کشف قاره گمشده در زیر جزیره موریس
۴۷۲۷۱۱
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۴
۱۲۶۱۰
کریستال های تازه کشف شده از فوران های آتشفشانی در جزیره موریس، میلیاردها سال بزرگ تر از خود جزیره موریس هستند. به نظر می رسد این کریستال های آتشفشانی بقایای قاره کوچکی به نام Mauritia باشند.
وب سایت کلیک: زمین شناسان و دانشمندان حوزه علوم باستان شناسی همواره در حال مطالعه بر روی این موضوع که سال ها پیش زمین به شکلی بوده است هستند. آن ها در صدد تصویر سازی از نحوه قرار گیری خشکی ها و آب های کره زمین در میلیاردها سال پیش هستند. در همین راستا، دانشمندان در تحقیقات اخیراً خود در جزیره موریس به نشانه هایی از وجود یک قاره قدیمی که در زیر این جزیره واقع شده بوده است رسیده اند.
 
 کشف قاره گمشده در زیر جزیره موریس

کریستال های تازه کشف شده از فوران های آتشفشانی در جزیره موریس، میلیاردها سال بزرگ تر از خود جزیره موریس هستند. به نظر می رسد این کریستال های آتشفشانی بقایای قاره کوچکی به نام Mauritia باشند.

این جزیره گم شده زمانی محل اتصال ماداگاسکار به هند در قاره بزرگ تری به نام گاندوا بوده است. بر اساس تحقیقات دانشمندان حدود ۸۴ میلیون سال پیش در اقیانوس هند ناپدید شده است. اخیراً دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این جزیره بعد از فوران آتشفشان لای روبی شده . پنهان شده است.

به گفته لوییس آشوال از دانشگاه ویتواترزراند آفریقای جنوبی، زمین متشکل از دو بخش است. بخشی مربوط به قاره ها است که بسیار قدیمی هستند و بخشی مربوط به اقیانوس ها که در واقع بخش های جوان تر کره زمین را تشکیل می دهد.

اما موریس جزیره ای است که در آن هیچ سنگی با قدمت بیش از ۹ میلیون سال یافت نشده است. با این وجود در مطالعات صورت گرفته در این جزیره، دانشمندان به سنگ هایی با قدمت بیش از ۳ میلیارد سال برخورد کرده اند.

جزیره موریس در ۲ هزار کیلومتری ساحل جنوبی قاره آفریقا قرار گرفته است. این جزیره توسط فوران های آتشفشانی در اعماق آب ها در حدود ۹ تا ۸ میلیون سال پیش شکل گرفته است و اکنون بخشی از جزیره ماسکارن است. آشوال در حفاری های خود به سنگ هایی برخورد کردند که با آنالیز آن ها قدمت آن ها را به بیش از میلیاردها سال پیش تشخیص داده اند.

 کشف قاره گمشده در زیر جزیره موریس

سنگ زیرکون به عنوان تشکیل دهنده گرانیت هایی از قاره های قدیمی است که روزگاری در سطح کره زمین قرار داشته اند. تیم تحقیقاتی جزیره موریس قدمت برخی از این سنگ های کریستالی را به بیش از ۲٫۵ تا ۳ سال پیش نسبت می دهند . آن ها عقیده دارند این کریستال ها متعلق به قاره Mauritia است.

این اولین باری نیست که سنگ های زیرکون قدیمی در جزیره موریس یافت می شود. بیش از این نیز در سال ۲۰۱۳ میلادی گروه تحقیقاتی دیگری ردپایی از وجود سنگ های زیرکون متعلق به میلیاردها سال پیش را در این جزیره یافته بودند. با وجود اینکه این سنگ ها در جزیره موریس یافت شده بود اما برخی از اعضای تیم تحقیقاتی سال ۲۰۱۳، عقیده داشتند که این سنگ های کریستالی می تواند متعلق به جزیره دیگری باشد.

اما اکنون کریستال هایی در جزیره موریس یافت شده است که از زیر گدازه های آتشفشانی که جزیره را پوشانده است استخراج شده اند. به همین دلیل دانشمندان دلایل محکم تری برای نسبت دادن این سنگ های کریستالی به جزیره ای مدفون شده در زیر جزیره موریس در دست دارند.

به عقیده آشوال، یافتن این سنگ های آتشفشانی فرضیه های قبلی را در خصوص اینکه زیرکون های کشف شده در حفاری های قبلی می تواند متعلق به جزایر دیگری باشد که با امواج اقیانوس به جزیره موریس آورده شده باشند، رد می کند.

از طرفی این فرضیه که جزیره موریس بخشی از قاره ای قدیمی و کوچک با قدمتی بیش از میلیاردها سال است  بیشتر قوت می گیرد. همچنین فرضیه دیگری که بخش هایی از اقیانوس هند نسبت به بخش های دیگر دارای میدان های گرانشی است، تقویت می شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج