کشورهایی از حمله موشکی آمریکا مطلع بودند
۵۰۹۱۶۰
۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۹
۷۶۴۴ 
واکنش ها به حمله موشکی آمریکا به سوریه؛
حمله موشکی آمریکا به سوریه همچنان با واکنش جامعه جهانی روبرو است و تحلیل گران در حالی که با احتیاط سخن می گویند اما براین باورند که این اقدام ناگهانی و بدون اعلام قبلی معادله مبارزه با داعش در سوریه را با پیچیدگی روبرو کرده است و نگرانی برخی کشورها ، نهاد بین المللی و حقوق بشری بر سر این که این اقدام می تواند به یک درگیری بین المللی منتهی شود، افزایش داده است.
خبرگزاری ایرنا: حمله موشکی آمریکا به سوریه همچنان با واکنش جامعه جهانی روبرو است و تحلیل گران در حالی که با احتیاط سخن می گویند اما براین باورند که این اقدام ناگهانی و بدون اعلام قبلی معادله مبارزه با داعش در سوریه را با پیچیدگی روبرو کرده است و نگرانی برخی کشورها ، نهاد بین المللی و حقوق بشری بر سر این که این اقدام می تواند به یک درگیری بین المللی منتهی شود، افزایش داده است.
 
حمله موشکی آمریکا به الشعیرات سوریه واکنش های متفاوتی را در پی داشته است. نخستین تجاوز مستقیم آمریکا در دوره ترامپ به مواضع ارتش سوریه بامداد جمعه با شلیک 59 موشک به پایگاه هوایی شعیرات در استان حمص آغاز شد.

این حمله موشکی بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا و از ناوهای آمریکایی مستقر در دریای مدیترانه و به بهانه حمله شیمیایی به خان شیخون در استان ادلب انجام شده است.

از زمان بروز این اقدام تاکنون سیاستمداران و دولت های مختلف به همراه داشته و تحلیل های متعددی در این زمینه منتشر شده است. در این میان برخی کشورها از این اقدام حمایت کرده و عده ای نیز این اقدام را در جهت افزایش افراط و تفریط و تقویت تروریسم دانسته و این امر را محکوم کردند.

اطلاع بسیاری از کشورها و دولت ها از اقدام موشکی آمریکا و در عین حال مخالف خوانی آنها پس از انجام این اقدام ابهاماتی را در پرونده حمله موشکی آمریکا به سوریه باقی گذاشته و معادلات در این سرزمین پیچیده تر از قبل دنبال می شود.

در این میان واکنش ها به این اقدام همچنان ادامه دارد و برگزاری نشست فوری سازمان ملل نیز از دیگر اتفاقات رخ داده در واکنش به حمله موشکی آمریکا به سوریه است.

*کشورهای عربی

اردن همسو با عربستان از حمله موشکی آمریکا به سوریه حمایت کرد . اردن چهارمین کشور عربی است که حمله موشکی آمریکا به سوریه را تایید و اعلام کرد که این حمله واکنش مناسبی علیه کسانی بود که غیرنظامیان را هدف قرار دادند.

پیش از این، عربستان، بحرین و امارات حمایت خود را از حمله موشکی آمریکا به مواضع سوریه اعلام کرده بودند.

اردن این حمله را واکنشی ضروری و مناسب برای جلوگیری از هدف قرار دادن مستمر غیرنظامیان با سلاحهای کشتار جمعی و ارتکاب جنایت های غیر انسانی می داند.

امارات نیز با تایید این اقدام آمریکا اعلام کرد:حمله هوایی آمریکا به پایگاه نظامی سوریه «شجاعانه و حکیمانه» بود

مصر نیز از ایالات متحده امریکا و روسیه خواست با محدود کردن درگیری های سوریه، به رسیدن به راه حل فراگیر و پایان جنگ کمک کنند.

*واکنش اتحادیه اروپا

دونالد توسک رئیس اتحادیه اروپا نیز در واکنش به اقدام آمریکا گفت: این نهاد با ایالات متحده به منظور پایان دادن به وحشیگری در سوریه، همکاری خواهد کرد.

ژان کلون یونکر رئیس کمیسیون اروپا و مقام اجرایی اتحادیه اروپا، نیز حمایت خود را از تصمیم واشنگتن برای حمله نظامی به سوریه، اعلان کرد.

*مهر تایید سناتورهای جمهوری خواه و دمکرات

بسیاری از نمایندگان حزب دمکرات و جمهوری خواه کنگره و سناتور های دو حزب آمریکا تقریبا بطور یکپارچه از حمله موشکی آمریکا به پایگاه های نظامی سوریه حمایت کردند اما گفتند که ادامه این اقدام باید به تایید کنگره برسد.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه فلوریدا این حمله را بجا و قانونی دانست و گفت که این حمله پیام روشنی به حامیان اسد است و به آن ها می گوید که دوران مصونیت جرائم بین المللی برای او و حامیان او به پایان رسیده است.

سناتور جان مک کین از ایالت آریزونا نیز با صدور بیانیه ای از این حمله حمایت کرد و آن را حاوی پیامی بموقع به دولت سوریه دانست.

سناتور لیندزی گرام از ایالت کارولینای جنوبی اقدام ترامپ را ستود و از این که او برخلالف دولت قبلی آمریکا نسبت به این کشور واکنش نشان داده است، ابراز خرسندی کرد.

پال رایان رئیس جمهوریخواه مجلس آمریکا نیز با صدور بیانیه ای این حمله را بجا توصیف کرد.

رابرت ادرهولت نماینده جمهوریخواه، بیل نلسون سناتور دموکرات ایالت فلوریدا، چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس این کشور، بن کاردین و دیک دوربین سناتورهای حزب دمکرات نیز از دیگر کسانی بودند که این اقدام آمریکا را تایید و از آن حمایت کردند.

*واکنش موگرینی

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه در بیانیه ای، با بیان اینکه بروکسل در جریان تصمیم آمریکا برای حمله موشکی به سوریه قرار گرفته بود، بر لزوم حل بحران سوریه از طریق مذاکرات سیاسی تاکید کرد.

وی در این بیانیه افزود: آمریکا به اتحادیه اروپا اطلاع داده بود که بر اساس تحقیقات صورت گرفته دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده و بدین منظور حملاتی را علیه پایگاه هوایی شعیرات به منظور جلوگیری از استفاده از سلاح های شیمیایی مرگبار صورت خواهد داد.

*آلمان: حمله آمریکا قابل درک است

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان امروز (جمعه)، حمله نظامی ایالات متحده آمریکا را به یک پایگاه هوایی سوریه قابل درک دانست.

مرکل افزود: حمله آمریکا با توجه به ابعاد جنایت های جنگی، درد و رنج مردم بیگناه و مانع تراشی در شورای امنیت سازمان ملل متحد، قابل درک است.

وی این حملات را محدود و هدفمند، توصیف کرد.

*برخی کشورها در جریان بودند

اسکای نیوز اعلام کرد، آمریکا قبل از حمله موشکی خود به پایگاه نظامی هوایی شعیرات در سوریه، برخی ازکشورهای جهان را در جریان این تصمیم خود قرار داده بود.

منابع دیپلماتیک فرانسه تاکید کرده اند که واشنگتن پاریس را در جریان حمله نظامی خود قرار داده بود، بی آنکه خواستار همکاری فرانسه در این زمینه شود.

ژان مارک اِرو وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت: آمریکا از قبل فرانسه را در جریان حمله موشکی خود به مواضع نظامی سوریه قرار داده بود.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرد که قبل از انجام حملات موشکی علیه مواضع نظامی سوریه نیروهای روسیه را در جریان قرار داده بود.

این در حالی است که کرملین مقر ریاست جمهوری روسیه خواستار اعلام محکومیت حمله موشکی بدون مجوز آمریکا به سوریه به عنوان یک کشور عضو سازمان ملل شد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که شورای امنیت سازمان ملل باید اقدام تجاوزگرانه آمریکا علیه سوریه را محکوم کند.

وی اظهار کرد: روسیه می خواهد، نشست فوری شورای امنیت برگزار شود تا وضعیت پس از حمله آمریکا مورد بررسی قرار گیرد.

مقام روسی همچنین تاکید کرد: آمریکا با حمله های موشکی به سوریه به روابط خود با روسیه ضربه زد.

همچنین سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پی تجاوز آمریکا به روسیه، تمامی همکاری های نظامی واشنگتن و مسکو دراین کشور را متوقف کرد.

در مقابل کاخ سفید نیز در پی حمله آمریکا به سوریه و تهدید روسیه به قطع همکاری ها میان مسکو و واشنگتن در سوریه، گفت: ممکن است که آمریکا و روسیه در خصوص همکاری های خود برای نابودی داعش در سوریه پیابند بمانند.

کاخ سفید در ادامه تاکید کرد که حمله واشنگتن به سوریه پیام قوی به جهان بود و این حمله موجه، قوی و متناسب بوده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام بلند پایه پنتاگون گفت: که روسیه کانال ارتباطی نظامی میان نیروهای دو طرف را در سوریه قطع نکرده است.

این مقام نظامی آمریکا که نامش ذکر نشده است، افزود: عملیات نظامی آمریکا علیه داعش در سوریه هیچ تغییری نیافته است.

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در نشست فوری شورای امنیت درباره حمله کشورش به سوریه گفت: واشنگتن برای اقدامات بیشتر در سوریه آمادگی دارد.
چین نیز در واکنش به حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، از همه طرفهای ذیربط خواست ضمن رعایت خویشتن داری به دنبال راهکارهای سیاسی برای حل بحران موجود باشند.

«هوا چون اینگ» که در نشست خبری با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت: پایان بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و همه طرفهای مرتبط باید این روش را کنار بگذارند.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که دولت متبوعش از حمله آمریکا به سوریه حمایت کرده و این اقدام را بجا می داند.

پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا نیز گفت، ایتالیا معتقد است که راه حل درازمدت برای بحران سوریه در گفت و گو و مذاکراتی است که شامل تمام نیروهای اپوزیسیون و حکومت سوریه شود.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز جمعه گفت که کشورش از حمله آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه کاملا حمایت می کند.

«اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی نیز حمله آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را تهدیدی برای امنیت بین المللی و صلح جهانی‌ دانست.

صلیب سرخ جهانی نیز اعلام کرد که پس از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، اوضاع کنونی در این کشور به سمت درگیری مسلحانه بین المللی کشیده می شود.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای ضمن ابراز انزجار نسبت به حملات شیمیای در سوریه حمله دیشب آمریکا به این کشور را گواه دیگری براین حقیقت دانست که بحران سوریه جز مذاکره سیاسی راه حل دیگری ندارد.

*واکنش سوریه

وزارت خارجه سوریه روز جمعه اعلام کرد که حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون اقدامی از پیش برنامه ریزی شده بود تا حمله آمریکا به مواضع ارتش سوریه را که همواره در حال نبرد با تروریسم است، توجیه کند.

یک منبع رسمی در وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: آمریکا بامداد روز جمعه تجاوز آشکاری را به یکی از پایگاه های هوایی ارتش سوریه در استان حمص به بهانه استفاده از سلاحهای شیمیایی در منطقه خان شیخون انجام داد؛ بهانه ای که تشکیلات تروریستی و بنگاه خبرپراکنی آن ها در واشنگتن، تل آویو، ریاض، دوحه، آنکار، لندن، پاریس و سایر رسانه های وابسته به شدت آن را تبلیغ کردند.

این منبع افزود: آنچه در خان شیخون رخ داد، اقدامی از پیش برنامه ریزی شده و عمدی بود تا حمله آمریکا به مواضع ارتش سوریه را که همواره در حال نبرد با ترروریسم بوده و هست، توجیه کند.

فیصل مقداد معاون وزیرامورخارجه سوریه نیز در مصاحبه با شبکه خبری المیادین با بیان اینکه هدف آمریکا ازحمله به مواضع نظامی سوریه، تضعیف ارتش سوریه بوده، گفت که آمریکا همواره برای تامین منافع رژیم صهیونیستی از گروه های تروریستی حمایت کرده و می کند.
شورای سیاسی جنبش انصار الله یمن نیز در بیانیه ای در واکنش به حمله موشکی آمریکا، بر حمایت کامل خود از ملت و دولت سوریه تاکید و اعلام کرد: هدف آمریکا از این حمله، گسترش نفوذ رژیم صهیونیستی در منطقه است.

ریاست جمهوری سوریه نیز در بیانیه ای تاکید کرد: این اقدام آمریکا چیزی جز رفتار احمقانه و غیر مسئولانه نیست که از تنگ نظری و کوته بینی سیاسی و نظامی که به دور از واقعیت است، ناشی شده است.

در بیانیه ریاست جمهوری سوریه آمده است: اقدام شرم آور آمریکا در حمله به پایگاه کشوری مستقل و دارای حاکمیت، بار دیگر به وضوح و خوبی اظهارات مقام های سوریه را در این باره نشان داد که هر دولتی در آمریکا روی کار آید، این نظام سیاست های خود را در هدف قرار دادن کشورها، به زیر سلطه بردن ملت ها و تلاش برای سیطره بر جهان تغییر نمی دهد.

*واکنش رییس جمهوری کشورمان

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نیز در واکنش به اتفاقات اخیر سوریه و حمله موشکی آمریکا به سوریه در پیام توئیتری تاکید کرد: حمله تجاوزکارانه به شعیرات سوریه به معنای تقویت افراط و ترور در منطقه و بی قانونی و بی نظمی در جهان و کاملا محکوم است.
روحانی همچنین در این پیام تصریح کرد: جهانیان را به مخالفت با این گونه سیاست ها که نتایج مخرب برای منطقه و جهان دارد، فرا می خوانم.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، با اشاره به حمله موشکی آمریکا به سوریه، بار دیگر این قبیل اقدامات را محکوم کرد و گفت: زمان جوسازی و فرافکنی پایان یافته است.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: به عنوان تنها قربانی اخیر استفاده گسترده از سلاح های شیمیایی (توسط صدام در دهه 80 میلادی)، ایران هرگونه استفاده از سلاح های کشتار جمعی توسط هر کس و علیه هر کس را محکوم می کند.

ظریف افزود: آمریکا به صدام حسین در استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران در دهه 80 میلادی کمک کرد. سپس دوبار به بهانه های بی اساس شیمیایی به حمله نظامی اقدام کرد: سال 2003 و اکنون.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: کمتر از دو دهه بعد از یازده سپتامبر، آمریکا در دو جبهه سوریه و یمن در کنار القاعده و داعش می جنگد. زمان جوسازی و فرافکنی پایان یافته است.

دریابان شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در واکنش به اقدام غیر قانونی آمریکا در تجاوز موشکی به سوریه گفت: تجاوز جنایتکارانه دولت آمریکا به سوریه را که با زیر پا گذاردن مجموعه هنجارهای بین المللی انجام شده است نشانه روشنی از سیاست مستمر این کشور برای بهره گیری از تروریسم به منظور تحقق اهداف سیاسی در سوریه عنوان کرد و اظهار داشت: بدون شک اقداماتی از این دست ضمن آن که موجب پیچیده تر شدن معادلات سیاسی و امنیتی در سوریه وشکل گیری روندهای خطرناک و غیر قابل پیش بینی خواهد شد تاثیری درانگیزه دولت و ملت سوریه برای مبارزه قاطع با تروریسم مورد حمایت جبهه غربی-عبری-عربی نخواهد داشت.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1396/01/19
مرگ بر عربستانی هامی امریکای تروریست متجاوز
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1396/01/20
تا کی خون ملتهای مسلمان بیگناه توسط

کفارومنافقین برای بهره برداری سیاسی بعضی رژیمهای ملعون که ادعای حمایت از مظلومها مینماید ریخته شود. ای خدا شاهدو ناظری!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج