جهانگیری: اگر کمک ایران نبود، امروز داعش بغداد و دمشق را تصرف میکرد
۵۰۹۸۷۶
۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۷
۳۹۵۰ 
جهانگیری: ایران در این میان از امنیت بسیار خوبی برخوردار است و به دولت های قانونی منطقه که از سوی تروریسم تهدید شده اند نیز کمک کرده است و اگر کمک های ایران وجود نداشت امروز داعش بغداد و دمشق را به تصرف خود درآورده بود و جهان با دولت تروریستی داعش روبرو بود.
خبرگزاری ایلنا: اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه) در دیدار ژولت شمین معاون نخست وزیر مجارستان اظهار داشت: در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، همکاری با کشورهای اتحادیه اروپا و بخصوص مجارستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و رابطه دیرینه میان تهران و بوداپست بر ضرورت همکاری میان دو کشور افزوده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران علاقمند است روابط خود را در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به ویژه مجارستان توسعه دهد، خاطر نشان کرد: متاسفانه تحریم های ظالمانه علیه ایران باعث شد روابط ما با کشورهایی که روابط دیرینه ای داشتیم کاهش یابد.

وی افزود: پس از اجرای برجام لازم بود که اراده ی سیاسی برای توسعه روابط در طرفین ایجاد شود که با سفر نخست وزیر مجارستان به تهران این اراده در مقامات دو کشور ایجاد شد.

جهانگیری ادامه داد: در سفر نخست وزیر مجارستان به تهران توافقات خوبی میان دو کشور به امضاء رسید که برخی از این توافقات وارد مرحله اجرا شده است. کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور نیز که مدتی متوقف بود، مجدداً کار خود را آغاز کرد و امیدوارم این کمیسیون ضمن برطرف کردن موانع توسعه مناسبات دوجانبه، زمینه های همکاری میان دو کشور را شناسایی کند تا بتوانیم سطح روابط دو جانبه را ابتدا به مرحله پیش از تحریم ها برسانیم و سپس گام های بلندتری در این زمینه برداریم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران آمادگی دارد در زمینه انرژی نفت و گاز و فناوری های نوین با مجارستان همکاری کند، گفت: توافقنامه همکاری هسته ای که امروز میان دو کشور به امضاء رسید مورد حمایت دولت ایران است و علاوه بر آن، دو کشور می توانند در زمینه های علمی، فرهنگی و دانشگاهی نیز همکاری مناسبی داشته باشند. تعداد دانشجویان ایرانی که در مجارستان تحصیل می کنند زیاد است و ایران نیز از حضور دانشجویان مجارستانی استقبال می کند.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه مناسبات لازم است برخی موانع به سرعت برطرف شود، تصریح کرد: پس از اجرای برجام، محدودیت های موجود در روابط بانکی میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باقی است و هنوز گام های جدی از سوی کشورهای اروپایی در این زمینه برداشته نشده است.

جهانگیری با یادآوری اینکه اتحادیه اروپا پیش از تحریم ها در مقطعی شریک اول تجاری ایران بود و اگر علاقه و اراده ای از سوی اروپا برای همکاری های اقتصادی با ایران وجود دارد باید مسائل بانکی به سرعت حل و فصل شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه بانک های مجارستان هم باید برای گسترش مناسبات دو جانبه اقدامات جدی تری انجام دهند، افزود: ایران آمادگی دارد در زمینه ی اجرای پروژه های بزرگ و صادرات کالا نیز با مجارستان همکاری کند که البته این همکاری مستلزم برطرف شدن موانع بانکی است.

وی با اشاره به وجود ظرفیت ها و جاذبه های مختلف گردشگری و اماکن  متعدد تاریخی در ایران، ‌ خاطر نشان کرد: گردشگری می تواند یکی از زمینه های مناسب برای توسعه همکاری های دو جانبه میان ایران و مجارستان باشد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات منطقه و وجود گروه های افراطی و تروریستی نیز اشاره و تصریح کرد: ایران یکی از قربانیان اصلی تروریسم و سلاح های شیمیایی است و به همین دلیل ایران تلاش های گسترده ای در جهت ممانعت از گسترش تروریسم و توسعه و استفاده از سلاح های شیمیایی کرده است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه اقدامات برخی کشورهای غربی که به نام مبارزه با تروریسم انجام می شود نه امنیت کشور خودشان و نه امنیت منطقه را تامین نمی کند، گفت: اقدامی که آمریکا بدون اجازه ی سازمان ملل متحد در سوریه انجام داد، اقدامی خطرناک است که می تواند به تقویت گروه های تندرو و تروریستی منجر شود.

وی همچنین با اشاره به درگیری و ناامنی ها در برخی از کشورهای منطقه، خاطر نشان کرد: ایران در این میان از امنیت بسیار خوبی برخوردار است و به دولت های قانونی منطقه که از سوی تروریسم تهدید شده اند نیز کمک کرده است و اگر کمک های ایران وجود نداشت امروز داعش بغداد و دمشق را به تصرف خود درآورده بود و جهان با دولت تروریستی داعش روبرو بود.

معاون نخست وزیر مجارستان نیز در این دیدار با اشاره به امضای توافقنامه همکاری های هسته ای ایران و مجارستان که عصر امروز انجام شد، گفت: در آینده ی نزدیک یک هیئت بانکی برای عقد قراردادهای همکاری از مجارستان به تهران سفر خواهد کرد.

ژولت شمین همچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته برای برقراری پرواز مستقیم میان پایتخت های دو کشور، گفت: برقراری پرواز مستقیم میان تهران و بوداپست می تواند زمینه توسعه ی همکاری های اقتصادی و گردشگری میان دو کشور را فراهم کند.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴۰۰ دانشجوی ایرانی در بوداپست مشغول تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند، خاطر نشان کرد: تاکنون در مجموع ۴ هزار نفر دانشجوی ایرانی از دانشگاه های مجارستان فارغ التحصیل شده اند و دولت مجارستان نیز تمایل دارد که دانشجویان این کشور را برای ادامه تحصیل به ایران اعزام کند.

معاون نخست وزیر مجارستان از آمادگی کشورش برای گسترش روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود: بوداپست برای امضاء هر نوع قرارداد دو جانبه همکاری با تهران آمادگی دارد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز برای تقویت روابط با ایران تشویق می کند.

ژولت شمین گسترش روابط بانکی میان دو کشور را در توسعه مناسبات اقتصادی موثر و پراهمیت دانست و گفت: در صورتیکه ایران فهرستی از بانک های مورد نظر خود در مجارستان ارائه دهد، تلاش خواهیم کرد به برقراری روابط و حل موانع بانکی میان دو کشور کمک کنیم.

وی افزود: رییس بزرگ ترین بانک خصوصی مجارستان سفری کاری به ایران را در دستور کار خود دارد و همکاری میان بانک های خصوصی دو کشور می تواند زمینه را برای گشایش همکاری های بانکی فیمابین فراهم سازد.

معاون نخست وزیر مجارستان همچنین با اشاره به دیدار خود از تخت جمشید، خاطر نشان کرد: هر گردشگری که از آثار باستانی و تاریخی ایران بازدید کند به تاریخ و فرهنگ بزرگ ایران پی خواهد برد.

ژولت شمین به رابطه خواهر خواندگی میان برخی شهرهای ایران و مجارستان اشاره و تصریح کرد: در آینده ی نزدیک قرار است رابطه خواهر خواندگی میان دو شهر بزرگ دیگر ایران و مجارستان نیز برقرار شود.

وی وقایع اخیر در منطقه را بسیار ناراحت کننده توصیف کرد و با بیان اینکه مجارستان همواره استفاده از سلاح های شیمیایی را محکوم کرده است، گفت: قربانی اصلی استفاده از این گونه سلاح ها مردم و افراد بی گناه هستند.

معاون نخست وزیر مجارستان ادامه داد: ما معتقد هستیم که تروریسم نه دولت دارد و نه مذهب و به همین دلیل هیچگاه از عنوان داعش استفاده نکرده ایم زیرا باورمان این است که گروه تروریستی داعش نه دولت و نه اسلامی است.

ژولت شمین ادامه داد: به یاد دارم زمانی که تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی دستور حمله به عراق را صادر کرد، پس از آنکه همه جا را گشتند، اما هیچگونه تسلیحات شیمیایی پیدا نکردند.

وی اضافه کرد: متأسفانه قدرت های بزرگ برای اجرای سیاست های خود از تروریسم استفاده می کنند و مردم مظلوم قربانیان اصلی این اتفاق هستند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1396/01/20
پس معلوم شد. چرا اینقدر دولت از جیب مردم خرج میکنه.همش میره برای کمک. پس کی به مردم ایران که تو فقر دست وپا میزنند کمک میکنند.دستتان درد نکنه حالا که عمر دولتتان تمام شده این حرفها رو میزنید.پس بگو برای چی اینقدر دولت بودجه کم می آورد.
Iran, Islamic Republic of
07:02 - 1396/01/20
دوست عزيز اين تفسير شما از اين موضوع هستش نه برداشت همه مردم ايران!
امثال مثل شما در منطقه بازيچه و ابزار مناسبى واسه به هدف رسيدن کشورهايى همچون آمريکا و روسيه در جهت منافع کشورشون شده اند !
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج