مرتضوی عذرخواهی نکرده بلکه اعتراف‌ کرده!
۳۸۸۸۹۳
۲۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
۲۳۳۷
سخنگوی فراکسیون امید:
سخنگوی فراکسیون امید گفت: قطعاً در حوادث کهریزک سال 88 آقای مرتضوی تنها مسئول این حوادث نبوده و باید مشخص شود آیا از دیگر آمران و عاملان فجایع کهریزک نام خواهد برد یا خیر.
خبرگزاری ایلنا: سخنگوی فراکسیون امید گفت: قطعاً در حوادث کهریزک سال 88 آقای مرتضوی تنها مسئول این حوادث نبوده و باید مشخص شود آیا از دیگر آمران و عاملان فجایع کهریزک نام خواهد برد یا خیر.

بهرام با اشاره به انتشار نامه عذرخواهی سعید مرتضوی درمورد حوادث کهریزک که منجر به درگذشت سه‌نفر از بازداشت‌شدگان حوادث سال ۸۸ شد، اعلام کرد: واقعیت این است که مرتضوی عذرخواهی نکرده، بلکه به خطاهایی که ۷ سال مرتکب شده، اعتراف کرده است.

 وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مسائلی که حدود ۷ سال پیش و در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اتفاق افتاد، لطمه‌ای به نظام بود، یادآور شد: اگر قرار باشد این خسارت‌ها ریشه‌یابی شود، نیاز به برگزاری دادگاهی ویژه است تا مشخص شود در امتداد جریان کهریزک چه کسانی آمر و عامل بروز این مسائل بودند.

اهم سخنان وی به شرح زیر است:

* فاش شدن حوادث کهریزک در سال ٨٨ که حتى توسط دادستان وقت بارها تکذیب شد، منجر به ایجاد جو بى‌اعتمادى و جریحه‌دار شدن افکار عمومى و حوادث پس از آن شد. اگر آن‌چه امروز به آن معترف شده‌اند را همان ۷ سال پیش می‌پذیرفتند و بر دفاع از عمل ناشایست خود اصرار نمی‌کردند، قطعاً تبعات کمتری برای نظام ایجاد می‌شد و حتی می‌توانست از بروز اتفاق‌های بعدی جلوگیری شود.

*{ با اشاره به برخی انگیزه‌های احتمالی مرتضوی از اعتراف به کوتاهی در حوادث کهریزک}احتمال دارد مستندات جدیدی ارائه شده باشد که امکان ادامه کتمان جنایات کهریزک ازسوی مرتضوی سلب شده یا به هر دلیل، مجبور به چنین اعترافی شده باشد اما مسلم است که مرتضوی با شفافیت بیشتر به آن بپردازد و ابهام‌های ایجاد شده نزد افکار عمومی را برطرف کند.

* مرتضوی فارغ از حوادث سال ۸۸ در پست‌های اقتصادی مهمی در دولت نهم و دهم منصوب شد و در سازمان تامین اجتماعی و هلدینگ شستا مرتکب انحراف‌های اقتصادی فراوانی شد و امروز باید در این باره نیز اعتراف کند که مرتکب چه خطاها و مفاسدی در این پست‌ها شده، چرا که متاسفانه تا به امروز در خصوص فسادهاى کلان مالى پیگیری و اقدام دقیقی انجام نشده است.

*عذرخواهی مرتضوی اعتراف‌نامه دادستان سابق تهران است. در بررسی پرونده کهریزک باید به دو جنبه شخصی و عمومی این جنایت توجه کرد؛ به لحاظ شخصی، خانواده‌های افرادی که بی‌گناه کشته شدند و همچنین خانواده‌ها و خود افرادى که تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و در نتیجه به‌لحاظ روحی و روانی دچار آسیب‌های جدی شدند، باید تصمیم بگیرند که مرتضوی و دیگر آمران و عاملان مجازات شوند یا مورد بخشش و عفو قرار گیرند اما فارغ از تصمیم این افراد و خانواده‌ها، جنبه دیگر این پرونده، جنبه ملی و عمومى آن است که باید با رویکردی عمومی و کلان به آن توجه کرد.

* پس از انتشار این اعتراف‌نامه، اظهارنظرهایی از طرف خانواده‌های جانباختگان حوادث کهریزک در رسانه‌ها منتشرشده و تاکید کرده‌اند که رضایت نخواهند داد، با این حال با فرض رضایت‌دادن خانواده‌ها، مرتضوی و همدستانش باید در قبال آسیبی که به منافع ملی و حیثیت نظام وارد کرده، پاسخگو باشند.

* تصمیم‌گیری درخصوص جبران خسارت‌های وارده برعهده دادگاه صالحه است. مسئله مهم دیگر این است که بجز سه نفری که در کهریزک جان باختند، تعدادی از زندانیان نیز، همچون جان‌باختگان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند و باید مشخص شود که آیا مرتضوى حاضر به عذرخواهى از این افراد هم هست یا خیر.

* اگربا این موضوع سیاسی برخورد کنند و بخواهند با اکتفا به همین نامه، از ادامه بررسی‌ها ممانعت کنند، بی‌اعتمادی مردم به دستگاه قضایی بیشتر خواهد شد.

* انتظار می‌رود قوه محترم قضاییه و مدعی‌العموم در قبال این اعتراف ساکت نماند و با اقدامی در خور، به‌گونه‌ای رفتار کند که مردم نتایج آن را به‌طور ملموس احساس کنند.

* قطعاً آقای مرتضوی تنها مسئول این حوادث نبوده و باید مشخص شود آیا از دیگر آمران و عاملان فجایع کهریزک نام خواهد برد یا خیر.

*{در توضیح انگیزه مرتضوی از استفاده از عنوان «شهید» برای جان‌باختگان حوادث سال 88} مفهوم «شهید» مشخص و تعریف‌شده است. مرتضوی باید بپذیرد اگر جان‌باختگان «شهید» هستند، راهشان  راه حق بوده است. این درحالی است که تا پیش از این، انواع اتهام‌‌زنی‌ها نسبت به این افراد صورت می‌گرفت.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1395/06/26
آیا یک عذرخواهی کافی است؟!!!
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1395/06/26
نقش رییس جمهوروقت بایدباشفافیت روشن شودواغماض دراین امرخیلنت است به اسلام ومسلمانان ایران
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1395/06/26
آینده میداند با متخلفان چگونه برخورد کنه
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1395/06/26
کاش لااقل یکمی از ژاپن و برزیل یاد بگیرن .......
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1395/06/26
الهم اشغل الظالمین بالظالمین
Iran, Islamic Republic of
01:21 - 1395/06/27
آقای مرتضوی بالاخره متهم است یا مجرم! ایشون با سوناتای سفیدش درحال گردش هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج