با ترین های گردشگری ایران آشنا شوید
۳۷۹۴۴
۲۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۳
۱۳۱۹۰
هميشه «ترين‌ها» جذابيت داشته است. همين ترين‌ها يكي از دلايل مهم سفر براي جهانگردان و گردشگران بوده است. اين وي‍ژگي به اندازه‌اي جذابيت دارد كه بسياري در حال ساخت آنها هستند.
جام جم آنلاین: هميشه «ترين‌ها» جذابيت داشته است. همين ترين‌ها يكي از دلايل مهم سفر براي جهانگردان و گردشگران بوده است. اين وي‍ژگي به اندازه‌اي جذابيت دارد كه بسياري در حال ساخت آنها هستند.

به عنوان مثال برجي در گوشه‌اي از دنيا ساخته مي‌شود كه فقط بلندترين برج جهان باشد و نامش را در ميان برج‌ها معروف كند تا مقصد جهانگردان باشد.‌

ايران اما محل خيلي از ترين‌هاست و بسياري آن را نمي‌دانند. در اين فهرست بيش از 10 عنوان از ترين‌ها در ايران وجود داشت، بنابراين برخي از آنها را خارج از مطلب اصلي آورديم. خواندنشان خالي از لطف نيست.

عظيم‌ترين‌بناي‌ سنگي‌جهان

ساخت تخت جمشيد يا آن‌طور كه در كتيبه‌ها ثبت شده شهر مردمان پارسي، در 55 كيلومتري شمال‌شرق شيراز و مقابل جلگه مرودشت در سال 518 قبل از ميلاد به دستور داريوش اول آغاز شد و جمعا حدود 120 سال به طول انجاميد.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

اين مجموعه عظيم با مساحت 135 هزار مترمربع، بزرگ‌ترين مجموعه باشكوه هخامنشي است كه همه از سنگ ساخته‌شده.

جالب است بدانيد ميان سنگ‌ها هيچ‌گونه ملاتي استفاده نشده و سنگ‌ها به يكديگر چفت شده‌اند. البته در برخي موارد بست‌هاي آهني معروف به دم چلچله‌اي مورد استفاده قرار گرفته است.

مجموعه تخت جمشيد شامل هفت كاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلكان‌ها،‌ ستون‌ها ‌و دو آرامگاه سنگي است.گرم‌ترين نقطه‌كره‌زمين

بيابان لوت در 80 كيلومتري شمال شهداد ، تپه‌اي مملو از گدازه‌هاي آتشفشاني با مساحتي معادل 480 كيلومتر مربع كه گندم بريان مي‌خوانندش و گاه نيز ريگ سوخته، گرم‌ترين نقطه كره زمين است با دمايي معادل 67 درجه سانتي‌گراد در سايه!.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

در گندم بريان در فضايي با طول 200 كيلومتر و عرض 150 كيلومتر هيچ نوع زندگي جريان ندارد و شرايط به گونه‌اي است كه علاوه بر گياهان و حيوانات، حتي باكتري‌ها نيز توان زنده ماندن ندارند.

در نتيجه اجساد تجزيه نشده و فقط بر اثر تابش خورشيد خشك مي‌شوند.

تا پيش از كشف اين منطقه توسط پروفسور كردواني تصور مي‌شد صحراي ليبي در شمال صحراي آفريقا با 57.7 درجه سانتي‌گراد گرم‌ترين نقطه كره زمين باشد؛ اما اكنون گندم بريان است. اگر قصد سفر به قطب گرمايي كره زمين را داريد، بين آبان تا فروردين بارسفر ببنديد.بلندترين برج آجري جهان

برج يا گنبدقابوس سال 375 خورشيدي به دستور قابوس بن وشمگير از پادشاهان آل زيار در جرجان (گنبدكاووس فعلي) پايتخت اين حكومت به دليل آرامگاه وي ساخته شد.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

اين بنا با آجرهاي دنباله‌دار وملات و به شكل يك استوانه چندوجهي ساخته شده است كه شامل پي و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطي است.

برج قابوس بر فراز تپه خاكي كه حدود 15 متر از سطح زمين بلندتر است، قرار دارد.

ارتفاع برج 55 متر است كه با احتساب بلندي تپه، در مجموع 70 متر ارتفاع از سطح زمين دارد.طولاني‌ترين غار ‌نمكي‌ جهان

غار نمكدان در جزيره قشم حدود 6580 متر طول دارد. تا پيش از كشف اين غار، غار ‌نمكي سدام در فلسطين با داشتن طولي معادل 5685 متر به عنوان طولاني‌ترين غار نمكي جهان قلمداد مي‌شد.

جريان آب نمك در كف غار، از چشم‌اندازهاي دلپذير آن است. رطوبت جزيره و نفوذ آب در غار، سبب فروچكيدن آب نمك اشباع‌شده بر بدنه‌ قنديل‌ها مي‌شود كه شكل آنها را پيوسته دگرگون مي‌كند.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

غار نمكدان داراي يك درياچه‌ نمك به ژرفاي يك متر در فاصله ۱۶۰ متري دهانه‌ ورودي است. از دل كوه نمكدان، يك جريان آب زيرزميني هميشگي مي‌جوشد كه راه را به بيرون گشوده و پس از حل‌كردن نمك در راه خود، به شكل چشمه‌ نمك در دامنه‌ كوه نمايان مي‌شود. اين چشمه در گودال روبه‌روي خود، حوضچه‌اي طبيعي به رنگ سفيد پديد مي‌آورد.بزرگ‌ترين بافت‌خشتي ‌جهان

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

يزد يكي از مهم‌ترين ‏شهرهاي زنده و تاريخي كشور است كه مجموعه‌اي كامل از بناهاي دوره‌هاي مختلف زماني شامل بازارهاي قديمي، مسجدها، باغ‌ها، عمارات، آتشكده‌ها و... را در خود جاي داده است.

اين شهر علاوه بر آن كه بزرگ‌ترين بافت خشتي جهان است، با 743 هكتار عرصه و 5 هزار هكتار حريم، دست‌‏نخورده‌ترين بافت تاريخي كشور محسوب مي‌شود.بزرگ‌ترين جزيره غيرمستقل جهان


قشم، بزرگ‌ترين جزيره غيرمستقل دنياست كه در حساس‌ترين نقطه استراتژيك خليج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است.

طول جزيره حدود 120 كيلومتر و عرض جزيره در نقاط مختلف متفاوت است. بيشترين عرض جزيره، مابين لافت و شيب دراز است.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

عرض متوسط جزيره را مي‌توان معادل 14 كيلومتر در نظر گرفت. بخش وسيعي از كرانه‌هاي شمالي جزيره با جنگل دريايي حرا به وسعت 150‌كيلومتر مربع پوشيده شده است.

جزيره قشم با مساحت 1491 كيلومتر مربع از 23 كشور دنيا وسيع‌تر است. به طور مثال قشم 2.5 برابر سنگاپور و بحرين و سان مارينو، 1.5 برابر هنگ‌كنگ، پنج ‌برابر مالديو و 70 برابر ماكائوست.داغ‌ترين چشمه جهان

چشمه آبگرم قينرجه در جنوب مشگين شهر و در ارتفاع 1240 متري دامنه شمالي سبلان در مجاورت چهار چشمه معدني ديگر قرار دارد.

اين چشمه با دماي 86 درجه سانتي‌گراد، داغ‌ترين چشمه كلرايدي جهان است كه داراي سه دهنه است.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

باتوجه به خواص درماني عناصر موجود در آن بخصوص‌گوگرد بالا، براي درمان لنفاتيسم، راشيتيسم و روماتيسم‌هاي مزمن سودمند است.

دماي بالاي اين چشمه تسكين‌دهنده درد و ضد تورم است. در كنار چشمه آبشاري است كه بر زيبايي و جاذبه گردشگري چشمه قينرجه افزوده است.كهنسال‌ترين درخت سرو جهان

يكي از پيرترين جانداران جهان، سرو ابركوه با عمري حدود 4000 تا 4500 سال است.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

گرداگرد تنه اين درخت روي زمين، 11.5 متر و بلنداي آن ۲۵ تا ۲۸ متر برآورده شده است.

در برخي اساطير، كاشت اين درخت زيبا به زرتشت نسبت داده شده است.
 


باستاني‌ترين پل قابل استفاده جهان

اين پل كه در مركز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب اين شهر را به هم پيوند داده و از ديرباز محل تردد ميان شهرهاي شوشتر، انديمشك و دزفول بوده است.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

تاريخ پل دزفول به سال 260 ميلادي، زماني كه شاپور اول ساساني با استفاده از 70 هزار اسير رومي اقدام به ساخت اين پل مستحكم كرد، برمي‌گردد. اين پل داراي 14 دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد.

اين پل در دوران عضدالدوله ديلمي، صفويه و پهلوي مرمت و بازسازي شد؛ اما پايه‌هايش همچنان بدون تغيير، يادگاري از عصر ساساني است.قديمي‌ترين‌بناي‌خشتي‌جهان

كهن‌دژ زيباي نارين قلعه در ميبد كه مردم محلي نارنج قلعه مي‌نامندش، شاخص‌ترين اثر بازمانده از شهرسازي قديم محسوب مي‌شود.

نارين قلعه داراي ارزش تاريخي، جغرافيايي، معماري و شهرسازي، سياسي، نظامي، مذهبي و اسطوره‌اي است.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

اين بنا بر فراز تپه‌اي ساخته‌شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به اين دليل از فاصله بسيار دور قابل رويت است.

زمان ساخت نارين قلعه براساس اسطوره‌هايي به دوره حضرت سليمان برمي‌گردد.بلندترين بادگير جهان در يزد

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

بادگير هشت سويه‌ باغ دولت‌آباد يزد، با ارتفاع 33 متر بلندترين بادگير جهان است.كهن‌ترين گونه جانوري جهان

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

سه چشم (triops) گونه‌اي جانور آبزي است كه به دليل قدمت 220 ميليون ساله از آن به عنوان فسيل زنده و قديمي‌ترين گونه جانوري زمين نام برده مي‌شود. اين گونه نادر در آبگيرهاي فصلي استان آذربايجان غربي زيست مي‌كند.بلندترين طاق طبيعي جهان

دهانه‌ غار اسپهبد خورشيد (دژ افسانه‌اي) در كوه‌هاي كناره‌ شرقي راه سراسري سوادكوه و تنگه دوآب، با طول 19.75 متر و عرض 14.25 متر، بلندترين طاق طبيعي جهان محسوب مي‌شود كه ارتفاع آن معادل 15 متر است.

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

اين طاق سال 1335 شمسي توسط غارشناسان كشف شد.قديمي‌ترين سد ‌جهان

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

سد كبار در 25 كيلومتري جاده قديم قم ـ كاشان از آثار دوره ساساني محسوب مي‌شود. اين سد با گذشت بيش از هزار سال و وقوع زلزله‌هاي متعدد همچنان پابرجاست.عجيب‌ترين قنات جهان


ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

يكي از شاهكارهاي علم مهندسي قديم، قنات دو طبقه‌ مون اردستان است. در هر طبقه از اين قنات 800 ساله، آبي مستقل جريان دارد و آب هيچ يك به ديگري نفوذ نمي‌كند. اين قنات دو كيلومتر طول دارد و مقدار آبدهي آن ۶۰ ليتر در ثانيه است.بزرگ‌ترين بازار سرپوشيده جهان

ایران ‌سرزمين«ترين‌»هاي گردشگري

بازار تبريز با مساحتي حدود يك ميليون مترمربع ، بزرگ‌ترين سازه آجري سقف‌دار و به هم پيوسته جهان است. تبريز به دليل قرارگيري در مسير جاده ابريشم همواره از اماكن مهم داد و ستد محسوب مي‌شده است.
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1391/09/21
مجله جان باترین های گردشگری یعنی چی
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1391/09/22
ببین ما چیا داریم و حتی خودمون هم نمیشناسیم .اونوقت خارجیا میاند واسه خودشون تاریخ و فرهنگ میسازن و توریست جذب میکنن.
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1391/09/25
چه فایده دارد تبلیغ نمی شود دیده نمیشود کو توریست توی ایران؟ اون وقت امارات با هیچی این همه توریست دارد
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1391/10/10
عالی بود-لطفا در مورد دیوار دفاعی گرگان، اولین دیوار دفاعی جهان نیز مطلب بگذارید
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1392/05/13
همیشه در روح جان منی ایران من
ایران زیبای من
تا ابد بمان
زیبای مغرور من
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج