2 موسسه علمی ایرانی در میان برترین های دنیا
۴۵۵۱۸۶
۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰
۳۳۸۸
جدیدترین نتایج نظام رتبه بندی SIR در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و نام ۲ موسسه علمی ایرانی از میان ۹۲ موسسه ایرانی در میان یک هزار موسسه اول این رتبه بندی قرار گرفته است.
خبرگزاری مهر: جدیدترین نتایج نظام رتبه بندی SIR در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و نام ۲ موسسه علمی ایرانی از میان ۹۲ موسسه ایرانی در میان یک هزار موسسه اول این رتبه بندی قرار گرفته است.
 
 نتایج سال ۲۰۱۶ SIR منتشر شد؛۲ موسسه علمی ایرانی در میان هزار مرکز برتر یک رتبه بندی جهانی

به نقل از دفتر علم سنجی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، از بین ۲۳۵ موسسه آموزش عالی خاورمیانه ۹۲ موسسه ایران در این رتبه بندی حضور دارند که دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب رتبه های هشتم، دهم و دوازدهم خاورمیانه را در اختیار دارند.

همچنین براساس این گزارش در میان ۱۷ موسسه دولتی که در این رتبه بندی مورد ارزیابی قرار گرفته اند پژوهشگاه پلیمر پتروشیمی ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی و موسسه پژوهشی علوم فناوری رنگ و پوشش در رتبه های اول تا سوم در سطح کشور و سوم تا پنجم در میان کشورهای خاورمیانه قرار گرفته اند.

در میان ۱۷ موسسه دولتی خاورمیانه نام ۷ موسسه ایرانی به چشم می خورد که پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران یک پله و پژوهشگاه  دانش های بنیادی دو پله نسبت به سال گذشته ارتقا داشته اند و موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش که سال گذشته در این رتبه بندی حضور نداشت رتبه پنجم خاورمیانه را در اختیار دارد.

براساس این گزارش ۲۵ موسسه برتر حوزه سلامت نیز از خاورمیانه در این رتبه بندی حضور دارند که از ایران، انستیتو پاستور ایران و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  به ترتیب در رتبه های ۱۲ و ۱۸ ام خاورمیانه قرار گرفته اند.

اگرچه از ایران هیچ موسسه خصوصی نتوانسته شرایط لازم برای حضور در این رتبه‌بندی را کسب کند از کره‌جنوبی ۴ موسسه خصوصی از جمله سامسونگ و ال‌جی حضور دارند.

معیار حضور موسسه ها اعم از دولتی و خصوصی و سایر در این رتبه بندی انتشار صد مقاله در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ میلادی است.

اگرچه از ایران ۹۹ موسسه، دانشگاه و پژوهشگاه در این رتبه ‌بندی حضور دارند تنها ۲ مورد از آنها در میان یک هزار موسسه نخست قرار گرفته است در حالی که بر اساس نسبت موجود در کل باید حدود ۲۰ درصد از  موسسات ایرانی در بین یک هزار موسسه نخست این لیست قرار می‌گرفتند.

همچنین نرخ موسسات حاضر در میان هزار مورد اول برای ترکیه، مالزی، کره‌جنوبی، آلمان و آمریکا به ترتیب برابر ۰، ۱۴، ۲۷، ۴۱ و ۳۶ درصد است که می‌تواند کیفیت نسبی بهتر موسسات ایرانی به ترکیه و ضعف کیفی آن‌ها را در مقابل سایر کشورهای نام برده نشان دهد.

نظام رتبه بندی SIR یک رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی موسسات علمی و دانشگاه‌ها است که با استفاده از اطلاعات اسکوپوس و بر اساس یک شاخص ترکیبی حاصل از سه شاخص عملکرد تحقیقاتی، خروجی نوآوری و تاثیر اجتماعی که بر اساس رویت پذیری وب اندازه‌گیری می‌شود، به رتبه‌بندی بیش از ۵ هزار دانشگاه و موسسه از سراسر جهان می‌پردازد.

در این رتبه‌بندی موسسات به ۵ دسته دولتی، سلامت، آموزش‌عالی، خصوصی و سایر تقسیم شده‌اند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
United States
16:54 - 1395/10/15
این دست اخبار بدون ارائه لینک مستقیم به خبر اصلی فقط بعنوان شایعه در نظر گرفته میشود، لطفا لینک خبر اصلی در سایتهای خارجی معتبر را هم اضافه فرمایید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج