده بود. خوشه برای تشریح حرکات تمام کهکشان ها بیش از اندازه تاریک بود؛ محاسبات وی نشان داد گروه‌های ستارگان بیش از اندازه سنگین بودند. زوئیکی این گونه استدلال کرد که توده ای پنهان که آن را «ماده تاریک» نامید در خوشه کمین کرده و آن را سنگین ساخته است و از این طریق ناهمخوانی موجود را توضیح داد.

پزوهشگران تاکنون موارد مشابه ماده تاریک را در کل گیتی کشف کرده اند که در لبه های کهکشان ها کمین کرده و با حرکت ستارگان آنها بازی می کنند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر