لشگر 100 میلیونی ایرانی‌ها در کانال‌های تلگرام
۳۶۵۵۵۵
۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳
۷۸۴۸
دو روز پیش، کانال تلگرام گیک (Telegram Geek) که مربوط به برنامه نویسان شیفته تلگرام است، برای نخستین بار اینفوگرافی از آمار مربوط به کانال های تلگرامی، پدیده های امروز فضای رسانه ای کشور ما ارایه کرده است.
روزنامه هفت صبح - مصطفی مسجدی آرانی: دو روز پیش، کانال تلگرام گیک (Telegram Geek) که مربوط به برنامه نویسان شیفته تلگرام است، برای نخستین بار اینفوگرافی از آمار مربوط به کانال های تلگرامی، پدیده های امروز فضای رسانه ای کشور ما ارایه کرده است. طبق این اینفوگرافی که البته توسط سایت tgchance.com تهیه شده، تا روز 14 مرداد ماه، تعداد 11 هزار و 544 کانال با زبان فارسی در تلگرام تاسیس شده (یعنی تقریبا یک سوم کل کانال های تلگرام) که مجموعا 98 میلیون و هزار و 708 کاربر در آن ها عضو هستند. (ممکن است یک کاربر در چند کانال عضو باشد). به نوشته این مطلب، به طور متوسط هر کانال 8 هزار و 470 عضو به طور متوسط دارد.

* به گزارش سایت تی جی چنز، که کانال های تلگرامی را مورد پوشش خبری و آماری قرار داده، در مجموع 35 هزار و 965 کانال تا روز 14 مرداد در تلگرام وجود داشته است و عرب ها با حدود 13 هزار و 500 کانال از ایران پیش گرفته اند و کانال های روسی با هزار و 600 مورد در جایگاه سوم قرار دارند. البته عرب ها در میزان عضویت در کنال ها از ایرانی ها عقب ترند چرا که مجموعا 36 میلیون نفر در کانال های عربی عضوند یعنی به طور متوسط 2 هزار و 500 عضو برای هر کانال.

* اما برسیم به ماجرای رتبه بندی کانال های تلگرامی فارسی. طبق داده های گزارشی که تی جی چنز ارایه کرده در کل جهان، سه کانال وجود دارد که بیش از یک میلیون عضو دارد و هر سه آن کانال ها هم مربوط به تلگرام فارسی است. کانال ترفند با بیش از یک میلیون و 200 هزار عضو، کانال گیزمیز با یک میلیون و 195 هزار عضو و کانال خبر فوری با یک میلیون 190 هزار عضو.

در رده چهارم تا دهم، کانال خروس جنگی با 890 هزار عضو، کانال خبر ویژه با حدود 860 هزار عضو و کانال بحث آزاد با 820 هزار عضو، اسماءالحسنی با 710 هزار عضو، پارسینه با 700 هزار رای، ورزش 3 با 680 هزار رای و صدای زندگی با 670 هزار رای قرار دارند.

* بدین ترتیب از مجموع کانال های رده یک تا 10، 4 کانال مربوط به خبر است (خبر فوری، خبر ویژه، پارسینه و ورزش 3)، 3 کانال هم مسائل عمدتا گوناگون و جالب را پوشش می دهند (گیزمیز، خروس جنگی، بحث آزاد) و دو کانال هم به طور تخصصی مسئله روش های ساده برای امور زندگی (ترفند) و روان شناسی (صدای زندگی) را پی می گیرند و یک کانال اسماءالحسنی هم مذهبی است.

* اما در رده دهم تا بیستم این رده بندی، الوند موزیک، دکتر سلامت خانواده، آخرین خبر، تلگرام من، بدندید، رازهای روان شناسی، بانک موزیک، کانال ر، کانال صرفا جهت اطلاع و کانال ع قرار دارند. از این 10 کانال هم دو کانال خبری هستند، یک کانال مربوط به سلامت و سبک زندگی است، یک کانال جنگی از مطالب گوناگون است، یک کانال مربوط به خود تلگرام است و یک کانال روان شناسی و یک کانال مربوط به حرکات موزون و کانال دیگری هم مربوط به طنزهایی که عمدتا خیلی هم باادبانه نبودند و البته اخیرا توسط تلگرام به دلیل انتشار مطالب هرزه نگاری مسدود شده است. این کانال ها همگی بین 660 هزار تا 500 هزار عضو دارند.

* در رده بیست و یک تا پنجاه هم کانال های آهنگ های گمشده، خدا، سایت موسیقی ر، کانال شبکه ب، کانال ج، باشگاه خبرنگاران جوان، طنز منز، اسرار روان شناسی، پارس موزیک، هزار و یک شب، عجایب جهان، پاتوق ایرانیان، عجیب ولی واقعی، کانال میم، آی آر موزیک، منطقه آزاد، کانال دفتر رهبر انقلاب، اینستا فارسی، آپارات، کلیپ هات، کانال ترانه های ماندگار، مجله دویونو، می دانستید؟، بحث داغ، دنیا موزیک، برنامه نود، روان شناسی زندگی آرام، خبر روز، یادی از گذشته و ترس انگیز قرار دارند. 

این کانال های بین 501 هزار تا 343 هزار عضو دارند. (برخی از کانال ها که با نام مستعار از آن ها نام برده شده، مطالب متناسبی با محیط قانونی کشور ندارند هر چند که نام بردن از باقی کانال ها هم به معنای تایید یا تبلیغ محتوای آن کانال ها توسط هفت صبح نیست)

لشگر 100 میلیونی ایرانی ها در کانال های تلگرامی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج