ایران؛ فرصتی برای رهایی اروپا از آمریکا
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۵۴۲۰۱۴
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۵
۶۳۸۴
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: برای اروپا و جامعه بین ‌المللی، نتایج انتخابات ایران به معنی استمرار سیاست‌ خارجی تعاملی این کشور است، چرا که در این انتخابات در واقع مردم به مراوده بیشتر با جهان رای دادند.
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: برای اروپا و جامعه بین ‌المللی، نتایج انتخابات ایران به معنی استمرار سیاست‌ خارجی تعاملی این کشور است، چرا که در این انتخابات در واقع مردم به مراوده بیشتر با جهان رای دادند.
 
در گزیده ای از این گزارش می خوانیم: نتایج نهایی انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران روشن ‌تر از آن چیزی بود که طرفداران حسن روحانی امید داشتند: 23.5میلیون رای (حدود 57 درصد از کل آرا) کافی بود تا روحانی در همان دور اول انتخابات به پیروزی برسد. چنین پیروزی این امکان را برای او فراهم می ‌سازد تا سیاست ‌های تعامل با غرب خود را که از ابتدای دولتش در سال 2013 در پیش گرفت و اوج آن توافق هسته ‌ای در سال 2015 بود، ادامه دهد. از طرفی با توجه به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا و نااطمینانی که پیرامون سیاست ‌های دولت او وجود دارد، اتحادیه اروپا می‌ تواند بازی جدیدی را آغاز کند. به نوشته مجله اروپایی «سیاست و جامعه»، در واقع اروپایی‌ ها با رویکردی جدید و مصمم در سیاست‌ خارجی، می ‌توانند خود را از قید و بند آمریکا آزاد و این کشور را در معادلات سیاسی بین ‌المللی منزوی کنند.

* حمایت سه ‌گانه اروپایی ‌ها از ایران
 
برای اروپا و جامعه بین ‌المللی، نتایج انتخابات ایران به معنی استمرار سیاست‌ خارجی تعاملی این کشور است، چرا که در این انتخابات در واقع مردم به مراوده بیشتر با جهان رای دادند. فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پس از اعلام رسمی نتایج، در توئیتر خود در کنار تبریک به حسن روحانی به این موضوع اشاره کرد. او در پیام خود اولویت‌های اتحادیه اروپا را در 20 کلمه خلاصه کرد: «اتحادیه اروپا آمادگی همکاری لازم را برای اجرای کامل برجام، قراردادهای دوجانبه، صلح منطقه‌ای و برآورده شدن تمام انتظارات مردم ایران دارد.» او همچنین به انتقادهایی پاسخ داد که مخالفان دولت روحانی در رابطه با عدم تحقق وعده‌ های بهبود اقتصادی پس از توافق هسته ‌ای مطرح می‌کردند.

او نوشت: «گرچه اقتصاد ایران رشد حدود 5 درصد را در سال گذشته تجربه کرد (البته رشد غیرنفتی یک درصد بود) و دولت توانست نرخ تورم را از حدود 40 درصد به کمتر از 10 درصد برساند، با این‌حال اما در زندگی مردم عادی این دستاوردهای اقتصادی احساس نشد.» از آنجا که به‌نظر نمی ‌رسد واشنگتن تخفیفی درخصوص تحریم‌ های ایران قائل شود، اروپایی ‌ها باید در این زمینه ابتکار عمل داشته باشند. به ‌عنوان مثال به‌ واسطه تامین مالی و فراهم کردن کانال ‌های پرداخت، یا اطمینان دادن به شرکای تجاری ایران مبنی بر اینکه تحت تاثیر تحریم‌ های فعلی ایران قرار نخواهند گرفت این امر امکان ‌پذیر است.

نکته دومی که موگرینی در پست توئیتری خود به آن اشاره کرد - تعامل هرچه‌ بیشتر ایران و اتحادیه اروپا - در راستای اصول همکاری ‌های گسترده و دوجانبه با کشوری ثالث است که در قلب سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا قرار دارد. در واقع این امر نشان ‌دهنده عزمی راسخ برای عبور از مناقشات هسته‌ ای است که حدود 12 سال مذاکره و صرف انرژی‌ دولت ‌های مختلف به امضای برجام انجامیده است.

هر دو نکته‌ ای که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به آنها اشاره کرد، با دیدگاه‌ های واشنگتن در تضاد است. در این رابطه هم دولت ترامپ و هم کنگره آمریکا معتقدند که تجارت با ایران به معنای تقویت قدرت این کشور است. بنابراین تمایل آمریکایی ‌ها برای همکاری با ایران تنها محدود به موضوعات خاصی می‌شود، موضوعاتی همچون مبارزه با داعش در عراق و سوریه. در واقع اعضای کنگره - از هر دو حزب دموکرات و جمهوری ‌خواه - قصد دارند با فشار آوردن بر ایران از طریق تحریم‌ها، برنامه‌های موشکی و حمایت ‌هایی را که ایران از کشورهای منطقه دارد، محدود سازند.

* اتحادیه اروپا باید دست به‌ کار شود
 
این اتفاقات، برای سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اعضای آن چالشی بزرگ است. گرچه انتخاب مجدد روحانی به‌عنوان رئیس ‌جمهور ایران به معنی ادامه تعامل ایران و اروپا است (حداقل اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند خواهند ماند)، اما به‌نظر تنش این کشور با آمریکا شدت خواهد یافت. همچنین گرچه احتمال اینکه آمریکایی ‌ها پای خود را از توافق هسته‌ای بیرون بکشند بسیار ضعیف است، اما به‌نظر می ‌رسد که لحن نامناسب و تحریم‌ های غیرهسته‌ای آمریکا این توافق را با خطر روبه‌ رو خواهد ساخت. توسعه روابط دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا با وجود مخالفت آمریکایی ‌ها، شجاعت و دوراندیشی اتحادیه اروپا را می‌ طلبد.

البته اتحادیه اروپا زمانی که مذاکرات هسته‌ ای با ایران را در سال 2003 شروع کرد، هر دوی این ویژگی ‌ها را از خود نشان داد. اگر اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بتوانند موفقیت‌های دیپلماتیک خود را در رابطه با ایران ادامه دهند، می‌تواند به هدف بزرگ دیگری دست یابند: خلاص شدن از سلطه آمریکا در سیاست ‌های خارجی و اطمینان از توانایی‌هایی خود به منظور حضور مستقل در صحنه سیاست جهانی.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر